ulei special pentru plastice moi

table, plastice si lemne

Moderatori: Qnyx, mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Popescu Sebastian
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 13 Dec 2008, 14:44

ulei special pentru plastice moi

Mesaj de Popescu Sebastian » 13 Dec 2008, 15:21

Nalucile din silicon[shaduri,gruburi,e.t.c] se vand in magazinele noastre,de regula,in plicuri care contin un ulei special ce previne imbatranirea acestora ,daca nu sunt folosite.Cu timpul acesta ''se usuca''si nu mai ofera protectie. Va rog sa-mi spuneti daca exista pe piata din Romania un asemenea ulei si cine il comercializeaza sau macar un inlocuitor cu acelasi efect.Va multumesc.

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: ulei special pentru plastice moi

Mesaj de mini_mic » 13 Dec 2008, 23:28

Popescu Sebastian scrie:Nalucile din silicon[shaduri,gruburi,e.t.c] se vand in magazinele noastre,de regula,in plicuri care contin un ulei special ce previne imbatranirea acestora ,daca nu sunt folosite.Cu timpul acesta ''se usuca''si nu mai ofera protectie. Va rog sa-mi spuneti daca exista pe piata din Romania un asemenea ulei si cine il comercializeaza sau macar un inlocuitor cu acelasi efect.Va multumesc.
La tine rezista in trusa atat de mult incat sa se invecheasca ? :D. Ca eu am agatat vara asta ceva twisterele :D.
Nu am auzit de un astfel de ulei. Te intreb si eu ceva totusi: ai folosit atractant spray vreodata pt twistere si mai ales cu ce rezultate ?
Ms numai bine !

Avatar utilizator
Popescu Sebastian
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 13 Dec 2008, 14:44

Re: ulei special pentru plastice moi

Mesaj de Popescu Sebastian » 14 Dec 2008, 18:50

Folosesc un atractant spray de ceva vreme si nu pot spune ca am avut rezultate net superioare folosindu-l,cu toate acestea nu plec la pescuit fara el,il folosesc atunci cand am atacuri false si am epuizat aproape toate variantele de culoare,marime, greutate, forma,prezentare,e.t.c. Cred ca este o chestie ce tine mai mult de dorinta de apescui ''complet'' ,fara insa a-i contesta atractantului,[oricarui atractant pentru rapitor], meritul de a masca mirosurile de provenienta umana de pe naluca [benzina,tutun,etc.].....si de aici,e numai optiunea ta de a pescui cu un atractant.....sau fara.Numai bine. :) :) :)

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: ulei special pentru plastice moi

Mesaj de old_radu » 14 Dec 2008, 19:09

Popescu Sebastian scrie:Nalucile din silicon[shaduri,gruburi,e.t.c] se vand in magazinele noastre,de regula,in plicuri care contin un ulei special ce previne imbatranirea acestora ,daca nu sunt folosite.....
Am mai multe twistere cumparate de mai bine de 2 ani si inca nu am observat sa dea semne de imbatranire.
Le pastrez intr-o cutie ,compartimentata, amestecate intre ele."Avantajul" este ca s-au transmis culori de la unul la altul ,astfel devenind twistere"unicat" :))
In caz ca se "betoneaza",le poti da un clocot si se inmoaie ;)
...si sincer ,nu prea cred in eficacitatea spray-ului atractant...presimt ca urmeaza o discutie pe trema asta :))
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: ulei special pentru plastice moi

Mesaj de mircea13 » 14 Dec 2008, 21:43

Salut. Plasticele moi sunt materiale consumabile. In aceasta categorie intra printre altele si urmatoarerle: fire,carlige,ancore,agrafe,varteje,voblere,plute,plumbi de diverse forme si marimi,etc.etc. Daca un twister este prea vechi renunta la el si inlocuieste -l cu unul nou care e mai performant ca cel vechi. In prezent sunt 3 feluri de plastice moi: plutitoare(floating) in suspensie( suspending) si scufundatoare ( sinking). Daca vrei sa stii ce fel de plastice ai scufunda-le intr-o galeata cu apa si ai sa vezi ce ai.Daca folosesti atractanti solutia din acestia influenteaza plasticul putin cate putin ca in final acesta sa se intareasca si sa nu mai fie bun de nimic. Deci intervine si uzura lor morala nu numai fizica dar si tehnologia lor de fabricatie care face progrese de la un an la altul.
Mai e si o alta problema sa nu le tii pe toate intr-o singura cutie amestecate. Nu pentru faptul ca se transmit culorile de la unu la altul dar si pentru faptul ca au compozitii diferite care se influenteaza reciproc negativ. Fiecare producator foloseste o anumita tehnologie de fabricarie si o anume substanta care e secret de fabricatie.
In conclizie tot ce e vechi si nu corespunde arunca la gunoi fara mustrari de constiinta.Numai bine Mircea13 :-h
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: ulei special pentru plastice moi

Mesaj de mini_mic » 14 Dec 2008, 22:27

mircea13 scrie: Deci intervine si uzura lor morala nu numai fizica dar si tehnologia lor de fabricatie care face progrese de la un an la altul.
In cazul twistere-lor Mans tehnologia a facut regrese nu progrese. Cine a pescuit vreodata cu modelul ala mai vechi stie ce vorbesc; pacat ca nu le mai fabrica ca sunt net superioare celor noi.

Avatar utilizator
ionutangler
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 21 Iun 2008, 16:55

Re: ulei special pentru plastice moi

Mesaj de ionutangler » 23 Dec 2008, 21:36

Multi folosesc atractanti.Dar eu nu am incredere in ele.Cel mai bun atractant este mana pescarului care trebuie sa imprime nalucii o miscare cat mai atractiva.Poti sa dai cu o tona de atractant pe twister, atata timp cat e tras prin apa ca pe un pietroi tot degeaba.Jocul si miscarea nalucii face totul.

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: ulei special pentru plastice moi

Mesaj de mircea13 » 24 Dec 2008, 10:49

Salut. Te inseli amarnic. Cum poti tu sa crezi ca firme de prestigiu intrenational isi pun reputatia in joc pentru a produce si scoate la vanzare atractanti cu specificatie directa( biban,salau,somn,etc) exemplu Sensas dar mai sunt inca multe alte firme.La ei protectia consumatorului chiar functioneaza si amenzile sunt foarte mari. Nu mai spun de concurenta dintre firme care reactioneaza dur si fara mila. Faptul ca folosesti antractanti nu e obligatoriu sa prinzi si peste. La pescuitul la crap se folosesc atractanti dar de multe ori nu se prinde peste chiar la mari concursuri.Nu e suficient sa vrei tu mai trebuie sa vrea si el( pestele) In democratie esti liber sa alegi ce vrei tu. Numai bine. Mircea13 :-h
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
Madalin013
membru activ
membru activ
Mesaje: 122
Membru din: 15 Ian 2009, 00:29
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: ulei special pentru plastice moi

Mesaj de Madalin013 » 18 Ian 2009, 01:15

old_radu scrie:
Popescu Sebastian scrie:Nalucile din silicon[shaduri,gruburi,e.t.c] se vand in magazinele noastre,de regula,in plicuri care contin un ulei special ce previne imbatranirea acestora ,daca nu sunt folosite.....
Am mai multe twistere cumparate de mai bine de 2 ani si inca nu am observat sa dea semne de imbatranire.
Le pastrez intr-o cutie ,compartimentata, amestecate intre ele."Avantajul" este ca s-au transmis culori de la unul la altul ,astfel devenind twistere"unicat" :))
In caz ca se "betoneaza",le poti da un clocot si se inmoaie ;)
...si sincer ,nu prea cred in eficacitatea spray-ului atractant...presimt ca urmeaza o discutie pe trema asta :))
radu eu am incercat un spray pt salau de la sensas dak nu ma insel si nici un rezultat multumitor cand am cuparat sprayul ma asteptam sa aiba acelasi efect ca sprayurile pt crap care pot face minuni cateodata .

Avatar utilizator
Madalin013
membru activ
membru activ
Mesaje: 122
Membru din: 15 Ian 2009, 00:29
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: ulei special pentru plastice moi

Mesaj de Madalin013 » 18 Ian 2009, 01:21

mircea13 scrie:Salut. Te inseli amarnic. Cum poti tu sa crezi ca firme de prestigiu intrenational isi pun reputatia in joc pentru a produce si scoate la vanzare atractanti cu specificatie directa( biban,salau,somn,etc) exemplu Sensas dar mai sunt inca multe alte firme.La ei protectia consumatorului chiar functioneaza si amenzile sunt foarte mari. Nu mai spun de concurenta dintre firme care reactioneaza dur si fara mila. Faptul ca folosesti antractanti nu e obligatoriu sa prinzi si peste. La pescuitul la crap se folosesc atractanti dar de multe ori nu se prinde peste chiar la mari concursuri.Nu e suficient sa vrei tu mai trebuie sa vrea si el( pestele) In democratie esti liber sa alegi ce vrei tu. Numai bine. Mircea13 :-h
mircea cumpara un spray de la sensas pt salau si incearcal . cel mai bine ca sa vezi dak functioneaza sau nu dai la bucatica pe o lanseta cu bucatica data cu atractant si pe o alta doar cu bucatica naturala si ai sa observi diferenta
cel mai bun atractant este uleiul de peste dupa parerea mea ..dar dak ne referim pa spinning nu cred ca are un mare rol atractantul.

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: ulei special pentru plastice moi

Mesaj de mircea13 » 18 Ian 2009, 08:45

Mai reciteste ultimul meu mesaj. Am scris: Faptul ca folosesti atractanti..... Numai bine. Mircea13 :-h
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Scrie răspuns

Înapoi la “Lingurite, voblere, twistere, shaduri”