Permise pescuit 2012

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Avatar utilizator
robertpescar
senior
senior
Mesaje: 267
Membru din: 02 Dec 2009, 04:41
Localitate: slobozia

Re: Permise pescuit 2012

Mesaj de robertpescar » 07 Mar 2012, 21:10

am inteles ca se poate pescui in 2012 ,ca si in 2011,fara a fi membru in vreo asociatie,asociatiile avind obligatia de a elibera permise la cerere oricarui pescar!spun aceste lucruri in cunostinta de cauza,fiind membru fondator al asociatiei de pescuit sportiv PESCAR IALOMITEAN,asociatie afiliata ANPA! in urma discutiei cu mai multi inspectori ANPA in teritoriu,am aflat ca in 2012 se va pescui cu chitanta emisa de trezorarie si cu buletinul....99%(pentru a se evita acest abuz pe care il fac asociatiile,obligand pescarii sa plateasca cotizatia de membru)

Avatar utilizator
werty
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 12 Feb 2012, 12:43

Re: Permise pescuit 2012

Mesaj de werty » 08 Mar 2012, 11:09

gor965 scrie:
werty scrie:...........Sunt nou pe acest forum dar imi pare rau ca m-am logat . Sunteti PESCARII SECRETOSI!
Dvs. daca nu sunteti secretos de ce nu va prezentati mai intai ? Avem o rubrica speciala ptr. cei noi inregistrati ...cu toate ca dupa IP, nu sunteti nou pe acest forum !...hodoronctronc va spune ceva ? :-?
Hodoronctronc nu a mai fost folosita de mult la fel ca adresa de email cu care sa inregistrat, iar despre secrete exista, pentru ca de 20 de ani il cunosc pe butaru gabriel iar raspunsurile lui verbale despre asociatie sunt :astazi -Mistretul ,maine -Morunul,iar permisul zice ca nu l-a facut el ,i l-a facut un prieten.

Avatar utilizator
mihavisa
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 11 Mar 2008, 11:36

Re: Permise pescuit 2012

Mesaj de mihavisa » 17 Mar 2012, 11:19

Nu va mai lasati pacaliti de snapanii de la asa zisele asociatii de pescuit
Permisul de pescuit eliberat de ANPA (valabil pe toate apele publice- vezi http://www.anpa.ro/images/stories/docum ... 2.2011.PDF)se obtine platin taxa de 30 ron pentru salariati, 15 ron pt elevi si studenti si este gratuit pentru pensionari, la trezorerie. Cu chitanta de la trezorerie si copie CI (copie talon pensie pentru pensionari) mergeti la filiala ANPA de care apartineti in functie de domiciliul. Permisul in acest an va fi sub forma de card si se va viza in fiecare an de aici in colo(probabil se va aplica un ,,timbru'' anual special.
Viza politiei de frontiera se obtine cu copie de pe permisul de pescuit si de pe CI depusa la sediul politiei judetene de frontiera
Eu locuiesc in Bucuresti si de 4 ani obtin aceste vize pentru judetele Ialomita,Calarasi, Giurgiu si Teleorman, (atit pentru mine cit si pentru alti 6 colegi de suferinta) trimitind documentele mentionate la politia de frontiera judeteana prin email sau fax. La fel imi sunt trimise aceste vize de frontiera. Nu ma deplasez la nici un sediu al politiei de frontiera.
Pentru cei ce nu cred cele mentionate de mine ii rog sa consulte sitte=urile ANPA(www.anpa.ro) si cel al politiei de frontiera (www.politiadefrontiera.ro). Acolo veti obtine toate informatiile necesare, nr. de telefon prin care se poate lua legatura cu reprezentantii legali ai politiei de frontiera si care pot confirma cele spuse de mine, legi, ordine, etc.
Repet :viza politiei de frontiera pentru pesciut sportiv in zona de granita se poate obtine prin posta electronica prin procedura descrisa mai sus.
Posta electronica este o modalitate legala de transmitere de documente.
Nu va mai lasati pacaliti de asa zisele Asociatii de pescuit sportiv. nu fac numic pentru taxele pe care le percep.
Sunt asociatii care percep texe de inscriere si de membruu si nici macar nu au ape concesionate pe care sa poti pescui in baza carnetului de membru.
Va iau banii degeaba.

Avatar utilizator
hunter
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 09 Ian 2009, 17:31
Localitate: carei
Contact:

Re: Permise pescuit 2012

Mesaj de hunter » 18 Apr 2012, 09:55

Marţi, 17 Aprilie 2012 10:40

A N U N Ţ

Începând cu data de 20.04.2012 Agenţia Naţională pentru Pescuit şi Acvacultură va începe eliberarea permiselor de pescuit pe anul 2012. Permisele eliberate in anul 2011 nu mai sunt valabile in anul 2012 conform ordinului 15 cu modificările si completările ulterioare.

Sursa www.Anpa.ro

Avatar utilizator
lord
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 14 Mai 2012, 20:23

Re: Permise pescuit 2012

Mesaj de lord » 14 Mai 2012, 20:42

Domnilor, viza la Politia de Frontiera din Oltenita si de oriunde, nu costa nimic, iar pentru Dunare nu ai nevoie sa fii membru in vreo asociatie de pescuit care sa-ti manance banii de pomana. Pentru pescuitul pe Dunare este suficient carnetul ANPA. Copie de pe acesta, de pe C.I., o cerere completata si viza se poate obtine si pe loc daca cererea de avize nu este foarte mare in acea zi. Cum va este norocul. Incercati sa nu va lasati pacaliti de fel de fel de asociatii. Sa spunem ca este un mesaj autorizat. FIR INTINS !

Avatar utilizator
arpad
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 06 Sep 2012, 22:09

Afiliere

Mesaj de arpad » 06 Sep 2012, 22:23

SALUTARE LA TOTI PESCARII.MA BUCUR CA AM GASIT ACEST FORUM.EU AM FOST PLECAT CITIVA ANI BUNI DIN TARA. MA ADRESEZ ACESTUI FORUM DEOARECE SUNT NELAMURIT IN PRIVINTA CELOR DOUA ASOCIATII.VAD O LUPTA FOARTE STRINSA INTRE EI,SI NU STIU UNDE SA MA AFILIEZ.A-S DORI SA MERG LA PESCUIT PE TIMIS SI DUNARE.VA ROG SA MA LAMURITI CEI CARE AU VECHIME IN ACEST NOBIL SPORT SA NU-MI CREEZ PROBLEME PE MALUL APEI.VA MULTUMESC SI ASTEPT RASPUNSUL.FIR INTINS TUTUROR.

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Permise pescuit 2012

Mesaj de Butaru Gabriel » 10 Ian 2013, 12:46

Va rog sa inchideti acest topic, nu am sa redeschid altul pe 2013

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Permise pescuit 2012

Mesaj de florentiniuga » 10 Ian 2013, 14:31

Butaru Gabriel scrie:Va rog sa inchideti acest topic, nu am sa redeschid altul pe 2013
Nu exista motive pentru inchidere, doar nu s-a vandut nimic. :)
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Permise pescuit 2012

Mesaj de intef » 12 Ian 2013, 20:20

Am AUZIT ca nu mai sunt valabile cardurile de anul trecut.Ce brambureala,credeam ca s-a terminat.Tare rau este ca(si asta tot citita undeva) nici macar ANPA nu stie de ce minister apartine... =)) =)) =))

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Permise pescuit 2012

Mesaj de Butaru Gabriel » 12 Ian 2013, 21:05

ANPA apartine de Ministerul Agriculturii, cardurile sunt valabile.

Avatar utilizator
PONGO77
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 28 Mai 2009, 02:16

Re: Permise pescuit 2012

Mesaj de PONGO77 » 21 Ian 2013, 17:14

Am vizat de cativa ani permisul la dv. nu mai faceti?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Permise pescuit 2012

Mesaj de gor965 » 21 Ian 2013, 18:19

intef scrie:Am AUZIT ca nu mai sunt valabile cardurile de anul trecut.Ce brambureala,credeam ca s-a terminat.Tare rau este ca(si asta tot citita undeva) nici macar ANPA nu stie de ce minister apartine... =)) =)) =))

Miercuri, 16 Ianuarie 2013 15:39





ÎN ATENȚIA PESCARILOR

Practicarea pescuitului recreativ/sportiv pentru anul 2013 se face în baza permisului de pescuit recreativ/sportiv eliberat de A.N.P.A in anul 2012 si a chitanţei privind plata taxei de autorizare pentru anul 2013 sau a talonului de pensie, după caz, conform prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 1016/2008 privind cuantumul taxelor de licenţiere şi autorizare în pescuit şi acvacultură.

Permisele de pescuit recreativ/sportiv se vizează de la data publicării în Monitorul Oficial al României Partea I, a Hotărârii de Guvern pentru modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 1016/2008 privind cuantumul taxelor de licenţiere şi autorizare în pescuit şi acvacultură.


sursa: http://www.anpa.ro
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Permise pescuit 2012

Mesaj de gor965 » 21 Ian 2013, 18:22

Butaru Gabriel scrie:ANPA apartine de Ministerul Agriculturii, cardurile sunt valabile.
http://www.infopescar.tv/revista/blogul ... mediu.html
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
intef
senior
senior
Mesaje: 315
Membru din: 10 Apr 2011, 15:29

Re: Permise pescuit 2012

Mesaj de intef » 22 Ian 2013, 23:58

Nu ma bucura ca am avut dreptate,dar nu ma pot abtine sa nu pufnesc in ras.Dar ce dracu avea daca lasa ANPA la agricultura?Sigur...pentru mine nu avea mare importanta,dar pentru cautatorii de ciolan...Astia 2 ministri parca ar fi industriasii Nicolae Malaxa si Max Auschnitt,iar Ponta...Carol.Care se da mai bine pe langa Majestatea Sa...are de castigat.Asa si astia,care a fost mai bengos(am vrut sa scriu altceva) a luat ANPA.Treaba cu asociatiile este urmatoarea : Nu este bine nici cu,nici fara ele.Daca platesti la ei 80 de lei(30 taxa pt permis care oricum o platesti la trezorerie+50 taxa de membru) ,iti asiguri permisul fara sa mai umbli pe la ANPA plus viza de frontiera pentru Giurgiu si Calarasi.Daca te duci singur la Giurgiu si Calarasi,nu stiu daca iesi mai ieftin de aia 50 de lei,mai ales ca la Giurgiu mi se pare ca trebuie sa te duci de doua ori,odata sa depui cererea,apoi,in alta zi,sa-l ridici(la Calarasi dureaza cam doua ore,adica...pe loc).Si eu le urasc si le doresc din toata inima tuturor DESFIINTARE GRABNICA,dar...rau cu rau,dar mai rau fara rau.Dracu stie.

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Permise pescuit 2012

Mesaj de Butaru Gabriel » 29 Ian 2013, 17:31

[quote="PONGO77"]Am vizat de cativa ani permisul la dv. nu mai faceti?[/quote

O sa deschid un nou topic pe anul in curs, valabil doar pentru cei care detin permise ANPA emise anul trecut, 2012

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”