Monofilament Trabucc Tfo Xps Long Cast 0,22mm

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
neverback
senior
senior
Mesaje: 370
Membru din: 29 Iul 2011, 14:25
Localitate: cluj napoca

Monofilament Trabucc Tfo Xps Long Cast 0,22mm

Mesaj de neverback » 08 Dec 2013, 20:46

a incercat cineva acest fir de la trabucco Tfo Xps Long Cast 0,22mm?
ma intereseaza varianta de 0,22 mm eventual cel de 0,25 pentru lanseuri lungi
-cum se comporta in lanseu
-rezistenta reala la nod
-probleme intalnite in utilizarea lui.
astept parerile celor care il folosesc . multumesc anticipat .stima si fire intinse

Avatar utilizator
crismadrid17
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 18 Dec 2013, 00:35

Re: Monofilament Trabucc Tfo Xps Long Cast 0,22mm

Mesaj de crismadrid17 » 26 Dec 2013, 22:34

Salutare,nu pot sa ti spun cum se comporta acest fir dar, vreu sa ti spun ca eu folosesc un trabucco t forcé enduro carp si un trabucco t forcé pro carp de ceva timp si sunt foarte multumit de ele EXCELENTE crede ma .Am incercat fire mult mai scumpe ca acestea de la sufix,shimano,esp ...si nu s au comportat la fel de bine ca cele de la trabucco (nici cele fluo de la carp expert) Sunt sigur ca multi ma vor contrazice dar e parerea mea personala din propria-m experienta.
Am vazut in urma cu un an (cred) pe net in Germania cum se testeaza firele de pescuit la abraziune si rupere la nod , firele de la trabucco au o rezistenta cu 35% mai mare decit cele shimano technium care sunt duble de pret.
Cele pe care le folosesc eu ( enduro si pro carp) sunt foare resistente la nod si abraziune ,nu sunt nici foarte moi(matasoase) nici foarte sarmoase si foarte important rezista bine la razele ultraviolete ( eu locuiesc in Spaña si fac partide de pescuit de 3-4 zile pe Ebro vara la temperatura si de 40- 45 grade de nu poti atinge mulineta iar firul rezista cu brio....)
Singurele dezavantaje pe care le poate gasi cineva este culoarea : negru inchis si maro- rosu inchis....ptr cei care prefera firele fluo ptr pescuitul de noapte dar pe mine personal un ma deranjeaza.
Eu sunt foarte multumit de ele si ti le recomand cu incredere.
Numai bine si fire intinse!

Avatar utilizator
viorel doloc
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 19 Noi 2009, 15:19

Re: Monofilament Trabucc Tfo Xps Long Cast 0,22mm

Mesaj de viorel doloc » 27 Dec 2013, 19:05

Servus si Craciun Fericit!!!
Cu Trabucco - Fir S-Force Long Cast 300m de 0,18mm am pescuit in concursul "GABI VITEZA-DORIPESCO" ( unde clasamentul s-a intocmit pe baza a cei mai mari 10 crapi/echipa)...alte cuvinte despre calitatea firelor Trabucco, sunt de prisos, din punctul meu de vedere!!!
Sarbatori Fericite!

Avatar utilizator
neverback
senior
senior
Mesaje: 370
Membru din: 29 Iul 2011, 14:25
Localitate: cluj napoca

Re: Monofilament Trabucc Tfo Xps Long Cast 0,22mm

Mesaj de neverback » 30 Dec 2013, 16:02

multumesc de sfaturi , an nou fericit va doresc si fire intinse

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”