incarcare tambur/trucuri

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
catalin2804
membru activ
membru activ
Mesaje: 111
Membru din: 09 Noi 2008, 15:00
Localitate: Suceava
Contact:

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de catalin2804 » 01 Apr 2010, 09:34

Am si eu niste okuma pl si sistemul de asezare a firului este nasol. Mi-am cumparat acuma niste shimano aerlex si nu se compara cum aseaza firul mulinetele okuma cu cele shimano.

Avatar utilizator
mausse26
senior
senior
Mesaje: 265
Membru din: 13 Sep 2009, 22:58

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de mausse26 » 01 Apr 2010, 09:42

Daca compari si pretul ,ai sa vezi ca nu se compara shimano cu okuma. :D :D

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de stefan_kwr » 01 Apr 2010, 13:36

gor965 scrie:Vezi daca sub tambur ai o saiba pusa pe ax...si daca este ,scoate-o !
M-am uitat la toate mulinetele si toate au pe ax o saiba de 1mm grosime din plastic transparent, asezata deasupra rotii dintate.
gor965 scrie:Inteleg ca e vorba doar de inaintas ca nu se aseaza pana in capat , nu de tot firul ?
Cred ca asa bobineaza mulinetele astea care n-au wormshaft !
La mulineta la care am incercat eu, am descarcat vreo 30-40m de fir plus inaintasul pe o rola goala, iar apoi l-am mulinat la loc pe tambur iar cu 5-6mm pana in buza tamburului nu imi pune fir deloc si se formeaza un gol acolo,doar ca mai aluneca cate o spira cand si cand.
Am inteles ca ai frati care folosesc aceste mulinete, stii cumva daca au intampinat asa ceva?
Ma gandesc ca se intampla acest lucru din cauza ca am pus firul pe tamburi cu masina electrica, si dupa primele aruncari mai la distanta, mulineta o sa-l bobineze cum vrea ea si o sa-mi ramana un spatiu gol, adanc in apropierea buzei tamburului.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de gor965 » 01 Apr 2010, 21:54

stefan_kwr scrie: Am inteles ca ai frati care folosesc aceste mulinete, stii cumva daca au intampinat asa ceva?
Desi ei nu folosesc prea mult fir pe tambur (ca sa-mi dau seama exact cum ajunge firul sa stea in final ) pot sa spun ca din ce-am vazut si la LB-50 si la LB-65 ,firul sta centrat bine pe tambur ! Faptul ca nu incarca suficient la baza inferioara si superioara se datoreaza sistemului de oscilare folosit de modelul asta de la Okuma (chestia aia eliptica folosita si la Powerliner) N-am mai stat sa le scot alora sculele din huse ca sa umblu la mulinete ,dar am facut cateva poze la tambur sa-ti faci o idee cum este asezat firul ,atat cat este !
DSC00900.JPG
DSC00899.JPG
DSC00896.JPG
DSC00895.JPG

P.S
Parerea mea e ca masina de bobinat previne rasucirea firului ,dar asezarea ideala a firului pe tambur ,o face doar mulineta !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de stefan_kwr » 07 Apr 2010, 20:44

Multumesc mult George pentru poze, tot asa se aseaza si la mine firul doar ca atunci cand tamburul este incarcat la maxim este mai evident spatiul acela de la buza tamburului.Credeam ca doar la mine e acesta problema, inseamna ca nu am de ce sa-mi fac griji...

Avatar utilizator
Paul1985
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 21 Feb 2009, 18:12

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de Paul1985 » 26 Ian 2011, 16:03

salut, ai gasit problema cu asezatul firului pe tambur, si am aceasi minora problema, ms sau dac ne poate ajuta cineva care a intampinat aceasta problema sa ne zica cum a rezolvato, ms

Avatar utilizator
catalin2804
membru activ
membru activ
Mesaje: 111
Membru din: 09 Noi 2008, 15:00
Localitate: Suceava
Contact:

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de catalin2804 » 26 Ian 2011, 16:48

Nu este nici o problema. Asa este sistemul EOS. Nu poti schimba asezarea firului decat cu alta mulineta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”