Unde pescuim in 2009

Moderatori: Sebastian, pharaoh

Avatar utilizator
mircea70
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 23 Noi 2008, 16:07

Unde pescuim in 2009

Mesaj de mircea70 » 02 Mar 2009, 18:07

salut la toata lumea
unde vati propus sa pescuit in 2009 in judet
eu miam propus sa pescuiesc la:
- salba de lacuri de la Faragau
- la Taureni
in bistrita nu prea avem pe unde
asta este astept sugestii
multumesc anticipat

Avatar utilizator
lynear
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 01 Mar 2008, 16:27

Re: Unde pescuim in 2009

Mesaj de lynear » 02 Mar 2009, 20:27

Salut, uita o lista de sugesti:
-brateni
-zau de campie, intindere mare , inconvenient - recoltat abuziv anual,
- mihesul de campie,
-taul popii,
-geaca,
-catina,
-sucutard,
-santejudele de vale,
- taga,
- sacalaia( rezervatie naturala)
- strugureni,
- saulia,
- marisel,
- sigmir, la 5 km de oras, inconvenient- suprafata relativ mica, dar pestele se elibereaza.
- iernut,
Acestea sunt lacuri din zona Bistrita -Cluj -Mures, accesibile ca distanta din Bistrita.( in afara de cele mentionate de d-voastra)

Avatar utilizator
mircea70
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 23 Noi 2008, 16:07

Re: Unde pescuim in 2009

Mesaj de mircea70 » 03 Mar 2009, 13:07

oho dar lista este mare. =D>
dar cite din lacurile pe care leai mentionat mai are peste ~x(
ramine de vazut ;)
o sa incepmcu prima balta
1.Brateni 26 km fata de Bistrita nu mai pre are peste taxa se aude in jur de 50 lei
2.Zau de campie, 100 Km fata de Bistrita sa recoltat anul trecut in Octombrie taxa 30lei
3.Mihesul de campie 100 Km nu am fost acolo, taxa .......
4.Taul popii nu stiu unde este se pare ca in Cluj, taxa .......
5.Geaca nu stiu unde este se pare ca in Cluj, taxa ........
6.Sucutard, nu stiu unde este taxa .........
7.Santejudele de vale 110 Km are peste dar mic cu regulament de C&R este o varianta dar taxa de 50 ziua si 50 noaptea
8.Taga numai caras am auzit taxa .......
9.Sacalaia( rezervatie naturala)dupa Gherla 90 Km dar are numai stiuca taxa .......
10.Strugureni 35 Km fata de Bistrita se pescuieste numai de pe un mal taxa 30 lei anul trecut ii hraneste noapte
11.Iernut este mi se pare in Mures nu am fost acolo am vazut pe net populari de acum 2 ani in rest taxa, distanta in jur de 76 km din Bistrita
12.Saulia, Marisel, Sigmir nu sunt belti de pescuit sunt pentru patronii lor
deci in concluzie sunt ceva balti dar din lipsa de respect pentru pescari nu prea ai unde sa te duci
daca dai un ban ai si speranta sa ai o trasatura eu asa gindesc
:-c :-c multumesc pentru baltile enumerate :-c :-c
**== **== **== **==

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: Unde pescuim in 2009

Mesaj de eugen » 05 Mar 2009, 00:42

Deci in concluzie, o sa pescuim si anul acesta, la fel ca si in anii precedenti, in apele din Romania. :D

Avatar utilizator
mircea70
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 23 Noi 2008, 16:07

Re: Unde pescuim in 2009

Mesaj de mircea70 » 07 Mar 2009, 19:01

nici nu mai stiu unde sa pescuiesc?
am mers la magazinele de pescuit din bistrita dar nu au nici o informatie despre lacurile deschis
dar cred ca in urmatoarel zile vom afla mai multe

Avatar utilizator
mircea70
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 23 Noi 2008, 16:07

Re: Unde pescuim in 2009

Mesaj de mircea70 » 23 Mar 2009, 13:53

prima iesire pe 2009
nici o trasatura
locatie
Lac Faragau
taxa pina in 27.03.2009 15 lei
sfat
mai incecam de 2 ori

Avatar utilizator
rarely
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 23 Feb 2009, 22:26
Localitate: Tg. Mures

Re: Unde pescuim in 2009

Mesaj de rarely » 23 Mar 2009, 16:21

Am fost si eu la bezid (taxa 10 RON de pe mal, iar 15 RON din barca)in 21.03.2009 (este aprox. la 70 km de faragau), la fel, nici o trasatura(de pe mal am pescuit). Apa este foarte rece, in unele zone pe langa mal apa e inghetata. Mai astept sa se incalzeasca apa si o sa incerc la Iernut. Numai bine si fir intins.

Avatar utilizator
Razvan87
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 17 Mar 2009, 18:38

Re: Unde pescuim in 2009

Mesaj de Razvan87 » 25 Mar 2009, 20:42

Fratilor e careva din Arges kre mai stie pe unde se mai poate pescuii in judetu Arges?Astept si eu un raspuns bineinteles dak a fost cineva pe undeva si a testat nu balti......nu dau nume in kre pestele e doar un "mit" sa zic asa :D fir intins tuturor pe 2009!

Avatar utilizator
suvy29
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 27 Oct 2008, 12:30

Re: Unde pescuim in 2009

Mesaj de suvy29 » 06 Apr 2009, 13:27

taga taxa 30 ron nu prea mai are peste
sucutard e urmatorul lac dupa taga pe soseaua gherla - tg mures nu mai are peste deloc
geaca pe aceeasi ruta dupa sucutard taxa 30 ron.in geaca fiecare localnic are plasa este foarte braconat
tau popii dupa geaca taxa 30 ron peste putin.anul trecut au populat cu crap 300g - 1kg(romanesc+oglinda).nu stiu exact cantitatea dar stiu ca la arici se prindea crapusor
la santejude stiu ca mai este peste.nu stiu ce intelegi prin peste mic.anul trecut am prins pana in 7 kg.sunt sigur ca este si mai mare
fir intins

Avatar utilizator
mircea70
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 23 Noi 2008, 16:07

Re: Unde pescuim in 2009

Mesaj de mircea70 » 06 Apr 2009, 17:13

multumesc pentru informatii
despre Sintejude am spus ca am avut partida frumoasa in jur de 30 kg de peste dar nu foarte mare
ten intre 0.5 si 1 kg
am prins si ciortan de 2kg dar in rest atit
mersi ori cum
ceao

Avatar utilizator
mariusscarlat
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 15 Apr 2009, 11:47

Re: Unde pescuim in 2009

Mesaj de mariusscarlat » 15 Apr 2009, 12:32

Frati pescari imi poate spune cineva simie unde as putea sa ma duc la peste in imprejurimile Brailei in afara de Albina unde am fost saptamana trecuta cu trei prieteni. Am bagat 20 de lansete in apa si am asteptat .......si am asteptat .............si dupa patru ore in care n-am avut nici o trasatura am strans si am plecat.Esec total,taxa 20 ron/zi.

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: Unde pescuim in 2009

Mesaj de mircea62 » 15 Apr 2009, 16:03

mariusscarlat scrie:Frati pescari imi poate spune cineva simie unde as putea sa ma duc la peste in imprejurimile Brailei in afara de Albina unde am fost saptamana trecuta cu trei prieteni. Am bagat 20 de lansete in apa si am asteptat .......si am asteptat .............si dupa patru ore in care n-am avut nici o trasatura am strans si am plecat.Esec total,taxa 20 ron/zi.
Incearca la Blasova. Eu am avut rezultate bune anul trecut. Am fost si acum 2 saptamani dar n-am avut noroc decat de 2 ciortani cam de 1kg si mult caras marunt. E adevarat nici vremea nu se incalzise inca. Taxa e de 50 Ron / 24h.

Avatar utilizator
dani
senior
senior
Mesaje: 158
Membru din: 09 Mar 2008, 19:41
Localitate: Bucuresti

Re: Unde pescuim in 2009

Mesaj de dani » 27 Apr 2009, 00:29

mariusscarlat scrie:Frati pescari imi poate spune cineva simie unde as putea sa ma duc la peste in imprejurimile Brailei in afara de Albina unde am fost saptamana trecuta cu trei prieteni. Am bagat 20 de lansete in apa si am asteptat .......si am asteptat .............si dupa patru ore in care n-am avut nici o trasatura am strans si am plecat.Esec total,taxa 20 ron/zi.

Pai daca dupa 4 ore de asteptare stragi sculele si pleci acasa si numesti asta esec total...atunci nu iti pot recomanda decat METRO, CARREFOUR...etc :))
Sa nu iei in nume de rau asta...incearca sa ai mai multa rabdare si sa iti dai interesul ceva mai mult...si vei vedea ca rezultatele or sa apara!!!

Fir intins!!!
today is the yesterday that tommorow won't count

Avatar utilizator
DanyC
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 28 Apr 2009, 13:07
Localitate: Reghin
Contact:

Re: Unde pescuim in 2009

Mesaj de DanyC » 28 Apr 2009, 13:47

Salut, sunt nou pe acest forum, am mai citit unele posturi in achizitia de echipament si i-mi place ca am gasit aici pescari seriosi foarte priceputi pe care ii salut. Ok, asta a fost de introducere. .
Ce vroiam sa scriu si eu este ca pescuiesc pe salba de lacuri Toldal-Bala-Faaragau, atat stationar cat si spinning (ma declar novice desi pescuiesc de ceva vreme), lacurile sunt frumoase mai ales Faragaul care fiind si natural ofera un peisaj pescaresc de toata frumusetea plus sutele de pasari de pe insule si vietuitoarele de pe dealuri si multe altele .Intradevar in ultimii ani a avansat foarte mult iarba de la mal, pe distanta de cativa metri, daca pana nu demult era foarte curat, in acest sens nu stiu daca s-ar putea face ceva, oricum in rest e superb in opinia mea.
Bun.. asta ne-a lasat natura insa, dar in ce priveste administrarea nu sunt aceleasi rezultate laudabile, ca cele ale naturii, cum ar fi oprirea braconajului, amplasarea de cosuri de gunoi, populare. Mi se pare ca pt dansii este simplu: "ai venit, ai dat cu banu, e ok pt mine. In rest vezi tu" plus ca trebuie sa mergi intr-un anumit loc (Toldal) sa platesti taxa, daca vi dinspre Reghin ai in plus cativa km.

Mie personal, lacul Faragau mi-a produs o tristete amarnica. In anii 90-95 erau milioane de carasi mai mici decat palma si un numar destul de mare de ciortan de romanesc si oglinda. Acestia au crescut considerabil, astfel ca prin anii 2000-2004 carasii aveau sa fie cam la 700-800 gr., iar crapii peste 10-15 kg ..si erau nene; si ofereau crapii cate un spectacol gratis cand incepeau sa 'miste'..

Cateva ierni cu gheata totala pe lac fara copci pt oxigen (fatal pt crapii mari), cateva primaveri in care carasii veneau la mal pt reproducere direct in plasele braconierilor care i carau cu sacii fara a exagera deloc. au pus punct subit.
Probabil nu e singurul lac aflat in aceeasi situatie la noi in tara pt ca na.. la conducere au ajuns de regula cei fara scrupule in majoritatea cazurilor si domeniilor cu unele exceptii.
Peste mai este, dar ceea ce a fost extraordinar si s-a dezvoltat de la "sinele" naturii (cantitatea mare de peste) s-a pierdut.

Nu am vrut sa aduc o nota de pesimism ci sa prezint lucrurile asa cum stau ele.
Fir intins tuturor!
Pescarul prinde un imens crap si spune multumit:
-Te voi duce acasa, la o cina copioasa!
Pestele ii raspunde:
-Multumesc, am mancat deja, nu s-ar putea sa mergem la cinematograf ?

Avatar utilizator
avat43
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 24 Ian 2009, 02:05

Re: Unde pescuim in 2009

Mesaj de avat43 » 28 Apr 2009, 21:02

are cineva informati despre cerna si inprejurimi?

Scrie răspuns

Înapoi la “Lacuri de acumulare”