Pescuit in Olanda !

Moderator: vali003

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Pescuit in Olanda !

Mesaj de Amstel » 17 Apr 2009, 23:40

gor965 scrie:Bine ai venit printre noi ! :-h
Daca vrei ,poti da amanunte despre partidele pe care le faci intr-un subforum special , aici ! :)
Ma intreb daca este cineva interesat de amanuntele unor partide de pescuit "in acvarii", caci asa numesc eu lacurile de crap de aici, din Olanda. Ceea ce vad la infopescartv ma umple de euforie pescareasca si abia astept sa-mi inmoi firele in baltile de acolo.
Ca sa intelegeti mai bine despre ce vorbesc, iata povestea unei partide de pescuit la crap... de 2 ore!!!
Mers pe balta la ora 15,00, aruncat 2 lansete la bile tuna spicy de 20mm, cu 1/2 pop-up in coada. Primul crap a intrat dupa 15 minute si l-am scos in mai putin de un minut. Cantarea 8,2 kg si buza de jos nu prea o mai avea...cred ca mai fusese prins de cateva zeci de ori. De aceea cred ca a venit la mal ca o paleasca de platica cum prindeam odinioara (prin anii '80) pe la Valea Argovei sau Sarulesti. Al doilea crap a cantarit 6,5 kg si l-am prins la ora 16,50...era chior de-un ochi...Mai vreti amanunte d-astea? :((

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Bine v-am gasit!

Mesaj de toader nicolae » 18 Apr 2009, 00:55

Amsterdamer scrie:
gor965 scrie:Bine ai venit printre noi ! :-h
Daca vrei ,poti da amanunte despre partidele pe care le faci intr-un subforum special , aici ! :)
Ma intreb daca este cineva interesat de amanuntele unor partide de pescuit "in acvarii", caci asa numesc eu lacurile de crap de aici, din Olanda. Ceea ce vad la infopescartv ma umple de euforie pescareasca si abia astept sa-mi inmoi firele in baltile de acolo.
Ca sa intelegeti mai bine despre ce vorbesc, iata povestea unei partide de pescuit la crap... de 2 ore!!!
Mers pe balta la ora 15,00, aruncat 2 lansete la bile tuna spicy de 20mm, cu 1/2 pop-up in coada. Primul crap a intrat dupa 15 minute si l-am scos in mai putin de un minut. Cantarea 8,2 kg si buza de jos nu prea o mai avea...cred ca mai fusese prins de cateva zeci de ori. De aceea cred ca a venit la mal ca o paleasca de platica cum prindeam odinioara (prin anii '80) pe la Valea Argovei sau Sarulesti. Al doilea crap a cantarit 6,5 kg si l-am prins la ora 16,50...era chior de-un ochi...Mai vreti amanunte d-astea? :((

Nu mi-o lua in nume de rau dar aici cred ca vei gasi doar haos.Mai bine cauta o balta de pescuit mai mare acolo la tine sau du-te in Germania sau Franta cand ai timp.
Sper sa gasesti ceia ce cauti.

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: Bine v-am gasit!

Mesaj de Ion Mironov » 18 Apr 2009, 11:20

bine ai venit...sper sa faci si tu o combinatie intre drilurile de acolo si informatiile si peisajele de aici.....fire intinse si kkt pe bete
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Bine v-am gasit!

Mesaj de Amstel » 06 Mai 2009, 13:15

toader nicolae scrie: ... dar aici cred ca vei gasi doar haos.
Chiar si la pescuit?

jonny_23 scrie:bine ai venit...sper sa faci si tu o combinatie intre drilurile de acolo si informatiile si peisajele de aici.....fire intinse si kkt pe bete
Chestia cu combinatiile intre driluri n-am prins-o, cum n-am inteles nici treaba cu excrementu' pe bete. Fie la tine cat de mult, la mine sa vina crapii capitali. Multumesc,oricum, pentru urari!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Bine v-am gasit!

Mesaj de gor965 » 06 Mai 2009, 17:21

Amsterdamer scrie:
jonny_23 scrie:bine ai venit...sper sa faci si tu o combinatie intre drilurile de acolo si informatiile si peisajele de aici.....fire intinse si kkt pe bete
Chestia cu combinatiile intre driluri n-am prins-o, cum n-am inteles nici treaba cu excrementu' pe bete. Fie la tine cat de mult, la mine sa vina crapii capitali. Multumesc,oricum, pentru urari!
:)) ...aia cu KK pe bete e urare clasica intre pescarii de crap de la noi ! ;) Daca iti ureaza cineva : sa ti-o traga la fund !... sa sti ca n-are ganduri ascunse ! :D >:)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Bine v-am gasit!

Mesaj de nagy victor » 06 Mai 2009, 18:08

@ amsterdame !
asta a fost tare de tot !
:)) :)) :)) :)) :))
sa ai fire intinse si .... =)) =)) =))
sa nu te superi pe noi , doar glumim !
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Bine v-am gasit!

Mesaj de toader nicolae » 06 Mai 2009, 18:43

Haosul a pus stapanire pe tot ce misca in Romania,implicit si pe pescuit.Dar ai mai multe variante ca balti si rauri avem slava domnului.Problema este ca la fiecare te lovesti de vreo problema.
1 balti si ape ale statului.............. De aici scoti pestele gata prajit la curent electric
2 balti privatizate mai accesibile la pret.....................Au ceva peste dar nu poate fi vorba de recorduri
3 Balti bune cu peste berechet................................Aici trebuie sa ai grija ca pestele e hranit cu bobite de aur si 2 zile de pescuit te costa cam cat un sejur in Grecia pentru o saptamana.

Alege intre variantele astea si vezi care ti se potriveste.

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Bine v-am gasit!

Mesaj de Madalin Dirla » 06 Mai 2009, 22:52

Bine ai venit printre noi si fire cat mai tensionate in 2009!!!
P.S. Care este "cocaina pt. crap " in Olanda? :D

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: Bine v-am gasit!

Mesaj de Ion Mironov » 07 Mai 2009, 08:16

Amsterdamer scrie:
toader nicolae scrie: ... dar aici cred ca vei gasi doar haos.
Chiar si la pescuit?

jonny_23 scrie:bine ai venit...sper sa faci si tu o combinatie intre drilurile de acolo si informatiile si peisajele de aici.....fire intinse si kkt pe bete
Chestia cu combinatiile intre driluri n-am prins-o, cum n-am inteles nici treaba cu excrementu' pe bete. Fie la tine cat de mult, la mine sa vina crapii capitali. Multumesc,oricum, pentru urari!

combinatia intre driluri era ca aveti pe majoritatea baltilor din afara balauri......si nu se compara o partida la ciortan cu o partida la pesti cu 2 cifre....parerea mea....

eeeeee treaba cu excremente pe bete este ca si cum ti-as ura fir intins ....este o vorba intre noi pescari....departe gandul meu sa iti spun BAFTA. =)) =)) =)) =)) ......MAI TRECI PRIN ROMANIA .....CA VAD CA AI CAM UITAT CARE-I MERSU.......

INFORMATIE cred ca gasesti si chiar daca nu ai gasi poti intreba si cineva cu siguranta iti va raspunde

fire intinse si capturi marete....
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Bine v-am gasit!

Mesaj de Amstel » 13 Mai 2009, 14:47

Mai baieti (shugubeti), multumesc pentru "kkt". Eu va zic fire-n'tinse, zbuciumate sau cum vreti voi. Urarea aia cu trasul la fund e tare, dar nu trebuie spusa pe la astia prin Olanda, ca sunt...cata frunza - cata iarba ...si nu mai scapi...netras :)) .
Aici toata lumea iti ureaza "succes": vanzatorul de la magazinul de articole de pescuit, vecinii, colegii de pescuit, proprietarii de balti, etc. Nu au superstitii legate de acest lucru. Si apropo: tot "succes" se spune si in olandeza - e la fel ca in romaneste.

Referitor la "cocaina crapilor" de aici nu sunt prea multe de spus. Craparii isi aleg un sortiment "dulce" (scopex, capsuna, ananas,aluna prajita, tutti frutti...) si unul cu aroma "de peste" (ton, somon, S&O, caviar, etc). Foarte multi isi fac bilele singuri. Se pescuieste mult la pelete cu aroma de peste. Manacarea de pisici este folosita si ea, mai ales la pescuit stationar.

Pentru mine noutatea a fost folosirea unor "alune", care se numesc aici "kikkererwt (Cicer arietinum)" (http://nl.wikipedia.org/wiki/Bestand:Chana.jpg) . In romaneste nu stiu cum se numesc-poate imi spuneti voi. Ele se gasesc la magazinele turcesti si se vand deshidratate. Costa 2 euro un kg. Le pui in apa 24 de ore si isi maresc volumul de 3-4 ori. Apoi le fierbi pentru 3-4 minute. Le pui pe rig cum pui si bilele. Am prins multe bucati la ele, dar de dimensiuni mai mici decat la bile sau pelete.

Mai vorbim, ne mai imprietenim...
Fire intinse!

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Bine v-am gasit!

Mesaj de nagy victor » 13 Mai 2009, 18:59

Amsterdamer scrie:Mai baieti (shugubeti), multumesc pentru "kkt". Eu va zic fire-n'tinse, zbuciumate sau cum vreti voi. Urarea aia cu trasul la fund e tare, dar nu trebuie spusa pe la astia prin Olanda, ca sunt...cata frunza - cata iarba ...si nu mai scapi...netras :)) .
Aici toata lumea iti ureaza "succes": vanzatorul de la magazinul de articole de pescuit, vecinii, colegii de pescuit, proprietarii de balti, etc. Nu au superstitii legate de acest lucru. Si apropo: tot "succes" se spune si in olandeza - e la fel ca in romaneste.

Referitor la "cocaina crapilor" de aici nu sunt prea multe de spus. Craparii isi aleg un sortiment "dulce" (scopex, capsuna, ananas,aluna prajita, tutti frutti...) si unul cu aroma "de peste" (ton, somon, S&O, caviar, etc). Foarte multi isi fac bilele singuri. Se pescuieste mult la pelete cu aroma de peste. Manacarea de pisici este folosita si ea, mai ales la pescuit stationar.

Pentru mine noutatea a fost folosirea unor "alune", care se numesc aici "kikkererwt (Cicer arietinum)" (http://nl.wikipedia.org/wiki/Bestand:Chana.jpg) . In romaneste nu stiu cum se numesc-poate imi spuneti voi. Ele se gasesc la magazinele turcesti si se vand deshidratate. Costa 2 euro un kg. Le pui in apa 24 de ore si isi maresc volumul de 3-4 ori. Apoi le fierbi pentru 3-4 minute. Le pui pe rig cum pui si bilele. Am prins multe bucati la ele, dar de dimensiuni mai mici decat la bile sau pelete.

Mai vorbim, ne mai imprietenim...
Fire intinse!
Daca nu ma insel, la noi se numesc alune tigrate , este folosit acolo unde somoteii ( somnul pitic ) maninca tot ce cade in apa , se inmoaie , se fierbe , se gaureste cu burghiul , se pune pe firul de par si se prinde pestele , simplu , nu ? **==
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Pescuit in Olanda !

Mesaj de gor965 » 13 Mai 2009, 23:00

@nagy victor
Nu sunt Tiger Nuts ! Alunele tigrate arata asa:
ANTIGERNUTS_xl.jpg
(28.46 KiB) Descărcat de 441 ori
super__11877990.jpg
296-tiger-nuts_500w[1]_3.jpg
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Pescuit in Olanda !

Mesaj de Amstel » 13 Mai 2009, 23:49

- se numesc "chickpeas" in engleza, "pois chiche" in franceza- au dimensiunea initiala de 9 mm dar dupa fierbere cresc la 18 mm, deci nu cresc de 3 ori in volum ci doar de 2 ori.

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Pescuit in Olanda !

Mesaj de vali003 » 14 Mai 2009, 00:13

In romaneste se numesc naut , iar in tarile arabe humus , eu le folosesc doar la nadit , nu am incercat sa pescuiesc cu ele . Fire intinse .

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Pescuit in Olanda !

Mesaj de gor965 » 14 Mai 2009, 00:52

vali003 scrie:In romaneste se numesc naut , iar in tarile arabe humus , eu le folosesc doar la nadit , nu am incercat sa pescuiesc cu ele . Fire intinse .
Naut (fasole garbanzo, bob bengalez)... eu tot de nadit stiam ca-i bun ,dar n-am habar cum si cu ce anume se prepara mai bine ! :) Am un amic care-mi tot spune ca el da cu naut dar am zis ca zice la misto...o sa-l intreb cum procedeaza exact ! :D ... ;)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuit in afara tarii”