boilesuri la inceput de martie

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
maxim cristian
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 11 Iul 2008, 23:33
Localitate: bihor
Contact:

boilesuri la inceput de martie

Mesaj de maxim cristian » 07 Feb 2009, 16:52

dn-l florentin sunt din bihor, bineinteles incepator spre avansat la boiles. as avea o rugaminte daca ati putea sami dati o reteta de boilesuri s&o pt inceput de martie de preferabil pe care o folositi dumneavoastra foarte amanuntita si nu cea din emisiunea din 30 01 2009. CU RESPECT PT TOATE EMISIUNILE REALIZATE PANA IN PREZENT(le-am vazut pe toate de vreo 3 ori)SA DEA DOMNU CAT MAI MULTE REALIZARI TIE SI ECHIPEI CARP ZOON SUUUUCCES PE 2009 =D> =D> =D>

Avatar utilizator
zarguzon adi
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 14 Dec 2007, 20:30

Re: boilesuri la inceput de martie

Mesaj de zarguzon adi » 07 Feb 2009, 18:29

@ Maxim cum nu-ti place reteta lui George Aexandru cu 35 ml de aroma. Doar ai vazut ce rezultate a avut cu ea. =)) =)) =))

Avatar utilizator
maxim cristian
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 11 Iul 2008, 23:33
Localitate: bihor
Contact:

Re: boilesuri la inceput de martie

Mesaj de maxim cristian » 07 Feb 2009, 20:41

zarguzon adi scrie:@ Maxim cum nu-ti place reteta lui George Aexandru cu 35 ml de aroma. Doar ai vazut ce rezultate a avut cu ea. =)) =)) =))
adi eu nu am zis ca nu imi place reteta lu george numa numi prea convine de-aia i-am cerut lu florentin bineinteles daca doreste o reteta care sa fie testata si bunaaaa in acelasi timp,,, si sper sa primesc si raspuns ;) ;) ;)

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: boilesuri la inceput de martie

Mesaj de george-alexandru » 08 Feb 2009, 14:52

In emisiune am specificat ca trebuie respectate dozajele indicate de producator.primavara la partidele mai scurte unde nadesc mai putin si grupat cele mai bune rezultate le/am avut la solubilele cu aroma pe baza de esteri si supradozate.datele problemei se schimba odata cu incalzirea apei si specificul partidei.vara in concursuri producatorul aromelor care le folsesc spune 5-10ml/kg,majoritatea pescarilor in concurs la solubile care nici nu sunt supuse vrunui proces termic in care aroma se mai pierde pun aroma pe minimul dat sau chiar mai putin iar daca folosesc si o aroma secundara se incadreaza in aceleasi dozaje minime.eu personal si in aceste conditii de concurs pun 7,5 ml/kg,5ml aroma principala si 2,5ml aroma secundara.si in alta ordine de idei cu acest nivel mai ridicat de aroma am obtinut podiumuri pe majoritatea pistelor de concurs si aici as enumera Peris 2008 doua locuri intai ambele castigate cu cantitate dubla fata de urmatorii clasati,Open Tancabesti loc 2 si medie la romanesc de 10,5kg.am dat doar doua exemple unde nivelul mai ridicat de aroma ar fi trebuit sa ma tradeze luand in calcul regimul de concurs ca timp si media pestilor.concluziile le trageti singuri.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: boilesuri la inceput de martie

Mesaj de misu_sipanu » 08 Feb 2009, 18:26

Anul asta au aparut solubile la Concept .A folosit cineva ?

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: boilesuri la inceput de martie

Mesaj de carprom » 08 Feb 2009, 18:29

misu_sipanu scrie:Anul asta au aparut solubile la Concept .A folosit cineva ?
Te referi la Cncept4you, daca da, stiu din sursa sigura ca laptele de porumb este original Tata Nitu, sa nu fie iara discutii, cu ce sunt facute :D
Imagine

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: boilesuri la inceput de martie

Mesaj de misu_sipanu » 08 Feb 2009, 18:42

Da Bruno am auzit ceva chiar mai multe dar nu vreau sa deranjez.Pe mine ma intereseaza daca le a folosit cineva pt ca eu in CT pe baltile de aici tocmai in aprilie pot sa mi fac o parere.

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: boilesuri la inceput de martie

Mesaj de carprom » 08 Feb 2009, 19:00

Pai pe piata Germana nu lea scos inca, cel putin nu le-am vazut
Imagine

Avatar utilizator
zarguzon adi
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 14 Dec 2007, 20:30

Re: boilesuri la inceput de martie

Mesaj de zarguzon adi » 08 Feb 2009, 21:12

george-alexandru scrie:In emisiune am specificat ca trebuie respectate dozajele indicate de producator.primavara la partidele mai scurte unde nadesc mai putin si grupat cele mai bune rezultate le/am avut la solubilele cu aroma pe baza de esteri si supradozate.datele problemei se schimba odata cu incalzirea apei si specificul partidei.vara in concursuri producatorul aromelor care le folsesc spune 5-10ml/kg,majoritatea pescarilor in concurs la solubile care nici nu sunt supuse vrunui proces termic in care aroma se mai pierde pun aroma pe minimul dat sau chiar mai putin iar daca folosesc si o aroma secundara se incadreaza in aceleasi dozaje minime.eu personal si in aceste conditii de concurs pun 7,5 ml/kg,5ml aroma principala si 2,5ml aroma secundara.si in alta ordine de idei cu acest nivel mai ridicat de aroma am obtinut podiumuri pe majoritatea pistelor de concurs si aici as enumera Peris 2008 doua locuri intai ambele castigate cu cantitate dubla fata de urmatorii clasati,Open Tancabesti loc 2 si medie la romanesc de 10,5kg.am dat doar doua exemple unde nivelul mai ridicat de aroma ar fi trebuit sa ma tradeze luand in calcul regimul de concurs ca timp si media pestilor.concluziile le trageti singuri.
@ George Alexandru sa recapitulam in emisiune ai recomandat 35ml( squid principal 20 ml + 15 ml capsuna secundar) /2kg adica 17,5 ml/kg acum te-ai razgandit spui ca folosesti 7,5ml/kg este adevarat ca iarna nu-i ca vara dar totusi 10ml/kg e diferenta, parerea mea.In privinta podimurilor m-am intilnit si eu cu cateva dea lungul timpului plus cateva pierdute la mustata.Acesta este un argument in fata unora care apar in utimul timp la televizor si ne dau sfaturi fara nici macar sa fi mirosit un podium carp sau casting.

ps: Firmele solar (capsuna folosita) recomanda aroma pe ou, cc moore (squid folosit)recomanda pe kg ,sbs tot pe ou poate ne spui cum faci transformare pe kg. #-o #-o

Avatar utilizator
zarguzon adi
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 14 Dec 2007, 20:30

Re: boilesuri la inceput de martie

Mesaj de zarguzon adi » 08 Feb 2009, 21:13

george-alexandru scrie:In emisiune am specificat ca trebuie respectate dozajele indicate de producator.primavara la partidele mai scurte unde nadesc mai putin si grupat cele mai bune rezultate le/am avut la solubilele cu aroma pe baza de esteri si supradozate.datele problemei se schimba odata cu incalzirea apei si specificul partidei.vara in concursuri producatorul aromelor care le folsesc spune 5-10ml/kg,majoritatea pescarilor in concurs la solubile care nici nu sunt supuse vrunui proces termic in care aroma se mai pierde pun aroma pe minimul dat sau chiar mai putin iar daca folosesc si o aroma secundara se incadreaza in aceleasi dozaje minime.eu personal si in aceste conditii de concurs pun 7,5 ml/kg,5ml aroma principala si 2,5ml aroma secundara.si in alta ordine de idei cu acest nivel mai ridicat de aroma am obtinut podiumuri pe majoritatea pistelor de concurs si aici as enumera Peris 2008 doua locuri intai ambele castigate cu cantitate dubla fata de urmatorii clasati,Open Tancabesti loc 2 si medie la romanesc de 10,5kg.am dat doar doua exemple unde nivelul mai ridicat de aroma ar fi trebuit sa ma tradeze luand in calcul regimul de concurs ca timp si media pestilor.concluziile le trageti singuri.

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: boilesuri la inceput de martie

Mesaj de george-alexandru » 09 Feb 2009, 01:11

Adi primavara la partide scurte pe apa rece pun mai multa aroma pt ca vreau ca bila sa/si faca repede simtita prezenta in apa si cu un anumit tip de aroma mi/a dat rezultate mai bune supradozate .iar pe apa mai calda in concurs 72-96 ore cand trec pe alte arome atunci normal ca in acele conditii modific dozajul pt a numi face singur probleme .sunt firme si firme la unele supradozajul este fatal la altele suporta,din acest motiv am spus sa se respecte dozajele indicate de producator.am dat exemple de podiumuri pe Peris si Tancabesti pt a scoate in evidenta faptul ca si in concursuri unde am avut o medie maricica nivelul mai ridicat de aroma nu mi/a adus un esec total ba chiar din contra.
ps.nu vreau acum sa intru in polemici,am testat,am experimentat si am tras si eu niste concluzii.
Ultima oară modificat 09 Feb 2009, 01:31 de către george-alexandru, modificat 1 dată în total.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
razvanger
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 14 Ian 2009, 00:34

Re: boilesuri la inceput de martie

Mesaj de razvanger » 09 Feb 2009, 01:31

maxim te rog sa imi dai si mie reteta prezentata in emisiunea din 03.02.09 pe privat sau in mail: grass_maniak@yahoo.com si daca mai stie cineva retete de solubile sa ne mai dea si noua astora de suntem inceptatori in boiliesuri.
multumesc mult

Avatar utilizator
maxim cristian
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 11 Iul 2008, 23:33
Localitate: bihor
Contact:

Re: boilesuri la inceput de martie

Mesaj de maxim cristian » 10 Feb 2009, 22:38

razvanger scrie:maxim te rog sa imi dai si mie reteta prezentata in emisiunea din 03.02.09 pe privat sau in mail: grass_maniak@yahoo.com si daca mai stie cineva retete de solubile sa ne mai dea si noua astora de suntem inceptatori in boiliesuri.
multumesc mult
nu mi-am notat reteta :-?? si eu as mai vrea ceva retete de solubile pt primavara ;)

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: boilesuri la inceput de martie

Mesaj de Gabriel » 11 Feb 2009, 23:31

Salutare
O intrebare pentru cei mai "veterani" in arta boilesurilor :...Daca vreau sa fac bile tari ,fierte ,pentru stropeala ce ar fi mai indicat de folosit: o aroma EA sau pe baza de esteri? Care rezista mai mult la fierbere???
Mersi mult!
P.S. Scuze de off-topic ,dar s-a vorbit in acest topic despre arome si nu avea rost sa deschid un topic nou..multumesc.
Fir intins!

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: boilesuri la inceput de martie

Mesaj de carprom » 12 Feb 2009, 08:53

Gabriel scrie:Salutare
O intrebare pentru cei mai "veterani" in arta boilesurilor :...Daca vreau sa fac bile tari ,fierte ,pentru stropeala ce ar fi mai indicat de folosit: o aroma EA sau pe baza de esteri? Care rezista mai mult la fierbere???
Mersi mult!
P.S. Scuze de off-topic ,dar s-a vorbit in acest topic despre arome si nu avea rost sa deschid un topic nou..multumesc.
Ambele sunt bune, eu folosesc EA ptr anotimpurile reci, iar cele pe baza de Ester pe anotimpul cald. Dar de ce mai fierbi boilisurile, fale la labur, e mai simplu si eficient ;)
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”