am gresit undeva?

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: am gresit undeva?

Mesaj de Costel Jambu » 21 Mai 2012, 15:52

pharaoh scrie:Din cate stiu eu nu se tolereaza asa ceva. Nici macar in cazul monturii cu clips pentru plumb.
Eu tot nu inteleg despre ce vartej este vorba.
Clar stiu doar atat: orice vartej folosit deasupra plumbului este interzis. Se poate folosi doar vartejul de sub plumb, in cazul monturilor semi-culisante, unde vartejul intra ori in clips( in cazul monturii cu plumb pe clips), ori intra in insertia plumbului(in cazul monturii cu plumb in-line).
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: am gresit undeva?

Mesaj de pharaoh » 21 Mai 2012, 15:58

Din cate am inteles eu, se refera la agrafa cu vartej, pentru legarea monturii la inaintas sau linia principala.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: am gresit undeva?

Mesaj de osc1or » 25 Mai 2012, 10:55

Exact, pharaoh.. la acel vartej cu agrafa rapida ma refer.
Consider ca din punct de vedere tehnic, plumbul se poate elibera, daca folosesti montura cu clips de eliberare a plumbului, chiar si daca folosesti acel vartej cu agrafa rapida intre montura si inaintas.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: am gresit undeva?

Mesaj de osc1or » 25 Mai 2012, 10:58

Cu riscul de a fi tras de urechi ca am mai pus aceste poze si pe un alt topic aici pe forum astept eventuale critici/remarci la montura mea cu porumb artificial.
Fişiere ataşate
IMAG0256.jpg
IMAG0255.jpg
IMAG0254.jpg
Critic echilibrat

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: am gresit undeva?

Mesaj de pharaoh » 25 Mai 2012, 10:59

Probabil, dar oricum este periculos pentru integritatea pestelui, se poate agata, arata urat...Cat dureaza sa le prinzi bucla in bucla, de ex. ?
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Razvan Pop
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 07 Mai 2012, 21:54
Localitate: Bucuresti (Berceni)
Contact:

Re: am gresit undeva?

Mesaj de Razvan Pop » 25 Mai 2012, 12:14

Pararea mea este ca varnisul e prea lung si pozitia acului nu este tocmai corecta. De asemenea unghiul folosit la tubul termo este prea mic. Sa vedem ce zic cei cu mai multa experienta.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: am gresit undeva?

Mesaj de osc1or » 25 Mai 2012, 12:38

Unghiul folosit la tubul termocontractil este prea mic fata de ce ax? Este prea curbat sau prea drept tubul?
Critic echilibrat

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: am gresit undeva?

Mesaj de sdaniel » 25 Mai 2012, 13:36

osc1or scrie:Unghiul folosit la tubul termocontractil este prea mic fata de ce ax? Este prea curbat sau prea drept tubul?
Ti-am raspuns in celalalt topic.

Dar de ce tii mortis sa folosesti tubul termo ?
Dan Serban

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: am gresit undeva?

Mesaj de Madalin Dirla » 25 Mai 2012, 15:53

osc1or scrie:Unghiul folosit la tubul termocontractil este prea mic fata de ce ax? Este prea curbat sau prea drept tubul?
Daca folosesti "plastice" scoate stoperul de pe firul de par,da o libertate mai mare boabelor in miscare acestora cu,curentul de pe substrat ;) ............. tubul nu-si are sens pe acel ac,nu te ajuta in nici un fel.
Fire intinse!!

csm81ro

Re: am gresit undeva?

Mesaj de csm81ro » 05 Iun 2012, 23:24

osc1or scrie:Unghiul folosit la tubul termocontractil este prea mic fata de ce ax? Este prea curbat sau prea drept tubul?
unghiul tubului termo intradevar este dar nu prea mic ci prea mare, din poza arata mult spre 90 grade...ar tb sa fie ceva mai lung fata de unde se termina tija carligului si cu o inclinatie de 45 grade...

acel tub iti foloseste la a prelungi tija carligului si a o alinia cu varful (adica sa fie varful cu capatul tijei carligului pe aceasi linie pentru o intepare mai buna a pestelui)

acum ce nu mai inteleg care este rolul acelui varnis ROZ pe tija carligului...ROZUL ala acolo mie unu nu imi place...

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: am gresit undeva?

Mesaj de osc1or » 11 Iun 2012, 16:57

http://www.totalfishing.ro/carlig-gardn ... 20339.html
Ce parere aveti despre aceste ace? Mi le-am achizitionat de curand pt a le folosi special in monturile cu boabe de porumb artificiale.
p.s. acele sunt masura 6
Critic echilibrat

Avatar utilizator
REMUSGL
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 26 Oct 2010, 12:03
Localitate: Galati
Contact:

Re: am gresit undeva?

Mesaj de REMUSGL » 11 Iun 2012, 17:27

osc1or scrie:http://www.totalfishing.ro/carlig-gardn ... 20339.html
Ce parere aveti despre aceste ace? Mi le-am achizitionat de curand pt a le folosi special in monturile cu boabe de porumb artificiale.
p.s. acele sunt masura 6
Eu personal am folosit acele mugga si mugga convert cu rezultate foarte bune, cu rateuri foarte putine in comparatie cu numarul de prezentari. Eu am o retinere pentru acele teflonate, parerea mea este ca se uzeaza mai usor.
La bani mai putini poti folosi cu MARE incredere si acele Sasame Chinu Ringed F-724 (cred ca nr1-2 = nr6-7 va rog confirmati voi) si Sasame Thinners F-505(nr 2 = nr 6). Aceste ace le-am folosit in concursuri cu rezultate foarte bune, inca nu pot face o departajare intre ele.

Mi s-au parut foarte bune acele mugga, atunci cand pescuieti in malul opus, si de multe ori pestele trage spre inapoi, mai putini pesti ratati decat acele care le foloseam (nu Sasame).

Criteriile mele pentru alegerea acelor ar fi:
-grosimea acelor (sa fie subtire, carligul strapunge mai usor buza pestelui)
- un pinten foarte pronuntat (impiedica pestele sa scuipe acul)
- sa fie bine ascutite cu o conicitate cat mai lunga a varfului (nu imi plac acele care sunt groase si deodata vin ascutite)
- sa nu fie teflonate (acele teflonate au o densitate scazuta a meterialului pentru a fi mai usora, si asa cade si rezistatenta, parerea PERSONALA)
- sa aiba o deschidere larga pentru o intepare cat mai pronuntata.
- si probabil cel mai importanta, Alegerea acului in functie de marimea pestilor, locul de pescuit (agatatura sau nu) si in functie de momeala de pe firul de par.

Arata-ne te rog noua montura :).

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: am gresit undeva?

Mesaj de Laurentiu » 11 Iun 2012, 17:43

REMUSGL scrie:Mi s-au parut foarte bune acele mugga, atunci cand pescuieti in malul opus, si de multe ori pestele trage spre inapoi, mai putini pesti ratati decat acele care le foloseam.
Asta e bine de retinut. Si pe mine ma enerveaza atunci cand impinge in loc sa traga, intepi si ratezi. X-(

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: am gresit undeva?

Mesaj de osc1or » 12 Iun 2012, 08:24

REMUSGL scrie: Arata-ne te rog noua montura :).
Nu pot sa arat montura deoarece sunt plecat in delegatie la Calarasi 1 saptamana iar sculele sunt acasa in Bucuresti.
Cu prima ocazie fac o poza la montura :P
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: am gresit undeva?

Mesaj de Marius Vintila » 29 Iun 2012, 23:51

Eu personal am folosit acele mugga si mugga convert cu rezultate foarte bune, cu rateuri foarte putine in comparatie cu numarul de prezentari. Eu am o retinere pentru acele teflonate, parerea mea este ca se uzeaza mai usor.
La bani mai putini poti folosi cu MARE incredere si acele Sasame Chinu Ringed F-724 (cred ca nr1-2 = nr6-7 va rog confirmati voi) si Sasame Thinners F-505(nr 2 = nr 6). Aceste ace le-am folosit in concursuri cu rezultate foarte bune, inca nu pot face o departajare intre ele.

Mi s-au parut foarte bune acele mugga, atunci cand pescuieti in malul opus, si de multe ori pestele trage spre inapoi, mai putini pesti ratati decat acele care le foloseam (nu Sasame).

Criteriile mele pentru alegerea acelor ar fi:
-grosimea acelor (sa fie subtire, carligul strapunge mai usor buza pestelui)
- un pinten foarte pronuntat (impiedica pestele sa scuipe acul)
- sa fie bine ascutite cu o conicitate cat mai lunga a varfului (nu imi plac acele care sunt groase si deodata vin ascutite)
- sa nu fie teflonate (acele teflonate au o densitate scazuta a meterialului pentru a fi mai usora, si asa cade si rezistatenta, parerea PERSONALA)
- sa aiba o deschidere larga pentru o intepare cat mai pronuntata.
- si probabil cel mai importanta, Alegerea acului in functie de marimea pestilor, locul de pescuit (agatatura sau nu) si in functie de momeala de pe firul de par.

Arata-ne te rog noua montura :).[/quote]

Salut,
Spuneai de carligele mugga si mugga convert. Mie-mi plac mai mult cele gen wide gape, cele gen mugga imi par prea agresive. Am avut un model de la Gamakatsu si dupa ce am "cusut" buzele la 2 crapi nu am mai folosit modelul.
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”