LACUSTE

rame, viermi, etc...

Moderatori: florentiniuga, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Jodr_pescarul
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 04 Noi 2011, 19:39

LACUSTE

Mesaj de Jodr_pescarul » 17 Dec 2011, 20:05

Salut! In apropiere de casa mea este un canal de irigatii unde este mreana(se spune ca sunt exemplare ce depasesc 50-60 cm dar nu se stie exact).Cativa vecini au zis ca prind la lacusta dar nu au vrut sa-mi spuna cum prind lacustele . Stiti cumva vreo metoda? Fir intins.

Avatar utilizator
stefanhodan
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 12 Feb 2012, 16:07

Re: LACUSTE

Mesaj de stefanhodan » 12 Feb 2012, 16:12

:-@ Lacustele se prind foarte simplu...cu mana.Eu pescuiesc la clean cu lacusta si da bun randament...la mreana nu stiu.Lacustele le prind pe locurile cu iarba pitica dar si pe cosiri si le tin in cutii de la chibrituri sau acele mici cutii de la scobitori...FIR INTINS LA MREANA!!!

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: LACUSTE

Mesaj de cristea radu » 13 Feb 2012, 10:08

Jodr_pescarul scrie:Salut! In apropiere de casa mea este un canal de irigatii unde este mreana(se spune ca sunt exemplare ce depasesc 50-60 cm dar nu se stie exact).Cativa vecini au zis ca prind la lacusta dar nu au vrut sa-mi spuna cum prind lacustele . Stiti cumva vreo metoda? Fir intins.
Salut
Daca te referi la,lacustele alea mari verzi sa stii ca nu prea merg la mreana,eu dau cu ele la somn si am prins bine.Celelalte mai mici(cosasi)asa le zicem noi la turda sunt bune la clean.De prins cel mai bine le prind seara cand incepe sa se intunece cu lanterna,atunci ele canta si megi direct la ele.Adevarul ca iti trebuie putina iscusinta in a le prinde.Ele stau de cele mai multe ori pe brusturi,urzici si chiar in copaci.Se prin bine si ziua dar trebuie sa bata putin vantul,sau cand se secera graul atunci ele sar in fata combinei.
Numai bine

Avatar utilizator
Jodr_pescarul
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 04 Noi 2011, 19:39

Re: LACUSTE

Mesaj de Jodr_pescarul » 18 Feb 2012, 15:14

Multumesc mult de raspuns!
@cristea radu- cred ca de cosasi este vorba...dar au auzit ca merg bine si la mreana...Fir intins!

Scrie răspuns

Înapoi la “Momeli vii”