Pesti rari

avat, somon, pastrav, etc...

Moderator: mini_mic

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Pesti rari

Mesaj de mini_mic » 02 Feb 2008, 13:53

Cineva deschisese un subiect legat pescuitul mihaltului si al altor pesti cu importanta scazuta pt pescari, si foarte rar intalniti. Spusesem ca la una dintre ultimele partide pe Dunare prietenul meu a reusit sa prinda un peste rar, de dimensiuni notabile, insa mai interesanta a fost reactia celorlalti pescari care nu stiau despre ce e vorba. Ba mai mult la unii din ei le era frica sa il atinga :lol: . Era vorba de un fusar, care din cauza aspectului lui a fost pus pe pamant si fotografiat acolo ca nu cumva sa sara sa muste :lol: . Oricum pestele a fost eliberat fara sa pateasca nimic.
Imagine
Imagine

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Pesti rari

Mesaj de doru » 02 Feb 2008, 18:39

Surprinzatoare reactie pt .pescarii care nu au vrut s-al atinga.Ce ar face daca ar pescui pe Amazon si ar prinde tot felul de ciudatenii exotice?Acest lucru denota o totala lipsa de cunoastere a apelor noastre.Precis erau pescari de magazin.Am scris cateva randuri sambata despre Mihalt ,caci putina lume il cunoaste,dar s-a schimbat rubrica.Sunt destule specii mai deosebite si rare prin apele noastre .Ar trebui popularizate toate soiurile si modalitatile de a putea captura macar pt. a vedea pe viu micile minunatii si a nu se speria lumea de ele.Pacat ca nu am facut poze tuturor raritatilor capturate ,dar daca norocul n-o mai surade o sa schimbam asta.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Pesti rari

Mesaj de gor965 » 02 Feb 2008, 18:59

Am prins si eu unul cam la 250 gr ,in 2003. Pescarii batrani spuneau ca atunci cand trage fusarul poti sa strangi si sa pleci acasa findca nu mai trage alt peste,intamplator mai prinsesem o mreana inainte si dupa acea o platica !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Pesti rari

Mesaj de doru » 02 Feb 2008, 19:46

Pescuind des am capturat intamplator fusar ,doi trei pe an si de regula mici[15 cm].Am scris si eu sambata ca atunci cand prinzi fusar nu mai trage alt peste si este asa ,mi s-a intamplat de cateva ori.Un vecin mult mai in varsta care a avut ceva activitate la viata lui in ale pescuitului,de la care am avut ce invata ,la inceput era luat in ras cand ne mai spunea cate un lucru de genul asta . Timpul si experienta i-au dat de fiecare data dreptate.Conteaza foarte mult sfaturile de la un prieten veteran in ale pescuitului.Experienta face o partida de pescuit reusita cand la altii nu musca nimic.Poti fi inarmat cu scule de ultima generatie si super nade si momeli daca nu cunosti cat de cat apa si daca nu ai cerut sfatul veteranilor ,raftul de la supermarket ne arata ce ar fi trebuit sa prindem.

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Pesti rari

Mesaj de mini_mic » 03 Feb 2008, 00:08

doru scrie:Pescuind des am capturat intamplator fusar ,doi trei pe an si de regula mici[15 cm].
Asta avea cam 40 cm :). Mie mi s-a parut destul de mare; la sectiunea capturi intr-o revista de specialitate am vazut cu ceva ani in urma un fusar de o dimensiune apropiata si era considerat captura serioasa :)

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Pesti rari

Mesaj de stefanflorin » 04 Feb 2008, 02:26

Sa va vad cand prindeti unul la aprox 600g :shock: cum a prins un prieten de al meu la Dunare si inchipuiti-va ca era noapte si nu i se vedeau decat ochii care sticleau ca cei ai unei pisici :shock: si am prins destui fusari in Dunare si chiar in Jiu unii dintre ei destul de rasariti si nu sunt chiar asa raritati, iara chestia cum ca daca prinzi fusar nu prinzi altceva din experienta pot sa zic ca nu are legatura caci am prins si cand tragea crapul sau carasul si cand nu tragea nimic altceva. Da ce te faci cand prinzi o anghila :lol: sa vezi atunci panica, se incolaceste pe mana ca sarpele si e imposibil sa o ti fara sa alunece ca sa nu mai zic de montura ca ti-o incurca de trebuie mai mult ca sigur sa o refaci.
anghila.jpg
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Re: Pesti rari

Mesaj de Lucian Nagy » 05 Feb 2008, 00:08

Frumoasa anghila!!!prima mea anghila am prins-o prin 2000-2001,,si asteptam sa vad !!monstrul"" ,,ca asa se simte la mina,,si cind l-am vazut.......am luat-o la fuga impreuna cu cumnatul.... :oops: :oops: :oops:

Avatar utilizator
boieru
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 23 Feb 2008, 13:10

Re: Pesti rari

Mesaj de boieru » 25 Mar 2008, 15:24

Si eu am prins destule anghile pe care le-am mancat cu placere, sunt excelente!

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Re: Pesti rari

Mesaj de Lucian Nagy » 18 Iun 2008, 22:19

Salut.revin cu ceva poze de la partidele mai recente.FIR INTINS!!!
anghila,,prins ala vierme(buchet)
anghila,,prins ala vierme(buchet)
Eu,,impreuna cu generatia urmatoare de pescarite
Eu,,impreuna cu generatia urmatoare de pescarite
si o cu totul alta generatie
si o cu totul alta generatie

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Re: Pesti rari

Mesaj de Lucian Nagy » 18 Iun 2008, 22:22

Intentia mea a fost ca poza cu anghila sa apara prima,,si cea cu lebedele ultima,,dar a iesit invers.Poate le rectifica cineva.Multumesc de intelegere.FIR INTINS!!!

Avatar utilizator
miska
membru activ
membru activ
Mesaje: 142
Membru din: 14 Ian 2008, 14:23
Localitate: la pescuit

Re: Pesti rari

Mesaj de miska » 19 Iun 2008, 12:11

pe mures zona lipova arad este plin de fusari nu stiu ce frica trebuie sati fie cand il prinzi am prins si 5-6 intro partida si cu zvonul ca atunci cnd trage fusarul nu mai trage nimic nu este adevarat cel putin eu pot so confirm
always think like a fish

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: Pesti rari

Mesaj de Qnyx » 19 Iun 2008, 19:42

Lucian Nagy scrie:Intentia mea a fost ca poza cu anghila sa apara prima,,si cea cu lebedele ultima,,dar a iesit invers.Poate le rectifica cineva.Multumesc de intelegere.FIR INTINS!!!

E Ok acum ?
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
tudorabr
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 01 Feb 2009, 13:48
Contact:

Re: Pesti rari

Mesaj de tudorabr » 04 Feb 2009, 19:43

prima data am iesit la pescuit la vobler cu ovidiu(prieten cu levi) si levi(patron atta si prieten cu tata care ii patron nootka/hysport) pe Belis. Eu am prins o mleandra vargata, prima data am crezut ca este un clean sau un biban cnd l-am scos minune era o mleandra vargata cei doi care au si participat la concursuri pe Belis mi-au spus ca nicodata n-au prin o mleandra vargata. Ce sa zic, norocul incepatorului? Dar ori ce inceput bun are si un sfarsit bun , asa ca i-am dat drumu. N-am facut bine?

Avatar utilizator
scorpion
Veteran
Veteran
Mesaje: 1105
Membru din: 28 Ian 2009, 15:05
Localitate: IASI

Re: Pesti rari

Mesaj de scorpion » 20 Feb 2009, 19:11

daca mancati din cand in cand peste, va recomand sa serviti si fusari ,veti constata ca sunt foarte gustosi.pe prut daca folosesti rame sau vetriga e imposibil sa nu prinzi macar un fusar.in multie ani petrecuti pe prut ,mi s-a intamplat sa prind destui fusari de dimensiuni notabile chiar odata cand am prins un fusar un prieten care era cu mine glumind, spunand ca saracul fusar ar fi deoseama cu mine.deasemeni si mihalt este pe prut dar acesta il eliberez intotdeauna

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Pesti rari

Mesaj de stefanflorin » 20 Feb 2009, 21:57

Deci tudora sa inteleg ca esti copil de patron din postul tau? :))
Ontopic: ce e aia mleandra vargata? o poza ceva caci nu am auzit pana acum denumirea asta :-/
Work is for people who can't fish!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la alti rapitori”