Atentie!Tancabesti 04.12.2010.priviti si minunati-va

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Atentie!Tancabesti 04.12.2010.priviti si minunati-va

Mesaj de Marius Vintila » 31 Dec 2010, 13:04

Asta toamna in octombrie am fost pe o balta a celor de la BGS si am avut cateva driluri foarte interesante. Marea majoritate cu raci =)) dar cel mai interesant a fost un dril cu un sobolan de balta care cred ca a cantarit in jur de 3 Kg. Oricum, am simtit cum lucra lanseta mea in drill (2,75 lb) de aveam senzatia ca e altceva. Ca un constiincios pescar nu am retinut captura, pe sistemul C&R ar fi trebuit sa fac o poza si sa sarut prada..... :-& :D .Ce facem in privinta asta este bine de stiut pentru ca nu exista un OPC care sa se ocupe de protectia noastra a pescarilor.
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
carapavel florin
senior
senior
Mesaje: 419
Membru din: 22 Mar 2008, 18:09
Localitate: Bucuresti

Re: Atentie!Tancabesti 04.12.2010.priviti si minunati-va

Mesaj de carapavel florin » 01 Ian 2011, 17:35

Daywalker scrie:Asta toamna in octombrie am fost pe o balta a celor de la BGS si am avut cateva driluri foarte interesante. Marea majoritate cu raci =)) dar cel mai interesant a fost un dril cu un sobolan de balta care cred ca a cantarit in jur de 3 Kg. Oricum, am simtit cum lucra lanseta mea in drill (2,75 lb) de aveam senzatia ca e altceva. Ca un constiincios pescar nu am retinut captura, pe sistemul C&R ar fi trebuit sa fac o poza si sa sarut prada..... :-& :D .Ce facem in privinta asta este bine de stiut pentru ca nu exista un OPC care sa se ocupe de protectia noastra a pescarilor.
ai dat lovitura mai rar asa capturi =))

Avatar utilizator
BerNard
membru activ
membru activ
Mesaje: 68
Membru din: 01 Ian 2011, 11:37
Localitate: Colacu-Racari
Contact:

Re: Atentie!Tancabesti 04.12.2010.priviti si minunati-va

Mesaj de BerNard » 01 Ian 2011, 21:49

=))
daca filmai te vedeam la camera de ras!
''INTERESANTE'' CAPTURI
Catch and Release
TEEN CARP TEAM

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Atentie!Tancabesti 04.12.2010.priviti si minunati-va

Mesaj de Marius Vintila » 08 Ian 2011, 18:26

BerNard scrie:=))
daca filmai te vedeam la camera de ras!
''INTERESANTE'' CAPTURI
Ms, o sa revin si cu altele :D
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
BerNard
membru activ
membru activ
Mesaje: 68
Membru din: 01 Ian 2011, 11:37
Localitate: Colacu-Racari
Contact:

Re: Atentie!Tancabesti 04.12.2010.priviti si minunati-va

Mesaj de BerNard » 08 Ian 2011, 19:13

Sper sa fie la fel de amuzant :))
Catch and Release
TEEN CARP TEAM

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Atentie!Tancabesti 04.12.2010.priviti si minunati-va

Mesaj de eden » 09 Ian 2011, 14:28

scuze de off topic, dar la capturi pe baltă n-am auzit să mă întreacă cineva până acum : acelaşi popândău prins de 3 ori. momeala : porumbul uscat pt nădit- metoda : laţ de naylon. în aceeaşi şedinţă de 72 de h 2 sau 3 şerpi, vre-o 2 broaşte şi pe colegu de echipă cu cârligul de blugi.
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Atentie!Tancabesti 04.12.2010.priviti si minunati-va

Mesaj de florentiniuga » 13 Ian 2011, 04:01

Revenind la topic (oarecum), pe Tancabesti functioneaza ceea ce se practica in toate tarile democratice - economia de piata, legea cererii si a ofertei. Daca cererea e mare iar balta nu are un nr. locuri suficient, atunci logic, orice patron creste pretul pana cand ajunge la un echilibru. Cu alte cuvinte ne suparam ca vacarul pe sat, pentru ca tocmai cererea pescarilor duce la cresterea pretului. Nu uitati ca exista sistemul de abonare, destul de convenabil din punctul meu de vedere. Pretul variaza intre 700-1000 euro (in functie de vechimea abonatului sau plata anticipata) iar numarul de partide este nelimitat.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: Atentie!Tancabesti 04.12.2010.priviti si minunati-va

Mesaj de Marius Vintila » 15 Ian 2011, 06:55

eden scrie:scuze de off topic, dar la capturi pe baltă n-am auzit să mă întreacă cineva până acum : acelaşi popândău prins de 3 ori. momeala : porumbul uscat pt nădit- metoda : laţ de naylon. în aceeaşi şedinţă de 72 de h 2 sau 3 şerpi, vre-o 2 broaşte şi pe colegu de echipă cu cârligul de blugi.
:)) =)) Master....teach me!!!
Scuze de off topic, ideea cu abonamentul este interesanta cel putin pentru cei ce nu fac parte dintr-un club.
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
macstor22
membru activ
membru activ
Mesaje: 73
Membru din: 16 Mar 2009, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Atentie!Tancabesti 04.12.2010.priviti si minunati-va

Mesaj de macstor22 » 26 Feb 2011, 01:23

Salut.Cred ca taxele percepute in jurul Bucurestiului sunt nesimtite si asa cum se intampla si cu turismul nu o sa dureze mult pana si pescarii de crap or sa plece peste granita.Patronii de balti din zona de vest a Romaniei cred ca simt deja acest lucru si au niste preturi decente. Eu o sa mai astept pana cand o sa fiu tratat cu respect(in ceea ce priveste taxa) pana o sa merg pe Tancabesti.**==

Avatar utilizator
alin81
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 25 Oct 2009, 11:35
Localitate: Milano

Re: Atentie!Tancabesti 04.12.2010.priviti si minunati-va

Mesaj de alin81 » 02 Mar 2011, 15:49

florentiniuga scrie:Revenind la topic (oarecum), pe Tancabesti functioneaza ceea ce se practica in toate tarile democratice - economia de piata, legea cererii si a ofertei. Daca cererea e mare iar balta nu are un nr. locuri suficient, atunci logic, orice patron creste pretul pana cand ajunge la un echilibru. Cu alte cuvinte ne suparam ca vacarul pe sat, pentru ca tocmai cererea pescarilor duce la cresterea pretului. Nu uitati ca exista sistemul de abonare, destul de convenabil din punctul meu de vedere. Pretul variaza intre 700-1000 euro (in functie de vechimea abonatului sau plata anticipata) iar numarul de partide este nelimitat.
Domnule Florentin va rog sa-mi permiteti sa va contrazic ca nu in toate tarile democratice in domeniul pescuitului, daca este cerere inseamna neapart cresterea preturilor.Un exemplu vi-l pot da din italia,unde pe lacurile care exista cerere trebuie sa rezervi un loc de pescuit cu 2-3 luni inainte,iar pe lacurile mari cu renume chiar cu 6 luni ca sa prinzi un loc si pretul este in jur de 20€ pe 24 ore in sistem C&R avand conditii decente.Va mai pot spune ca in ultimi 10 ani pretul a crescut cu 5€ de la media de 15€ la 20€.Acest lucru vi-l pote confirma orice conational care locuieste in aceasta tara si pescuieste in sistem C&R.Fiecare administrator este liber sa fixseze taxa pe lacul sau,dar raman la aceeasi parerea ca taxa este prea mare.Felicit administratori acestui lac minunat(TANCABESTI 1)pentru efortul de a amenaja si mentine in conditii excelente si pentru lupta pe care o duc in a educa pescari.
NO BEEEP....... NO PARTY

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Atentie!Tancabesti 04.12.2010.priviti si minunati-va

Mesaj de gor965 » 02 Mar 2011, 17:14

alin81 scrie:
Domnule Florentin va rog sa-mi permiteti sa va contrazic ca nu in toate tarile democratice in domeniul pescuitului, daca este cerere inseamna neapart cresterea preturilor.Un exemplu vi-l pot da din italia,unde pe lacurile care exista cerere trebuie sa rezervi un loc de pescuit cu 2-3 luni inainte,iar pe lacurile mari cu renume chiar cu 6 luni ca sa prinzi un loc si pretul este in jur de 20€ pe 24 ore in sistem C&R avand conditii decente.Va mai pot spune ca in ultimi 10 ani pretul a crescut cu 5€ de la media de 15€ la 20€.Acest lucru vi-l pote confirma orice conational care locuieste in aceasta tara si pescuieste in sistem C&R.Fiecare administrator este liber sa fixseze taxa pe lacul sau,dar raman la aceeasi parerea ca taxa este prea mare.Felicit administratori acestui lac minunat(TANCABESTI 1)pentru efortul de a amenaja si mentine in conditii excelente si pentru lupta pe care o duc in a educa pescari.
Aline, incearca sa dai exemple de la noi, nu din alte tari unde EXISTA CONCURENTA !!! Intelege ca la noi nu ai alte variante de balti bune care sa te determine sa ignori Tancabestiul doar ptr. ca are tarif prohibitiv ! Am apucat de-am azut niste capturi pe ape publice din Franta si la cum ma stiu pe mine ca pescar, n-as plati in veci ptr. o balta privata , daca am posibiliattea sa pescuiesc pe ape publice populate atat de bine ! Atata timp cat exista concurenta, si implicit riscul ca unii clienti sa le plece, patronii acelor balti private din occident n-au nici un motiv sa mareasca taxele care si asa aduc deja profit !
p.s
Ca sa intelegi mai bine cum stau lucrurile la noi si cum suntem pusi in situatia de a nu putea alege, iti dau un exemplu din afara pescuitului...pretul unui aliment de baza la romani : Cartoful ! Anul trecut era 0,8 ron / kg ...am luat ieri cu 2,8 ron/kg ! E vorba de o marire cu 250 % a pretului fata de anul trecut ! Nu exista nimic ce tine de pretul de productie care sa justifice o asa marire a pretului intr-un asa timp scurt...nici TVA marit, nici seceta, nici pretul barilului, nici nimic...doar ca romanii sunt consumatori mari de cartofi si nu au ce face !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
alin81
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 25 Oct 2009, 11:35
Localitate: Milano

Re: Atentie!Tancabesti 04.12.2010.priviti si minunati-va

Mesaj de alin81 » 02 Mar 2011, 19:48

gor965 scrie:
alin81 scrie:
Domnule Florentin va rog sa-mi permiteti sa va contrazic ca nu in toate tarile democratice in domeniul pescuitului, daca este cerere inseamna neapart cresterea preturilor.Un exemplu vi-l pot da din italia,unde pe lacurile care exista cerere trebuie sa rezervi un loc de pescuit cu 2-3 luni inainte,iar pe lacurile mari cu renume chiar cu 6 luni ca sa prinzi un loc si pretul este in jur de 20€ pe 24 ore in sistem C&R avand conditii decente.Va mai pot spune ca in ultimi 10 ani pretul a crescut cu 5€ de la media de 15€ la 20€.Acest lucru vi-l pote confirma orice conational care locuieste in aceasta tara si pescuieste in sistem C&R.Fiecare administrator este liber sa fixseze taxa pe lacul sau,dar raman la aceeasi parerea ca taxa este prea mare.Felicit administratori acestui lac minunat(TANCABESTI 1)pentru efortul de a amenaja si mentine in conditii excelente si pentru lupta pe care o duc in a educa pescari.
Aline, incearca sa dai exemple de la noi, nu din alte tari unde EXISTA CONCURENTA !!! Intelege ca la noi nu ai alte variante de balti bune care sa te determine sa ignori Tancabestiul doar ptr. ca are tarif prohibitiv ! Am apucat de-am azut niste capturi pe ape publice din Franta si la cum ma stiu pe mine ca pescar, n-as plati in veci ptr. o balta privata , daca am posibiliattea sa pescuiesc pe ape publice populate atat de bine ! Atata timp cat exista concurenta, si implicit riscul ca unii clienti sa le plece, patronii acelor balti private din occident n-au nici un motiv sa mareasca taxele care si asa aduc deja profit !
p.s
Ca sa intelegi mai bine cum stau lucrurile la noi si cum suntem pusi in situatia de a nu putea alege, iti dau un exemplu din afara pescuitului...pretul unui aliment de baza la romani : Cartoful ! Anul trecut era 0,8 ron / kg ...am luat ieri cu 2,8 ron/kg ! E vorba de o marire cu 250 % a pretului fata de anul trecut ! Nu exista nimic ce tine de pretul de productie care sa justifice o asa marire a pretului intr-un asa timp scurt...nici TVA marit, nici seceta, nici pretul barilului, nici nimic...doar ca romanii sunt consumatori mari de cartofi si nu au ce face !

Inclin sa i-ti dau dreptate prin exemplificarea pe care ai facut-o,i-mi pare rau pentru ca nu au acces la acest lac(extraordinar) si pescari cu posibilitati materiale modeste,nimic mai mult.Ar mai fi de comentat asupra taxei dar nu mai vreau sa creez polemici asa ca inchei aici.
---<><
NO BEEEP....... NO PARTY

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: Atentie!Tancabesti 04.12.2010.priviti si minunati-va

Mesaj de mirceab » 07 Mar 2011, 18:45

ceea ce am sa spun aici va supara pe unii dinre moderaqtori si patroni de balti. DAR avand in vedere ca am cam pescuit peste tot unde am fost
( sunt membru al IFT pentru cei care sunosc) facem o comparatie Tancabesti 1 cu Pescuitul la Marlin( blue sau black)
tancabesti 1= 300 euro/ saptamana ai parte de un mal/ponton, iluminat, bar aproape, BLue malrin(Australia/Indonezia) 1500 USD= speedboat dotat cu tot ce ai nevoie, echipaj, scule la dispozitie(daca nu le ai tu) transport de la aeroport la vas, cazare pe vas, apa si bere la dispozitie, 3 mese /zi etc... la specia de peste nu cred ca are rost sa fac vreo comparatie, un crap ajunge doar pana la 30-40kg unn marlin 300-400kg, drilul este fantastic, ai nevoie de ham si un scaun culisant ca sa nu iti rupi carca...etc... cererea de cel putin 5 ori mai mare preturile raman aceleasi tot sistem c&r, iar daca punem la Black marlin care se prinde doar o luna pe an.....se schimba radical.


DE CE ZIC ASTEA? - simplu romanul a devenit un parvenit dupa revolutie, fara demnitate sau spirit cu adevarat intreprinzator, se sta la mica ciupeala iar imaginea =0.
respect ceea ce se investeste pe Tancabesti, dar nu respect modul in care se cer banii raportat la facilitatile acordate.

@ gor965- 1. economia de piata nu inseamna numai profit, pe termen lung sau scurt, inseamna crearea unui adevarat brand, iar la capitolul asta iti dau ex. cel mai mare brand de pe glob COCA COLA- cererea nu este doar constanta si diversificata, este mult mai mult decat ata. de ce nu creste pretul la cola la 50E/ sticla???
este mult pana vor aparea inrteprinzatori adevarati in romania, care sa fie recunoscuti si admirati pentru afacerea lor si pentru brandul creat, pentru stabilitate in afaceri si crearea de adevarate retete de success.

iar pentru postul care face comparatie intre masini/ excursii/ marci de blugi etc....
-mancarea nu este mai scumpa la noi, doar salariile mai mici. BMW- in afara este masina pentru cei care fac parte din midle high class la noi manelarii si toti fomistii isi cumnpara, daca te uiti la recuperari de leasing este cea mai des recuperata masina din ROMANIA.



!!!!ca o concluzie: una este sa fii intreprinzator si sa faci profit dinr-o afacere, si alta este sa si respecti semenii sa dai dovada de bun simt si nu de parvenitism.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Atentie!Tancabesti 04.12.2010.priviti si minunati-va

Mesaj de gor965 » 07 Mar 2011, 19:09

mirceab scrie:.....................
@ gor965- 1. economia de piata nu inseamna numai profit, pe termen lung sau scurt, inseamna crearea unui adevarat brand, iar la capitolul asta iti dau ex. cel mai mare brand de pe glob COCA COLA- cererea nu este doar constanta si diversificata, este mult mai mult decat ata. de ce nu creste pretul la cola la 50E/ sticla???
Stii de ce nu face Coca-Cola 50 de euro sticla ?...ptr. ca exista Pepsi !!!...adica Concurenta, care-i poate face praf oricand, daca isi forteaza norocul (ptr. ca in raport cu pretul infim de productie, profitul este urias) ! Sistemul concurential este unul din pilonii de baza ai Economiei de piata !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: Atentie!Tancabesti 04.12.2010.priviti si minunati-va

Mesaj de mirceab » 07 Mar 2011, 19:16

Aline, incearca sa dai exemple de la noi, nu din alte tari unde EXISTA CONCURENTA !!! Intelege ca la noi nu ai alte variante de balti bune care sa te determine sa ignori Tancabestiul doar ptr. ca are tarif prohibitiv ! Am apucat de-am azut niste capturi pe ape publice din Franta si la cum ma stiu pe mine ca pescar, n-as plati in veci ptr. o balta privata , daca am posibiliattea sa pescuiesc pe ape publice populate atat de bine ! Atata timp cat exista concurenta, si implicit riscul ca unii clienti sa le plece, patronii acelor balti private din occident n-au nici un motiv sa mareasca taxele care si asa aduc deja profit !
p.s
Ca sa intelegi mai bine cum stau lucrurile la noi si cum suntem pusi in situatia de a nu putea alege, iti dau un exemplu din afara pescuitului...pretul unui aliment de baza la romani : Cartoful ! Anul trecut era 0,8 ron / kg ...am luat ieri cu 2,8 ron/kg ! E vorba de o marire cu 250 % a pretului fata de anul trecut ! Nu exista nimic ce tine de pretul de productie care sa justifice o asa marire a pretului intr-un asa timp scurt...nici TVA marit, nici seceta, nici pretul barilului, nici nimic...doar ca romanii sunt consumatori mari de cartofi si nu au ce face !
- care este mentalitatea romanului?- ciupesc de aici si cand nu mai merge, incerc altceva, si daca o sa continuam cu remarca "asa-i la noi in ROMANIA" o sa ajungem ca aborigenii din Indonezia, acolo am mai intilnit acest raspuns tara difera si populatia, in rest replica este aceiasi. suntem in ROMANIA, respectul nu conteaza, demintatea nici atat, mica ciupeala si BMW-ul conteaza in rest totul este de ignorat... PACAT mare PACAT, dar un astfel de proiect poate fi de doua feluri- crearea unui brand de renume si un exemplu care sa fie pe buzele tuturor, plin de admiratie, in timp ce se scoate si profit, SAU bagam ceva scoatem profit si mai departe nu conteaza. este ca si faza- sunt la volanul unui BMW si ma vede lumea sau conduc un BMW si ma saluta cu respect si admiratie oamenii

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”