Daiwa crosscast s 5000

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
alinflorian
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 19 Aug 2015, 21:49

Daiwa crosscast s 5000

Mesaj de alinflorian » 19 Aug 2015, 22:06

Salutare, dawia crosscast s 5000 isi merita bani sau nu? Daca nu ce alternative as avea (cu un buget de 300lei +/-)? Vreau sa le "imperechez" cu mtx 8

Avatar utilizator
xzibit
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 31 Mai 2015, 19:02

Re: Daiwa crosscast s 5000

Mesaj de xzibit » 20 Aug 2015, 11:22

Nu iti lua Daiwa,ei fac doar mulinete scumpe,eu iti recomand sa iti iei o Okuma,gen Axeon VII sau Powerliner,in banii astia sunt cele mai bune.Daca maresti putin bugetul poti opta pentru Okuma Distance Carp Pro. Sau ai mai putea merge pe mulinetele secound hand.Nu stiu daca se mai fabrica sau daca gasesti Mulineta Shimano Biomaster,iara o mulineta buna care sare de bugetul tau cam la acelasi pret ca si Okuma Distance Pro ..

Avatar utilizator
onu_eckou3
Veteran
Veteran
Mesaje: 687
Membru din: 29 Sep 2010, 10:14
Localitate: Ploiesti

Re: Daiwa crosscast s 5000

Mesaj de onu_eckou3 » 20 Aug 2015, 15:05

Salut,

Daiwa fac mulinete foarte bune. Depinde ce vrei de la o mulineta. Crosscast este entry level si nu isi merita banii tinand cont de piata second hand de pe la noi.

Cum spune si Xzibit Okuma este o alternative super ok.

Toate cele bune.

Ionut

Avatar utilizator
alinflorian
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 19 Aug 2015, 21:49

Re: Daiwa crosscast s 5000

Mesaj de alinflorian » 20 Aug 2015, 17:02

Deci am renuntat la crosscast.
Acum as opta pt hakuyo td6000, powerline si okuma distance carp pro (ultima fiind putin mai scumpa fata de primele 2)
Sau poate mai imi recomanda cineva ceva...
Multumesc xzibit si onu

Avatar utilizator
xzibit
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 31 Mai 2015, 19:02

Re: Daiwa crosscast s 5000

Mesaj de xzibit » 20 Aug 2015, 18:48

TD de la Mitranescu nu o cunosc,nu am vazut-o,deci nu imi dau cu parerea,Powerliner este o mulineta buna,Distance-ul o bate din toate punctele de vedere.Daca nu ai de gand sa astepti sa iei ceva secound hand,eu recomand Distance carp pro.

Avatar utilizator
onu_eckou3
Veteran
Veteran
Mesaje: 687
Membru din: 29 Sep 2010, 10:14
Localitate: Ploiesti

Re: Daiwa crosscast s 5000

Mesaj de onu_eckou3 » 20 Aug 2015, 19:01

Salut,

Imi permit sa incerc sa iti raspund tot eu.

Din experientele mele anterioare consider ca achizitionarea unor noi mulinete sau scule de pescuit in general ar trebuii sa indeplineasca mai multe criterii.

In primul rand este foarte foarte important sa stii ce vrei.

Daca cel mai probabil dupa ce iti iei mulinetele de la Okuma o sa vrei de la Shimano mai bine le iei direct si scutesti si bani si timp si emotii.. :)

Este important sa stii ce fel de mulineta vrei, cu frana normala (frontdrag) sau baitrunner.

Daca esti hotarat restrangi aria si te orientezi mult mai bine.


Alti producatori care fac mulinete foarte bune sunt Ryobi, Tica, Penn, nume care nu sunt poate atat de populare la noi.

De asemenea este foarte important sa vezi mulinetele si sa iti creezi o parere proprie despre fiecare.

Spor la cautat!

Avatar utilizator
artpescuit
senior
senior
Mesaje: 171
Membru din: 11 Sep 2012, 14:54

Re: Daiwa crosscast s 5000

Mesaj de artpescuit » 11 Sep 2015, 20:16

onu_eckou3 scrie:Salut,

Imi permit sa incerc sa iti raspund tot eu.

Din experientele mele anterioare consider ca achizitionarea unor noi mulinete sau scule de pescuit in general ar trebuii sa indeplineasca mai multe criterii.

In primul rand este foarte foarte important sa stii ce vrei.

Daca cel mai probabil dupa ce iti iei mulinetele de la Okuma o sa vrei de la Shimano mai bine le iei direct si scutesti si bani si timp si emotii.. :)

Este important sa stii ce fel de mulineta vrei, cu frana normala (frontdrag) sau baitrunner.

Daca esti hotarat restrangi aria si te orientezi mult mai bine.


Alti producatori care fac mulinete foarte bune sunt Ryobi, Tica, Penn, nume care nu sunt poate atat de populare la noi.

De asemenea este foarte important sa vezi mulinetele si sa iti creezi o parere proprie despre fiecare.

Spor la cautat!
Tu se para ca nu stii ce inseamna front drag si baitrunner. Ba mai mult am impresia ca habar nu ai la ce foloseste baitrunner-ul...decat sa te spargi in basini pe aici documenteaza-te inainte sa deschizi gura si tine-o pentru tine nu induce omu in eroare

Avatar utilizator
artpescuit
senior
senior
Mesaje: 171
Membru din: 11 Sep 2012, 14:54

Re: Daiwa crosscast s 5000

Mesaj de artpescuit » 11 Sep 2015, 20:20

Si ca sa fiu si pe topic...

TD6000 de la Mitranescu sunt ok dar la 320 de lei nu isi merita banii.

PowerLine este o mulineta buna dar prea grea asta din cauza baitrunner-ului; nu te prea ajuta la lansare dincauza greutatii.

Okuma Axeon V2 80 este o mulineta forte buna cu mult peste TD 6000 ale lui Mitranescu. Pentru 30 de lei opteaza pentru Okuma...Hakuyo TD 6000 nu isi justifica banii absolut deloc. Acum un an erau 210 lei...dar vazand Mitranescu ca a crescut pretu la Axeon v2 80 dupa care sunt copiate ce s-a gandit sa le faca 320 ca le vinde doar el in alta parte nu le vei gasi.

Avatar utilizator
onu_eckou3
Veteran
Veteran
Mesaje: 687
Membru din: 29 Sep 2010, 10:14
Localitate: Ploiesti

Re: Daiwa crosscast s 5000

Mesaj de onu_eckou3 » 11 Sep 2015, 20:37

artpescuit scrie:
onu_eckou3 scrie:Salut,

Imi permit sa incerc sa iti raspund tot eu.

Din experientele mele anterioare consider ca achizitionarea unor noi mulinete sau scule de pescuit in general ar trebuii sa indeplineasca mai multe criterii.

In primul rand este foarte foarte important sa stii ce vrei.

Daca cel mai probabil dupa ce iti iei mulinetele de la Okuma o sa vrei de la Shimano mai bine le iei direct si scutesti si bani si timp si emotii.. :)

Este important sa stii ce fel de mulineta vrei, cu frana normala (frontdrag) sau baitrunner.

Daca esti hotarat restrangi aria si te orientezi mult mai bine.


Alti producatori care fac mulinete foarte bune sunt Ryobi, Tica, Penn, nume care nu sunt poate atat de populare la noi.

De asemenea este foarte important sa vezi mulinetele si sa iti creezi o parere proprie despre fiecare.

Spor la cautat!
Tu se para ca nu stii ce inseamna front drag si baitrunner. Ba mai mult am impresia ca habar nu ai la ce foloseste baitrunner-ul...decat sa te spargi in basini pe aici documenteaza-te inainte sa deschizi gura si tine-o pentru tine nu induce omu in eroare
Salut,

Ai dreptate, poate nu m-am exprimat tocmai corect. Poate e din cauza ca in ultimii ani am folosit mulinete baitrunner spool si ma gandeam la baitrunner spool si br classic.

Ce nu inteleg este reactia ta de roman/frustrat care a avut o zi grea la munca. Acum inteleg unul din motivele pentru care tinerii pleaca de la noi. Fug de oameni ca tine.

Frate, relaxaza-te si mai bine explica-i omului diferenta dintre o mulineta cu BR si una fara.

Toate cele bune.

P.S.: Rog un moderator sa imi stearga contul de pe acest forum.

;)

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”