Atentie!Tancabesti 04.12.2010.priviti si minunati-va

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: Atentie!Tancabesti 04.12.2010.priviti si minunati-va

Mesaj de mirceab » 07 Mar 2011, 19:20

gor965 scrie:
mirceab scrie:.....................
@ gor965- 1. economia de piata nu inseamna numai profit, pe termen lung sau scurt, inseamna crearea unui adevarat brand, iar la capitolul asta iti dau ex. cel mai mare brand de pe glob COCA COLA- cererea nu este doar constanta si diversificata, este mult mai mult decat ata. de ce nu creste pretul la cola la 50E/ sticla???
Stii de ce nu face Coca-Cola 50 de euro sticla ?...ptr. ca exista Pepsi !!!...adica Concurenta, care-i poate face praf oricand, daca isi forteaza norocul (ptr. ca in raport cu pretul infim de productie, profitul este urias) ! Sistemul concurential este unul din pilonii de baza ai Economiei de piata !
tocmai de asta iti zic, faci concurenta azi si atat? sau faqci concurenta si maine?si Tancabesti are concurenta- MV2 , sarulesti, chiar si Delta daca vrei sa o iei in calcul, acestea fiind doar exemple.

concurenta de asemenea este LOIALA sau NELOIALA, atat fata de competitori cat si fata de clienti ;) iar concurenta neloiala fata de clienti in tim aduce cel mai mare prejudiciu oricarui inreprinzator.
PS: pepsi- desi au o reteta foarte apropiata de coca cola- chiar si linia de produse nu are succesul coca cola, motivul- brandul construit de coca cola s-a bazat si pe loialitatea fata de client, nu doar pe nu pret. si daca vrei un alt exemplu- microsoft- windows/ linux/ apple conteaza segmentul de piata pe care te axezi, dar cand vorbim de segmentul pescarilor revenim la partea posibilitatilor celor care iti sunt cel mai aproape ca si potentiali clienti si de aici trebuie sa portneasca strategia de produs, si nu de la produs( cazul tincabesti) sincer prefer sa merg pe Ebro in spania, sa dau 500E/ 4 zile de pescuit la somn decat sa merg pe Tancabesti , pe ebro incluzand si transportul aerian ;)
noua ne lipseste prea mult o invazie de genul celei de pe colorado unde aia nu mai stiu cum sa faca sa scape de "novac"sa vezi atunci cum ramane si tancabestiul fara clienti....toti preferand sa prinda un novac salbatic de 15-20kg decat un crap ROMANESC... care daca este sa il luam ca peste, cam nimeni in lume nu-l mananca fiind considerat un peste comun si fara calitati interesante..
aici se opreste polemica din partea mea, pentru ca putem sta la discutii zile in sir fara a ajunge la o concluzie, eu doar mi-am zis parera ;)

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Atentie!Tancabesti 04.12.2010.priviti si minunati-va

Mesaj de gor965 » 07 Mar 2011, 19:33

mirceab scrie:
tocmai de asta iti zic, faci concurenta azi si atat? sau faqci concurenta si maine?si Tancabesti are concurenta- MV2 , sarulesti, chiar si Delta daca vrei sa o iei in calcul, acestea fiind doar exemple.

concurenta de asemenea este LOIALA sau NELOIALA, atat fata de competitori cat si fata de clienti ;) iar concurenta neloiala fata de clienti in tim aduce cel mai mare prejudiciu oricarui inreprinzator.
Pai n-are ce concurenta sa faca Tancabesti nimanui...e intr-o oarecare pozitie de monopol...si are clienti !
Poate ca Sarulestiul sa reprezinte o balta concurenta , dar si acolo-s preturi si conditii mai deosebite...restul, MV2, Delta,Dunarea,etc...mai au mult pana sa satisfaca gusturile acelor pescari care fregventeaza Tancabestiul !
ps.
Concurenta neloiala fata de clienti nu exista ! In cazul unei societati comerciale ,concurenta este reprezentata de o alta societate comerciala ! In practica ,concurnta neloiala este manifestata de obicei prin denigrarea unei persoana, a unei institutii ,ori a produselor sau serviciilor oferite de un comerciant !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: Atentie!Tancabesti 04.12.2010.priviti si minunati-va

Mesaj de Nelutu » 07 Mar 2011, 21:36

Mircea, sant cateva aspecte pe care nu le-ai luat in seama. Unul ar fi ca sunt pescari care ar alege oricand un pescuit la Tancabesti in detrimentul unui pescuit pe ocean, la marlini de peste cateva sute de kg. Eu as fi unul dintre ei! Nu am pescuit niciodata la Tancabesti, stau si departe si nu-mi permite bugetul deloc, dar daca ar fi sa-mi pot permite sa aleg intre o partida la Tancabesti si alta la marlin as alege obligatoriu Tancabestiul! De ce? Simplu: imi place sa pescuiesc la crap! :D Ar fi alta mancare de peste daca ar fi sa aleg, de ex. intre o partida la Tancabesti si alta pe fluviul Sf. Lawrence, in aceeasi bani. E clar ca as prefera fluviul, macar ptr. curiozitatea de a vedea cat crap "salbatic" as putea prinde si cat de mare ar fi captura, nu pot sa-mi imaginez ca n-ar fi si crap de peste 25 kg. in acel fluviu. :-/
Un alt aspect, deosebire majora fata de M.V. de ex., ar fi usoara senzatie de salbaticie, prin plaurii care se gasesc pe apa si cioatele de sub apa. Apoi nelinistea unei eventuale capturi cu mult peste 20 ... :-w
P.S. Sa stii ca intre Cola si Pepsi eu aleg firma Pepsi, dar produsul Mountain Dew :P :))

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Atentie!Tancabesti 04.12.2010.priviti si minunati-va

Mesaj de gor965 » 07 Mar 2011, 21:58

mirceab scrie:...............
noua ne lipseste prea mult o invazie de genul celei de pe colorado unde aia nu mai stiu cum sa faca sa scape de "novac"sa vezi atunci cum ramane si tancabestiul fara clienti....toti preferand sa prinda un novac salbatic de 15-20kg decat un crap ROMANESC...
Vezi, iti dai singur raspunsul...noua ne lipseste ceva...pestele din apele slbatice ! Ar putea fi o alternativa ptr. orice balta privata, daca n-am avea atata consum de peste si implicit atata braconaj !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
alin81
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 25 Oct 2009, 11:35
Localitate: Milano

Re: Atentie!Tancabesti 04.12.2010.priviti si minunati-va

Mesaj de alin81 » 07 Mar 2011, 22:47

Dupa mai multe postari si ascultand mai multe pareri am ajuns la o concluzie datorita carui fapt patroni se pot juca cu buzunarele pescarilor ROMANI si anume ca romanilor le plac crapi,mai mult pe gratar decat in lac. :D :)) =))
NO BEEEP....... NO PARTY

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Atentie!Tancabesti 04.12.2010.priviti si minunati-va

Mesaj de gor965 » 07 Mar 2011, 22:56

alin81 scrie:Dupa mai multe postari si ascultand mai multe pareri am ajuns la o concluzie datorita carui fapt patroni se pot juca cu buzunarele pescarilor ROMANI si anume ca romanilor le plac crapii,mai mult pe gratar decat in lac. :D :)) =))
Crapii de la Tancabesti sunt cam grasi si nu-s buni pe gratar ! :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Atentie!Tancabesti 04.12.2010.priviti si minunati-va

Mesaj de gor965 » 07 Mar 2011, 23:08

...si ca sa revenim un pic la subiect... ptr. ca balta are multa albitura,Vlad a facut in toamna cateva populari cu stiuca (si mai era si cate un lin :) ):
Fişiere ataşate
IMG_0952.jpg
IMG_0951.jpg
IMG_0950.jpg
IMG_0949.jpg
IMG_0948.jpg
IMG_0946.jpg
IMG_0945.jpg
IMG_0944.jpg
IMG_0943.jpg
IMG_0942.jpg
IMG_0940.jpg
IMG_0937.jpg
IMG_0936.jpg
IMG_0935.jpg
IMG_0934.jpg
IMG_0933.jpg
IMG_0932.jpg
IMG_0929.jpg
IMG_0928.jpg
IMG_0927.jpg
IMG_0926.jpg
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Atentie!Tancabesti 04.12.2010.priviti si minunati-va

Mesaj de Madalin Dirla » 07 Mar 2011, 23:48

A bagat si cateva bucati de lin =D> =D> =D>

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: Atentie!Tancabesti 04.12.2010.priviti si minunati-va

Mesaj de vioril » 08 Mar 2011, 01:12

EXTRAORDINAR !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
nu am mai vazut LIN de aproximativ acum 15 ani , cand a prins tata unul la undita pe balta la stefanesti .


sincere felicitari !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! >:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D<

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: Atentie!Tancabesti 04.12.2010.priviti si minunati-va

Mesaj de mirceab » 15 Mar 2011, 17:26

gor965 scrie:
mirceab scrie:...............
noua ne lipseste prea mult o invazie de genul celei de pe colorado unde aia nu mai stiu cum sa faca sa scape de "novac"sa vezi atunci cum ramane si tancabestiul fara clienti....toti preferand sa prinda un novac salbatic de 15-20kg decat un crap ROMANESC...
Vezi, iti dai singur raspunsul...noua ne lipseste ceva...pestele din apele slbatice ! Ar putea fi o alternativa ptr. orice balta privata, daca n-am avea atata consum de peste si implicit atata braconaj !
Braconaj este peste tot in lume, la fel cum si coruptia este prezenta, in mediul privat in fiecare domeniu exista si uscaturi, problema noastra este ca avem mai mult uscaturi decat oameni de afaceri...decat oameni care sa se orienteze inspre pieta si sa nu strie piata...avem gandie de lumea a 3 a si nu vrem sa incercam retetele alota care au dat roade.
si aici iti aduc un exemplu pentru o balta care zic eu ca ar multumi pe multi dar si pe patron:
1. sistem dual (si C&R si luat acasa), bineinteles ca atat capturile ce s-ar opri cat si taxa differentiat in functie de tipul de pescuit:
- 200 Ron iei capturile pana in 3 kg in limita de 9 kg ( 3 capturi)
- 60 Ron C&R
- balta sa aibe un numar "x" de posturi de pescuit( care sunt sigur ca s-ar umple in fiecare zi)
- pentru pescuitul de 24 ore poti sa percepi si taxa de agrement 30 ron ca nu cred ca sa supara nimeni

2. pentru rapitor: poti sa pui o taxa mai piperata - 100Ron cu 250 ron cu retinere de 5 kg sau o captura pana in 5kg

si daca tot vrei sa fii patron si sa pui abonamente clientul fidel care s-ar abona pe 1 an 2000 ron(500 Eur) pentru 30 iesiri- asa ti-ai asigurat si bani avans si pescari pe balta in fiecare weekend.

Popularea anuala in functie de suprafata baltiisi numai toamna, nu trebuie sa bagi neaparat numai crap estivi....e 20 kg ca sa bagi 20 bucati care sa faca 400kg e de ajuns sa bagi crap intre 3-7 kk cu o medie de 5 kg(asa iti asiguri si segmentul de C&R ai cel de pescari cared iau peste acasa...si daca tot discutam poti sa vii cu obiectii si/sau alte idei...desi stiu ca nimeni nu o sa bage de seama asa ceva ;) ca deh romanul s-a nascut atotstiutor si "sef".
PS: Baltile salbatice au fost golite si distruse tot de "sefutii"care acum au balti nu de pescari sport
O zi cat mai placuta tuturor

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Atentie!Tancabesti 04.12.2010.priviti si minunati-va

Mesaj de gor965 » 15 Mar 2011, 18:01

Asa pe hartie se spun lucruri multe, logice,simple, ce-ti asigura (teoretic) succes garantat ! In practica, incercati sa faceti dvs. ce propuneti sa faca altii si sa vedem daca va iese ! Tineti in primul rand cont de cel mai nesemnificativ indiciu ,dar poate cel mai important...romanii mananca peste (crap) si cat timp va exista cerere pe piata va exista braconaj la sange, vor exista sefuti d-aia care vor specula legea si vor trage tare tara in piept,vor exista pescari sportivi C&R care mai dosesc pesti prin portbagaj, and etc. !
p.s
E jignitor sa spui ca avem o gandire de lumea a 3-a...de ce faci abstractie de faptul ca suntem mai aproape de Balkani decat de Occident ?! Mie imi place sa mananc salau si somn , dar prins numai de mine...daca as avea salariul de 2000 de euro as renunta la obicei si as manca probabil numai somon fumee...asta inseamna ca am gandire de lumea a 3-a sau am mai evoluat ? :-? :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Atentie!Tancabesti 04.12.2010.priviti si minunati-va

Mesaj de Amstel » 15 Mar 2011, 20:18

gor965 scrie:..daca as avea salariul de 2000 de euro as renunta la obicei si as manca probabil numai somon fumee...
De ce fumee? ca-i mai bun "nefumee", la gratar, la cuptor... =P~ ...

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: Atentie!Tancabesti 04.12.2010.priviti si minunati-va

Mesaj de Nelutu » 15 Mar 2011, 21:30

Mircea, iti dau un ex. de balta de langa Timisoara. Suprafata: 3 balti insumand in total cam 60-70 ha. Populatie piscicola : crap 0,5-10 kg( sant si mai mari dar mult prea rari),amur pana-n 10 kg., caras pana-n kg., stiuca pana-n 10 kg., somn pana-n 20 , salau pana-n 8 kg. Taxa este de 15 lei/12 ore( nu este voie noaptea), crapul daca vrei sa-l retii este 10 lei, amurul 11 lei, stiuca 13 lei, somn 14 lei iar salaul 15 lei. Caras la liber nelimitat. Cred ca esti de acord cu mine ca sant niste taxe de bun simt si oricine poate sa-si permita sa ia acasa un crap sau orice alt peste. Acum s-a mai redus marimea pestilor care pot fi retinuti, in special crapul, la 4 kg. din cauza unor patroni de alte balti care veneau pe aceasta balta si adunau crapii mari de la pescari si-i plateau cu 10 lei la poarta si-si populau propriile balti. Dar, revenind la oile noastre, in aceste conditii, ma crezi ca au fost nenumarate cazuri in care au fost prinsi pescari care aveau peste dosit prin husele de bete, pe fundul gentilor, chiar feliat si legat pe corp, pe sub haine!! @-)
Si din acest motiv eu vad aceste taxe mari la unele balti cu mult crap, mai ales la acele balti care sant ptr. C&R si se poate pescui si noaptea, iti dai seama ca trebuie sa-ti angajezi obligatoriu paznici si acestia trebuie platiti si bine ptr. a nu te fura chiar ei. ;)

Avatar utilizator
mirceab
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 07 Mar 2011, 18:27

Re: Atentie!Tancabesti 04.12.2010.priviti si minunati-va

Mesaj de mirceab » 16 Mar 2011, 12:52

gor965 scrie:Asa pe hartie se spun lucruri multe, logice,simple, ce-ti asigura (teoretic) succes garantat ! In practica, incercati sa faceti dvs. ce propuneti sa faca altii si sa vedem daca va iese ! Tineti in primul rand cont de cel mai nesemnificativ indiciu ,dar poate cel mai important...romanii mananca peste (crap) si cat timp va exista cerere pe piata va exista braconaj la sange, vor exista sefuti d-aia care vor specula legea si vor trage tare tara in piept,vor exista pescari sportivi C&R care mai dosesc pesti prin portbagaj, and etc. !
p.s
E jignitor sa spui ca avem o gandire de lumea a 3-a...de ce faci abstractie de faptul ca suntem mai aproape de Balkani decat de Occident ?! Mie imi place sa mananc salau si somn , dar prins numai de mine...daca as avea salariul de 2000 de euro as renunta la obicei si as manca probabil numai somon fumee...asta inseamna ca am gandire de lumea a 3-a sau am mai evoluat ? :-? :D

Salutare. DA Romanul mananca crap, ii place sa si prinda crap, problema este ca nu se gindeste pe termen lung, si ca sa iti spun de ce zic ca romanul are gandirea popoarelor din lumea a treia :

Am trait 1 an si o luna intr-o astfel de tara, Indonezia
- cei de acolo sunt interesati numai sa dea tepe si sa fure = romanul este interesat sa dea tepe si sa fure
- afacerile de acolo sunt bazate pe pseudo conducrenta de care ai pomenit tu, fara un plan pe termen lung fara respect fata de parteneri( in cazul nostru pescarii), fara o strategie de mk.
- si cei de acolo daca pot sa fure fura, iar patronii un exemplu cat mai elocvent: am facut un abonament la internet de 100 usd( acolo costa mult un astfel de serviciu) iar cand am intrebat de ce nu am conexiunea din contract mi s-a raspuns : "Aici este Indonezia"- ti se pare cunoscuta replica??? o:-)
Iar aceasta replica si acolo ca si la noi o intilnesti zilnic, oamenii se multumesc sa o zica decat sa ridice capul si sa zica "hai sa fac ceva k lumea , diferit si care sa fie admirat si recunoscut"zic mai bine fac bani cu orice pret iar fraierii sa plateasca... asta este marea diferenta ;)
Cat despre somon fume si alte macaruri alese, poti sa castigi si 10000 de Euro si tot nu o sa dai la o parte mititeii si ceafa la gratar.

Despre balta din timisoara: pare destul de buna pentru pescar , dar greu de administrat dar este un inceput, poate fac un drum pana acolo, chiar daca sunt mai interesat sa prind decat sa iau acasa. cat despre furat, se fura peste tot incepand din elvetia pana in somalia, important este sa iti gasesti oamenii care sa fie de incredere si sa incerci sa te feresti, vorba aia, nu exista padure fara uscaturi.

@GORE- daca mergi in China ai sa gasesti ceasuri ROLEX si la pret de 300 USD, facute in fabrica ROLEX cu piesele si tehnologia rolex, motivul? Cei de la ROLEX stiu ca unul care are baniii sa isi cumepere ceasul scump nu vor merge in piata sa cumpere, va da telefon o secretara si va face comenda direct, astfel ei acopera in momentul de fata si segmentul de mijloc al pietei, asa cum il au si pe cel de high end user dde foarte mult timp.

O zi cat mai placuta iti doresc si tie si tutuor de pe forum

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Atentie!Tancabesti 04.12.2010.priviti si minunati-va

Mesaj de gor965 » 11 Oct 2011, 21:27

Odata cu terminarea "pelerinajului" pe la Tancabesti am facut cateva montaje ce contin rezumatul anului 2011 vazut prin obiectivul aparatului foto . Vizionare placuta ! :) ...daca aveti net bun, ecran HD-ready si sunet surround, unele momente o sa va placa la nebunie ! ;)







Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”