Locuri de pescuit pe Dunare

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: Locuri de pescuit pe Dunare

Mesaj de ROSCA MIREL » 07 Noi 2008, 21:51

sa fii sanatos si sa vi cu capturi si mai frumoase, si tot...... traditionalele cracani.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Locuri de pescuit pe Dunare

Mesaj de gor965 » 07 Noi 2008, 22:39

Multa Bafta scrie:O iesire scurta astazi la dunare,vremea incet dar sigur incepe sa-si intre in drepturi
IMG_0180.JPG
IMG_0203.JPG
IMG_0194.JPG
Imi pare cunoscut locul ! ;)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Locuri de pescuit pe Dunare

Mesaj de Butaru Gabriel » 07 Noi 2008, 23:25

Salutari gor965 este in zona ta ;)

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: Locuri de pescuit pe Dunare

Mesaj de costelino » 08 Noi 2008, 15:26

Este cumva la Chiciu in zona aia cu intrarea dunarii la siderurgic?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Locuri de pescuit pe Dunare

Mesaj de gor965 » 08 Noi 2008, 15:52

costelino scrie:Este cumva la Chiciu in zona aia cu intrarea dunarii la siderurgic?
Nu tata ,e la 12 km mai sus ! Chiciu e la 371 ,iar locul asta e la 383 ! In plus la 1 km de Chiciu,in aval ,se rupe Borcea din Dunare ...si din Borcea se trage Canalul Siderurgic ! De la gura canalului pana la Chiciu sunt cam 4 km ...pe apa ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
santo
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 17 Noi 2008, 20:04

Re: Locuri de pescuit pe Dunare

Mesaj de santo » 17 Noi 2008, 20:54

sal.sunt si eu nou pe aici.hai sa va arat cateva locuri
Fişiere ataşate
2007
2007
2007
2007
2008
2008
2008
2008

Avatar utilizator
cornel G
membru activ
membru activ
Mesaje: 112
Membru din: 16 Dec 2007, 19:33
Localitate: bucuresti

Re: Locuri de pescuit pe Dunare

Mesaj de cornel G » 18 Noi 2008, 18:12

@santo
ar fi super daca ne-ai spune si locatia.
toate cele bune!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Locuri de pescuit pe Dunare

Mesaj de gor965 » 18 Noi 2008, 19:08

Cornele ai ai "inviat" ? :)
Pe unde ai mai fost si ce-ai mai facut ?
Frate-miu ala mai mare ,tot concediul (din 15 Octombrie ,incoace) l-a fript pe salau !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
cornel G
membru activ
membru activ
Mesaje: 112
Membru din: 16 Dec 2007, 19:33
Localitate: bucuresti

Re: Locuri de pescuit pe Dunare

Mesaj de cornel G » 19 Noi 2008, 11:19

sal gor!
salut toti pescarii de dunare si nu numai!
sezonul asta am pescuit in zona de varsare a canalului dorobantu,
dar fara rezultate notabile,in rest va doresc:
toate cele bune!

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Locuri de pescuit pe Dunare

Mesaj de Tibi30 » 19 Noi 2008, 14:10

superb pescuitul pe dunare...braconierii..si politia de frontiera....santem in Romania,nu??
anul 2009 as vrea sa trec si eu pe,pescuit de Dunare,sa nu mai merg pe balti...

Avatar utilizator
santo
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 17 Noi 2008, 20:04

Re: Locuri de pescuit pe Dunare

Mesaj de santo » 24 Dec 2008, 21:15

cornel G scrie:@santo
ar fi super daca ne-ai spune si locatia.
toate cele bune!
Ciobanu,Ghindaresti jud Constanta

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: Locuri de pescuit pe Dunare

Mesaj de Qnyx » 25 Dec 2008, 00:38

Cotul baciului cumva ?
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
_Cristi_
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 27 Sep 2008, 11:08

Re: Locuri de pescuit pe Dunare

Mesaj de _Cristi_ » 06 Ian 2009, 03:46

Salut Gor965, poate ma poti ajuta cu un stat legat de pescuitul la rapitori prin zona Chiciu-canal Siderurgic.
Ca idee am mai fost de cateva ori prin zona, am si prins salau frumos in zona carierei de nisip dinspre Chiciu.
In schimb pe canal in trei iesiri nu am avut nici o captura( adevarat, in toate iesiri am prins o vreme de nu scoteai cainele din casa).
Ultima iesire a fost pe 30 decembrie , am batut zona de la inceputul canalului pana la zona taluzata plus o portiune de aproape 1km undeva pe la mijlocul canalului. Am pescuit numai la artificiale impreuna cu 2 prieteni , fara sa avem macar un atac, cam frustrant chiar daca nu era vreme de pescuit.
Ideea este ca mie multe locuri mi se par promitatoare si nu as vre sa renunt la pescuitul in zona canalului.
O zi cat mai frumoasa.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Locuri de pescuit pe Dunare

Mesaj de gor965 » 06 Ian 2009, 16:55

_Cristi_ scrie:Salut Gor965, poate ma poti ajuta cu un stat legat de pescuitul la rapitori prin zona Chiciu-canal Siderurgic.
Ca idee am mai fost de cateva ori prin zona, am si prins salau frumos in zona carierei de nisip dinspre Chiciu.
In schimb pe canal in trei iesiri nu am avut nici o captura( adevarat, in toate iesiri am prins o vreme de nu scoteai cainele din casa).
Ultima iesire a fost pe 30 decembrie , am batut zona de la inceputul canalului pana la zona taluzata plus o portiune de aproape 1km undeva pe la mijlocul canalului. Am pescuit numai la artificiale impreuna cu 2 prieteni , fara sa avem macar un atac, cam frustrant chiar daca nu era vreme de pescuit.
Ideea este ca mie multe locuri mi se par promitatoare si nu as vre sa renunt la pescuitul in zona canalului.
O zi cat mai frumoasa.
Canalul e o zona unde in fiecare primavara ,o data cu cresterea Dunarii ,intra mult peste la reprodus. In ultimii 3 ani au tot pus plase in gura de intrare ,desteptii aia de-au primit licenta de piscicultura (pe un canal navigabil !!!) si parca n-a mai fost asa mult peste pe toata lungimea lui . Oricum ce vreau sa spun e ca balta colcaie de puiet si implicit de rapitor ! Daca in toamna apa e mare ,puietul iese in Dunare ,daca e cota scazuta ramane pe canal si rapitorul are hrana naturala din belsug . Asa ca fapt divers in 2007 in gura canalului ,pe Borcea,in apropierea balastierei Codaco , s-a prins o stiuca de 9 kg la rotativa iar in primavara lui 2008 ,s-a castigat un concurs de pescuit cu 2 salai de 4 si 5 kg prinsi la undita de 5 m in zona piciorului de pod de pe partea cu DN3 (respectivul pescuia la viermusi ,iar in zona aia sunt cateva gropi ) Daca imi placea sa pescuiesc dupa rapitor ,pe frig ,aveam ce sfaturi sa-ti dau ,dar eu m-am lecuit dupa o partida la stiuca ,in Octombrie 1996 cand aproape mi-au degerat mainile si m-am jurat ca nu mai pescuiesc cu artificiale dupa ce da bruma. Fratii mei au prins stiuca pe canal la lingurite rotative si la vobler (scufundator ,parca ) . Nu-mi amintesc sa fii incercat vre-odata cu oscilante ori twistere ,asa ca nu pot zice ca astea nu merg. Eu cand am dat la rapitor am dat pe partea cu padurea intotdeauna si mereu cu pestisor viu ! Canalul pe toata lungimea lui, in timp ,de cand s-a terminat cu navigatia serioasa pe el ,a devenit neuniform ! Are zone unde fascinele au putrezit ,terasele s-au prabusit , fundul apei e curat ,panta de coborare e lina ...si zone unde inca sunt mici paduri sub apa ,cu mal abrupt si gropi . Daca nu stii cat de cat zona ai toate sansele sa nu prinzi nimic si sa agati in prostie !Eu am apucat pe timp de seceta sa-mi cunosc f. bine 5-6 locuri (bucati de 50-100-200 m) pe care sa le pescuiesc in functie de cota Dunarii ( + anotimp ,temperatura si adancimea apei ). Cele mai dese atacuri le-am vazut in mal ,pe zonele cu pietre (astea-s pline de scoici) si iarba...foarte rar pe zonele curate ! Cam atat pot sa-ti zic in prima faza ...mai multe ,la fata locului ,peste vre-o 2 luni ! :) Toate cele bune !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
leomard14
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 06 Feb 2008, 10:51

pentru gor965

Mesaj de leomard14 » 07 Ian 2009, 20:47

Salut gor965,sper ca acum pot face propunerea de a ne cunoaste si dece nu sa putem merge impreuna la o partida de pescuit in zona Clarasi,zona ce tu o cunosti destul de bine.Astept raspunsul tau.Toate cele bune :-h :-h

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”