Pareri fir mulineta

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
mihi78
senior
senior
Mesaje: 380
Membru din: 16 Noi 2009, 19:24
Localitate: B U C U R E S T I

Pareri fir mulineta

Mesaj de mihi78 » 22 Mai 2010, 10:19

ce-mi puteti spune de firul asta?
la prima atingere imi lasa impresia ca e un fir bunicel (moale, fluo, uv protection, chiar si prezentarea e atragatoare), la un pret excelent.
ma intereseaza parerile celeor care l-au "stresat" doua sezoane, deci plusuri si minusuri.
Fişiere ataşate
fir.jpg
Se pare ca diacritica ar trebui exclusa din gramatica lb romane,ca sa nu mai sesizam atatea"vipuri" cocosate de statul pe la scoala!So, remember printre altele ca: mi-au nu este=cu miau!

Avatar utilizator
mikif
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 24 Noi 2007, 11:11
Contact:

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de mikif » 22 Mai 2010, 10:39

in primul rand o sa ai probleme cu metrajul, este chestie discutata pe forum.
Eu iti recomand Sufix Ultra Knot sau Stren Original ambele in versiunea galben fluo.
crap.ro

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de raduionescu45 » 22 Mai 2010, 10:48

cred ca deja este in posesia lui si intreaba daca a facut bine sau nu.
conteaza mult stilul de pescuit, conditiile si mai ales cat se abuzeaza de el.
in ultima perioada am auzit numai lucruri bune de firele carp expert. nu am fluo dar pe mulineta de spod folosesc pe cel rosu/visiniu (diametru mai mare ca al tau) si nu am avut probleme.

Avatar utilizator
mihi78
senior
senior
Mesaje: 380
Membru din: 16 Noi 2009, 19:24
Localitate: B U C U R E S T I

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de mihi78 » 22 Mai 2010, 10:51

asa este, am luat o rola si vroiam sa stiu daca merita sa continui pana la patru..
Se pare ca diacritica ar trebui exclusa din gramatica lb romane,ca sa nu mai sesizam atatea"vipuri" cocosate de statul pe la scoala!So, remember printre altele ca: mi-au nu este=cu miau!

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de raduionescu45 » 22 Mai 2010, 11:19

mi-a sarit ceva in ochii din poza. 8.9kg la 0.25? cred ca exagereaza. eu am folosit daiwa fluo de 0.28 (nici o problema cu el) si la 0.28 avea 4.5kg. nu e daiwa vreun fir de referinta dar nici de 2 ori mai slab la rezistenta nu cred ca e.
daca iti place eu zic sa-ti completezi setul. e un sfat bazat pe o logica simpla si matematica.
4 role sunt 60 ron. taxa la o balta decenta pe 12h e 40-60ron si o partida scurta cu benzina ceva de mancare si apa de baut nu ne costa sub 100ron. nu-ti place cum se comporta? se rupe? are memorie.... strangi din dinti, iti refuzi 1 iesire si le-ai schimbat.

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de IULIAN C » 22 Mai 2010, 12:00

Al meu prieten si partener de pescuit Dani Neamtu,le lauda ,spunand ca de 2 ani nu a avut ruptura si pescuite intensiv....!
Si acum le are pe mulinete,a mers chiar si in concurs,chiar sunt demne de incercat,mai ales ca daca ne gandim la raportul calitate-pret,chiar nu e o investitie prea mare cum spunea si Radu mai sus....
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
mihi78
senior
senior
Mesaje: 380
Membru din: 16 Noi 2009, 19:24
Localitate: B U C U R E S T I

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de mihi78 » 22 Mai 2010, 13:15

raduionescu45 scrie:mi-a sarit ceva in ochii din poza. 8.9kg la 0.25? cred ca exagereaza. eu am folosit daiwa fluo de 0.28 (nici o problema cu el) si la 0.28 avea 4.5kg. nu e daiwa vreun fir de referinta dar nici de 2 ori mai slab la rezistenta nu cred ca e.
daca iti place eu zic sa-ti completezi setul. e un sfat bazat pe o logica simpla si matematica.
4 role sunt 60 ron. taxa la o balta decenta pe 12h e 40-60ron si o partida scurta cu benzina ceva de mancare si apa de baut nu ne costa sub 100ron. nu-ti place cum se comporta? se rupe? are memorie.... strangi din dinti, iti refuzi 1 iesire si le-ai schimbat.
da, este corect, exact asa scrie pe rola si vad ca este destul de rezistent la nod. :-?
partea a doua e corecta in totalitate.
Se pare ca diacritica ar trebui exclusa din gramatica lb romane,ca sa nu mai sesizam atatea"vipuri" cocosate de statul pe la scoala!So, remember printre altele ca: mi-au nu este=cu miau!

Avatar utilizator
Joker
Veteran
Veteran
Mesaje: 585
Membru din: 16 Mai 2010, 23:51
Localitate: buzau
Contact:

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de Joker » 20 Iun 2010, 11:29

eu am 0.35 pe mulinete si sunt foarte multumit de el ..... e foarte moale si trece foarte bine prin inele ...in drill se prezinta foarte bine....nota 10 de la mine ...ps:noaptea te ajuta foarte mult...
Prinde ,pastreaza dar si ELIBEREAZA !!

Avatar utilizator
catalin2804
membru activ
membru activ
Mesaje: 111
Membru din: 09 Noi 2008, 15:00
Localitate: Suceava
Contact:

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de catalin2804 » 20 Iun 2010, 17:33

Cu ce fire il compari daca spui ca este f moale? Am si eu acest fir pe o mulineta dar de 0.25 si sincer nu mi se pare moale deloc in comparatie cu sufix ultraknot. Am mai pipait firul de la prowess si daiwa si cel mai bun tot mi se pare sufix ultraknot.

Avatar utilizator
Joker
Veteran
Veteran
Mesaje: 585
Membru din: 16 Mai 2010, 23:51
Localitate: buzau
Contact:

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de Joker » 26 Iun 2010, 16:36

am pipait si eu sufix ..dar nu mi sa parut moale ...nu stu cu ce fir sa il compar ..parerile sunt impartite ...
Prinde ,pastreaza dar si ELIBEREAZA !!

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de iorgu » 26 Iun 2010, 17:21

mihi ideal ar fii ca dupa un sezon (15-20 de partide) sa-l intorci. Am dat cu acest tip de fir timp de 6-7 ani (la 2 ani il inlocuiam, cam 25-30 partide pe an. Nu am avut probleme pana acum un an, cand exact asa cum s-a postat mai sus, metrajul este lipsa. Ai grija daca le plantezi, cu sau fara pik-up ridicat, face niste peruci foarte urate si iti taie tot cheful de pescuit L-)
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de stefan_kwr » 26 Iun 2010, 19:05

mihi78 scrie:ce-mi puteti spune de firul asta?
la prima atingere imi lasa impresia ca e un fir bunicel (moale, fluo, uv protection, chiar si prezentarea e atragatoare), la un pret excelent.
ma intereseaza parerile celeor care l-au "stresat" doua sezoane, deci plusuri si minusuri.
Acelas fir folosesc si eu, dar de 0,30mm.L-am luat la rola de 1000m/40 ron, nu are multe iesiri pe balta dar sunt multumit de el si cred ca ma v-a tine ceva timp.

Avatar utilizator
mihi78
senior
senior
Mesaje: 380
Membru din: 16 Noi 2009, 19:24
Localitate: B U C U R E S T I

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de mihi78 » 06 Oct 2010, 20:33

iorgu scrie:mihi ideal ar fii ca dupa un sezon (15-20 de partide) sa-l intorci. Am dat cu acest tip de fir timp de 6-7 ani (la 2 ani il inlocuiam, cam 25-30 partide pe an. Nu am avut probleme pana acum un an, cand exact asa cum s-a postat mai sus, metrajul este lipsa. Ai grija daca le plantezi, cu sau fara pik-up ridicat, face niste peruci foarte urate si iti taie tot cheful de pescuit L-)

in privinta perucilor aveti perfecta dreptate,
sunt extraordinar de enervante la acest tip de fir (cel putin la intinsul sculelor e de belea se baga dupa tambur imediat daca nu esti pe faza) si cred ca se datoreaza faptului ca este cam rigid-batzos (pt cine il foloseste a se intelege ca nu "ia forma tamburului" imediat ca multe altele), insa sa zicem ca acest fapt constituie un avantaj in lanseuri spre exemplu.
cam asta impresie mi-a lasat, in rest zic ca e ok ca si rezistenta.
Se pare ca diacritica ar trebui exclusa din gramatica lb romane,ca sa nu mai sesizam atatea"vipuri" cocosate de statul pe la scoala!So, remember printre altele ca: mi-au nu este=cu miau!

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de zfcristian » 06 Oct 2010, 21:26

Am folosit anul trecut de la carp expert firul camou si am fost super multumit de ele, in primavara am dat mulinetele iar cel ce le-a luat are acelasi fir pe ele si pescuieste atat pe balti cat si pe Dunare si chiar vorbeam cu el k este super multumit de el .
Carp expert au fire ok si ieftine dar la metraj au o problema :D
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
ionutniculae
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 06 Oct 2010, 08:55
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri fir mulineta

Mesaj de ionutniculae » 24 Noi 2010, 12:16

Nu se compara cu sufix ultraknot, in primul rand ce scrie pe el mi se pare aberatie, ma refer la cate kg rezista
Never give up

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”