Montura caras

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Montura caras

Mesaj de Qnyx » 01 Apr 2008, 00:30

Salut !

Am sa va prezint o montura pentru caras care eu o folosesc cam de 15 ani si trebuie sa spun ca este de departe cea mai eficienta din punctul meu de vedere pentru pescuitul carasului si nu numai. Mentionez ca montura aceasta am invatato de la un Nea' Gica (Dumnezeu sa'l ierte) care a fost un fel de guru in pescuit aici pe malul lacului Siutghiol din Constanta. Intai am sa va descriu efectiv din cuvinte si pe urma va rog sa urmariti si imaginile care chiar daca nu sunt extraordinar de clare (sunt facute cu telefonul mobil), ofera o imagine asupra monturii efective.
In primul rand materialele folosite sunt : 2 carlige (ce marime doriti), un tub de silicon de 1,5 cm lungime si gros de 1 mm, 1 ac de cusut, fir monofilament 0.20. Se leaga carligele normal lasandu-se pentru un carlig firul lung cam de 30 cm si pentru celalalt cam de 10 cm. Se introduce firul (cel lasat mai lung) in ochiul acului de cusut; se introduce acul de cusut in tubul de silicon intr-o parte si la jumatatea tubului se strapunge cu acul tubul si se scoate afara cu tot cu fir. Se introduce celalalt fir al celuilalt carlig in capatul opus al tubului de silicon si se scoate pe partea opusa. Capatul firului pe care doar ce l-am introdus va ajunge in capatul unde se afla celalalt carlig. Se fac 3 bucle din capatul acesta de fir si firul cu carlig. Se taie capatul in exces si se strange bine. Se trage de firul care a iesit pe la jumatatea tubului de silicon si astfel se obtine o montura cu 2 carlige care aparent nu prezinta nici un nod.


Ca avantaje, niciodata carligele nu se vor incalci cu firul principal; daca se ataseaza pe fir un plumb culisant, acesta nu va deteriora nodul (aici numai cu plumb culisant se pescuieste); in momentul cand se agata un peste, montura se intinde si firul liber se ridica in sus. La inceput pare mai dificil, dar dupa cateva incercari va veti da seama cum sta treaba.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Montura caras

Mesaj de RaPpSodIq » 01 Apr 2008, 21:21

Foarte tare montura. Nu prea am inteles eu cum ii treaba cu acele bucle, dar o sa icerc. :D Eu foloseam o montura de genul pe o balta cu ff multe agatzaturi, turnam plumb peste un tub siliconic, pe care il legam de linia principala si prin tub un mono simplu subtire cu carlige la ambele capete, astfel incat, cand intra carasu la un carlig forta care actiona, anula celalalt carlig care intra in tubuletul siliconic. La capetele tubului bagam cate o bucatica de scobitoate, ca sa ramana mono din tub egal la capete. Era o montura care ajuta ff mult pe balti cu vegetatie mare, in care daca pescuiai cu 2 carlige, nu scoteai carasu veci, sau daca aveai fir bun il scoteai cu un kg de vegetatie pe celalalt carlig.
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Montura caras

Mesaj de RaPpSodIq » 01 Apr 2008, 21:24

PS: montura care ai postat-o cred ca poate fi folosita foarde elgant si la feeder. O sa revin cu info cand o incerc.
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Montura caras

Mesaj de stefanflorin » 02 Apr 2008, 20:54

Pune tu la feeder 2 carlige tinand cont ca se da cu fire subtiri implicit forfacuri subtiri sa vezi incalceala :D , ce a aratat el cred ca ar merge la un pescuit mai de nefinete cum se face pe Dunare de ex.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: Montura caras

Mesaj de Qnyx » 02 Apr 2008, 21:08

Tocmai ca montura este de finete. Fire de maxim 0.20 folosesc eu pentru montura asta si culmea........e facuta sa Nu se incalceasca. Distanta dintre tubul de silicon si carlig este de 3 si respectiv 5 cm. Oricum am observat o particularitate. Exista anumite firme care de la caldura, raze UV, apa, etc... incep sa se inmoaie. Este indicat ca acele carlige sa fie legate cu un fir mai dur, care isi pastreaza forma chiar si dupa mult timp pentru a se putea prezenta la fel ca la inceput mult timp.

Am incercat sa fac aceasta montura si cu feeder, dar eu unul nu o recomand. Am alta montura mult mai buna pentru feeder pe care am sa o prezint in alt post.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
Pescar Brailean
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 24 Noi 2007, 11:01

Re: Montura caras

Mesaj de Pescar Brailean » 03 Apr 2008, 20:31

Am incercat azi montura pe dunare shi am prins cu ea 4 kg de caras!Se comporta super shi nu se incalceshte,si e si foarte rezistenta(am scos frecvent shi cate 2 carasi).Qnyx daca mai ai idei asemanatoare te rog mai dezvaluie din ele ca e pacat sa le tii numai pentru tine :D !FIR INTINS!

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: Montura caras

Mesaj de Qnyx » 03 Apr 2008, 21:29

Asa este "brailene" ........chiar este rezistenta. Si ma bucur ca ai avut incredere in mine. :D
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Montura caras

Mesaj de doru » 04 Apr 2008, 19:28

Montura de mai sus are unele dezavantaje,la agataturi se pierd doua carlige, dar mai rau este timpul pt refacerea monturii.Acest lucru creaza probleme atinci cand trage pestele bine.Un carlig legat direct pe linia principala este cel mai indicat deoarece se foloseste intreaga putere a firului si avem un singur nod..La agatatura se poate lega imediat un nou carlig, caci totdeauna firul se rupe de langa carlig.Folosind doua sau mai multe carlige ne creem unele probleme care or sa ne coste pe malul apei.
In marea majoritate a cazurilor, cu doua sau mai multe carlige,avem probabilitatea sa scapam unul sau chiar toti pestii agatati ,ma refer la carasii marisori care lupta uneori cam ca si crapul,si fiind doi in carlige se vor speria unul de celalalt,v-or incepe zbaterea in directii diferite si ....la revedere.
Bineinteles este parerea mea ,fiecare montura are avantaje dar si unele dezavantaje,care le descoperim chiar cand ne este lumea mai draga.
Folosirea unor fire si carlige de calitate,alaturi de o montura cat mai simpla care sa creeze cat mai putine probleme si interventii la o partida de pescuit ,pot face diferenta intre o partida reusita si una cu batai de cap.
Trebuie evitate complicatiile si monturile migalos de realizat pe malul apei,si folosite monturi simple si cu cat mai putine noduri.

Avatar utilizator
Pescar Brailean
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 24 Noi 2007, 11:01

Re: Montura caras

Mesaj de Pescar Brailean » 04 Apr 2008, 19:58

Dorule cel mai bine este sa iti faci mai multe monturi de acasa si daca agati sa nu iti fie greu sa completezi linia la loc!
Chiar daca pierzi 2 carlige odata ai sanse mai mari la reusita deoarece pescuieshti la caras si poti sa scoti shi 2 peshti odata, deci eshti mai eficient!Eu iti spun ca am testat montura shi este destul de rezistenta adica nu a cedat shi am scos shi cate 2 carashi odata la 400 de grame bucata.Oricum si varianta ta cu simplitatea monturii este buna dar dupa parerea mea aceasta montura creshte sansele de reusita!Te-as sfatui sa incerci montura la o partida de caras shi ai sa vezi ca am dreptate!Numai bine si FIR INTINS! :wink:

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: Montura caras

Mesaj de Qnyx » 05 Apr 2008, 02:12

Eu va spun sincer ca pentru mine alta montura in afara de cea prezentata mai sus este exclusa in ceea ce priveste pescuitul carasului. Montura nu este migaloasa chiar deloc (eu unul o fac in 2 minute) si este deosebit de rezistenta; rezistenta chiar este marita in cazul firelor subtiri deoarece tubul de silicon preseaza nodul si actioneaza ca un amortizor in momentul cand este intepat pestele. Ca o mica paranteza, am facut o derivatie din aceasta montura cu 5 carlige pentru pescuitul stavridului in mare si culmea, nu se incurca deloc. Revenind la subiect, daca acum punem problema ca se pierd 2 carlige daca se agata, atunci hai sa nu mai mergem la pescuit ca pierdem fir, pierdem carlige, plumbi si tot asa....... Si inca ceva: un carlig niciodata NU este recomandat a fi legat pe linia principala caci intodeauna cautam sa se minimizeze pierderile; daca acel carlig ar fi legat direct pe linia principala, niciodata nu stii de unde se rupe si in cazul prost, se duce carlig, plumb, pluta...etc......
Eu iti recomand sa o incerci !
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Montura caras

Mesaj de doru » 05 Apr 2008, 21:01

Daca folosesti un fir de calitate ,in caz de agatatura, se rupe chiar de la legatura carligului,niciodata din alt loc ,doar daca este ciupit si nu ai observat.La fire mai slabe calitativ pot aparea rupturi oriunde pe lungimea firului.Nu era vorba neaparat de nr de carlige pierdute ci de timpul pt refacerea monturii.Ma indoiesc ca poti scoate des doi carasi la 400 gr,se poate dar intamplator.
A nu se intelege ca montura care este prezentata nu este buna,am folosit acest sistem de mult timp dar practica pe malul apei mi-a demonstrat ca legatura direct pe firul principal ,fara noduri suplementare este mai sigura.
Folosesc firul un sezon ,si la fiecare partida verific linia pe lungimea de aruncare sa nu fie ciupituri si refac nodul de la carlig cat mai des cand am avut capturi mai serioase,deoarece nodul in timp se tot stange.
Un mare motiv de a folosi leg. directa este ca foarte des am prins crap la pluta si a fost intotdeauna nevoie de toata puterea firului,deseori al doilea carlig se agata in timpul '' luptei''.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Montura caras

Mesaj de stefanflorin » 06 Apr 2008, 00:52

Si eu sunt adeptul carligului pe firul principal cand dau pe Dunare sau pe jiu, chiar si la balti cand dau cu momitor culisant. Treaba e ca daca agati se duce tot in 90% din cazuri, avantaje si dezavantaje. Nu cred ca exista montura perfecta. Daca dai cu struna sa zicem ca se agata plumbul in pietre sau in prag, tot se duce tot, deci prefer fara struna, cum zicea si doru asa macar ma folosesc de toata puterea firului. Marea belea este ca nu stiu cum e la tine doru, insa la Dunare pierd fir mult cateodata la agataturi, si nu dau cu fir prost.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Montura caras

Mesaj de doru » 06 Apr 2008, 19:17

Am patit si eu sa am ruptura pe lungime mai mare dar numai in locurile cu multa piatra sau cu multe scoici ,deci unde frecarea firului era mai mare ,pocnea imediat.Eu sunt din Timisoara ,dar am pescuit o perioada mult pe Dunare.Mai este o treaba ciudata, cred ca majoritatea am patit-o,sunt zile cand nimic nu merge cum ar trebui,ai agataturi si rupturi repetate in locuri unde ai pescuit zile intregi fara probleme,scapi tot si totul se incurca de parca atunci ai pus pentru prima data mana pe un bat. In privinta monturilor nu sti ce sa mai alegi,sunt o mare varietate ,una mai buna ca alta sau mai greu de realizat si mai complicate.Fiecare dintre noi s-a obisnuit cu un tip anume si ramane fidel stilului ales daca a avut rezultate.Avantajul acum este ca putem sa comunicam mai mult si sa cunoastem noi metode din alte zone ale tarii unde de multe ori se practica alt stil de a face o montura sau mici secrete [banale de altfel] care pot face diferenta intre doi prieteni pescari.La fel si cu momelile folosite,uneori prinzi fenomenal cu o anume reteta ,apoi nu mai merge nimic si privesti la altii cum prind.O treaba e sigura,cand pestii trag bine se cam prind la toate,cand nu ,poti sa pui si luna de pe cer si ,nimic.

Avatar utilizator
dediu
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 08 Dec 2007, 02:34

Re: Montura caras

Mesaj de dediu » 11 Apr 2008, 19:05

Ai prezentat foarte frumos montura pt caras sa sti ca eu sunt dispus sa invat si alte monturi daca mai sti pt crap pt caras

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Montura caras

Mesaj de nando » 04 Sep 2008, 22:08

sal super montura am folosito este de nota 10
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”