Montura buldo musca

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
B3aT
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 14 Mai 2010, 18:24
Localitate: Bucuresti
Contact:

Montura buldo musca

Mesaj de B3aT » 16 Mai 2010, 00:15

Am zis sa ma "antrenez" cu firul textil, si am luat noile plute buldo (pe care abia am gasit sa le cumpar), si niste muste ametite si am facut 2-3 monturi

Plutele buldo sunt de : 25mm,35mm si 40mm ( cea mare alba, care e cea mai proasta ..calitativ). Cea mijlocie . plina cu apa (adica aproape plina, pt ca daca e plina se duce la fund..) are cam ~20g, mai mult decat destul ...

Avand putine plute, am vrut sa pot schimba oricand mustele, sau pune ace normale cu momeala vie, si astfel am separat firul principal de pluta buldo (vedeti pozele). Practic firul principal (prima poza) e un fel de prelungitor, intre linie si buldo, pe care o pot schimba oricand, pot sa pun 1-2 muste sau carlige normale ... partea proasta este ca sunt 2 agrafe .. Daca vreau sa dau doar cu o musca, agat pluta direct de linie..

Plutele fiind de un plastic foarte ...prost sa ii zic asa ... am pus niste bile de cauciuc si un varnish moale in ambele parti ...sa atenueze din lovitura..la aruncare. Oricum orice aruncare esuata ..in ceva dur va fi si ultima pt pluta respectiva..

Agrafele sunt rapide, marimea 6 si vartejele un pic mai mici, mustele..ce am gasit prin trusa..de prin targuri adunate. Ce parere aveti :-?
Fişiere ataşate
buldo-2.jpg
buldo-1.jpg

Avatar utilizator
seba
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 12 Mai 2009, 09:06

Re: Montura buldo musca

Mesaj de seba » 16 Iul 2010, 15:10

Salut. Treaba este ca ai pus prea aproape musca de buldo. Ar fi bine sa aiba cel putin 25 - 30 cm distanta. Iti sugerez sa pui 3 - 4 musculite.

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”