incarcare tambur/trucuri

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
DeltA
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 22 Noi 2007, 16:10

incarcare tambur/trucuri

Mesaj de DeltA » 18 Feb 2008, 03:53

salutare!!observ si la kamasan si la florentin[in pozele cu mulinete]ca mai este mult loc pe tamburi[dupa mine mai intra 10 -15 m de fir acolo]Un tambur bine incarcat lungeste lansarea binisor[si stim cum sant furajate unele balti-chiar pe mijloc,unde mai exista si un canal adancit..... :wink: ]Voi dati atentie incarcarii mulinetei cu fir la refuz?? Eu unul ud firul cind il pun pe mulineta[bag rola intr-un lighean cu apa cu 1/2 ora inainte] ,da' si ud tamburii cum am ajuns pe balta[cu apa bineinteles :wink: ]Se lungeste lansarea pt ca ,dupa mine ,aluneca mai usor prin inele!!! Sint de parere ca daca tot am dat bani pe o mulineta atunci tre'sa scot totul de la ea!!!voi mai stiti si alte trucuri?

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de kamasan » 18 Feb 2008, 11:34

Uneori, se intimpla sa mai scot, pe linga peste, si cite un butuc, creanga etc (pescuiesc mult pe mures-cris)....bineinteles ca , in urma recuperarii monturii, trebuie sa tai o bucata considerabila din fir, deoarece , in urma contactului cu agatatura, firul se deterioreaza (mai mult sau mai putin), dar ,eu, pentru a avea incredere, intotdeauna rup bucata respective de fir, si refac montura.Astfel, Niciodata nu voi putea avea in permanenta tamburul foarte plin(kit ca mi-ar placea) :lol:
Cit despre bobinarea firului pe tambur... Sint magazine de pescu, care au masina de bobinat, si, astfel vei sti cu exactitate lungimea firului care iti intra pe tambur,firul nu se rasuceste, iar bobinatul se face impecabil . Eu sint foarte multumit. :wink:
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de stefanflorin » 18 Feb 2008, 14:57

firul este cel mai bine asezat de catre mulineta si nu de masina de bobinat :wink: chestie pe care ti-o pot spune si cei care lucreaza la magazine de specialitate si da...atunci cand dai pe rauri tambururile raman mai greu pline "ochi" ca agati in prostie ca sa nu mai vorbesc de Dunare :D si oricum nici nu iti trebuie lanseuri lungi . Iar in legatura cu pusul rolei in ligheanul cu apa nu stiu ce sa zic, parerea mea e ca firul se aseaza corect atunci il bobinezi tinand rola pe un creion, pix, bat, etc. si la recuperare mentinem o tensiune cu degetele pe fir insa, sa nu fie prea mare. Am observat de asemenea ca chiar daca uneori pui un pic cam mult fir pe tambur dupa 1-2 partide acesta se aseaza si ajunge la nivelul optim.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de Coleman » 20 Noi 2008, 23:28

Am aflat de curand o metoda forte buna pentru a umple foarte bine mulineta cu fir.Probabil ca multi o stiu dar eu nu am vazut pe nicaieri pe cineva sa vb de asta.Se trage intai firul ''cel bun'' pe un alt tambur,(150m , 200 m sau cat pune fiecare) dupa care se completeaza cu fir vechi pana cand considerati ca ati ''umplut'' tamburul,dupa care se inlocuieste tamburul umplut cu cel care ramane pe mulineta si se bobineaza firul pe celalalt tambur;in felul asta nu trebuie sa consumati 300-400-500 m de fir aiurea si economisiti si ceva ''cascaval''.Legatura intre cele 2 fire eu am facut-o cu un nod ca cel pentru inaintas(cel prezentat de Dl IUGA intro emisiune mai veche,folosesc al 2 lea nod prezentat de el) ;)
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de george-alexandru » 21 Noi 2008, 01:14

Asta cu distanta si calibrarea echipamentului pt distanta este o tema care imi place la nebunie numai ca subiectul este mult mai larg decat bobinarea.
Delta.
Daca ai vazut mulinetele lui Florentin cand erau pe trepied este normal sa nu fie pline deoarece restul de fir era in apa,iar cand vezi cu ochiometric ca tamburul nu este plin atunci inseamna ca lipsesc mult mai multi metri nu doar 10-15. cel mai bine firul este pus de mulineta,iar rola sa fie pusa intr/o galeata cu apa calduta si tras pe mulineta sub o mica tensiune.Stabilizarea nivelului firului este strans legata de tensiunea cu care a fost pus si primele recuperari.daca a fost pus foarte tensionat la prima recuperare a plumbului tamburul se va umple in exces si invers si de aici discutia poate continua:firul rigid sau matasos,dimensiunea inelelor lansetei,felul in care aseaza mulineta firul si diametrul tamburului si nu in ultimul rand genul monturii.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de IULIAN C » 21 Noi 2008, 11:15

coleman scrie:Am aflat de curand o metoda forte buna pentru a umple foarte bine mulineta cu fir.Probabil ca multi o stiu dar eu nu am vazut pe nicaieri pe cineva sa vb de asta.Se trage intai firul ''cel bun'' pe un alt tambur,(150m , 200 m sau cat pune fiecare) dupa care se completeaza cu fir vechi pana cand considerati ca ati ''umplut'' tamburul,dupa care se inlocuieste tamburul umplut cu cel care ramane pe mulineta si se bobineaza firul pe celalalt tambur;in felul asta nu trebuie sa consumati 300-400-500 m de fir aiurea si economisiti si ceva ''cascaval''.Legatura intre cele 2 fire eu am facut-o cu un nod ca cel pentru inaintas(cel prezentat de Dl IUGA intro emisiune mai veche,folosesc al 2 lea nod prezentat de el) ;)
Aici...tre' sa-ti dau dreptate si sa spun ca "nevoia il invata pe om"!
Exact asa am eu 3 din 8 tamburi,dar nu vazusem sau auzisem la cineva...ci pur si simplu in ianuarie anul asta am cumparat mulinetele si suffix tritanium de 0,28 care avea 1750 metri.Ei bine am pus pe 2 mulinete,apoi la a 3-a nu mi-a mai umplut tamburul,probabil le-am pus strans si lipsa de experienta nu m-a ajutat,am pus repede alt fir care-l aveam si ce imi ramasese din sufix deasupra.
E ideal sa ai un fir cat de cat bun,iar din punct de vedere financiar,mulinetele+tamburii de rezerva iti papa intre 4 si 16.000 metri...16 kilometri!!!
Mama-Doamne....o galagie de bani!
Astfel,iei fir ceva mai gros 5-6 role care prin piete ajunge la vreo 8-9 ron rola de 2-300 metri si acela "de baza" iti ajunge sa zicem 200-220 m,tinand cont ca in functie de uzura,mai dai jos din cand in cand din el...
Astfel,o rola de fir bun care si costa mai mult,sa zicem de 1200-1300 m care te costa undeva peste 100 ron,il impart la 5-6 tamburi si scutesti mult...
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de Coleman » 21 Noi 2008, 15:37

Am invatat asta de la patronul unui magazin de pescuit si am zis sa afle cat mai multi ;) ;)
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
catalin2804
membru activ
membru activ
Mesaje: 111
Membru din: 09 Noi 2008, 15:00
Localitate: Suceava
Contact:

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de catalin2804 » 23 Noi 2008, 09:18

Nu exista ceva cauciuc de cumparat sa se puna pe tambur pt ca sincer mie nu imi trebe 500m de fir? 250 m ar fi mai mult decat ok.

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de iulian petre » 23 Noi 2008, 10:00

exista un "buretaj" dar e facut numi pt. o anumita mulineta....!..poate se gandesc si celelalte firme la acest aspect ca primul pas a fost facut :-??

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de Coleman » 23 Noi 2008, 15:32

catalin2804 scrie:Nu exista ceva cauciuc de cumparat sa se puna pe tambur pt ca sincer mie nu imi trebe 500m de fir? 250 m ar fi mai mult decat ok.

Daca ai fi citit cu atentie ce am scris eu ai fi gasit raspunsul la intrebare.Tamburul il poti incarca cu fir mai vechi ,uzat sau cu fir mai gros(0,4-0.5mm) si astfel pui cat fir ''bun'' crezi ca ai tu nevoie ;)
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
catalin2804
membru activ
membru activ
Mesaje: 111
Membru din: 09 Noi 2008, 15:00
Localitate: Suceava
Contact:

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de catalin2804 » 24 Noi 2008, 17:37

coleman scrie:
catalin2804 scrie:Nu exista ceva cauciuc de cumparat sa se puna pe tambur pt ca sincer mie nu imi trebe 500m de fir? 250 m ar fi mai mult decat ok.

Daca ai fi citit cu atentie ce am scris eu ai fi gasit raspunsul la intrebare.Tamburul il poti incarca cu fir mai vechi ,uzat sau cu fir mai gros(0,4-0.5mm) si astfel pui cat fir ''bun'' crezi ca ai tu nevoie ;)
Asa fac si eu, dar cred ca e mai practic acel cauciuc.

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de Coleman » 24 Noi 2008, 20:14

catalin2804 scrie:
coleman scrie:
catalin2804 scrie:Nu exista ceva cauciuc de cumparat sa se puna pe tambur pt ca sincer mie nu imi trebe 500m de fir? 250 m ar fi mai mult decat ok.

Daca ai fi citit cu atentie ce am scris eu ai fi gasit raspunsul la intrebare.Tamburul il poti incarca cu fir mai vechi ,uzat sau cu fir mai gros(0,4-0.5mm) si astfel pui cat fir ''bun'' crezi ca ai tu nevoie ;)
Asa fac si eu, dar cred ca e mai practic acel cauciuc.


Eu nu am folosit niciodata asa ceva ,dar daca tu zici ca e treaba cu el chiar o sa ma interesez si eu de el
TOTUL PENTRU CRAP

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de gor965 » 24 Noi 2008, 20:25

Eu doar la Daiwa (nu mai stiu exact modelul) si Banax (modelul 5400 nf) am vazut ca se vand cu sistemul de buraj. Care mai are asa ceva ? Mai buna pare ideea de a avea tambur de schimb cu capacitate diferita decat cel de baza !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de vali003 » 25 Noi 2008, 01:29

Fox la noile modele au asa ceva , ma refer la stratos .

Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: incarcare tambur/trucuri

Mesaj de mike_carp » 27 Noi 2008, 09:57

catalin2804 scrie:Nu exista ceva cauciuc de cumparat sa se puna pe tambur pt ca sincer mie nu imi trebe 500m de fir? 250 m ar fi mai mult decat ok.
Eu pun pe mulinete banda de izolat si e OK. Eu dau si cu fire subtiri, am mulinete Daiwa Emblem X4500-T, de 0,23 pana la maxim 0,28mm si-mi intra o groaza de fir daca nu pun ceva buraj.prima oara cand am pus fir de 0,25mm, aveam o rola de P-Line de 1000m.Dupa ce am incarcat primul tambur am observat ca mai aveam pe rola doar jumate :-SS , asa ca l-am dat jos si am pus cam 0.5mm-0.7mm de buraj din banda izolatoare.
si eu cand incarc firul nou pe mulinete il bag intr-o galeata cu apa calda. Am vazut recent un filmulet cu Mark Hutchinson despre cum sa arunci la distanta si el facea referire la modalitatea asta de incarcare a firului. Pana acum n-am stiut, dar el zicea ca face lucrul asta pt ca firele sunt tratate cu o pelicula de ulei care sa le pastrze "proaspete" pe perioada care stau pe rafturile magazinelor. Daca nu se elimina stratul de ulei exista riscul ca dupa bobinarea firului pe mulineta sa se lipeasca spirele intre ele si sa ai probleme la lansare. Tocmai de aceea recomanda si udarea tamburului la inceputul unei partide.
Sper sa va fie de folos.
Mihai!
crafty carper
Mihai Tomescu

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”