Concurs concurs... ce-ar trebui să fac eu pentru tine ?

Concurs la discurs sau totul despre competitii

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Concurs concurs... ce-ar trebui să fac eu pentru tine ?

Mesaj de eden » 31 Ian 2010, 03:30

Bună ziua !
Sunt unul din mulţii novici din lumea concursurilor... Am citit multe articole de pe forum şi am ajuns mai pierdut decât eram înainte să m-apuc să caut... Cert este că sunt atâtea lucruri de ştiut, încât şi un pescar mai experimentat s-ar pierde în explicaţiii...

Adresându-mă celor cu experienţă net superioară pescarilor ,,de rând'', poate da cineva nişte ponturi legate de concursuri ? mici detalii care pot face diferenţa ? adică nu monturi, nade secrete sau mai ştiu eu ce... pur şi simplu ponturi de bază legate de desfăşurarea unui concurs, să zicem de crap...? sunt convins că sunt destui care ar aprecia aceste sfaturi de la cei mai ,,bătrâni''...

Vă mulţumesc anticipat,
cu stimă,

Aron
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Concurs concurs... ce-ar trebui să fac eu pentru tine ?

Mesaj de IULIAN C » 31 Ian 2010, 03:41

Poate ca vei gasi ceva dand click AICI
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Concurs concurs... ce-ar trebui să fac eu pentru tine ?

Mesaj de eden » 31 Ian 2010, 03:50

IULIAN C scrie:Poate ca vei gasi ceva dand click AICI
ştiu topicul, dar prin ponturi mă refeream la principii de nădire, amplasare pe stand, ordinea operaţiilor, chestii d-astea, nu intimidarea adversarului sau inducerea sa în eroare... :)) oricum apreciez interesul :)
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Concurs concurs... ce-ar trebui să fac eu pentru tine ?

Mesaj de IULIAN C » 31 Ian 2010, 13:25

He-heeee...aici e de fapt placerea maxima si d-aia mergem cu atata ardoare in concursuri,tocmai pt ca atunci cand ajungi pe pista respectiva de concurs,trebuie ca deja ai minime info legat de balta...sau chiar 1-2 partide in locuri diferite...partide test...
Frumusetea abia atunci incepe:
Balta isi schimba automat "comportamentul" atunci cand se afla sub presiunea concursului,si tu,ca si concurent,trebuie sa te adaptezi prin ceea ce faci acolo,atat din pct-ul asta de vedere dar si tinand cont de locul tras ,de vecini...intr-un timp relativ scurt sa iei cea mai buna decizie daca nadesti,cu ce,cat si cum...adica treptat,mult la inceput,sau cum faci patul/rile de nada,cum pescuiesti...pe sau langa patul de nada...daca trebuie sa pescuiesti mai in fata vecinilor sau mai aproape...si multe-multe altele!
De aceea e asa de frumos in concursuri !!!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Concurs concurs... ce-ar trebui să fac eu pentru tine ?

Mesaj de eden » 31 Ian 2010, 18:18

No păi, dragu moşului, de ce nu zâseşi până amu ? Eu credeam că sunt lucruri măreţe de aflat, chei pentru succesuri, şiretlicuri pentru câştigat timp, dar dacă aşa stă treaba, abia aştăpt :P mulţam fain :D
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Concurs concurs... ce-ar trebui să fac eu pentru tine ?

Mesaj de IULIAN C » 31 Ian 2010, 18:25

Daca-ar fi doar atat...insa habar n-ai cat de multe se cer a fi imbinate,intr-un timp relativ scurt raportate la situatia din teren!!!
Mai vorbim dupa vreun concurs la care vei participa si-mi vei spune cam cate sunt de invatat!
Asadar...tactica...strategia unui concurs...se aplica pe balta ,teoretic e relativ egal cu zero!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Concurs concurs... ce-ar trebui să fac eu pentru tine ?

Mesaj de eden » 31 Ian 2010, 20:11

evident că habar n-am :))) că dacă aveam habar nu întrebam :))))) iulian, ai fost super tare la faza asta, ai o bere de la mine :P să ne-auzim cu bine !
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
mosharu
Veteran
Veteran
Mesaje: 544
Membru din: 15 Iul 2008, 22:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs concurs... ce-ar trebui să fac eu pentru tine ?

Mesaj de mosharu » 05 Feb 2010, 23:32

@Eden
La primul concurs nu o sa inveti mai nimic :)) si nici la al doilea....al treilea iar canci...abia dupa cateva participari iti dai seama cam ce trebuie sa faci sa fi in "pluton"
Iulica zice el bine cateva aspect legate de concursuri ca nu degeaba doarme cu forumu' sub perna. (:| Din cate stiu eu, la memorialu' Gabi Neamtu este a doilea concurs care participa ...daca nu ma insel, nu Iulica? :-B
Cel mai bine ar fi sa vi in vizita la concursuri, sa stai o zi sau chiar 2 pe balta sa mergi din stand in stand si sa privesti cam ce fac baietii pa'colo, sau chiar sa te bagi runner la o echipa care are in spate mai multe concursuri.
Dupa asta, cu ce ai vazut, cu ce mai sti si tu....o sa fie un pic mai simplu. Parerea mea.

ps- iulica, cauta si nu-mi raspunde cam cum raspunzi tu...anu asta nu mai "gust" glumele tale..... :-w
Cristian Surdu
mosharu carp fishing team

http://www.facebook.com/cristimosharu

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Concurs concurs... ce-ar trebui să fac eu pentru tine ?

Mesaj de eden » 05 Feb 2010, 23:47

Oameni buni, cu suflet bun şi credinţă-n Dumnezeu, după cum spunea ăla din 41, vă rog eu frumos, înţelegeţi, nu vreau nimic din tactici şi secrete... am întrebat despre nişte ponturi, nişte puncte de urmărit, STAS-uri dacă vreţi... legate de nădire, organizare şi altele... exemplu : dispun de 15 kg de nadă pentru cele 48 de ore... cum o fragmentez(cum nădesc, tot odată sau jumate jumate sau eu ştiu ce altă metodă mai este ) sau... pescuiesc la intercepţie, să îmi dau seama cam la ce distanţă să nădesc... dup-aia pescuiesc pe patul de nadă, după el, înaintea lui, în lateral ? generalităţi de genul acesta...
cât despre învăţat, dragă moşarule, hai să-ţi povestesc o pescărească : la o partidă de şalău am constatat că peştele era cu toane rău în ziua aia... am schimbat tactica pe ştiucă, la popper, pentru că văzusem nişte umbre dubioase care tot circulau pe lângă stuf... dar cum vântul bătea din faţă destul de puternic, primul popper a zburat (şi cred că încă atârnă ) într-o salcie de pe marginea apei, aşa că după ce-am stat şi-am rumegat vre-o 20 de minute, am scos o ancoră de la popper, lăsând-o pe aia din coadă, şi am ciopârţit un prezervativ până am reuşit să fac o ''rochie'' care să învelească ancora... rezultatul ? lubrifiant pe degete, zero agăţături şi 2 ştiuci de 2.6 respectiv 3.9 kg... nu mă laud că am idei bune mereu, dar de regulă sunt foarte adaptabil şi dacă am o problemă nu o ignor, ci mă zbat să o rezolv...
scuzaţi de devierea de la topic, dar am vrut să exemplific modul de gândire care (DA IAR MĂ LAUD :)) ) îmi permite să învăţ repede... Moşaru, mi-ar face plăcere să stăm la o palavră odată, şi ideea matale cu runner ar fi o treabă chiar interesantă...oricum :
sper să iasă bine concursul ăsta, şi să fie activitate...

stimă,
aron
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Concurs concurs... ce-ar trebui să fac eu pentru tine ?

Mesaj de IULIAN C » 05 Feb 2010, 23:53

mosharu scrie:@Eden
La primul concurs nu o sa inveti mai nimic :)) si nici la al doilea....al treilea iar canci...abia dupa cateva participari iti dai seama cam ce trebuie sa faci sa fi in "pluton"
Iulica zice el bine cateva aspect legate de concursuri ca nu degeaba doarme cu forumu' sub perna. (:| Din cate stiu eu, la memorialu' Gabi Neamtu este a doilea concurs care participa ...daca nu ma insel, nu Iulica? :-B
Cel mai bine ar fi sa vi in vizita la concursuri, sa stai o zi sau chiar 2 pe balta sa mergi din stand in stand si sa privesti cam ce fac baietii pa'colo, sau chiar sa te bagi runner la o echipa care are in spate mai multe concursuri.
Dupa asta, cu ce ai vazut, cu ce mai sti si tu....o sa fie un pic mai simplu. Parerea mea.

ps- iulica, cauta si nu-mi raspunde cam cum raspunzi tu...anu asta nu mai stiu de gluma ;)
E...n-ai nimerit-o cu numerele,nu e doar al doilea,al doilea era prin mai 2008!
Si am fost in vizite in 2007 si 2008,in echipe de mai multe ori,insa mai am de mers la vreo 30-40 de concursuri si atunci abia pot trage niste concluzii certe,acum ce am postat mai sus e doar ce am notat pana acum!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
mosharu
Veteran
Veteran
Mesaje: 544
Membru din: 15 Iul 2008, 22:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs concurs... ce-ar trebui să fac eu pentru tine ?

Mesaj de mosharu » 05 Feb 2010, 23:59

aron, tu crezi ca o sa stea acum un pescar care are multe concursuri sa te invete mo-ta-mo tot ce-ai scris tu mai sus... pe forum?? :-?
poate unu care "pescuieste" doar pe forum sa se apuce sa-ti "explice" el cum se face si se drege :))

"unii" acum vo' 2 ani abia daca stiau ce este ala crap...si acum cica sunt profesori si dau "lectii" I-) :)) :))

au m a m a..... #-o

imi aduc aminte cum "suna" un anunt..."daca aveti ceva scule vechi pe acasa....a-si fi tare bucuros....." :">
Cristian Surdu
mosharu carp fishing team

http://www.facebook.com/cristimosharu

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Concurs concurs... ce-ar trebui să fac eu pentru tine ?

Mesaj de eden » 06 Feb 2010, 00:05

eeee, văd că stă treaba altfel aici :))

când m-am plimbat de nebun pe malu bălţii cu o felie de piersică în mână şi l-am învăţat pe-un nene cum stă treaba cu balta respectivă (şi nici nu i-am luat banii pe pariu), eu personal m-am simţit foarte bine că a mai prins şi altcineva într-una din celebrele ''zile de nu'' ale bălţii respective :))

dar se pare că mentalitatea crapiştilor (sau cel puţin a unei bune părţi din ei) este de a-şi vedea doar de focul lor. nu o condamn, dar nici nu pot să zic că-mi place... dar n-are nimic... fie-vă frică de tineretul care se ridică şi poate sta 36 de ore treaz fără s-adoarmă un minut... fie-vă frică de cei cărora nu le este lene să încerce cele mai nebune sau improbabile combinaţii... fie-vă ... :)) hai că am dat-o în diverse... =))

măcar cu metoda de nădire mă poate lămuri cineva ? :)) că din perspectiva mea e bine oricum...

mulţumesc anticipat :P
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs concurs... ce-ar trebui să fac eu pentru tine ?

Mesaj de florentiniuga » 06 Feb 2010, 09:20

E mai greu asa eden. Vino la un concurs pe la standuri, ia-ti si cortul dupa tine si stam de vorba concret, cu practica-n fata cum s-ar zice. In doua-trei zile poti afla mai multe dar nu te astepta sa afli ceva general valabil. Va fi valabil doar pentru acea balta, acel concurs, acei participanti, acei pesti. Eu nu cunosc doua balti de competitie la fel in tara, unde sa fie valabile aceleasi lucruri, unde sa nu fie o mica diferenta care sa faca marea diferenta la final.

Moshare, lasa-i si pe astia mai tineri sa-si dea cu parerea tata, nu fi asa rau. Ascuta-l pe unul care a fost la cele mai multe competitii din tara, chiar daca sunt carcotasi care-mi contesta experienta. Eu am umblat mult cu camera, am stat mii de ore ziua si noaptea prin standurile lor in ultimii 8-9 ani de cand au inceput pe bune concursurile in Romania, am furata multa experienta adunata de la toti si ma pot lauda si cu un palmares multumitor in ultimii 2 ani de cand am intrat si eu in competitii. Sa stii ca si teoria de pe forum este scoasa tot din experienta adunata de la unul si altul, nu sunt inventii de laborator si e cate unul ca Iulian care o sintetizeaza binisor, chiar daca nu sunt adunate invatamintele din propria practica dar omul sta bine cu vorbele. :)
Crezi ca toti profesorii de fizica au inventat electricitatea sau radioul?
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
mosharu
Veteran
Veteran
Mesaje: 544
Membru din: 15 Iul 2008, 22:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs concurs... ce-ar trebui să fac eu pentru tine ?

Mesaj de mosharu » 06 Feb 2010, 09:37

Florentin, asa i-am sugerat si eu lui Eden ( si nu numai), sa vina in vizita la concursuri sa vada live ce si cum se face ca sa-si faca o parere.
Cu Iulian am avut un "ghimpe" dar am rezolvat-o pe privat ....
Cristian Surdu
mosharu carp fishing team

http://www.facebook.com/cristimosharu

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Concurs concurs... ce-ar trebui să fac eu pentru tine ?

Mesaj de eden » 06 Feb 2010, 11:11

Stând să mă gândesc ceva mai ,,la rece'', îmi dau seama că aveţi dreptate...

îmi aduc aminte de câţiva profesionişti cu care am stat de vorbă pe Făcău, care în ciuda experienţei lor vaste, nu le-a fost ruşine să mă întrebe câte ceva despre balta aceea... erau omuleţi care veneau să facă partide de 48-72 de ore, doar ca să se antreneze...

puţini i-au dat de cap, reuşind să facă destule capturi de ten şi românesc peste 10 kg, fără să aibe informaţii despre baltă.

cam off-topic, dar tare mi-ar plăcea să văd un concurs pe balta asta... cred că nici nu aş participa, dar cu siguranţă aş veni să mă uit ce balauri ies de sub oglinda pe care am privit-o şi pe care încă o privesc ca necunoscător în ale carp-fishingului...
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse despre competitii”