pe dunare la peceneaga

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Avatar utilizator
benyoati
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 13 Ian 2009, 17:14

pe dunare la peceneaga

Mesaj de benyoati » 14 Ian 2009, 18:39

de patru ani nu ma mai duc la delta, am gasit in loc foarte bun pt somn si salau la PECENEAGA, ---unde an fiecare an ne ducem cu prietenii .. --anu trecut de pl: am prins numai eu -somn de 5 si 7 kg : 6 bucati o sa pun su fotografii .Loc de pescuit asa bun nu am mai antalnit nici pe delta de cum e la peceneaga. sunt multi care vin acolo la pescuit , dar nu prea prind pt nu stiu locurile cares bune ,si mai ales ce momeala folosesc. de stiut : ca sa prinzi somn s-au crap pe dunare trebuie sa arunci departe de mal s-au cel mai bine din barca ,eu de obicei arunc cam la 100 m sa-u 120 m ,si daca nu vrea sa traga pestele ma duc cu barca .la somn de obicei cu rama groasa (rosie din ardeal) pescuiesc am ancercat cu toate dar cele mai bune rezultate cu rame am avut..daca treceti pe acolo(peceneaga) si antrebati de locuri de pescuit satenii no sa va zica undes locurile mai bune va trimit de no sa vedeti peste ...fir intins

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: pe dunare la peceneaga

Mesaj de gor965 » 14 Ian 2009, 19:50

Mama mea...100-120 m ...pe Dunare ...cu plumb si montura ...dar cum e ,domnule la Peceneaga ,plaja ca pe litoral ? Gresesti mult daca te apuci sa spui ca trebuie sa arunci departe la Dunare ca sa prinzi crap ori somn. Locul tau o avea particularitatea asta dar in rest ,in mal, in gropi si-n butuci stau mustaciosii (apa mare sa fie) !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: pe dunare la peceneaga

Mesaj de cristea radu » 15 Ian 2009, 09:56

AOLEU!!!! In ritmul asta trebuie sa mergi cu magazinul dupa tine(fire,plumbi, carlige) sa nu mai zic de momeala.Ii prea mult 120 m .Cum spunea si Gor pestii ii gasesti in gropane (aproape de mal),eu cel putin dupa atatea expeditii pe Dunare numai asa am prins.Daca dadeam in larg pe langa ca nu prindeam nimic mai si lasam monturile. (:|

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: pe dunare la peceneaga

Mesaj de ROSCA MIREL » 15 Ian 2009, 10:56

pai si eu am aruncat o data mult in larg si am avut ghinion .... trecea un vapor am nimerit cu plumbu capitanul in cap si a intrat cu vaporul in mal.... =)) =))

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: pe dunare la peceneaga

Mesaj de ROSCA MIREL » 15 Ian 2009, 10:58

ROSCA MIREL scrie:pai si eu am aruncat o data mult in larg si am avut ghinion .... trecea un vapor am nimerit cu plumbu capitanul in cap si a intrat cu vaporul in mal.... =)) =))
si de atunci pescuiesc mai aproape de mal

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: pe dunare la peceneaga

Mesaj de timer » 15 Ian 2009, 17:43

ROSCA MIREL scrie:
ROSCA MIREL scrie:pai si eu am aruncat o data mult in larg si am avut ghinion .... trecea un vapor am nimerit cu plumbu capitanul in cap si a intrat cu vaporul in mal.... =)) =))
si de atunci pescuiesc mai aproape de mal
Asta nu-i nimic..Io am lansat tot asa departe si am lovit(la Nedeia-Dj) cu plumbu' o barja bulgareasca in containerul de petrol .A iesit conflict international din asta,ca s-a poluat o portiune din Dunare,au inchis pescuitul in zona. Numai io stiu ce-am patit.Declaratii,politie de frontiera si bulgara si romana,avocati.Pan la urma s-a linistit treaba ,dar au zis ca ma monitorizeaza.Mi-au implantat un cip in urechea dreapta si cand arunc cu lanseta masoara distanta si semnalizeaza la panoul din Calafat si Vidin.Asa mi-au explicat cei de la frontiera. :-??

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: pe dunare la peceneaga

Mesaj de gor965 » 15 Ian 2009, 18:39

Nu mai folositi plumbi "Torpila" !!! :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
benyoati
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 13 Ian 2009, 17:14

Re: pe dunare la peceneaga

Mesaj de benyoati » 07 Feb 2009, 23:26

voi astia care aveti titlu va mirati ce scrie omu -l simplu ,eu zic fiecare cu treaba lui ..sunteti buni si priceputi.....goor,,,

Avatar utilizator
benyoati
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 13 Ian 2009, 17:14

Re: pe dunare la peceneaga

Mesaj de benyoati » 07 Feb 2009, 23:33

cristea radu tu te iei dupa gor ... ce e asa de necrezut sa arunci 100 -120 de metri ,poate ca sunt nou pe site ,dar nu sant prost ,,,,,,,,,, tare esti omule...

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: pe dunare la peceneaga

Mesaj de gor965 » 08 Feb 2009, 00:21

benyoati scrie:cristea radu tu te iei dupa gor ... ce e asa de necrezut sa arunci 100 -120 de metri ,poate ca sunt nou pe site ,dar nu sant prost ,,,,,,,,,, tare esti omule...
Mai omule ,eu m-am legat de afirmatia dumitale ,respectiv : "...de stiut : ca sa prinzi somn s-au crap pe dunare trebuie sa arunci departe de mal " ,afirmatie valabila doar in cazul in care toti am pescuii la Pecineaga !!! Pai sa vii sa pescuiesti pe Dunare ,in mal abrupt ,in butuci scufundati si in curent de-ti muta si plumb de 300 gr si-atunci sa te vad daca mai aplici aceiasi tehnica ! La un moment dat chiar am intrebat cum e malul ...e plaja ?...si dintr-o poza vazuta am observat ca n-am fost departe de adevar ! Mergem pe Dunare de la Calarasi pana sus la Baziasi si vedem cati pescari arunca 120 m , sa fim seriosi ,ce draq ,nu se compara curentul apei in zona joasa din apropierea Deltei cu cel intalnit de noi pe cursul superior. Nu va cunosc abilitatile de aruncator ,dar daca imi explicati si mie cu ce ansamblu faceti aruncari de 120 pe Dunare ,v-as fii recunoscator ! Ma intereseaza dimensiunea firului , gramajul si forma plumbului ,tipul mulinetei si tipul lansetei !
Stati linistit, nu sunteti luat de prost ,doar ca faceti o confuzie in ceeeace priveste apectul ,configuratia si specificul fiecarei zone de pescuit pe Dunare !
P.S
Nu e cazul sa va aratati deranjat de functia mea... e mai mult administrativa decat tehnica (sunt moderator, nu expert) :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: pe dunare la peceneaga

Mesaj de misu_sipanu » 08 Feb 2009, 14:33

Eu cunosc Pecineaga de Constanta dvs.de care Peceneaga vorbiti.Nu trebuie sa va suparati ,daca cititi topicul :"lanseta oare cit conteaza"veti vedea aruncari peste 100m,dar cu fire de 0 25 mul.long cast pb de 90-120gr .Eu cred ca baietii se refereau la firelae groase care se folosesc la Dunare.Se obtin greu aruncari peste 100m,dar nu este imposibil.Eu cunosc locuri pe Dunare unde trage doar la patratica de mamaliga si nu prea am putut arunca departe pt ca sarea patratica

Avatar utilizator
benyoati
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 13 Ian 2009, 17:14

Re: pe dunare la peceneaga

Mesaj de benyoati » 08 Feb 2009, 16:49

salut ,eu ma refeream de peceneaga din judetul tulcea,de obicei folosesc(folosim ),plumb de 90de grame , fir 0.30 ,lansete 3.90m ,si 3.50lbs.poze la peceneaga
Fişiere ataşate
benyo31.png
benyo28.png
benyo27.png
benyo21.png
benyo20.png
benyo2.png

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: pe dunare la peceneaga

Mesaj de misu_sipanu » 08 Feb 2009, 17:29

extraordinar pozitionat locul.Dar anul asta particip la multe concursuri.poate in toamna ne intilnim acolo.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: pe dunare la peceneaga

Mesaj de gor965 » 08 Feb 2009, 17:41

Din cate vad in poze ,zona este o intinsura (exteriorul unui cot) si daca Dunarea avea curent puternic in apropiere sapa mult in mal acolo . Aveti idee ce adancime era la 10 m de mal si daca sub apa erau butuci ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
benyoati
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 13 Ian 2009, 17:14

Re: pe dunare la peceneaga

Mesaj de benyoati » 08 Feb 2009, 19:52

sunt locuri si pe dunare unde apa nu are curenti tari,se poate pescui si asa....
Fişiere ataşate
benyo4.png
benyo5.png

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”