Problema monturi/nada Crap

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
MotanuBob
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 01 Apr 2012, 11:20

Problema monturi/nada Crap

Mesaj de MotanuBob » 22 Iun 2013, 20:07

Salut,

Sunt incepator la pescuit de crap iar pentru ca este ocazional, din lipsa acuta de timp, nu merg decat la partide de 1 zi.

Ca stil de pescuit, imi place sa fie cat mai sportiv, astfel ca tot timpul am mers pe metoda:
- montura cu safety clip, cu un forfac de 10-20 cm si plumb pierdut sau cel mai des momitor pierdut (agatat de safety clip) si un leadcore de maxim 1m. Desigur, un singur carlig;
- 2 lansete 3.9m si un match
- nu practic nadirea in sensul de a lansa momeala intr-o zona in mod repetat . Ma bazez pe nada pe care o pun in momitor
- schimb nada pe momitor la 30-60 de minute
- pe momitor pun un mix de diverse praf-uri din comert, din cand in cand amestecate si cu ceva seminte sau chiar vermusti
- niciodata nu merg pe balta cu un singur tip de nada/mix de praguri
- in ac efectiv nu pun nimic, insa pe firul de par pun de obicei 3 boabe de plastic pentru a fi flotant. Am mai incercat si cu boabe de porumb sau chiar pelete halibut de usturoi

Cam astea ar fi premisele si stilul de pescuit.

Problema este ca foarte rar am trasaturi si au fost zile in care nu am avut decat 1-2 trasaturi si niciun peste chiar. Ocazional mai prind 3-4 crapi pe zi dar rarut si nu din cauza ca balta nu are peste.
Exemplu:
Pe aceste monturi, la o sesiune de 8 ore de pescuit, 2 oameni, 5 lansete am avut:
- 1 trasatura de crap - finalizata cu prinderea unui crap de ~4-5 Kg
- 3 trasaturi de carasa (tocaiala) - una dintre ele finalizata cu prinderea unui caras de 50g
Acestea au fost singurele trasaturi toata ziua in conditiile in care pe balta se prindea in mod regulat.
Am folosit mix de Carping Club Feeder Premium cu seminte de porumb si ceva srot sau mix Crazy bait+ceva baza din comert. Pe firul de par plastic (cum se vede in atasament) sau boabe de porumb, pelete halibut cu usturoi, spuma flotanta, dip de anasol, porumb, squid (separate evident).

Din punctul meu de vedere nu cred ca am o problema de montura (acestea sunt realizate destul de bine) asa ca raman doua posibile cauze:
- momeala folosita este prost aleasa atat pe momitor cat si pe firul de par;
- nu nadesc
Sau poate ma insel si intradevar montura este de vina.


Din pacate nu am amici profesionisti in domeniu pe care sa-i intreb, ci doar niste colegi care au parte tot de capturi razlete fara nicio consistenta in evolutii.

Rog un ajutor cu ceva sfaturi.

Merci!
Fişiere ataşate
20130622_193926.jpg

Avatar utilizator
florinalin
senior
senior
Mesaje: 483
Membru din: 02 Dec 2012, 19:21
Localitate: Craiova

Re: Problema monturi/nada Crap

Mesaj de florinalin » 22 Iun 2013, 20:15

De ce pui numai boabe roşii? încearcă să combini....două galbene si una roşie.în montura cu monitor inline.....nu înţeleg de ce firul de par se prelungeste foarte mult după boabe.....si foarte important este cum se echilibrează cu acul în apa

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
MotanuBob
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 01 Apr 2012, 11:20

Re: Problema monturi/nada Crap

Mesaj de MotanuBob » 22 Iun 2013, 20:29

Boabe am folosit: rosii, galbene si verzi, inclusiv amestecate. Crapul de 4-5 Kg a fost prins la montura de jos, doar cu cele 3 boabe rosii si cu firul ala mic ramas in afara.
Am inclusiv monturi identice dar cu o boaba de plumb pentru echilibrare. Am incercat si echilibrate si neechilibrate insa acelasi rezultat.
Si nu se pune problema ca scap pestele, efectiv nu sunt trasaturi.

Am zis initial ca pe baltile unde merg o fi invatat crapul doar la bomba (chestii cu 4 ace ascunse in momitor) insa si pe balta de C&R tot asa patesc :(

Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Re: Problema monturi/nada Crap

Mesaj de darthfather » 23 Iun 2013, 07:18

Parerea mea,este ca trebuie sa folosesti o nada cu atractie f f mare,gen pelete halibut 8 mm si robin red de 12mm de la Dinamite Baits,pt ca stai atat de putin pe balta.Foloseste neaparat sac solubil.Dupa vreo 5-6 lanseuri cu precizie,o sa faci un mic pat de nada destul de atragator.Poti folosi chiar si o peleta de 12mm robin red pe firul de par.O sa vezi rezultatele.Totusi incearca sa lungesti partidele,rezultatul o sa fie diferit.Incearca si alte tipuri de monturi(in line sau chod rig).Practic acesta este pescuitul la crap,cand vezi ca ceva nu merge,schimbi tot(loc,nada,momeala,monturi etc.)nu aruncam betele,luam berea si ne bagam in cort!Asta a fost parerea mea!
Numai bine si fire intinse!!!

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Problema monturi/nada Crap

Mesaj de viorelb73 » 23 Iun 2013, 08:51

Salut
Sfaturile meu pentru tine sunt urmatoarele:
- pune 1 singura boaba de porumb, infipta pe lung, nu dintr-o parte in alta pe centrul ei.
- foloseste momeli de foarte mare atractie daca faci partide scurte (eu sunt fan Dynamite si ti le recomand cu mare incredere)
- foloseste in loc de boabele de porumb care le ai acum pe montura boiles solubil DE MAI MULTE TIPURI DE AROME (dulci si puturoase)
- fooseste boiles mic, de 10 mm, pe fir de par scurt, cu ace relativ mici (gamakatsu super hook de 8 sau 6)
- foloseste spray atractant pe nada de pe momitor
- eu as incepe partida pe o balta necunoscuta cu combinatii de genul - 5 lansete, 5 arome - squid & octopus, robin red, planet 1016, miere si capsuna. Dupa o perioada de timp as alterna porumbul cu capsuna. Dupa ce vezi care este preferinta pestilor (momeli dulci sau puturoase), te axezi pe specific. De ex., pe balta Tauc daca dai cu momeli puturoase stai degeaba, dar pe Corbu iei la greu ... deci trebuie sa identifici dorintele pestilor. Daca te duci constant pe balta respectiva poti experimenta orice pana dai de solutia castigatoare.
Acum am primit The Crave de la Dynamite, dar nu l-am experimentat ca sa iti spun cum merge, dar din experienta proprie pot spune ca am avut rezultate foarte bune cu 1 peleta de 12 robin red dipuita in dip robin red sau 1016. Rezultate foarte bune am avut si pe squid&octopus and black pepper, dipuite in dipul lor (bile de 10, max 15 mm).
Spor la incercari!

Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
MotanuBob
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 01 Apr 2012, 11:20

Re: Problema monturi/nada Crap

Mesaj de MotanuBob » 23 Iun 2013, 09:05

Multam de sugestii. Betele nu se arunca :)

Partidele mai mult de 10-12 ore maxim nu le prea pot intinde. Acum, nici eu nu vreau monstri la carlig doar acolo ceva actiune. Daca prind 5-6 crapi la 2-4 Kg in 10 ore e perfect :) Prefer baltile C&R.

Data viitoare pe balta o sa incerc un mix din:
- Club Feeder Premium
- Seminte Haldorado fermentate
- Atractant de capsuna
- Pelete Van Den Eynde Premium Halibut 6mm

iar ca backup:
- o combinatie de 3 prafuri de la Benzar
- seminte fermentate
- attractant de capsuna/squid
- ceva pelete

In carlig plastic, o sa reduc la maxim doua, si eventual plastic+peleta.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema monturi/nada Crap

Mesaj de osc1or » 23 Iun 2013, 10:11

sfaturile mele:
1. foloseste naditor inline, care sunt motivele pt care folosesti naditor pe clipsul de la plumbul pierdut?
2. foloseste riguri mai scurte daca ai naditor 6-10cm, nu si ce face cu rig de 20cm la o montura cu naditor
3. echilibreaza montura, in configuratia care o vad in poze, sigur iti pluteste carligul la 20cm de fundul apei... momeala trebuie sa fie echilibrata cu carligul, sa pluteasca decat boabele sau maxim sa ridice carligul in codita; acest lucru se face prin montarea unei alici imediat dupa carlig
4. firul de par cand folosesti boabe flotanta trebuie sa fie foarte scurt.. 2mm...

p.s. consider ca motivele principale alerateurilor tale sunt lipsa echilibrarii carligului si lungimea rigului
Critic echilibrat

Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Re: Problema monturi/nada Crap

Mesaj de darthfather » 24 Iun 2013, 08:15

Scuze,cred ca exprimarea mea a fost cam naspa.M-am referit la faptul ca am vazut multi ,, pescari" care vin pe balta,nu nadesc ,nu folosesc momeala potrivita,nu se informeaza cam care e treaba pe balta respectiva,si dupe 24 de ore in care nu a avut nici o trasatura,isi baga piciorul in ea de balta,il injura pe patron,si promite ca nu mai calca pe acolo.Sunt sigur ca nu esti dintre cei amintiti mai sus.
P.S.Nu arunca betele!!!....ca sunt scumpe!!!! Numai bine,si fugi repede si cumpara ceva dela DB.N-o sa-ti para rau!

Avatar utilizator
MotanuBob
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 01 Apr 2012, 11:20

Re: Problema monturi/nada Crap

Mesaj de MotanuBob » 24 Iun 2013, 09:38

Cam asa arata o montura "echilibrata". Carlig Korda Kurv Shank nr.8, textil Jackal Olive si 2 boabe flotant enterprise.
Presupun ca sta cu varful spre momitor din cauza ca am ridicat tubuletul pana pe burta acului.
Fişiere ataşate
20130624_074116.jpg
20130624_074314.jpg

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema monturi/nada Crap

Mesaj de osc1or » 24 Iun 2013, 12:09

e mai bine acum
dar totusi varnisul acela care l-ai pus pe carlig e monstruos
1-2mm lungime e super suficient
Critic echilibrat

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Problema monturi/nada Crap

Mesaj de viorelb73 » 24 Iun 2013, 13:03

Parere personală la montura ta cu porumb flotant - e gresita pozitionarea siliconului de pe tija cârligului.
Intotdeauna carligul trebuie sa stea cu curbura in sus si cu varful in jos, cam cum este in poza de mai jos, de la pescari mai experimentaţi.
http://carpodrom.ro/wp-content/uploads/ ... ara-32.jpg
Trebuie sa tragi siliconul de pe tija carligului mai aproape de nod, nu in curbura carligului!
Cand trage pestele carligul in gura, daca este legat ca cel din poza ta sunt slabe sanse să se agate de buza pestelui.
Iar in locul siliconului pus pe ochetul carligului ti-as recomanda
http://www.imi-pare-rau-ca-nu-am-citit-regulile-de-postare-a-link-urilor(admin_edit).html
sau
http://www.imi-pare-rau-ca-nu-am-citit-regulile-de-postare-a-link-urilor(admin_edit).html
funcţie de mărimea cârligului.

Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Problema monturi/nada Crap

Mesaj de viorelb73 » 24 Iun 2013, 14:02

Si ca sa dau exemple si din monturile mele, nu doar din cele de pe alte site-uri!

Montura 5 de la stanga la dreapta a fost castigatoare la crapi mari pe Corbu (pentru mine)!

Respect
Fişiere ataşate
DSC00791.JPG
DSC00787.JPG
DSC00788.JPG
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
MotanuBob
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 01 Apr 2012, 11:20

Re: Problema monturi/nada Crap

Mesaj de MotanuBob » 24 Iun 2013, 19:23

Multam mult baieti, pun in aplicare sfaturile primite si revin cu impresii :)

Avatar utilizator
MotanuBob
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 01 Apr 2012, 11:20

Re: Problema monturi/nada Crap

Mesaj de MotanuBob » 06 Iul 2013, 16:17

Am fost astazi la pescuit de la 06:30 la 14:00.
2 lansete, una la robin red cu bioles de 10mm si una la capsuna cu porumb flotant.
Peste a rontait de pe la 09:00 pana pe la 11:30, timp in care am prins in total 25 Kg de crap cu grutati intre 4 Kg si 5.5 Kg cel mai mare. Am mai luat un ciortanel la ~ 1Kg si vreo 3 carasi dar astia nu se pun.

De prins am prins un crap de 4Kg la robin red pe boiles, restul fiind prinsi la capsuna pe flotant.

Multam mult pentru indicatiile pretioase. Se pare ca ma indrept pe drumul cel bun :)

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Problema monturi/nada Crap

Mesaj de viorelb73 » 07 Iul 2013, 22:04

Excelent!
Distractia pe balta este relaxare totala! Spor la experimentari!
Cateva poze cu monturile castigatoare?

Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”