Olt

Moderatori: Sebastian, pharaoh

Scrie răspuns
Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Olt

Mesaj de nando » 21 Mar 2009, 18:59

am venit de la Frunzaru foarte dezamagit din cauza vremii .batea vintul ca in siberia .cu toate accestea am vazut 10 12 pescari care dadeau la pluta si slabut si 5 persoane care dadeau la crap dar nimic.oltu in josu barajului foarte scazut
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Olt

Mesaj de Margescu Romeo » 24 Mar 2009, 22:59

nando scrie:am venit de la Frunzaru foarte dezamagit din cauza vremii .batea vintul ca in siberia .cu toate accestea am vazut 10 12 pescari care dadeau la pluta si slabut si 5 persoane care dadeau la crap dar nimic.oltu in josu barajului foarte scazut
Venit fratele meu de la Rusanesti . Nici la atele localnicilor nu au dat . A venit cum a plecat.Poate in aprilie sa se intample ceva

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Olt

Mesaj de eugen » 24 Mar 2009, 23:26

Nando, ce momeala ai folosit?

Poate o sa ti se para o gluma , dar am salvat o data o partida cu rame de pamant "balacite" in tuica de pruna de Moraresti(ca d-aia aveam), "Prietenii stiu de ce" :)

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Olt

Mesaj de nando » 25 Mar 2009, 20:40

am incercat sa dau la pestisor dar nu am putut sa dau de vint si curentu de apa foarte puternic [sorete]
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Olt

Mesaj de eugen » 27 Mar 2009, 14:31

Anul trecut , la Rusanesti, parca la ecluze i se spune locului, dadeau bravii pescari la salau cu caras mai mare decat palma si pot sa spun ca am vazut la ei capturi destul de bunicele, dar rare. A scos unul din ei un salau la vreo 4 kg(asa am estimat eu), dar cand am vazut cat de franjuri si ferfenite era facut carasul, m-am lasat de pescuit la salau(atunci), ca eu ma chinuiam sa-l pacalesc cu oblete. Pai ce sa se uite la obletele meu(cred ca nici nu-l vedea). :D

Am si eu o intrebare. Aveti cunostinta daca pe Frunzaru si Rusanesti s-a prins stiuca? Eu nu am auzit pe cineva sa se laude cu stiuca pe acolo.

Cu respect.

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Olt

Mesaj de Margescu Romeo » 27 Mar 2009, 20:08

Salut.Stiuca gasesti la Rusanesti , dar pe partea cealalta a barajului in balta . Treci barajul si urci in sus cam 2 km dupa o stana si un islaz.Nu sa vede lacul dar daca mergi putin in dreapta dai de el.Trebuie sa ai permisul neaparat vizat ca vin controale.Oricum daca vezi o data lacul no sal mai uiti toata viata.Ceva de vis

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Olt

Mesaj de eugen » 27 Mar 2009, 23:06

Stiu faza cu permisul, nu a fost data sa scap de control.
Nu am inteles exact unde este locatia, dar sper sa gasesc lacul. La Frunzaru sau la Rusanesti trec barajul?
Apropos de Rusanesti. Acolo, daca vreti sa ma credeti, prietenul meu a prins somotei la 3-4 kg, platica la 1 kg(aproximativ, poate mai putin, poate mai mult, ca nu am cantarit-o) si crap la 17 kg, de venisera toti pescarii sa vada minunatia(daca cei din Pitesti il stiu pe "doctoru", Nelu, din nord, el a fost de "vina")

Fir intins!

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Olt

Mesaj de Margescu Romeo » 28 Mar 2009, 22:37

La Rusanesti treci barajul .Lacul se afla intre doua dealuri chiar acolo se termina dealurile si incepe poiana (izlazul unde pasc vacile). Daca sunt vacari ii intrebi pe iei de lac .

Avatar utilizator
Razvan87
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 17 Mar 2009, 18:38

Re: Olt

Mesaj de Razvan87 » 04 Apr 2009, 01:00

Cum mai e treaba cu permisu la Olt tot de la ajvps de acolo se face?ca anii trecuti?k vreau sa imi reincep iesirile pe olt:P poate imi da si mie cineva vreo informatie :P!!!FIRE INTINSE!!!

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: Olt

Mesaj de pescar_s » 04 Apr 2009, 10:07

Salut Razvane! nu tre sa mai vizezi carnetul de membru.. te duci frumos la trezorerie, platesti 30lei si apoi cauti sediu ANPA de care apartine zona de domiciliu si iti iei permisul care este valabil pe toate apele naturale din tara(atentie! ANPA este singura institutie cu drept de control pe apele naturale din tara)deci nu mai ai treba cu alte asociatii contra vointei tale(sa vedem cat o tine minunea @-) . si ca ai adus vorba de olt pe unde vrei sa mergi? fire-ntinse!!!

Avatar utilizator
Razvan87
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 17 Mar 2009, 18:38

Re: Olt

Mesaj de Razvan87 » 05 Apr 2009, 22:24

Mersi pentru informatie sper sa gasesc ANPA in Pitesti :P sa iau si permisu de la ei k taxa aceea de 30 ron am platit-o acu 2 saptamani!Pai as vrea sa fac o iesire pe la draganesti!sau eu stiu....sa vad cum merge anu asta :) Sper sa reusesc cat mai repede cu permisu k sa pot ajunge pe olt k nu mai am rabdare!FIRE INTINSE
DMX_X_DOG ID meu de mess kre e din pit sau de prin zona si vrea sa mai stam de vb poate planificam si o partida de peste!:)

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: Olt

Mesaj de pescar_s » 06 Apr 2009, 02:52

Salut! nu sunt de pe laga Pitesti,sunt nascut-crescut pe malul oltuli... in Slatina cu dom. in Craiova, asa ca am OLTUL in sange,-de la Izbiceni pana dincolo de Mosteni- tot ce misca locuri de pescuit a-mi sunt familiare....dar in ultima vreme mai rar am ajuns..din cauza serviciului (pe criza asta........?fericirea trece prin stomac) asa ca fac un pescuit cand am timp X-( vizez zonele mai apropiate..Slatina unde am o gramada de locuri... si Farcasele langa Caracal unde merge bine primavara,dar prestez numai la sfarsit de saptamana .... :-t -si cum prohibitia bate la usa? mai avem O SAMBATA SI O DUMINICA mari si late pana-n iunie cand se da verdele...? (:| -asa ca tonu la somn....mai legam carlige,mai prelucram neste plute....mai schimbam impresii, sau mergem pe balti ptivate)(fiindca veni vorba,o singura data am fost pe o asemenea balta si am prins atat de mult peste?-fara gluma,..dadeam la doua lansete-BOLO cu plute culisante,-una la crap cu fir de par 0,25 (boaba de porumb)si una la mamaliga patratel 0,18 ,/am prins atat de mult peste incat ma facut sa nu mai pescuiesc in asemenea locatii....nu mi se pare cinstit!!-cred ca era hamesit! saracu.. sau erau 5-6 pe metru cub de trageau in halu ala....crapceani 500g-1kg-si pana-n 2 kg pe care i-am lasat la vatra ..............asa am ajuns la concluzia ca fortele sunt inegale si am ales cum aste si firesc =P~ pescuitul in locatii salbatice,unde raportul este( care pe care)si tot odata adrenalina dusa la limita, unde o captura la 2-3 kg nu se compara cu una pe balta privata, :-? ! saracii parca-s morti de vii-nu opun nici X % din rezistenta unui crap salbatic. Sa nu i-mi fie luat in nume de rau dar ala este pescuit pentru pescarii care vor sa-si demonstreze cat de pescari sunt?..)i-mi cer scuze pentru paranteza asta, dar am simtit nevoia sa spui pe bune...Parerea mea! :D :"> ,...iar in eventualitatea unor partide de pescuit impreuna pe OLT am tot avantu-(in limita timpului disponibil) si sunt sigur ca rezultate vor fi din plin, mai ales pe toamna cand incepe crapu-al mare si somnu.......fire-ntinse la maximum si nu-ma bine! PS. id-ul meu este-c_b_marcel. si iar PS. fortza ARGESU!!!!!!!!-HAI PITESTIU poate merem si noi in cupe anu asta <:-P

Avatar utilizator
eugenio
membru activ
membru activ
Mesaje: 73
Membru din: 14 Apr 2009, 12:30

Re: Olt

Mesaj de eugenio » 24 Apr 2009, 12:42

salutare domnilor pescari de olt sunt din Bucuresti am copilarit pe marginea oltului la bunici judetul Valcea comuna Olanu. acum merg la olt odata pe an cand inpart vizitele la rude cu cate o partida de pescuit.
numai ca trebui sa ma feresc de filiala care vine in control.
ce pot face sa pot pescui linistit fara sa merg la Valcea sau Dragasani sa vizez permisul sau sa platesc taxe nu ca nu as vrea dar timpul in care merg in vizita este cam scurt 2---3 zile
multumesc si fir intins

P.S pescuiesc in zona lacului de acumulare de la ionesti

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: Olt

Mesaj de pescar_s » 25 Apr 2009, 00:45

salut eugene! cu AGVPSul nu mai ai nici o treaba, daca ai permis ANPA este valabil pe toate apele naturale de pe tot teritoriul Romaniei, din dare face parte si oltul-asa ca dai bataie ca nu mai e mult pana-n iunie cand incepe hora... salutari si fire-ntinse!!

Avatar utilizator
eugenio
membru activ
membru activ
Mesaje: 73
Membru din: 14 Apr 2009, 12:30

Re: Olt

Mesaj de eugenio » 25 Apr 2009, 18:56

multumesc pentru raspuns si pesti asa cum va doriti

Scrie răspuns

Înapoi la “Lacuri de acumulare”