Enisala si Topraichioi

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
Stanescu Mircea
senior
senior
Mesaje: 220
Membru din: 24 Noi 2010, 02:04
Localitate: Bucuresti

Enisala si Topraichioi

Mesaj de Stanescu Mircea » 11 Mai 2011, 14:22

Vreau sa va anunt in legatura cu acceste 2 balti pentru cei care nu stiau la inceputul anului acesta din Topraichioi sau scos 30Tone cteno si crap romanesc deoarece patronul balti avea nevoie de cash iar din enisala tot canalul pe care se poate pescui este gol si plin de plase eu printr-o cunostinta cu ivanov intram si pescuiam pe balta mare de ceva timp dar si acolo au ajuns cu plasele pana aproape de malul de la pietre . Pacat de acceste 2 balti pe care aveam capturi de cteno 16kg 18 kg 14 kg...si romanesc 20kg 18 kg etc... doua balti salbatice exceptionale eu sunt din bucuresti dar stiu acceste informatii din surse sigure de la tatal meu care are firma in constanta de 20 de ani. Va doresc fir intins si sper sa dispara toti jegosi gen ivanov si patronul Topraichioi (imi scapa numele ).
Dau la patratica de iaurt si mot de cac**!

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Enisala si Topraichioi

Mesaj de bebe2011 » 11 Mai 2011, 14:50

Mersi Mircea,chiar vroiam sa merg la Topraichioi dar dupa ce ne-ai povestit,am renuntat.Numai bine si fire intinse!

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Enisala si Topraichioi

Mesaj de pharaoh » 11 Mai 2011, 15:19

Mda. Pai era de asteptat. Sa blamam baltile care au grija si de peste, ca sunt scumpe si oricum acolo oricine prinde peste si nici nu putem sa-l luam acasa. Lasa ca noi pescuim pe balti salbatice. Duceti-va la Topraichioi :))
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Stanescu Mircea
senior
senior
Mesaje: 220
Membru din: 24 Noi 2010, 02:04
Localitate: Bucuresti

Re: Enisala si Topraichioi

Mesaj de Stanescu Mircea » 11 Mai 2011, 22:47

pharaoh scrie:Mda. Pai era de asteptat. Sa blamam baltile care au grija si de peste, ca sunt scumpe si oricum acolo oricine prinde peste si nici nu putem sa-l luam acasa. Lasa ca noi pescuim pe balti salbatice. Duceti-va la Topraichioi :))

o arzi sanchi caterinca? nu inteleg din postul tau decat cateva arfe si cam atat ti se pare ca sunt adeptul c&r sau ai ceva cu mine personal?
Dau la patratica de iaurt si mot de cac**!

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Enisala si Topraichioi

Mesaj de pharaoh » 11 Mai 2011, 23:37

Nu. Am eu altceva cu atitudinea unor pescari in general si m-am descarcat aci. Postul e la caterinca pentru ca chiar imi pare rau de acea balta, pe care speram sa o vizitez si anul acesta. Daca e adevarat ce ai spus e trist. O trecem la pomelnic.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Stanescu Mircea
senior
senior
Mesaje: 220
Membru din: 24 Noi 2010, 02:04
Localitate: Bucuresti

Re: Enisala si Topraichioi

Mesaj de Stanescu Mircea » 11 Mai 2011, 23:47

surse sigure tatal meu a fost akm 2 sapt pe enisala balta mare...lacul babadag unde nu ai voie sa pescuiesti decat daca te lasa ivanov si a reusit sa prinda 5 crapi peste 5kg si a scapat 2 torpile dar plasele lui ivanov ajunsesera pana in mal cum nu au fost niciodata ceea ce indica faptul ca pestele sa rarit enorm de mult ceea ce era si normal la cat peste a carat din 2005 pana acum...maine face si o partida scurta pe canal anunt daca este ceva notabil in legatura Topraichioi sursa este 99.99% sigura acum cine stie eu va doresc fir intins.!
Dau la patratica de iaurt si mot de cac**!

Avatar utilizator
lii3000
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 19 Iun 2010, 08:58

Re: Enisala si Topraichioi

Mesaj de lii3000 » 15 Mai 2011, 08:45

Merci pentru informatia legata de Topraichioi. Au fost niste cunostinte acolo si in 48h nu au avut nici o trasatura in 9 lansete (asta confirma "diagnosticul"). Era o balta unde as fi vrut sa merg.

Fir intins

Avatar utilizator
ciprian_f
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 15 Mai 2011, 17:54
Localitate: com. Corbu, Jud Constanta
Contact:

Re: Enisala si Topraichioi

Mesaj de ciprian_f » 16 Mai 2011, 20:52

Frati pescari sa stiti de la un pescar amator ca am vrut si yo sa merg la sfarsit de saptamana la Topraichioi dar m-am razgandit brusc.Am fost in schimb la alta balta de pe langa Constanta( mai exact la Corbu mare) am ajuns, m-am instalat si hop cu salupa la mal sa imi spuna ca se pescuieste doar pe langa pescarie ( mai exact am fost pe partea carierei de la Luminita, pentru cei care cunosc zona). Initial am pus unditele in masina sa ma duc la pescarie la ei sa pescuiesc si yo ceva :D. Pana la urma am ajuns pe la Lacul Tasaul pe partea cu Cariera. Pe la ora 12:00 in sfarsit m-am apucat si yo de pescuit ca tot omul. Pana la ora 18:00 am prins 5 buc caras (4kg total) :D .
Oricum multumesc pentru informare referitor la ce se intampla pe la Topraichioi
La Corbu Mare cum il stiu localnicii, taxa e de 60 RON zii lumina, nu se pescuieste noaptea, cantitatea de peste maxima de retinut e de 3 Kg, ce se depaseste se plateste cu 20 RON/Kg, zona de pescuit este doar la pescarie+ parlel cu soseaua dupa podul mic dinspre cariera pana la prima curba spre Com. Corbu
Va salut si FIR INTINS !

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: Enisala si Topraichioi

Mesaj de Amos » 16 Mai 2011, 21:12

ciprian_f scrie:....zona de pescuit este doar la pescarie+ parlel cu soseaua dupa podul mic dinspre cariera pana la prima curba spre Com. Corbu
Te rog să detaliezi, nu am înţeles nimic. @-)
Anul trecut am pescuit pe partea cu cariera, după ce treci de digul ce desparte Corbu Mare de Corbu Mic, am făcut stânga spre carieră, am mers circa 200 de metri (cu faţa spre comuna Corbu). Zona aceea este interzisă acum?
PS. Pescăria este situată, în zona unde se termină digul? :-?

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Enisala si Topraichioi

Mesaj de pharaoh » 16 Mai 2011, 21:18

Prin pescarie cred ca s-a referit la incinta fermei piscicole.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: Enisala si Topraichioi

Mesaj de Amos » 16 Mai 2011, 22:03

pharaoh scrie:Prin pescarie cred ca s-a referit la incinta fermei piscicole.
Ok! Dar unde am menţionat anterior, se mai poate pescui?

Avatar utilizator
ciprian_f
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 15 Mai 2011, 17:54
Localitate: com. Corbu, Jud Constanta
Contact:

Re: Enisala si Topraichioi

Mesaj de ciprian_f » 30 Mai 2011, 22:09

Amos scrie:
ciprian_f scrie:....zona de pescuit este doar la pescarie+ parlel cu soseaua dupa podul mic dinspre cariera pana la prima curba spre Com. Corbu
Te rog să detaliezi, nu am înţeles nimic. @-)
Anul trecut am pescuit pe partea cu cariera, după ce treci de digul ce desparte Corbu Mare de Corbu Mic, am făcut stânga spre carieră, am mers circa 200 de metri (cu faţa spre comuna Corbu). Zona aceea este interzisă acum?
PS. Pescăria este situată, în zona unde se termină digul? :-?

Mai explicit, ai voie sa pescuiesti doar langa pescarie si paralel cu canalul ala mic,pe partea cu cariera nu te mai lasa, nici la dig, nici pe partea cu cimitirul din Corbu, daca cunosti zona o sa intelegi
Ca sa ajungi la pescarie tre sa faci stanga inainte sa urci podul mic( adica spre cariera ) oricum ai indicator cu "pescuit sportiv"
imi cer scuze ca am fost prea confuz dar am vrut sa va explic mai bine care este situatia pe acolo. **==
Acum sper ca m-am facut inteles :)
FIIIIIR INTINS 8->

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: Enisala si Topraichioi

Mesaj de Amos » 25 Iun 2011, 09:38

ciprian_f scrie: Mai explicit, ai voie sa pescuiesti doar langa pescarie si paralel cu canalul ala mic,pe partea cu cariera nu te mai lasa, nici la dig, nici pe partea cu cimitirul din Corbu, daca cunosti zona o sa intelegi
Ca sa ajungi la pescarie tre sa faci stanga inainte sa urci podul mic( adica spre cariera ) oricum ai indicator cu "pescuit sportiv"
imi cer scuze ca am fost prea confuz dar am vrut sa va explic mai bine care este situatia pe acolo. **==
Acum sper ca m-am facut inteles :)
FIIIIIR INTINS 8->
Merci pentru info.

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Enisala si Topraichioi

Mesaj de viorelb73 » 21 Dec 2011, 00:43

Eu m-am lecuit de Enisala, 6 Martie si Jurilovca - 3 balti, e țepe mari de tot, cu taxă si timp pierdut.
Inceput de vara, Enisala, 14 kg de nada, arome, spray-uri, pescuit la tot ce se poate - mamaliga, porumb, viermusi, boilles atat clasic cat si la feeder si la match - în 24 de ore am luat 4 carasi si un ciortan cam la 1,5 kg pe care l-am pupat din mers si l-am lasat sa traiasca. Am pescuit chiar in gura canalului pe care salupele intra in balta mare, taxa 100 RON.
Saptamana urmatoare, 6 Martie, 10 kg nada cu arome - 2 carasei si un ciortan de 2 kg. Apa avea doar 40 de cm si a fost un fiasco total, taxa 50 RON.
10 dec 2011 - Jurilovca 3, la stiuca. Am ajuns acolo la 06:30, am intrebat un paznic care scoate ceva carasi dintr-o plasa monofilament cum merge si ni s-a spus bine pe ambele amenajari. Am luat o barca, am dat 50 de lei taxa si am batut apa degeaba toata ziua. Nu am avut nici macar un atac (macar un amarat de biban, ceva....). Mâlul la amenajarea din dreapta nu ne-a dat voie sa trecem in balta mare (adancimea era de 5-10 cm chiar in gura canalului), iar apa din amenajarea din stanga avea pe toata suprafata baltii cam 30 de cm (foarte scazuta). Nesimtirea totala a venit la final - am avut o discutie la masa (unde au venit si paznicii, normal - aceeasi care ne spusesera de dimineata ca se prinde !!!!!!!!!) si printre altele ne-au spus ca nu s-a luat nici o stiuca de vreo doua saptamani (citez "îi dadeau ăia [pescarii din barca] cu lingura sau voblerul prin fata botului si nu voia sa manânce") - SI ATUNCI DE CE NE-ATI LUAT BANII SI NE-ATI MINTIT CU NERUSINARE CA SE PRINDE !!! RUSINE SA VA FIE !!! Nu o sa mai calc pe acolo in viata mea !!!
S-au braconat baltile acestea ÎN DRACI si nu se mai merita sa mergi acolo (eu fiind din Constanta, sunt cam 250 km dus-întors). Nici nu mai stii unde poti face o partida buna de pescuit in jurul Constantei !!!
Cu respect pentru voi toti, Viorel !!!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
REMUSGL
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 26 Oct 2010, 12:03
Localitate: Galati
Contact:

Re: Enisala si Topraichioi

Mesaj de REMUSGL » 21 Dec 2011, 11:41

Salut,
Confirm spusele cu Enisala. Pe noi ne-a mintit inginerul piscicol, var cu vecin de bloc citez: "Se prinde crap mult". In 3 am prins: 2 ciortani cat palma, caras si platica vreo 3-4 kg in conditiile in care taxa a fost de 80 ron de persoana. Cea mai mare TEAPA posibila.

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”