Pescuit in Banat

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
ghanteraroz
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 11 Mai 2009, 19:33

Pescuit in Banat

Mesaj de ghanteraroz » 12 Mai 2009, 12:31

Salutare,
incep acest post prin a va spune ca sunt bucurestean (si m-am bucurat din plin de ceea ce ofera sudul tarii in matterie de pescuit)dar.. inevitabilul a facut ca acum cateva luni sa ma mut in Timisoara; din pacate pescuitul aici este... cel putin in materie de balti jalnic.In continuare o sa incerc sa va prezint cat mai pe larg cum se prezinta cele mai cunoscute balti prin aceste locuri.Sunt cateva balti (Sacosul Turcesc, Ghiroda , Giroc etc..)taxa este ff mica (15 lei 3 bete) dar baltile sunt niste escavatii fara vegetatie , populate cu ciortan cu precadere sistemul de pescuit C & R, dar daca vrei sa pleci cu peste platesti 14 lei/kg.Pana aici nimik spectaculos ,dar baltile au program strict ca la alimetara comunista de odinioara (7-19) sunt imprejmuite cu gard de sarma , iar dimineata pescarii stau la coada sa intre pe balta , dar accesul se face doar dupa ce ai platit taxa , care se face la baraca paznicilor de la intrare , dupa plata mai ai parte de un control la intrarea pe diguri , trebuie sa prezinti biletul :)) exact ca la intrarea pe stadion , sau teatru . La plecare esti controlat in bagaje sa nu cumva sa iei vreo ciortanica :)))))))))))))))))))))))).
Exista si alte balti care sunt ale Ajvps , si sunt pe baza de permis , unele sunt ok, dar..... acolo este japca cu pestele .
Poate unii dintre Dvs. considera modul de lucru de aici civilizat , dar nu este asha , imi este dor de MV2, sau Magura 2, unde civilizatia consta in cosuri de gunoui , peste mic , mare si conditii excelente .
Daca exista pe caest forum pescari din zona de vest ii rog sa posteze , inf. despre alte balti, poate voi gasi si eu un loc frumos de pescuit , nu ligheane .
Va multumesc anticipat , si imi cer scuze daca am ofensat pe cineva cu acest post .!!!
Don't drink and drive ... SMOKE and FLY!!!!!!!

Avatar utilizator
soricel
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 13 Mai 2009, 17:10

Re: Pescuit in Banat

Mesaj de soricel » 13 Mai 2009, 18:49

asai cum zici tu de baltii....
dar sunt cateva foarte bune 1 este la icloda..2 fibish...si mai sunt vreo 2
atat la icloda acolo ei tot c evrei iti ofera orice conditie
numa ca are un dezavantaj balta este mik si pesti are si mari sa prins si de 12 kg (Somn)
INCEARCA SI TU SA VEZI MACAR CUM E:-) **==

Avatar utilizator
ghanteraroz
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 11 Mai 2009, 19:33

Re: Pescuit in Banat

Mesaj de ghanteraroz » 15 Mai 2009, 12:02

Icloda e cam micuta , merge pt sheffild , de Sacalaz balta din curba stii ceva??
Don't drink and drive ... SMOKE and FLY!!!!!!!

Avatar utilizator
soricel
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 13 Mai 2009, 17:10

Re: Pescuit in Banat

Mesaj de soricel » 19 Mai 2009, 00:10

Prietene de sacalaz nu am auzit nimik ....
mie imi place la icloda cum zici tu la shefield
la berin, sacos e fain...

Avatar utilizator
lepiacapra
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 06 Iul 2009, 13:59

Re: Pescuit in Banat

Mesaj de lepiacapra » 07 Iul 2009, 00:45

La Icloda e balta foarte mica ....la Sacos am prins bine in ultimele 2 saptamani cam pana la ora 14:00 , cam 10 ciortani , dar la Sacos nici nu cred ca sunt mai mari de 5-6 Kg , poate cateva exemplare , daca vreti balta de competitie la Cornesti e cel mai civilizat din cate am vazut eu in Timis (dar sunt si pretentii , saltea , spray , etc...)si sunt si pescari f buni acolo . Apropo , de Topolovat stie cineva ceva ? s-a dat drunul sau nu ?

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: Pescuit in Banat

Mesaj de Nelutu » 07 Iul 2009, 16:59

Topolovat, care? Barajul mare? Acea balta este ptr. concursuri organizate, nu se pescuieste individual. Se poate pescui pe baltile mici, mai jos de baraj, am inteles ca taxa este 20 lei si ai voie sa iei 4 kg. de peste, dar nu sunt sigur de cantitate.

Avatar utilizator
lepiacapra
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 06 Iul 2009, 13:59

Re: Pescuit in Banat

Mesaj de lepiacapra » 07 Iul 2009, 17:03

Salut , nu balta mare , alea mici de care zici tu , doream sa stiu sigur daca se poate pescui pe alea mici , nu vrea sa ajung la 6:00 dimineata acolo si sa fie inchis :( . Si as mai vrea sa stiu daca voi careva care a-ti pescuit acolo si se prinde sau nu prea ? crap binenteles .
Merci !

Avatar utilizator
lepiacapra
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 06 Iul 2009, 13:59

Re: Pescuit in Banat

Mesaj de lepiacapra » 12 Iul 2009, 14:59

La Sacos s-a populat saptamana asta luni si marti cu exemplare peste 3 Kg.
Stie cineva ceva detalii (pret , momeli , program etc) despre balta de la Carpinis care tocmai s-a deschis ?

Avatar utilizator
cosmin liviu
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 20 Mar 2009, 21:29

Re: Pescuit in Banat

Mesaj de cosmin liviu » 19 Feb 2010, 16:05

Ciudat, nu stiu sa se fi deschis la Carpinis nimic, exista un inainte de intrare cum vi de la TIMIsoara, pe stanga mai pe camp putin, dar nu stiu conditiile, cred caci este a AJPS-ilui.
O alta balta frumusica este cea de la Petrovaselo( din Sustra se face stanga la biserica de pe stanga, si se iese putin din sat, apoi se urmaresc indicatoarele cu balta), dar "camp scump", plata era parca 25 ron, iar KG 13 daca nu ma insel. Partea buna era caci chiar daca ajungeai pe la 5,30 puteai sa te pui pe balta ( daca nu iti era frica de caini :D ).
Eu in 2009 am fost de vreo 2 ori de dimin pana la ora 13 si prindeam cam 5-6 buc la 1,5- 3kg, la mamaliga in momitor si pe ac.
Mai stie cineva ceva de balta acesta?

Avatar utilizator
matei82
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 19 Mar 2010, 10:41

Re: Pescuit in Banat

Mesaj de matei82 » 19 Mar 2010, 11:23

salut baieti! ma numesc Matei si sunt nou pe acest forum .
Poate cineva sa-mi spuna ceva despre balta de la ianova?
Eu am pescuit acolo timp de sase ani pana nu a concesionato un tip ce nu avea nici o legatura cu pescuitul asta prin2006, dupa acea am mai fost de doua ori dar dar nu te puteai intelege cu el de nici un fel.
aceasta balta avea mult peste pe vremea acea si era auto populare am prins amur de 18,2kg in 2003,am amintiri frumoase acolo.
Din pacate nu sunt in tara de 3ani dar ma intorc in vara si as vrea sa merg din nou pe acea balta.
Am inteles ca este din nou a AJVPS timis.Daca stiti ceva va rog sa-mi spuneti.
MULTUMESC

Avatar utilizator
soricel
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 13 Mai 2009, 17:10

Re: Pescuit in Banat

Mesaj de soricel » 22 Apr 2010, 19:54

hmm de ianova zici cam tarziu iti dau raspunsu dar te asigur ca e a primariei si nu a filialei vin aia de la primarie sa te controleze..:| am fost acolo e faina balta mareeeee si am vazut cand sa scos crap de 15 kg..:)

Avatar utilizator
R3ptyl3
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 14 Apr 2010, 19:10

Re: Pescuit in Banat

Mesaj de R3ptyl3 » 03 Mai 2010, 10:14

Salutare!!!
una dintre baltile bune din zona Timisoara e cea din Giroc,nu e foarte mare,dar e peste akolo si nu doar ciortan ci si exemplare mai rasarite,caras e foarte putin si rapitor la fel
Incoveniente ce pot aparea ar fii aglomeratia de weekend in sezonul cald si galagia, si te poti intersecta cu colegii de pe balta daca se lanseaza puternic (80-100m) din ambele directii,iar acum se va deschide si un restaurant chiar la intrare iar in imediata apropiere a baltii va fii amenajat loc de joca pentru copii,asta nu va fii ok pentru pescari:(
in rest e ok balta,frumoas aranjata cu bar undeva in coada lacului si foisoare pe margine in caz de ploaie sau soare.
Dupa mine cel mai bine e de mers acolo in cursul saptamanii.

O alta balta superba e cea de la CORNESTI (Timisoara_Arad,inainte de Oortisoara se face dreapta,chiar dupa un Petrom,e indicator cu localitatea,se intra in sat si dupa primul pod pe sub care trece un canal se face stanga pe marginea canalului,la 300m e bariera de la intrare)
Aici sunt de fapt 3 balti,Balta 1,unde se organizeaza si concursuri, e deschisa pescuitului si pe permis de la BANATUL+10RON in care intra si peste(un crap intre 1-3kg si caras 4 kg),caras frumos se prinde foarte bine
Balta 2 e una dintre baltile cele mai bune din zona,aici e peste mare,se pescuieste cu abonament 1000RON pe an sau 25RON 12 ore in regim C&R,nu se ia nimic acasa,aici se prin exemplare frumoase,mai intra si un ciortan depinde de momeala
Balta 3 momentan am inteles ca nu s-a populat sau cel putin asta e impresia ce am avut-o
Inconveniente ar fii ca pe Balta 2 nu se pescuieste decat de pe malul drept iar baltile sunt cam inguste aprox 100m latime

Avatar utilizator
Brany M
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 10 Noi 2010, 13:18

Re: Pescuit in Banat

Mesaj de Brany M » 18 Noi 2010, 09:12

balta de la sacalaz e ok am fost eu doar sa nu te astepti la capturi spectaculoase e populata cu ciortan 2,3 kg....incearca balta de la sustra e curata si este peste de 20,22 kg crap,somn,este si salau dar nu mare

Avatar utilizator
ghanteraroz
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 11 Mai 2009, 19:33

Re: Pescuit in Banat

Mesaj de ghanteraroz » 22 Sep 2011, 14:29

Anul acesta ceva informatii despre baltile din Timis sau Cs?
Don't drink and drive ... SMOKE and FLY!!!!!!!

Avatar utilizator
sig_cezar64
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Feb 2011, 23:24
Localitate: timis

Re: Pescuit in Banat

Mesaj de sig_cezar64 » 23 Dec 2011, 12:02

ceao daca te intereseaza pescuit puternic in banat eu merg in serbia 80 km de la moravita balta frumoasa cu pesti 10 18 kg crap eu cunosc administratorul si intru sunama daca te intereseaza pentru la anu 0765 700322 daniel

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”