NOILE MOMITOARE Dan Mitranescu

Moderatori: Qnyx, Sebastian

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: NOILE MOMITOARE Dan Mitranescu

Mesaj de vali003 » 15 Feb 2012, 15:09

Dan Mitranescu scrie:
zfcristian scrie:Vartejele astea numarul 4 chinezesti sunt aceleasi cu cele de le folosesti la plumbi ?
Mie cei de la plumbi imi par mai mari decat un vartej clasic nr 8 de la Korda spre exemplu , o sa ma uit cand ajung acasa , chiar sunt curios!
Toate sunt chinezesti , dar numai unii recunosc ! :D
Da ...sunt aceleasi ca cele folosite la plumbi.
La numerotatiile europene difera putin dimensiunile pe acelasi numar ( Cormoran , Lineaeffe ,Korda ... ) , dar la chinezi Nr.4 este nr.4 !!! :D

Eu am adus la vanzare inclusiv Nr.5 ( chinezesc ) deoarece am clienti care vor ca pestele sa nu simta atat de tare plumbul cand trag de ac . :) Nu ii lamuresc sub nicio forma contrariul ... :)
Fiind vorba de aceste momitoare ,as avea o intrebare ,pentru primavara foarte devreme ,nu este preferabil sa folosim o montura fina, culisanta ? Si cu inaintarea in sezon sa trecem la virteje fixate in momitor ? Ma gindeam sa folosesc acest fel de montura in primavara cu un opritor la 30-40 cm. dupa tija momitorului .

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: NOILE MOMITOARE Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu » 16 Feb 2012, 00:55

vali003 scrie:
Fiind vorba de aceste momitoare ,as avea o intrebare ,pentru primavara foarte devreme ,nu este preferabil sa folosim o montura fina, culisanta ? Si cu inaintarea in sezon sa trecem la virteje fixate in momitor ? Ma gindeam sa folosesc acest fel de montura in primavara cu un opritor la 30-40 cm. dupa tija momitorului .
Cu cat apa este mai rece , iar pestii se hranesc mai lent , cu atat mai mult trebuie scurtata lungimea firului de la ac , implicit o autoantepare ferma. Miscarile crapilor sunt scurte si lente cea ce ii face sa "nu greseasca" asa usor ...
Vorbesc de lucruri verificate in cele mai timpurii sau tarzii partide de pescuit . Concursurile de pe Moara Vlasiei sau pe Dunare in zile de Decembrie. ;)

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: NOILE MOMITOARE Dan Mitranescu

Mesaj de vali003 » 16 Feb 2012, 01:10

Multumesc Dan ,nu am facut inca nici o schimbare ,am vazut la tata Nitu ca foloseste opritor si am gindit ca ar fi o chestie pentru in primavara .Singurul lucru cu ce nu m-am impacat ,fire mai matasoase ,am avut numai rateuri ,m-a pus dracul sa schimb legaturile in toamna tirziu si am pierdut ultimii doi pesti din sezonul trecut ,in decembrie .Citisem pe site-uri ca la momitoare se preteaza fire scurte si matasoase . Am sa revin la ceea ce a functionat . Multumasc pentru MTX si momitoare , in vara am oaspeti din tara si am sa mai fac o comanda .

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: NOILE MOMITOARE Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu » 16 Feb 2012, 03:14

vali003 scrie:Multumesc Dan ,nu am facut inca nici o schimbare ,am vazut la tata Nitu ca foloseste opritor si am gindit ca ar fi o chestie pentru in primavara .Singurul lucru cu ce nu m-am impacat ,fire mai matasoase ,am avut numai rateuri ,m-a pus dracul sa schimb legaturile in toamna tirziu si am pierdut ultimii doi pesti din sezonul trecut ,in decembrie .Citisem pe site-uri ca la momitoare se preteaza fire scurte si matasoase . Am sa revin la ceea ce a functionat . Multumasc pentru MTX si momitoare , in vara am oaspeti din tara si am sa mai fac o comanda .
Si eu am folosit opritoarele pe fir pana sa scot acest gen de momitor. Era singura varianta pentru autoantepare. Ba mai mult ,foloseam cate doua opritoare. Cand foloseam si un mic saculet solubil opritorul era mutat cativa centimetrii la impactul cu apa.
Si Tata Nitu foloseste opritoarele din aceiasi cauza : lipsa conectorului.
Modelul actual are autoantepare ... si este mult mai ferma fiind aplicata pe vartej prin intermediul tubului de cauciuc , fata de vechea varianta cu opritorul siliconic pus pe firul inaintas...
P.S. Multumesc pentru faptul ca MTX-urile prind crapi si in Canada . :)

Avatar utilizator
gClaudiu
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 21 Mai 2011, 18:06

Re: NOILE MOMITOARE Dan Mitranescu

Mesaj de gClaudiu » 08 Iul 2012, 08:56

N-are nimic ca se invarte vartejul la capatul unde este legat acul, nu? Sau trebuie alte varteje? nu merge orice vartej. Asta a intrat fortat. Eu il foresc cu porumb flotant + boabe de porumb.

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: NOILE MOMITOARE Dan Mitranescu

Mesaj de Alexandru Mihai » 08 Iul 2012, 13:09

gClaudiu scrie:N-are nimic ca se invarte vartejul la capatul unde este legat acul, nu? Sau trebuie alte varteje? nu merge orice vartej. Asta a intrat fortat. Eu il foresc cu porumb flotant + boabe de porumb.
Vartej numarul 8 pentru momitoarele cu autointepare, vartejul e normal sa se invarta la capatul care nu intra in momitor.

Avatar utilizator
gClaudiu
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 21 Mai 2011, 18:06

Re: NOILE MOMITOARE Dan Mitranescu

Mesaj de gClaudiu » 08 Iul 2012, 14:28

A intrat vartejul, dar ma interesa aia cu autointeparea, cand bag degetul pe sub fir, nu prea se intoarce acul si d-asta.

Avatar utilizator
tudor mircea
Veteran
Veteran
Mesaje: 598
Membru din: 21 Dec 2008, 17:22

Re: NOILE MOMITOARE Dan Mitranescu

Mesaj de tudor mircea » 08 Iul 2012, 17:27

nu cred ca e din cauza vartejului!poate nu e forfacul realizat corect!

Avatar utilizator
gClaudiu
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 21 Mai 2011, 18:06

Re: NOILE MOMITOARE Dan Mitranescu

Mesaj de gClaudiu » 08 Iul 2012, 17:54

Cine stie, unu mi-a iesit, celalalt face "figuri".

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: NOILE MOMITOARE Dan Mitranescu

Mesaj de dragan claudiu » 08 Iul 2012, 18:24

gClaudiu scrie:N-are nimic ca se invarte vartejul la capatul unde este legat acul, nu? Sau trebuie alte varteje? nu merge orice vartej. Asta a intrat fortat. Eu il foresc cu porumb flotant + boabe de porumb.
oare de ce ai spune virtej?????............. :)) :))

Avatar utilizator
bogdu 38
senior
senior
Mesaje: 429
Membru din: 08 Dec 2011, 20:03
Localitate: timis

Re: NOILE MOMITOARE Dan Mitranescu

Mesaj de bogdu 38 » 08 Iul 2012, 18:31

autointeparea nu are nimic cu mecanica de intepare. daca nu se intoarce acul cand bagi degetul sub el inseamna ca nu e legat corect. poti folosii un tub termo si ai rezolvat problema mecanicii . intoarcerea carligului tine de mecanica de intepare iar blocarea vartejului tine de autointepare.
faptul ca a intrat vartejul mai greu in cauciucul din momitor faciliteaza foarte bine autointeparea.
din om , reusesti sa faci pescar(si vanator), dar din pescar(si vanator) om, NICIODATA !

Avatar utilizator
gClaudiu
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 21 Mai 2011, 18:06

Re: NOILE MOMITOARE Dan Mitranescu

Mesaj de gClaudiu » 09 Iul 2012, 01:19

Da, asta stiam ca merg varteje de 8. In fine, trebuie sa mai mesteresc la ele, sunt la inceput.


Amuzantii :-q

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: NOILE MOMITOARE Dan Mitranescu

Mesaj de gogu steriade » 10 Iul 2012, 15:20

Alexandru Mihai scrie:
gClaudiu scrie:N-are nimic ca se invarte vartejul la capatul unde este legat acul, nu? Sau trebuie alte varteje? nu merge orice vartej. Asta a intrat fortat. Eu il foresc cu porumb flotant + boabe de porumb.
Vartej numarul 8 pentru momitoarele cu autointepare, vartejul e normal sa se invarta la capatul care nu intra in momitor.
domnu Kojak matale teai copt car va za sica <:-P , ori ai fost pa la manastirea voronetz ca teai cam dat cu albastru da metilen :-? . nu cumva ierai mai verde ? :-?? rusine mare bah nene sa faci majoratu si nsa nu dai da baut la noi care suntem niste vedete ! [-x >:D< :x
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: NOILE MOMITOARE Dan Mitranescu

Mesaj de Alexandru Mihai » 10 Iul 2012, 22:43

@ Gogu Steriade

Trebuia sa dau sfoara in tara ca nu mai sunt membru CZ?

ps1: nu mai sunt membru CZ
ps2: scuze off topic

Scrie răspuns

Înapoi la “Dan Mitranescu”