balta Gogosaru'

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
super-pescarul
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 13 Dec 2008, 15:10

balta Gogosaru'

Mesaj de super-pescarul » 13 Dec 2008, 17:24

Balta Gogosaru' este o balta destul de buna.Am observat ca este o balta foarte buna !
Am momit langa stuf,unde am avut capturi numeroase.Am prins un crap de 8 kg. la boabe de porumb. Va sugerez sa o incercati! Daca aveti vreo intrebare despre balta o sa va raspund cu placere. La revedere.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: balta Gogosaru'

Mesaj de florentiniuga » 13 Dec 2008, 17:36

super-pescarul scrie:Balta Gogosaru' este o balta destul de buna.Am observat ca este o balta foarte buna !
Am momit langa stuf,unde am avut capturi numeroase.Am prins un crap de 8 kg. la boabe de porumb. Va sugerez sa o incercati! Daca aveti vreo intrebare despre balta o sa va raspund cu placere. La revedere.
Da mai multe detalii te rog. Localizare, taxe, regim de pescuit, suprafata, specii de peste, etc., cam tot ceea ce ai vrea sa stii si tu despre o balta pe care nu ai fost niciodata.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
zenhor
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 30 Sep 2008, 23:09

Re: balta Gogosaru'

Mesaj de zenhor » 15 Dec 2008, 20:39

Am fost pe aceasta balta pe vremea cand habar nu aveam ce e pescuitul(nu ca acum as fi foarte priceput :P ).
Oricum, balta este pe langa Giurgiu, din cate stiu sunt mai multe balti(Gogosari 1,2,3 parca), destul de frumoase.
Acum aproximativ 4 ani cand am fost era peste mult.
Am intrat in apa sa plantez cateva lansete. La mijlocul baltii apa avea aproximativ 1,8 metri adancime. Mal foarte mult in schimb...minimum 30 de centimetri de mal.
Am traversat-o o data inot pentru a pescuit la undita vis-a-vis si in momentul in care ma pregateam sa ies din apa(la 5 metri de tarm mi-au sarit doi crapi in piept...efectiv m-au lovit).
Mai am o experienta pescareasca de povestit de-acolo, dar nu o voi spune pentru ca nu ma va crede nimeni. Am convenit cu cei cu care am fost atunci ca nu ne va crede nimeni daca vom relata asa ceva.

Din cate stiu baltile sunt sub administratia AJVPS si de regula la aceste balti sunt intotdeauna cativa pesti mari.

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: balta Gogosaru'

Mesaj de Qnyx » 15 Dec 2008, 21:07

Eu zic totusi sa relatezi acea intamplare si lasa-ne pe noi sa decidem daca te credem sau nu.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
zenhor
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 30 Sep 2008, 23:09

Re: balta Gogosaru'

Mesaj de zenhor » 17 Dec 2008, 12:11

In timp ce ieseam cu un prieten din apa...mergeam practic...apa ne ajungea cam pana la gat si ne odihneam, respectivul a sarit in sus foarte speriat: "Aoleo, ia-l de pe mine!"...chiar m-am speriat. Credeam ca o fi vre-un sarpe ceva.
A scapat tot ce avea in mana in apa...si eu la fel, ca m-am dus sa-l ajut sa vad ce are.
Si-a bagat mana in slip...de fapt si-a dat jos slipul cu totul...si l-a scos cu un strapazan de vre-o 25 de centimetri in el...pestele cu dintii inclestati in tesatura slipului. L-au trecut toate apele cand a vazut ce dinti avea.
Dup-aceea a urmat evident caterinca de rigoare...dar sa prinzi strapazan la "rama" sau la slip colorat frumos...cred ca e cel putin inedit. Bine ca avea slip pe el.

Pestele intrase cu capul cumva prin zona inghinala...nu stiu ce forta a avut sa-si bage capul in asa hal...mai avea un pic si ajungea la... :-S

Avatar utilizator
mardare
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Noi 2008, 21:54

Re: balta Gogosaru'

Mesaj de mardare » 17 Dec 2008, 18:42

Balta se cheama Draghiceanul.Eu sint MARDARE,adica tatal lui Alex(Porecla este super pescarul}.Deci sa ne lamurim! Am fost cu baiatul meu,{super pescarul} la aceasta balta . Este o balta de ceortocrap, are si crap dar mai rar,sa zicem 2-3 crapi frumosi pe 24 ore.Conditii de pescuit: 100 ron , 24 ore cu 6 lansete, dar daca sinteti "dragut "cu paznicul mai puteti pune una sau..depinde cum va descurcati. Aveti voie sa plantati cu barcuta electrica , limita de peste dupa bunul simt, MOMEALA DE BAZA PORUMB, restul depinde de pescar, solutii, bile solubile ,e.t.c. Pestele,crap si ten.Caras mic si putin , este de fapt o balta de crap. De obicei trage noaptea, ziua fiind aproape de o trasatura max, doua.De prins am prins eu si de scos pestele a fost el, daca intelegeti. Are scule de la mine,adica lansete shimano speed master, eu 4 buc. el 3buc, iar la mulinete, eu 4 daiwa si el 3 shimano BBLC.Unde se planteaza? De la mijloc spre malul celalalt, cit mai aproape de mal veti da de ciortani, restul...as spune de loc, si de pescar cit de iscusit este. Sincer este o balta care trebuie incercata. Drumul bun pe timp de ploaie, balta se afla linga sosea -SUPER-. CINE STIE SA DEA LA PESTE PRINDE CU 4 LANSETE CIT ALTII CU N" LANSETE! Nu uitati ce ati vazut in emisiunile de la infopescar, nada de la Hobaia !!! acum stiti si secretul, ca noi cei care urmarim Infopescar spunem TOT. Distanta de Bucuresti max. 100 KM .Traseul meu este :iesire spre ALEXANDRIA via Cornetul ,iar la benzinarie in comuna Ghimpati stinga spre Bila. Mergem pe acest drum , un singur drum piina cind intram in Giurgiu si urmarim ca pe parte stinga,sa trecem de doua bariere de cale ferata.Deci dupa ce intram in GIURGIU o sa vina o intersectie unde o sa avem pe partea stinga prima bariera,iar noi o sa merge inainte,circa 100m unde o sa dam de alta intersectie tot cu bariera pe partea stinga.Acolo noi facem dreapta,si ca sa fiti siguri intrebati satenii daca drumul duce la Gogosarul.Pe acest drum mergeti linistiti pentru ca avem indicatoare,dar sa stiti ca drumul este cel vechi si este la un moment dat :bombardat". Fir Intins!

Avatar utilizator
mardare
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Noi 2008, 21:54

Re: balta Gogosaru'

Mesaj de mardare » 17 Dec 2008, 19:02

Ca suprafata sa stiti domnule Florentin ca are max 150 latime,iar lungime 1km, pe mal iarba, masina linga noi ca boierii. Se da la peste doar de pe un mal , celalalt este inalt, circa 2,5 m in unele locuri, deci accesibil un singur mal. Mai avem si citiva plopi inalti foarte mari circa 20 , pe malul apei, chiar spre coada apei, dar mai tot timpul sint ocupate . Ca recomandare NU va duceti vineri, simbata sau duminica, balta este plina de pescari de crap. Este o balta unde trebuie sa plantati si naditi .

mircea pescar
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 27 Feb 2009, 23:03

Re: balta Gogosaru'

Mesaj de mircea pescar » 16 Iun 2009, 20:38

A-ti mai ajuns de curand pe la Gogosaru dupa furtunile din ultima vreme :?: **==

Avatar utilizator
expertxyz
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 19 Mar 2009, 19:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: balta Gogosaru'

Mesaj de expertxyz » 22 Iun 2009, 14:59

Chiar nu a mai fost nimeni ?

mircea pescar
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 27 Feb 2009, 23:03

Re: balta Gogosaru'

Mesaj de mircea pescar » 27 Iun 2009, 21:07

Care dintre ele te intereseaza :?: **==

Avatar utilizator
Nowatiny
Veteran
Veteran
Mesaje: 566
Membru din: 27 Oct 2008, 19:45
Localitate: Bucuresti

Re: balta Gogosaru'

Mesaj de Nowatiny » 28 Iun 2009, 01:03

Pe cea din sat mai merge?

Avatar utilizator
Razvan Garcea
senior
senior
Mesaje: 256
Membru din: 19 Mar 2009, 00:21
Localitate: BUCURESTI

Re: balta Gogosaru'

Mesaj de Razvan Garcea » 28 Iun 2009, 08:09

ar mai fi de spus ca in momentele in care crapul cauta mancarea si o gaseste mai greu,merge sa incercati si la un twister sau vobler,niscai strapazani care salasuiesc numai pe langa mal iar locurile cele mai prolifice sunt de la ultimul stuf pana la cabana paznicilor iar pe malul opus pana la stana de la calugar.
ar mai fi de precizat ca Florin paznicul,este un baiat de zahar care chiar daca nu te cunoaste iti da informatii despre balta si locuri,complet adevarate plus faptul ca daca are posibilitatea iti aduce cam tot ce il rogi.
anii trecuti se lua exceptional la un fel de bomba cu pufulete ,ma refer ca felul acela de bomba era format din 2 carlige unul sus si unul jos,asta ptr cei care doreau si caras in rest boaba de porumb era la putere.
ptr cei care vor sa se duca si sa stie cum merge balta ,postez si nr. lu Florin de tel:0763.33.81.03....sper sa nu se supere :-??
SENIOR CRAP CLUB

mircea pescar
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 27 Feb 2009, 23:03

Re: balta Gogosaru'

Mesaj de mircea pescar » 02 Iul 2009, 15:27

Cea din sat este Gogosari 2 si merge bine numai daca le plantezi . Daca vrei sa prinzi caras da la bomba si este ok .Fir Intins . **==

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”