libelule

rame, viermi, etc...

Moderatori: florentiniuga, Sebastian

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

libelule

Mesaj de vali003 » 04 Feb 2008, 16:47

are cine ,va o idee pentru folosirea libelulelor la pescuitul de primavara la crap , mai precis o modalitate de a pastra libelulele pe firul de par ? la aruncarile mai in forta nu prea mai ramine nimic pe cirlig , si ca sa le pui pe firul de par iarasi avem o problema , sparginduse mai mereu . :roll: .

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Re: libelule

Mesaj de kamasan » 04 Feb 2008, 17:03

...foloseste-le direct pe cirlig, un cirligutz mai mic si mai subtirel, sa nu spargi lervele.
Doresc sa fac o mica precizare, (in special pt arin lupascu :wink: ).Este impropriu denumita "libelula" aceasta larva . denumirea corecat ar fi: larva de chironomida, sau larva rosie de namol.
Sint mai multe specii dar cele mai cunoscute la noi , in rindul pescarilor sint urmatoarele:
Fişiere ataşate
chironomus luridus.jpg
adultul
(8.65 KiB) Descărcat de 2055 ori
chironomus.gif
starea larvara
(85.98 KiB) Descărcat de 2063 ori
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Re: libelule

Mesaj de kamasan » 04 Feb 2008, 17:22

Mai exista si fouillis (citeste fuii), care sint larvele unei alte insecte, din aceeasi familie (chironomus), dara care sint mai mici(nu se pot folosi pe cirlig), sint in schimb, extraordinare la nadire. NU SE POT PUNE IN NADELE SUB FORMA DE FAINURI deoarece sarurile din aceasta le omoara in scurt timp. In schimb se folosesc (decolate) cu pamint (terre de somme), sau , se pot pune in nada care urmeaza sa fie aruncata in apa in scurt timp. :wink:
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: libelule

Mesaj de vali003 » 04 Feb 2008, 23:20

mersi kamasan , dar daca pun un cirlig mai fin ,am toate sansele sa il scot indreptat sau rupt , am gasit o idee cu un fir de par la care se ataseaza un cirlig de 18-20 , pe care se pun larvele de chironomida :lol: ,pardon de libelule :roll: .

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Re: libelule

Mesaj de kamasan » 04 Feb 2008, 23:46

:wink: :wink: :wink: ...am vazut ca in anglia foloseau ceva asemanator la clean.Ai putea incerca....dar crezi ca ...viermusi nu ar minca?
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Re: libelule

Mesaj de kamasan » 04 Feb 2008, 23:48

vali003 scrie:...pe care se pun larvele de chironomida :lol: ,pardon de libelule :roll: .
:lol: :lol: :lol: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: ...te-ai incurcat :lol: :lol: :lol: ... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Trebuia fix invers :twisted: :twisted: :twisted:
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: libelule

Mesaj de vali003 » 05 Feb 2008, 05:06

nu mam incurcat de loc :lol: , asta a fost pentru tine :roll: , nu am vazut pe nimeni pescuind la viermusi aici , nici nu ai de unde sa ii cumperi , poate doar sa pui niste carne si sa faci viermusi :mrgreen: .

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: libelule

Mesaj de Gabriel » 05 Feb 2008, 10:49

Salutare!
Vali singur poti sa-ti faci viermusi daca ai un pic de timp si esti lipsit de greturi,ce iti trebuie este o galeata (10,5 kg), ceva carne, citeva foi de ziar si o mina 2 de rumegus mai fin. Iei galeata pui rumegusu pe fundul galetii(un strat de vre-o 5 cm) apoi deasupra pui 2-3 pagini de ziar si deasupra pui carnea ,lasi la soare 1 zi(sa depuna mustele ouale) apoi pui ceva peste galeata,avind grija sa lasi un pic de loc(dar nu destul de mare sa intre alte muste :lol: ) pentru aierisire si in 2-3 zile viermisi mari trec prin ziar si ramin in rumegus,nu ai de facut decit sa iei ziaru cu resturile si sa le arunci tot ce iti ramine sunt niste viermusi curati numai buni de folosire!Cu siguranta o sa ai un as in mineca fata de ceialati pescari cu atit mai mult daca nu se folosesc pe unde pescuiesti tu. Daca dai la crap vezi ca ii poti pune pe fir de par sau daca poti face rost sunt un fel de ineluse de la Korda pe care ii poti pune.Daca este peste in locul unde pescuiesti iti garantez ca o sa prinzi cu viermusi ,la noi nu prea ii poti folosi la pescuitul la crap deoarece maruntisu iti da batai de cap... :wink:
Fir intins!
Fir intins!

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: libelule

Mesaj de vali003 » 05 Feb 2008, 15:37

mersi , am sa incerc la vara .fir intins

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: libelule

Mesaj de mircea13 » 13 Mar 2008, 19:05

Salut. Poţi face viermuşi buni pentru crap singur şi uşor. Fierbe 2-3 ouă tari,desfă coaja de pe ele şi punele intr-o cutie goală la soare in cute pe balcon etc. Vor veni muştele si peste 4-5 zile incep să apară viermuşii. Aceştia sunt mari şi se pot pune şi pe fir de păr. Cu cât mănâncă mai mult cu atât cresc mai mari. In cutie la fund să pui un strat de nisip umed de măcar 1 cm. Succes. Mircea :lol:
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
Adam Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 123
Membru din: 18 Mar 2009, 20:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: libelule

Mesaj de Adam Mihai » 31 Mar 2009, 16:52

Daca e sa folosesc momeala vie mai bine utilizez rame si viermus ... cel mai simplu...nu zic ca libelulele nu dau rezulatate dar e merg pe siguranta si nu vreau sa ma complic prea tare :P
!!! F!R !NT!NS !!!

Avatar utilizator
ayak_rom
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 17 Sep 2008, 18:22

Re: libelule

Mesaj de ayak_rom » 29 Iun 2009, 07:11

mircea13 scrie:Salut. Poţi face viermuşi buni pentru crap singur şi uşor. Fierbe 2-3 ouă tari,desfă coaja de pe ele şi punele intr-o cutie goală la soare in cute pe balcon etc. Vor veni muştele si peste 4-5 zile incep să apară viermuşii. Aceştia sunt mari şi se pot pune şi pe fir de păr. Cu cât mănâncă mai mult cu atât cresc mai mari. In cutie la fund să pui un strat de nisip umed de măcar 1 cm. Succes. Mircea :lol:
Salut Mircea, am si eu o intrebare, dupa ce da musca la oua, le lasi in continuare in soare cu cutia deschisa ?
Diferenta dintre pescari o fac pestii....(prinsi) !

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: libelule

Mesaj de Tibi30 » 22 Mar 2010, 19:02

depinde cum vrei viermusii...daca mai lasi cutia,o sa se puna mustele si a 2-a zi si a3-a,etc...ln felul acesta mustele depun mai multe ,,randuri" de larve si o sa ai viermusi mai mari mai mici,de diferite dimensiuni...ideal e sa o lasi o singura zi,vara(dar nu te sfatuiesc,pe balcon...daca stai la curte da,daca nu...)si dupa,sa lasi viermusii sa se dezvolte..ln felul acesta o sa fie toti de aceeasi marime...

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: libelule

Mesaj de meo_mdc » 14 Apr 2011, 11:05

eu te-as sfatui sa nu le mai lasi la soare dupa ce mustele depun primul rand de oua.am facut acest lucru si prima serie de larve s-a uscat si au murit.
MLDD

Avatar utilizator
meo_mdc
senior
senior
Mesaje: 415
Membru din: 14 Feb 2009, 12:11
Localitate: Bucuresti

Re: libelule

Mesaj de meo_mdc » 17 Sep 2011, 08:49

Stie cineva cam in ce perioada se poate "sapa" dupa libelule toamna?
MLDD

Scrie răspuns

Înapoi la “Momeli vii”