Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
venom
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 27 Mar 2010, 14:59

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de venom » 12 Iun 2010, 21:33

intr-o partida de 12 ore facuta azi la fantanele am reusit sa prind 8 carasi la palma la 1016 doi si restul la rama.crapul nu a vrut la nimic.apa a scazut 50 cm pana seara.drumul foarte prost(am ramas suspendati,impotmoliti).le-am zis la paznici de ce nu face si domnul tulitu drumul si au zis ca nu e treaba lui e treaba primariei.din zecile de milioane incasate zilnic nu sunt in stare sa faca si ei un wc,o sursa de apa ,ceva umbrare,gratare,cosuri de gunoi,sa pietruiasca drumurile ca la asemenea taxa ofera-i si clientului ceva.dar au vazut ca merge si asa .i-ti i-a taxa si dupa aceea umbla la apa.rusineee mare. :-h si adio fantanele. ps poate nu stiu eu sa pescuiesc la crap dar nici restul oamenilor de pe balta?(am momit si cu bile si cu bulgari si cu porumb si departe si aproape am dat si pe pat si in afara patului dar degeaba).

Avatar utilizator
ciogaby
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 28 Oct 2009, 20:29
Localitate: Craiova

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de ciogaby » 13 Iun 2010, 00:10

venom scrie:intr-o partida de 12 ore facuta azi la fantanele am reusit sa prind 8 carasi la palma la 1016 doi si restul la rama.crapul nu a vrut la nimic.apa a scazut 50 cm pana seara.drumul foarte prost(am ramas suspendati,impotmoliti).le-am zis la paznici de ce nu face si domnul tulitu drumul si au zis ca nu e treaba lui e treaba primariei.din zecile de milioane incasate zilnic nu sunt in stare sa faca si ei un wc,o sursa de apa ,ceva umbrare,gratare,cosuri de gunoi,sa pietruiasca drumurile ca la asemenea taxa ofera-i si clientului ceva.dar au vazut ca merge si asa .i-ti i-a taxa si dupa aceea umbla la apa.rusineee mare. :-h si adio fantanele. ps poate nu stiu eu sa pescuiesc la crap dar nici restul oamenilor de pe balta?(am momit si cu bile si cu bulgari si cu porumb si departe si aproape am dat si pe pat si in afara patului dar degeaba).
Este apa foarte rece pe fund, fiind si foarte adanca fata de anul trecut.Aproape ca nu se topeau nici solubilele,tb. lasate cateva ore bune ca sa se topeasca,fata de sfarsitul lui octombrie cand se topeau in 2 ore total.Oricum peste prea putin pt. volumul ala de apa si in leg. cu conditiile pt. pescari ai mare dreptate. Daca ai noroc si ploua nu mai iesi cateva zile de pe balta.

Avatar utilizator
venom
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 27 Mar 2010, 14:59

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de venom » 13 Iun 2010, 23:57

ciogaby scrie:
venom scrie:intr-o partida de 12 ore facuta azi la fantanele am reusit sa prind 8 carasi la palma la 1016 doi si restul la rama.crapul nu a vrut la nimic.apa a scazut 50 cm pana seara.drumul foarte prost(am ramas suspendati,impotmoliti).le-am zis la paznici de ce nu face si domnul tulitu drumul si au zis ca nu e treaba lui e treaba primariei.din zecile de milioane incasate zilnic nu sunt in stare sa faca si ei un wc,o sursa de apa ,ceva umbrare,gratare,cosuri de gunoi,sa pietruiasca drumurile ca la asemenea taxa ofera-i si clientului ceva.dar au vazut ca merge si asa .i-ti i-a taxa si dupa aceea umbla la apa.rusineee mare. :-h si adio fantanele. ps poate nu stiu eu sa pescuiesc la crap dar nici restul oamenilor de pe balta?(am momit si cu bile si cu bulgari si cu porumb si departe si aproape am dat si pe pat si in afara patului dar degeaba).
Este apa foarte rece pe fund, fiind si foarte adanca fata de anul trecut.Aproape ca nu se topeau nici solubilele,tb. lasate cateva ore bune ca sa se topeasca,fata de sfarsitul lui octombrie cand se topeau in 2 ore total.Oricum peste prea putin pt. volumul ala de apa si in leg. cu conditiile pt. pescari ai mare dreptate. Daca ai noroc si ploua nu mai iesi cateva zile de pe balta.[/quote ba sa stii ca solubilele de 24 de la senzor intr-o ora erau cat boaba de porumb.de ramas am ramas si fara sa ploua am lovit praguri,am lovit bucliere,ne-am remorcat unii pe altii.intr-un cuvant rau de tot.nu se merita. ps am fost azi la bulzesti si am prins 14 crapi.conditii excelente(apa rece de la fantana,umbrele,wc,gratar,liniste,drum de acces bun.sa o tina d-nul Sorin tot asa.nota 10+.uitasem:a prins un baiat IN 36 DE ORE(Cosmin frizerul)care a plecat cand am ajuns eu 240 kg de crap.vreau pe aceasta cale sa i-l felicit si sa-i multumesc pentru ca mi-a dat si mie cateva bile cu care am prins un crap la 4 kg.restul au intrat la home made(7 buc) si restul (4 buc)la dynamite s&o black peper(de la madalin si sandu(oameni cu mare caracter) carora le multumesc pentru ca mi-au dat cateva pentru ca din astea nu aveam.

Avatar utilizator
venom
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 27 Mar 2010, 14:59

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de venom » 14 Iun 2010, 11:36

ba sa stii ca solubilele de 24 de la senzor intr-o ora erau cat boaba de porumb.de ramas am ramas si fara sa ploua am lovit praguri,am lovit bucliere,ne-am remorcat unii pe altii.intr-un cuvant rau de tot.nu se merita. ps am fost azi la bulzesti si am prins 14 crapi.conditii excelente(apa rece de la fantana,umbrele,wc,gratar,liniste,drum de acces bun.sa o tina d-nul Sorin tot asa.nota 10+.uitasem:a prins un baiat IN 36 DE ORE(Cosmin frizerul)care a plecat cand am ajuns eu 240 kg de crap.vreau pe aceasta cale sa i-l felicit si sa-i multumesc pentru ca mi-a dat si mie cateva bile cu care am prins un crap la 4 kg.restul au intrat la home made(7 buc) si restul (4 buc)la dynamite s&o black peper(de la madalin si sandu(oameni cu mare caracter) carora le multumesc pentru ca mi-au dat cateva pentru ca din astea nu aveam).

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de sorprodan » 15 Iun 2010, 22:28

dovada vrem dovada :-??
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
ciobe
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 18 Iun 2010, 18:50

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de ciobe » 18 Iun 2010, 22:59

Pentru locatii de pescuit in jurul Craiovei poate va ajuta si acestea http://www.topbalti.ro/locuri-de-pescuit/balti/dj.aspx

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de stefan_kwr » 20 Iun 2010, 15:55

venom scrie: ps am fost azi la bulzesti si am prins 14 crapi.conditii excelente(apa rece de la fantana,umbrele,wc,gratar,liniste,drum de acces bun.sa o tina d-nul Sorin tot asa.nota 10+.uitasem:a prins un baiat IN 36 DE ORE(Cosmin frizerul)care a plecat cand am ajuns eu 240 kg de crap.vreau pe aceasta cale sa i-l felicit si sa-i multumesc pentru ca mi-a dat si mie cateva bile cu care am prins un crap la 4 kg.restul au intrat la home made(7 buc) si restul (4 buc)la dynamite s&o black peper(de la madalin si sandu(oameni cu mare caracter) carora le multumesc pentru ca mi-au dat cateva pentru ca din astea nu aveam).
Mai multe detalii despre aceasta balta daca se poate...pe unde se ajunge,taxa,conditii, drum???

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de Allen Besnovich » 20 Iun 2010, 17:00

Sal. Hai ca te lamuresc eu, am un prieten care a fost si poate sa-mi dea detalii:

Ca sa ajungi la balga mergi pe DN65 Craiova-Horezu, la 8Km inainte de Balcesti.

Odata ajuns pe balta...

-N-ai voie sa asculti muzica tare (in conditiile in care deranjezi)
-nu ai voie sa arunci gunoaie pe jos - se pun in pungi care sunt ridicate de angajati -
-pe timpul noptii nu se circula cu masina. Trebuie sa fii civilizat :D
-daca fumezi, trebuie sa ceri scrumiera si o sa primesti
-pe timpul noptii se pescuieste din locuri stabilite de "staff"
-se pescuieste sportiv, fara ranirea pestilor

Scoti sculele din masina, si incepi sa le intinzi......

-se pescuieste de pe mal
-maxim 4 bete / cu maxim 2carlige pe bat
-se pescuieste cu maxim 8m textil
-se pot pescui maxim 5kg peste, restul de elibereaza
-dimensiunile la care se retin pestii: crap 30cm (minima 1,5kg maxim 3kg buc), oblete 12 cm, somn 50cm, salau 40cm.


Astea sunt regulile oficiale. Din cate am inteles, trebuie sa-ti faci rezervare inainte!
Apropo balta se cheama Un colt de rai. Sper ca te-am ajutat.

Imagine
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
ciogaby
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 28 Oct 2009, 20:29
Localitate: Craiova

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de ciogaby » 21 Iun 2010, 11:58

Se elibereaza tot pestele ,doar daca nu vrei sa cumperi cu 13 ron kg ,deci vei da pe cele 5kg vreo 65 ron pe langa taxa platita pt. pescuit.

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de stefan_kwr » 21 Iun 2010, 12:14

Tot nu am inteles cat este taxa in regim c&r si cat este in cazul in care vrei sa mai retii si ceva peste pentru 12 ore/24ore???

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de Allen Besnovich » 21 Iun 2010, 12:48

ciogaby scrie:Se elibereaza tot pestele ,doar daca nu vrei sa cumperi cu 13 ron kg ,deci vei da pe cele 5kg vreo 65 ron pe langa taxa platita pt. pescuit.
Eu nu stiam asa. Ai voie sa retii 5kg de peste, fara taxe suplimentare.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
ciogaby
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 28 Oct 2009, 20:29
Localitate: Craiova

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de ciogaby » 21 Iun 2010, 16:34

stefan_kwr scrie:Tot nu am inteles cat este taxa in regim c&r si cat este in cazul in care vrei sa mai retii si ceva peste pentru 12 ore/24ore???
30 ron ziua si 50ron noaptea c&r . Daca vrei sa retii peste platesti 13 ron pe kg. Astia sunt regulile anul asta . In regulamentul de pe balta scrie ca ai voie la 5 kg de peste dar daca vrei sa iei un crap te pune sa-l platesti. Duceti-va la balta sau dati-i un tel. patronului si o sa va convingeti.

Avatar utilizator
venom
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 27 Mar 2010, 14:59

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de venom » 30 Iun 2010, 11:55

de dunareni mai stie cineva ceva?s-or mai fi inundat cumva canalele alea de pe acolo?

Avatar utilizator
AcidAzotic
membru activ
membru activ
Mesaje: 144
Membru din: 07 Mar 2009, 18:35

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de AcidAzotic » 30 Iun 2010, 13:56

venom scrie:de dunareni mai stie cineva ceva?s-or mai fi inundat cumva canalele alea de pe acolo?
Nu s-a inundat nici un canal .

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Locatii de pescuit in jurul Craiovei

Mesaj de Allen Besnovich » 02 Iul 2010, 17:33

Am fost pe canalul de la termo zilele trecute, nu mai trage pestele acolo... iar pe jiu acum nu prea merge, e tulbure apa si curge rau, au dat drumu la baraj, e cam nasol.
As vrea sa merg la Bistret cat de curand, sper sa am si cu cine :D
Daca sunt doritori, poate ne combinam ne strangem mai multi si mergem. Mi-a zis un prieten, a fost si a plecat multumit.
C.S. OLTENIA FISHING

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”