atragere crap mare

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
AlexPan
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 28 Mai 2017, 05:27

atragere crap mare

Mesaj de AlexPan » 28 Mai 2017, 05:52

Salutare tuturor !
Sunt nou pe forum.
Mult respect pentru Info Pescar, mie mi-a deschis ochii la multe
topicuri legate de pescuit despre care nu eram constient inainte ...
ochii si ulterior portofelul :) .

Eu pescuiesc de obicei Catch & Release.Am sa merg pe un bazin de crap de la marginea Bucurestiului (in zona Popesti-Leordeni, e evident care e dar nu dau numele baltii explicit). Va fi a 3-a mea iesire pe balta respectiva.
In iesirile anterioare am reusit ceva "capturi" dar toate mai mici de 7kg. Am o problema. Mi-am propus, si nu am reusit pana acum, sa cresc limita superioara a capturilor ( sa ma duc spre 10-12kg). Ma gandeam la tehnici de selectie care sa nu micsoreze foarte mult numarul trasaturilor totusi. Adica mi-e frica sa incerc lucruri foarte radicale ca sa nu ratez partida tare de tot.Sumarul partidelor anterioare, pe scurt (in medie, in mare, per partida) : 8-10h cu 15-20 trasaturi si pesti : 2 de 6-7kg, 2-3 de 4-5kg, restul mai mici. Pescuit in general la pop-up mic de 8-10mm ( am incercat si altele - bile, snowman, rame, viermusi - fara prea bune rezultate).

M-am gandit sa incerc sa atrag si crapi mai mari (chiar si un 8-9kg ar fi bun) la urmatoarea partida dar fara sa micsorez f.
mult numarul trasaturilor si, ca atare, distractia pe durata partidei. Tehnici la care m-am gandit :

1) cresterea distantei intre fir de par si pop-up (dar cred ca voi rata multi pesti < 4-5kg)
2) cresterea marime pop-up la 14mm (dar cred ca voi avea trasaturi mult mai rare)
3) sa mut nadirea de intretinere pe bile/pelete mari (poate va merge) - in loc de nada obisnuita cu granulatie mai fina
4) mutarea permanenta a 1-2 lansete pe bile f. mari si pe snow man ( pana acum toate erau pe pop-up mic pt. ca
aveam trasatura oarecum "garantata")
5) pescuit la waggler "intre ape" la o lanseta pentru a creste frecventa trasaturilor si a cauta mai activ crapul
(in special in perioada "moarta" 11.00-15,00,e posibil sa se urce mai spre suprafata crapul - nu cred eu ca el chiar nu mai se hraneste atunci, doar ca e mai greu de gasit )
6) (f. putin tentant) cresterea marimii carligului la 4 (are oare de a face ? in afara de greutatea mai mare care modifica mecanica monturilor) si f. putin tentant de asemenea pentru ca n-as vrea sa ranesc pestii cu un carlig mare (cu sarma groasa)

Mentionez ca sunt super novice, asta ar fi cam a 5-a partida de pescuit. M-am reapucat de pescuit relativ recent
in urma cu 1 an. Am pescuit f. mult cand eram copil (acum 20 de ani) , la undita (de trestie) cum se spune, am avut o
copilarie superba.
Astept sfaturi si va multumesc mult anticipat !

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”