Boilies contra porumb

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
bogdan 99
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 11 Apr 2010, 12:52

Boilies contra porumb

Mesaj de bogdan 99 » 10 Oct 2011, 10:00

Buna ziua! As dori sa stiu daca pe o Balata pe care in 99% din cazuri momeala folosita de pescari este porumbul atat la momit cat si pe carlig, pescuitul cu Boilies ti-ar putea aduce vreun plus fata de ceilalti, tinand cont ca pestele este obisnuit cu porumb si daca da as dori sa stiu cum ar trebui abordata o astfel de partida, ma refer la momit, cu ce fel de boilies tare sau solubil, si cam ce fel de arome? Multumesc!

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: Boilies contra porumb

Mesaj de Ion Mironov » 10 Oct 2011, 11:21

salut.cu siguranta vei prinde si la boilies doar daca nadesti cu bile si la saculet 4,5 bile.....trebuie insistat mai multe partide....sincer niciodata bilele nu vor bate porumbul insa iti poate aduce o captura deosebita....daca exista asa ceva....daca vrei sa prinzi mult peste nu renunta la porumb insa poti incerca pe o lanseta la bila.foloseste bile solubile CRAPTOR ,CARPING sau de la firmele consacrate.fir intins
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
xdocx
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Noi 2009, 08:51
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies contra porumb

Mesaj de xdocx » 10 Oct 2011, 11:38

...
Fişiere ataşate
boilies-sweetcorn.jpg
boilies-sweetcorn.jpg (21.33 KiB) Vizualizat de 7679 ori
Daniel Spoiala

Avatar utilizator
Stef
senior
senior
Mesaje: 207
Membru din: 23 Sep 2010, 21:51

Re: Boilies contra porumb

Mesaj de Stef » 10 Oct 2011, 11:39

Pe astfel de balti poti incerca si bilele solubile cu aroma de porumb. Pentru balti in care se pescuieste mult pe porumb, iti recomand sa folosesti bile solubile, nu tari.
Poti folosi si saculet in care sa pui niste pelete tot cu aroma de porumb, peletele fiind mai usor acceptate.
Banii, interesele, gloria...pot oricand schimba istoria.

Avatar utilizator
bogdan 99
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 11 Apr 2010, 12:52

Re: Boilies contra porumb

Mesaj de bogdan 99 » 11 Oct 2011, 10:13

Multumesc pentru raspunsuri idea este sa nu renut la porumb doar de dragul de a experimenta spre deosebire de exemplare mari unde pescuiesc eu sunt prea putine au avut grija alti de asta.

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies contra porumb

Mesaj de Laurentiu » 11 Oct 2011, 20:46

Nu iti va aduce niciun plus daca vei pescui cu boiles pe o balta unde e invatat numai la porumb. Vei avea o lanseta moarta. Probabil vei lua un peste intr-o luna la cea mai a dreaq bila.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Boilies contra porumb

Mesaj de pharaoh » 11 Oct 2011, 21:46

Laurentiu scrie:Probabil vei lua un peste intr-o luna la cea mai a dreaq bila.
Laurentiu, exagerezi. Boiliesurile solubile dau rezultate daca sunt folosite corect. Iar cele cu arome de porumb chiar pot fi o alternativa. Mult mai scumpa, ce-i drept :">
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies contra porumb

Mesaj de Laurentiu » 12 Oct 2011, 05:08

Hai sa vedem daca exagerez....si ca sa ne lamurim, propun ca initiatorul topicului sa ne spuna pe ce fel de balta doreste sa incerce bilele si cum se numeste. Si iti spun din start, daca e o balta unde se practica masiv c&r, poate incerca bila cu succes, daca e o balta cu populari de crapi clonati si tot ce prinde se retine, poate sa stea linistit, fix un crap pe luna, exact cum am scris mai sus. :)

Avatar utilizator
bogdan 99
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 11 Apr 2010, 12:52

Re: Boilies contra porumb

Mesaj de bogdan 99 » 14 Oct 2011, 08:14

Balta pe care AM VRUT! sa experimentez cu bile este balta Bradeni jud. Sibiu este o bala pe care pescari C&R i poti numara pe o mana, ba chiar ai putea sa-ti tai doua degete este o balta de aprox 6 Ha de fapt sunt trei de marime apropiata un ava pot zica ca are peste din belsug dar pescuitul e interzis iar cea pe care se pescuieste se populeaza in fiecare toamna cu exemplare pana in 3 Kg putin dar se populeaza!

Avatar utilizator
florinmacri
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 18 Oct 2009, 16:38
Localitate: BRASOV

Re: Boilies contra porumb

Mesaj de florinmacri » 14 Oct 2011, 21:40

Salut!
Eu sunt din Brasov si pescuiesc pe balti cu aceleasi caracteristici ca si @bogdan99 insa difera total in materie de nada.Pe una din ele se percepe o taxa destul de frumusica si se pot retine 10 Kg de peste (care nimeni nu verifica, adica in mod cert poti sa retii si 30 kg daca prinzi) si se populeaza in primavara ceva mai bine iar timp de 2 luni se prinde f bine in special la porumb dupa care platesti aceeasi taxa la facut plaja. Cealalata balta pe care merg este putin mai bine administrata in sensul ca daca vrei sa retii peste il platesti iar atunci romanul nu prea are de ales, prinde si da drumul la majoritatea pestilor si retine 2-3 maxim. Ei, pe aceasta balta care deasemenea se populeaza regulat se prinde f. bine la bile, fara sa nadesti cu boiles.Eu personal am facut o ''cacialma'' , am nadit cu porumb,pelete si seminte de pasarele cu racheta si in catapulta cu bulgari iar in carlig am pus o bila de 20 la care am avut rezultate bune. Care este concluzia? De retinut ca nu a fost o singura data ca sa poata cineva sugera ca a fost o intamplare!

Avatar utilizator
bogdan 99
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 11 Apr 2010, 12:52

Re: Boilies contra porumb

Mesaj de bogdan 99 » 15 Oct 2011, 08:04

despre ce balti este vorba Belin,Sanpaul ?

Avatar utilizator
florinmacri
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 18 Oct 2009, 16:38
Localitate: BRASOV

Re: Boilies contra porumb

Mesaj de florinmacri » 15 Oct 2011, 19:04

Vadu Rosu balta 6 si Sanpaul.
Azi am fost la Sanpaul si am luat doar un crap mai mare ce a trebuit eliberat iar in rest nimic cu aceleasi bile cu care mi-a mers foarte bine acolo. Crapul l-am luat la porumb cu alcool.
Fir intins!

Avatar utilizator
bogdan 99
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 11 Apr 2010, 12:52

Re: Boilies contra porumb

Mesaj de bogdan 99 » 18 Oct 2011, 11:53

saptamana asta merg si eu la sanpaul si o sa incerc sa combin pe firul de par porumb si pelete!

Avatar utilizator
adrian1
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 03 Dec 2013, 10:46

Re: Boilies contra porumb

Mesaj de adrian1 » 19 Noi 2014, 19:50

ce rau imi pare ca acest topic nu a mai fost continuat.eu sunt adeptul pescuitului la crap cu porumb (plastice).la bile sincer nu ma pricep asa de bine incat sa fac o partida de pescuit de 12 .cunosc ceva ceva dar nu am curaj sa plec de acasa fara plastice...daca nu am prins la bile 3-4 partide m`am lasat pagubas...nu sunt de mine !
Silicoanele arata bine chiar si la pescuit

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boilies contra porumb

Mesaj de osc1or » 19 Noi 2014, 22:02

La 12h nu ai ce cauta cu bile...
Critic echilibrat

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”