Boiles apa salbatica

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
grozascu
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 03 Mar 2011, 19:49

Boiles apa salbatica

Mesaj de grozascu » 03 Mar 2011, 20:07

Buna, as avea nevoie de niste sfaturi in legatura cu alegerea ingredientelor si cantitatilor potrivite unui mix pentru o apa salbatica pe care se pescuieste cel mai mult cu porumb si alune tigrate.
Astfel dupa ce m am documentat putin am incercat sa concep un mix care arata cam asa :

Megablend - 200g
SuperGold60 - 200g
Tigernut Flour - 250g
Faina Soia - 150g
Lapte Praf - 80g
CSL Pudra - 50g
Feed Stim XP - 40g
Pudra de Varec - 30g

As dori sa stiu daca mi se vor lega aceste ing. si daca ceva lipseste sau ceva este in plus, orice sfat este bine venit.Va multumesc

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: Boiles apa salbatica

Mesaj de LUCKY » 04 Mar 2011, 22:10

Mixul eu sunt de parere ca se va rula dar as inlocui supergold60 -ul cu una din urmatoarele ingrediente :gris
    CLO
      faina de porumb
        TTX macinat
          motivul ? supergold 60 desi e fabricat din porumb nu are nici un miros care sa semene cu porumbul si se si ruleaza greu valoarea lui proteica de 60 % e singurul sau atuu dar daca analizezi digerabilitatea proteinei si continutul de aminoacizi vei constata ca este destul de sarac in aminoacizi esentiali vezi tabel aici http://www.ccmoore.com/pdfs/ingredients ... values.pdf .Compara-l cu cel de CLO care desi are doar 32% proteina este mai bogat in aminoacizi vezi tabel http://www.ccmoore.com/pdfs/ingredients ... values.pdf Pierderea de % proteine prin eliminarea supergold60 se poate compensa cu inlocuirea fainii de soia cu izolat de soia vezi tabel aminoacizi si compara http://www.ccmoore.com/pdfs/ingredients ... ofiles.pdf . Faina de varec as inlocui cu glucoza critalizata ( dextroza)sau cu zahar ,diferenta mare de pret intre FeedsemXP si extract de GLM nu exista eu as paria pe GLM care nu mai are nevoie sa-si dovedeasca valoarea indiferent de tipul de apa .In tabelele de mai sus procentele de aminoacizi se calculeaza din cantitatea de proteina , nu din cantitatea de ingredient.

          Avatar utilizator
          Dan Andrei
          senior
          senior
          Mesaje: 307
          Membru din: 07 Ian 2008, 13:05
          Localitate: Campina

          Re: Boiles apa salbatica

          Mesaj de Dan Andrei » 05 Mar 2011, 09:34

          Mi se pare slabut din punct de vedere al proteinei......nu stiu ce sa zic.....cred ca in loc de lapte praf ar trebui pus caseinat ....
          Numai bine!

          Avatar utilizator
          dami21
          utilizator
          utilizator
          Mesaje: 29
          Membru din: 21 Iun 2009, 17:38

          Re: Boiles apa salbatica

          Mesaj de dami21 » 07 Mar 2011, 10:02

          Dan Andrei scrie:Mi se pare slabut din punct de vedere al proteinei......nu stiu ce sa zic.....cred ca in loc de lapte praf ar trebui pus caseinat ....
          poate este slab ca valoare proteica,dar tinand cont ca este o balta salbaticanu stiu daca ar fi indicat safoloseasca incrediente atat de scumpe.Urca destul de mult financiar valoarea mixului,parerea mea.

          Avatar utilizator
          dami21
          utilizator
          utilizator
          Mesaje: 29
          Membru din: 21 Iun 2009, 17:38

          Re: Boiles apa salbatica

          Mesaj de dami21 » 06 Iun 2011, 19:27

          dami21 scrie:
          Dan Andrei scrie:Mi se pare slabut din punct de vedere al proteinei......nu stiu ce sa zic.....cred ca in loc de lapte praf ar trebui pus caseinat ....
          poate este slab ca valoare proteica,dar tinind cont ca este o balta salbatica nu stiu daca ar fi indicat sa foloseasca ingrediente atat de scumpe.Urca destul de mult financiar valoarea mixului,parerea mea.

          Avatar utilizator
          dami21
          utilizator
          utilizator
          Mesaje: 29
          Membru din: 21 Iun 2009, 17:38

          Re: Boiles apa salbatica

          Mesaj de dami21 » 18 Mar 2012, 01:44

          Chiar nu are nimeni nici o idee?
          Bai fratilor a trecut un an de zile si.... nimic,nimic :-$

          Avatar utilizator
          tuby 68
          membru activ
          membru activ
          Mesaje: 115
          Membru din: 28 Feb 2009, 01:29

          Re: Boiles apa salbatica

          Mesaj de tuby 68 » 05 Apr 2012, 11:11

          dami21 scrie:Chiar nu are nimeni nici o idee?
          Bai fratilor a trecut un an de zile si.... nimic,nimic :-$
          Probabil ca balta salbatica a devenit...carpodrom si merge la orice bila.. :))

          Avatar utilizator
          Razvan_6
          membru activ
          membru activ
          Mesaje: 99
          Membru din: 17 Sep 2009, 15:20

          Re: Boiles apa salbatica

          Mesaj de Razvan_6 » 06 Apr 2012, 19:01

          :idea: Pe lac salbatic conteaza diametrul bilei ( maxim 14 mm ;) ) ...... localizarea ( daca nu ai crap in zona de pescuit ... e jale ) ..... reteta sa fie de frankfurter sausage (plina de condimente pentru carnati si ceva faina carne de pasare ..... si daca mai ai bani pune si o lingura de praf dinala de la firma Top Secret scrie pe el amonzauren compound pute rau de tot si e un praf solubil ) ..... nu baga lichide ca strici reteta :P

          Avatar utilizator
          Razvan_6
          membru activ
          membru activ
          Mesaje: 99
          Membru din: 17 Sep 2009, 15:20

          Re: Boiles apa salbatica

          Mesaj de Razvan_6 » 06 Apr 2012, 19:20

          8-> Baga si cazeina de la tata nitu http://www.tatanitu.ro/forum/modules/ks ... php?id=152 .... macar 75 g la 1 kg de mix :-?

          Scrie răspuns

          Înapoi la “Boiliesuri”