Crap de balta vs salbatic !

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de stefanflorin » 22 Ian 2009, 03:06

miska la fel ca tine m-am minunat si eu, si ceilalti care erau langa mine ~x( tu crezi ca mie imi venea sa cred ca efectiv trageam cu toate fortele ma dureau mainile si nu puteam sa-l aduc un cm si initial dupa ce l-am intepat am zis ca nu are mai mult de 4-5 kg ca urca si pe urma mi-a luat-o la vale si parca era submarin. Deci lua fir usor de tot, toata lupta a durat vreo juma de ora pana s-a terminat firul si a rupt de la nodul cu firul de umplutura (cam de 0.40). Poate nu or mai fi fost 200 de m pe tambur dar 180-190 tot erau...doar ce pusesem 200 de m nou nout, si sa zic ca agatasem de 2-3 ori 8->
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de florentiniuga » 22 Ian 2009, 03:24

Cred ca se pune putin gresit problema. In general un crap de 3-4 kg e mult mai nervos decat unul de 10-15 kg si asta o spun din experienta personala atat din Delta, din zone cu curent puternic si multa agatatura, cat si de pe balti. Concluzia este ca unul mic iti poate pune intr-adevar probleme mari, in special ajutat de curentul apei.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
tonyboss
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 06 Ian 2009, 23:56

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de tonyboss » 25 Ian 2009, 14:28

am avut si eu experiente cu crapi salbatici de2-5 kg ,astia mici sant rai dar nu prea cred sa imi rupa firul sau #:-S batul ,pe ape repezi cu obstacole multe da,ocolo chiar ai probleme.
asta garantez ca stia sa croseteze si mia creat ceva probleme in ciuda faptului ca a fost mic.
asta garantez ca stia sa croseteze si mia creat ceva probleme in ciuda faptului ca a fost mic.
BALTA HOTARESTE CAND CUI SI CAT

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de gor965 » 26 Ian 2009, 16:34

O remarca as vrea sa fac ! Pe vremuri prindeam intr-o crescatorie ciortani de 1-2 kg la undita de 4 m cu fir de 0.18 si ac nr.10 . In ziua de azi ,pe apa salbatica am cele mai dese rupturi la fir de 0.35 ,varga de 7 m si ac nr.4 ...mai mereu faptasul nu trece de 4 kg si sunt exact genul : "musca si fugi" ! :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
bmjean
senior
senior
Mesaje: 199
Membru din: 01 Feb 2009, 11:44
Localitate: Oradea

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de bmjean » 08 Feb 2009, 13:45

Subscriu si eu celor care au afirmat ca un crap salbatic este mai puternic decat cel de balta!
Sunt mai multe considerente, dintre care as mentiona, habitatul in care traieste, unul in curent (aproape continuu), pe cand celalalt in curent care tinde spre zero, unul culege hrana din "zbor", altul o absoarbe de pe substrat.
Cand am prins un crap pe Crisul Repede (chiar in curent, nu degeaba ii spune repede) a inceput sa i-a fir in aval pana am ajuns la lanseta si am dat contra, apoi am recuperat apoape constant, dar greu, in amonte pana la mine, nu stiam ce este (credeam ca o mreana mare, asa era de puternic).
Iar treaba cu firul de 0.30, 0.35, 0.40 la un crap de 4 kg sa se rupa? pai aici sunt mai multe lucruri de analizat:
1. firul de cati ani e pe lanseta (sa nu mai zic de cati ani a fost prin magazin)
2. dupa fiecare pescuit, se degreseaza firul si se indeparteaza primii metri care au fost supusi in timpul pescuitului la uzura maxima. Sa nu fie zone cu fir intins, piscat, apaltizat, noduri, etc.
3. Eu prefer ca la fiecare pescuit sa-mi fac monturile din nou, prefer sa tin lansetele in husele originale, la fel si mulinetele. La varga de ex. fac montura din fir nou.
4. Inlocuirea firelor macar la 2 ani. Ele "lucreaza" si se degradeaza si in dulap, dapai in apa.
5. Trebuie tinut cont de tot ansamblu: fir, mulineta (cu frana reglata), lanseta, si indemanarea pescarului (nu te bazezi numai de fir, ca scrie pe rola x kg forta, etc.), ele trebuie sa lucreze in asa fel incat nici una din ele sa nu fie solicitata la maxim. Greutatea pestelui in apa e mai mica decat pe uscat, dar zmuciturile pestelui se contrabalanseaza cu "lucratura ansamblului".
6. Mulinete unse, firul sa curga pe rulmentul de pe galet (sa nu fie blocat), inelele lansetei curate, si nedeterioarate, chiar unse, etc., frana reglata (sau o mai reglezi in timpul drilului).
7. Sigur ca mai sunt multe de discutat, dar astea am vrut sa subliniez in special.
8. Si...rabdare.
Am observat la multi pescari pe care i-am intalnit ca doreau foarte repede sa aduca pestele pe mal...pai asta e pescuit? ...unde e frumusetea si placerea drilului? Pesti pot sa cumpar si sa pun in juvelnic, dar nu ma incalzeste cu nimic. Da, recunosc ca sunt situatii cand sunt agataturi, scoici, pietre ascutite in apa si se poate pierde un peste, dar cred ca in marea lor majoritate se pierd prin nerespectarea unor reguli de baza, printre care si cele enumerate mai sus si incepem sa dam vina pe oricine sau orice, in loc sa analizam unde am gresit, ca data viitoare sa incercam sa nu mai comitem astfel de greseli. Degeaba i-mi cumpasr nu stiu ce fire de nspe mii de lei sau chiar milioane, daca nu le intretin sau nu le mai schimb, fabricantul nu are nici-o vina, si ca la orice produs caracteristice sunt valabile la data productiei, nu la data utilizarii lui. Ar trebui si pe fire sa fie obligati producatorii sa treaca termenul de fabricatie si o perioada de garantie. Cred ca toti am luat plasa candva, nu?
Scuze ca am scris prea mult, dar simteam nevoia s-o fac!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de gor965 » 08 Feb 2009, 16:00

@bmjean
Daca la cele spuse de mine faceti referire ,cum ca ar fii discutabila cauza din care am multe rupturi la fir de 0.35 ,tin sa (re)precizez ca pescuiesc la varga fixa !Cand mi-a tras si a plecat in fata ,daca nu-l preiau din scurt ...pa pa ,s-a lansat si nu-l mai pot intoarce . Pescuind atatia ani la varga pot sa spun ca pestii mai mari nu sunt grabiti sa fure din nada ,de cele mai multe ori cu momeala in gura , o iau spre lateral si nu intra in panica asa usor precum cei mici ,tocmai ptr. ca montura la varga fixa e mult prea usoara ptr. a-l indispune prea tare din prima (precum monturile de lanseta cu plumbi mari ce favorizeaza autointeparea ). In plus pestii salbatici pana in 4 kg sunt incredibil de rapizi si in primul sprint pun o tensiune in fir fantastic de mare ! Cand mi-a tras si n-am fost atent ,cei mai multi au scuipat acul din momentul in care au simtit ca trag cele 5-6 gr. de plumb si eventual au simtit rezistenta opusa de catre pluta ,dar daca apuc sa-l intep exact cand pleaca cu momeala ,am 50% sanse sa-l scot si daca apuc sa-l opresc in primul sprint am 90 % sanse sa-l aduc la mal ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
bmjean
senior
senior
Mesaje: 199
Membru din: 01 Feb 2009, 11:44
Localitate: Oradea

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de bmjean » 08 Feb 2009, 19:06

@gor965
Nu vreau sa va contrazic, dar dupa experienta mea, pescuind si la varga fixa de aproape 40 de ani, cu fire mult, mult mai subtiri, am prins si pesti mari si mai ales pe curent, dar in general, eu pescuind cu fir de 0.35 la lanseta(poate ca eu folosesc Carp Epert- in care cel putin pana acum am incredere), mi s-a mai intamplat ca s-o agat intr-o craca sau chiar intr-o salca de pe malul opus (pe Crisul Alb), efectiv am rupt craca sau salcia, mai repede decat firul si oricum daca vroiam s-o rup trageam bine de fir, cu mana tineam tamburul mulinetei oprit, si cu lanseta pe lungul firului (i-mi banuiam de ea) si abia daca-l puteam cu efort rupe. Desi mai mult pescuiesc cu fir de 0.27mm.
Poate undeva la legaturi firul avea un punct slab, pentru verificarea rezistentei monturii propun sa face-ti un test pe mal.
Intradevar crapii salbatici sunt mai puternici, precum si faptul ca, crapii mai tineri sunt mai vanjosi...dar raman la parerea mea la rezistenta unui fir bun de 0.35 (nu neaparat de care folosesc eu).
Intereseant ar fi de stiut unde ceda firul? In ce zona? Eu folosesc de ex. plumbi culisanti, stopper siliconic, vartej la imbinarea cu inaintasul daca e cazul si folosesc nodul clinch, nici un plumb sferic pe fir, eventual din plumb moale, altfel se distruge diametrul firului si acolo va ceda prima data. Sa nu fie firul prea rigid, pe distante scurte poate sa-i rupa "gura pestelui", sau chiar rupe la soc. Prefer sa mai ridic eu mana inca 20 de cm dacat firul sa fie cu elasticitate mica. Poate si marimea carligelor (eu dau cu nr.6 si uneori si cu 8), eu stiu, sunt cazuri si cazuri.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de gor965 » 08 Feb 2009, 19:44

Lasam deoparte lanseta ,ca inca nu mi-a rupt nici un peste ...ce-am pierdut a fost din cauza scoicilor ! Revenind la varga fixa si crapul salbatic , am explicat eu aici ce tehnica folosesc ! Daca gresesc cu ceva accept sfaturi cu draga inima ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
bmjean
senior
senior
Mesaje: 199
Membru din: 01 Feb 2009, 11:44
Localitate: Oradea

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de bmjean » 08 Feb 2009, 20:52

Felicitari de captura!
Eu incepusem sa raspund in primul rand celui care a initiat topicul, cu crapii pe Jiu, si eu pescuind mai mult pe Crisuri, am avut si eu rupturi la fix, bologneza, feeder, dar cu fire mult mai subtiri (max.018), dar la 0.27 si 0.35 cu folosesc eu la lanseta, nu.
In comparatie cu fixa, aici reiese avantajul bolognezei, poate si rubansienei. feederului. lansetei, dar si la ele cu avantajele si dezavantajele lor.
Eu am o fixa de 6.35m din 14 elementi cu diametru de 2.5cm la talon si 0.7mm in varf, foarte sensibila (o bijuterie) pentru ciprinidele de pe cris si nu pentru crapi mari.
Sfat, eu as schimba carligul (eu folosesc Gamakatsu), plumbul sa fie culisant, daca nu e, si eventual lungimea forfacului.
Sa nu fie vre-un somn prin zona!
Sa auzim de bine!

Avatar utilizator
many
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 08 Feb 2009, 16:41

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de many » 08 Feb 2009, 22:03

un crapcean de 3 kg nu prea cred pote mai mare

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de stefanflorin » 09 Feb 2009, 15:37

ma oameni :D ce am scris eu cand am inceput topicul si ce scrieti voi...am zis ca daca nu-i dai fir in moentul cand pleaca in forta si pleaca nu jucarie (rog pe cei care pescuiesc in crescatorii sau alte balti "ligheane cu peste" si nu au prins crap pe rau sa se abtina pt ca sunt lucruri total diferite) si mai ales daca apa nu are mai mult de 1m jumate, te face "muci" . Pestele in apa o fi mai usor ca pe mal, insa forta pestelui in apa si viteza de deplasare il fac sa para mult mai mare. Ca exemplu inteapa un ciortan de 1kg pe o balta cu fir de 0.10 care in general tine 1kg+ ce zici il poate rupe? eu zic ca da si fara sa se chinuie. In fine...pana nu vezi cu ochii tai tinzi sa citezi din carti...asta e si farmecul pescuitului intr-un fel, tot timpu apare ceva nou.
PS: treaba cu gresatul firului se face numai cand dai la pluta pe ape curgatoare in rest nu faci altceva decat sa dai portanta mai mare firului si implicit mai greu de pescuit impotriva curentului.
PPS: am dat cu carp expert si mi se pare o mare exagerare in ceea ce scrie pe role + rezistenta mica la abraziune
Work is for people who can't fish!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de gor965 » 09 Feb 2009, 16:49

:)) ...te face "muci" ...pe apa mica...e perfect adevarat ! ;)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
tg jiu team
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 04 Oct 2008, 11:51

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de tg jiu team » 12 Feb 2009, 10:31

am citit si eu postarile de mai sus si am inceput sa rad .Vreau sa va spun ca sunt din tg-jiu si pescuiesc exclusiv la crap si 80% pe Jiu.sa va spun cum e treaba cu crapii:daca dau in baraj dau cu fir de 0,285 si nu am avut ruptura ; daca dau pe cursul salbatic al Jiului atunci 0,40 si carlig 3/0 fiindca dupa intepare se baga in agatatura.cea mai recenta captura marti 10.02.2009 - 17kg-patrat mamaliga. :-$

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de stefanflorin » 12 Feb 2009, 17:42

tg-jiu locatia unde l-ai prins, poze ceva ? de gogonate suntem satui L-)
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
miska
membru activ
membru activ
Mesaje: 142
Membru din: 14 Ian 2008, 14:23
Localitate: la pescuit

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de miska » 12 Feb 2009, 19:01

(ptr tg jiu team) si nam inteles concluzia :-?? poate ai gresit topicul sau ai vrut sa ne povestesti unde pescuiesti tu si cu ce grosime de fir dar esti off topic parerea mea :)
always think like a fish

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”