Porumb Bonduelle

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Porumb Bonduelle

Mesaj de Laurentiu » 21 Iun 2010, 13:36

Observ cu mirare ca de aproape doi ani a inceput nebunia cu porumbul conservat tip bonduelle. In concluzie, cele mai bune rezultate la capturarea crapilor de pana in 6-8 kg, sunt la bonduelle. Poti sa-i dai porumb in fel si fel de dipuri, de boilesuri nu mai vorbesc, si el le trateaza cu coada. Aici nu vorbesc de balti consacrate gen MV 2 sau B.O. dn km 6, etc. Vorbim de balti comune cu taxa de 50-60 ron si cu pastrarea a 5-10 kg de peste, unde predomina crapul intre 1 si 4 kg.
Una din explicatie ar fi ca baltile fiind populate cu crap crescut si adus din Ungaria, banuiesc ca acolo este hranit cu acest tip de porumb, el invatandu-se sa manance numai asa ceva. Dar pe langa "tocana de cartofi", nu i-o place si ceva "fripturi" sau "mici"? :D
Sa dam drumul la polemici...:)

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Porumb Bonduelle

Mesaj de pharaoh » 21 Iun 2010, 14:25

Pai ia da-i niste friptura, dar lasa-l ceva timp pana se obisnuieste, si dupa ce prinde gustul sunt convins ca n-o sa-i mai placa tocana.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Porumb Bonduelle

Mesaj de Butaru Gabriel » 21 Iun 2010, 15:27

La Dunare se foloseste mai mult ca mamaliga, si este foarte eficient.

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Porumb Bonduelle

Mesaj de Laurentiu » 21 Iun 2010, 16:21

pharaoh scrie:Pai ia da-i niste friptura, dar lasa-l ceva timp pana se obisnuieste, si dupa ce prinde gustul sunt convins ca n-o sa-i mai placa tocana.
Nu prea are timp sa se obisnuiasca...Cert e ca bonduelul e rege.

Multa Bafta, sa inteleg ca acelasi lucru se intampla si pe Dunare cu bonduelul in favoarea altor momeli gen mamaliga si rama serpeasca?

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Porumb Bonduelle

Mesaj de Butaru Gabriel » 21 Iun 2010, 17:32

Multa Bafta, sa inteleg ca acelasi lucru se intampla si pe Dunare cu bonduelul in favoarea altor momeli gen mamaliga si rama serpeasca?
Da si inca cum, cunosc multi localnici care dadeau numai la mamaliga, acum dau cu Bonduelle, si eu folosesc Bonduelle 2,3 boabe pe carlig si nu m-a dezamagit ;)

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Porumb Bonduelle

Mesaj de Laurentiu » 21 Iun 2010, 17:51

Multa Bafta scrie:si eu folosesc Bonduelle 2,3 boabe pe carlig si nu m-a dezamagit ;)
Exact! Nu-l mai pui pe firul de par, infigi bobul direct pe carlig...s-a intors lumea cu fundul in sus. :lol:

Avatar utilizator
tunoI
membru activ
membru activ
Mesaje: 92
Membru din: 01 Mar 2009, 02:10
Localitate: Oravita-Resita

Re: Porumb Bonduelle

Mesaj de tunoI » 13 Iul 2010, 21:38

Multa Bafta se pare ca are dreptate in legatura cu porumbul numai ca eu am luat proaspat din piatza si l-a preferat in detrimentul pufuletzilor mamaligii si a ramelor.

Avatar utilizator
ionutniculae
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 06 Oct 2010, 08:55
Localitate: Bucuresti

Re: Porumb Bonduelle

Mesaj de ionutniculae » 25 Noi 2010, 12:51

Multa bafta, pe balti eu folosesc bonduelle super sweet, care a dat randament mai bun decat cel normal, pe dunare dai cu ala normal?
Never give up

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Porumb Bonduelle

Mesaj de Marius Vintila » 06 Ian 2011, 18:07

Parerea mea este ca porumbul de conserva "daucy" este cel mai prinzator. Pe incercate, se pare ca ii place mai mult decat bonduelle. Din cate am observat, daucy este mai moale, mai stoarse boabele, mai zemoase. Cred ca asta-l atrage.Si mai e varianta de la Carrefour cea mai ieftina 1, la punga nu la conserva, o gasiti la frigidere, se poate baga in mixuri.
In rest...fir intins si la multi ani in noul an! **==
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Porumb Bonduelle

Mesaj de stefan_kwr » 13 Ian 2011, 15:53

Cel mai bun porumb fara nici un fel de arome sau coloranti, care mi-a adus cele mai mari satisfactii, a fost cel luat direct din lanul de porumb in perioada cand are lapte.Nu cred ca in perioada aceea are vreun rival, mai colorat sau mirosind a nu stiu ce parfum.
Fişiere ataşate
porumb1.JPG

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Porumb Bonduelle

Mesaj de Laurentiu » 13 Ian 2011, 20:46

Daywalker scrie:, mai stoarse boabele, mai zemoase
Ce tot spui acolo? Ori mai stoarse ori mai zemoase? Sunt doua lucruri total opuse...

Avatar utilizator
adi_cont
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 26 Oct 2009, 23:23

Re: Porumb Bonduelle

Mesaj de adi_cont » 13 Ian 2011, 21:13

Atat porumbul Bonduelle cat si Daucy sau orice al porumb de conserva care este apt si consumului uman va avea intotdeauana succes in pescuitul crapului (1-6 kg sa zicem) pentru ca este foarte bogat si bine proportionat in zaharuri,saruri si conservanti irezistibili ciortanului.

Adrian C.

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Porumb Bonduelle

Mesaj de stefan_kwr » 13 Ian 2011, 21:59

Sa ne anunti si pe noi in primavara cum a mers porumbul cu aroma de sfecla rosie...
Fir intins.

Avatar utilizator
Jogo
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 22 Mai 2010, 21:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porumb Bonduelle

Mesaj de Jogo » 10 Feb 2011, 23:29

ra2hot4you scrie:cred ca o sa incerc toate tipurile de porumb conservat.....si pe langa o sa-l colorez cu coloranti naturali......poate din toate experimentele astea o sa inteleg ceva.....va spun si voua......apropo am pus un borcan cu porumb colorat si indulcit cu sfecla rosie rasa si cu zahar peste pana face o zeama dupa care toata am puso peste porumb.....astept primavara sa vedem ce prinde... :!!

Cred ca pentru asta ti-ar trebuii cativa ani buni avand in vedere ca exista destul de multe sortimente iar pentru un rezultat edificator ar trebui sa pesciuesti de cateva ori (partide de peste 24 de ore) pe diferite balti exclusiv cu porumb...in fine, cade din start "experimentul"
In ceea ce priveste eficacitatea altor boabe de porumb, anul trecut am facut un mic test (fara voia mea ce-i drept) am pescuit pe Floarea Popestiului si Balta Oltenitei de 4 ori doar cu porumbul de la Carp Expert si Cukk. Am folosit absolut toate sortimentele lor, in total cred ca sunt vre-o 14 sortimente. La nici unul nu am avut rezultate care sa se poata compara macar cu porumbul pentru consum in special cel de la Bounduele si inca un tip adus din Italia, nu mai stiu exact cum se numeste.
Pentru mine, si sper ca si pentru voi, acest experiment este destul de clar cel putin pe aceste doua balti !
PS: In una din acele doua zile petrecute pe Floarea Popestiului 2 baieti de la Carp Zone (imi cer scuze daca ma insel) il "rupeau" la sheffield cu Bonduele simplu si in lapte de porumb.

Avatar utilizator
Ovi11
utilizator
utilizator
Mesaje: 24
Membru din: 13 Feb 2011, 17:18

Re: Porumb Bonduelle

Mesaj de Ovi11 » 02 Mar 2011, 22:07

[/quote]Da si inca cum, cunosc multi localnici care dadeau numai la mamaliga, acum dau cu Bonduelle, si eu folosesc Bonduelle 2,3 boabe pe carlig si nu m-a dezamagit ;)[/quote]



Porubmul la conserva Bonduelle(sau care o fi el) nu se pune ca si porumbul de borcan(din magazinele de pescuit) pe firul de par? Nu mai inteleg:">.
FIR INTINS!

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte momeli”