Monturi de Dunare

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Monturi de Dunare

Mesaj de gor965 » 25 Feb 2009, 01:50

Toadere...daca blochezi plumbul in agatatura ,cand tragi de fir sa rupi, nu lasi tot inaintasul in apa ? :-?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de toader nicolae » 25 Feb 2009, 02:25

Nu trage dom' Semaca sunt eu Lascarica.Am crezut ca nu mai e cazul sa precizez ca in ansamblu asta plumbul ma intereseaza cal mai putin si ca poate fi legat si cu un fir de .25 din moment ce nu trebuie sa smucesc la aruncare si are doar rolul de a tine momeala pe fund.Am incercat si cu montura culisanta,dar procentajul pestilor care au taiat firul a fost mai mare(poate coincidenta).Chiar daca nu e asa mofturos crapul de dunare nu poti sa legi carligele cu sufe de vapor ca oricum ...

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de toader nicolae » 25 Feb 2009, 02:44

O sa fac o montura ,ii fac poza si o postez daca imi spui cu se face cu pozele.Am mai vazut o montura de crap interesanta la un pescar in Ungaria si vreau sa o postez si pe asta dar nu prea stiu sa folosesc forumurile astea asa ca ,HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de gor965 » 26 Feb 2009, 15:37

toader nicolae scrie:Nu trage dom' Semaca sunt eu Lascarica.Am crezut ca nu mai e cazul sa precizez ca in ansamblu asta plumbul ma intereseaza cal mai putin si ca poate fi legat si cu un fir de .25 din moment ce nu trebuie sa smucesc la aruncare si are doar rolul de a tine momeala pe fund.Am incercat si cu montura culisanta,dar procentajul pestilor care au taiat firul a fost mai mare(poate coincidenta).Chiar daca nu e asa mofturos crapul de dunare nu poti sa legi carligele cu sufe de vapor ca oricum ...
Am inteles ca plumbul e fix ...adica direct pe linie ! Daca-l legi separat e acelasi lucru cu plumb pierdut. Ceva de genul asta mai folosesc si eu :firul principal intra prin tub antirasucire...in capat pun un vartej care intra fortat in tub (are rol de opritor si face montajul semi-fix) ...de vartej leg forfacul ...pe tub pun o agrafa pe care pun plumbul ,la fel ,legat cu fir mai subtire. In caz de agatatura cedeaza pe bucati ,ori acul ,ori firul de forfac ,ori plumbul...niciodata toate odata ! :D

Cu pozele e usor ! Undeva mai jos de chenarul unde scrii mesajul apare textul :
Daca doresti sa atasezi unul sau mai multe fisiere introdu detaliile mai jos
apesi mai jos pe butonul Rasfoieste si alegi de la tine din calculator poza pe care vrei s-o postezi . Apesi Deschidere si dupa aceea Adauga fisierul ...atat ! Eventual verifici prin Previzualizeaza daca ti-a incarcat poza !
Daca nu reusesti ne spui si se rezolva ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de toader nicolae » 26 Feb 2009, 17:13

Cam asta e montura dar e legata cu fir subtire deoarece nu am avut mai groase acum
montura dunare.jpg

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de toader nicolae » 26 Feb 2009, 17:18

Plumbul asta este de 120 grame dar merg si pana la 180-200 de grame in curent puternic deoarece acolo sigur nu rezista malul.

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de toader nicolae » 26 Feb 2009, 17:29

Mamaliga o tai patratele dupa prima fierbere si fac si cateva bile dupa care le mai fierb o data pana ies la suprafata si le pun pe firul de par.Montura cu fir de par am vazut-o acum 20 de ani la un mos(PANDELE) care il rupea pe crap la "Scurta".Si mai am o montura de bile pe care am vazut-o in Ungaria dar nu cred ca trebuie s-o postez aici

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Monturi de Dunare

Mesaj de gor965 » 26 Feb 2009, 17:57

Am mutat discutia aici !
Toadere eu nu folosesc montura de genul ala decat la Salau (pater noster)!..la crap in nici un caz !
Am renuntat ptr. ca :
1. in caz ca se agata acul pot rupe toata montura daca cedeaza nodul dinspre linia principala
2. vartejurile triple sunt niste rahaturi inutile in pescuitul la crap
3. daca am peste in carlig am plumbul sub el si risc sa-l agat aiurea
P.S
Prima oara cand am aruncat cu inaintas textil in Dunare , nu l-am mai scos ! :">
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de Butaru Gabriel » 26 Feb 2009, 19:00

toader nicolae scrie:Cam asta e montura dar e legata cu fir subtire deoarece nu am avut mai groase acum
montura dunare.jpg
Acel vartej triplu pe care l-ai folosit este foarte prost,sa nu regreti,eu am patit.

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: Monturi de Dunare

Mesaj de cosmake » 26 Feb 2009, 20:54

eu folosesc acea montura dar in loc de virtej fac o saltatoare :))

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Monturi de Dunare

Mesaj de toader nicolae » 26 Feb 2009, 21:01

Nu am avut probleme cu el niciodata ,plumbul il pierd usor daca se agata ,si firul textil cu care leg carligul este mult mai slab decat restul liniei,iar firul txtil gros se taie mai greu asa ca eu cred ca am rezolvat toate problemele.Stiu ca este mai buna montura cu carligul in fata plumbului dar partea de fir dintre carlig si plumb este mult mai expusa si se taie mai usor.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Monturi de Dunare

Mesaj de gor965 » 26 Feb 2009, 21:52

cosmake scrie:eu folosesc acea montura dar in loc de virtej fac o saltatoare :))
;) ...la fel fac si eu ptr. rapitor ...o bucla ori o saltareata cam la 80 cm de plumb ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”