Crap de balta vs salbatic !

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de marian_popescu » 12 Feb 2009, 21:57

fii of topic in continuare, te rugam,...si posteaza si o fotografie impreuna cu ceva date mai concrete. fii fara mila si trimite-ma la pescuit, ca daca il vad ...torpila veritabila de rau, sigur nu dorm pana nu ma racoresc
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de misu_sipanu » 13 Feb 2009, 21:34

@-) @-) @-) @-) sint nascut,crescut in Tg JIU,adevarul ca am plecat de vreo 14 ani.Probabil ca s a schimbat configuratia Jiului.Chiar exista CRAP ???????????As fi mindru de asta! :D

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de stefanflorin » 14 Feb 2009, 00:38

exista crap, chiar ai fi foarte surprins ce partide se pot face pe jiu insa cu braconajul asta parca de la an la an se deterioreaza populatia de peste din ce in ce mai rau. Problema este ca specimenele cum afirma domnul de mai inainte ca a prins sunt ffffffffff rare insa nu imposibil de prins. Oricum tind sa cred ca a fost doar o mare minciuna pana nu vad dovezi. Primavara, prin aprilie cand vine viitura din topitul zapezilor din Dunare urca tot felul de monstri in zona inferioara barajului Isalnita si cred ca ai cele mai mari sanse sa prinzi asemenea specimene de crapi sui cteno sau somn, din pacate este si perioada prohibitiei. 8->
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
scorpion
Veteran
Veteran
Mesaje: 1105
Membru din: 28 Ian 2009, 15:05
Localitate: IASI

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de scorpion » 19 Feb 2009, 08:54

pe prut crapul e mai domol poti folosi linistit fir de 0,2 daca ai un pic de experienta, dai afara crap care poate ajunge si la 10 kg

Avatar utilizator
digitart
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 04 Feb 2009, 20:11

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de digitart » 22 Feb 2009, 16:53

miska scrie:eu ii dau dreptate la stefan florin privind contradictile dintre cei 2 un peste de 3/4 kg pe rau este mult mai puternic decat unul de 12/14 kg am driluri filmate pe videocamera cu crapi peste 10kg ies afar ca si carasii recunosc ca iti mai da cate unul de lucru dar unul mic pe rau este de 2 ori mai vioi pe balta este diferit deci stati atenti cu frana bi
ne reglata pe rau ca asa cum spune stefan poate sati rupa lejer firu :) stefane cu 200 de metri de fir luata de un crap mai scurteaza nu mia luat somni de peste 50 de kg mai mult de 80 90 de mt de fir dar mai un teno 200de mt
Nu te supara... cIti metri are un..." mt. "..???? :-?

Avatar utilizator
digitart
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 04 Feb 2009, 20:11

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de digitart » 22 Feb 2009, 17:02

scorpion scrie:pe prut crapul e mai domol poti folosi linistit fir de 0,2 daca ai un pic de experienta, dai afara crap care poate ajunge si la 10 kg
Dragul meu, cu fir de 0,2mm il scoti din...acvariu, =P~ eventual din balta amenajata si fara agatatura !
La Dunare, daca i-ai dat 1m sau 2m de fir, risti sa-l pierzi in primul copac care este sub apa si apoi... ~x(

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de toader nicolae » 23 Feb 2009, 01:23

Domnilor ganditi-va cei care au agatat carligul pe fundul apei legat cu un fir de 0.4 si cam cat ati tras de el ca sa il rupeti si apoi ganditi-va ca un peste de 4-5 kg trage de el .Cum sa-l rupa cand tie iti vine sa plangi pana il rupi.Eu sunt din Galati si am vazut multe capturi mari (nu am prins [-x [-x [-x [-x sa nu se creada ca sunt pescar :)) :)) :)) ) si cu fire de 0.5 -.0.6 nu au prea miscat in front inclusiv un crap de aprox 25 de kg prins cu o lanseta facuta de lipoveanul acela dintr-o bara de aluminiu cu niste inele de inox si un junghi de mulineta ruseasca de cred ca si daca vroia sa-i dea fir bietului peste nu avea nici o sansa.Dar a eliberat pestele spunand "am sapun destul acasa ".Asa ca nu va mai jucati cu vorbele cand e vorba de fire de la 0.4-0.5 in sus ca o sa va lege cineva cu ele la balcon si o sa urlati de foame :)) :)) :)) :)) :)) .Iar ca test cumparati un fir carp expert(altul nu am incercat) de 0.5 si atarmati 15 kg de el si imi spuneti daca se rupe, iar nodul nu conteaza care.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de stefanflorin » 23 Feb 2009, 15:59

oare cati dau cu fir de 0.50 la crap nu te intrebi?
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
scorpion
Veteran
Veteran
Mesaje: 1105
Membru din: 28 Ian 2009, 15:05
Localitate: IASI

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de scorpion » 23 Feb 2009, 18:00

Digitart !te invit la vara pe prut sa asisti la o partida de crap cu bologneza si poate avem sansa sa dam si de un crap mai mare ,si ai sa vezi ca se poate si cu fir subtire.daca lanseta e par, atunci si firul trebuie sa fie mai gros dar cu lansete lungi si elastice, drilul e mai placut si adrenalina creste.de exemplu un prieten de pescuit a avut asta toamna sansa unui drill de 8 ore ,chiar daca firul a cedat in final,cele 8 ore au fost traite la intensitate maxima...

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de toader nicolae » 23 Feb 2009, 18:31

Frate scorpion te asigur ca toti pescarii de dunare dau cu 0.5-06 pentru ca nu trebuie sa arunce departe(maxim 25 de metri) ca sa prinda primul prag unde langa mancarea pestelui care e adusa de curent sunt si milioane de scoici ,melci. cioate ,pietre etc.Asa ca nu prea ai ce cauta la dunare cu "ate de papiota" gen 0.3.Pestele pe dunare de obicei nu rupe firul ,pur si simplu il taie.Credeti oare ca buza pestelui este mai rezistenta decat un fir de 0.5 si un carlig 2/0?

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de stefanflorin » 24 Feb 2009, 00:52

tu cu ce scule pescuiesti cu firul ala? chiar sunt curios, la asa fir iti trebuie cel putin multiplicator si lanseta pt pescuit marin ca sa poti sa profiti de rezistenta lui, si raman de parere ca scoica taie si 0.3 si 0.5 la fel, nu stiu...asa vad eu lucrurile, poate ma insel... si daca dai de un submarin ca ai 0.3 sau 0.5 tot iti trebuie noroc ca sa il scoti, la ce e in Dunare e loterie. Hai fire-ntinse si fiecare cu ce are si cu stilul lui!
PS: 8 ore un dril... nici nu mai conteaza ca nu a scos pestele, distractia a facut toti banii
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de toader nicolae » 24 Feb 2009, 12:52

Cu bete de 3 metri actiune 150 300 g si cu mulinetele de pe balta (okuma power-liner sunt senzationale).Pe tamburii de balta am fir de 0.25 si pe tamburii de dunare am 0.6 cu inaintas de 0.4 textil cam 10 metri iar carligul il leg cu textil teflonat de 0.2 pentru ca daca agat sa pierd doar carligul nu tot ansamblu.Trebuie sa scoti cat mai repede pestele dupa fund ca sa nu poata taia linia asa ca nu poate fi vorba de dat fir.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de gor965 » 24 Feb 2009, 14:29

Dl. Toader ,vi-i s-a intamplat vre-o data sa agatati si sa lasati TOT inaintasul in apa ?
Efectiv , ce rol are inaintasul ala din moment ce aveti 0.60 mono pe linie ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de toader nicolae » 24 Feb 2009, 17:52

Se taie putin mai greu in scoici iar firul de care leg carligul are numai 7-8 cm si este legat la 10 cm deasupra plumbului care este fix.Ma intereseaza ca cei 7-8 cm de textil subtire sa ajunga mai greu in contact cu scoicile de pe fund.Stiu ca e cam grosolana montura dar reduce mult sansa sa fie taiata(nu in totalitate) iar cand am agatat fara exceptie s-a rupt firul textil subtire(ITI VINE SA TE BATI SINGUR PANA IL RUPI).Pentru anul acesta vreau sa incerc o montura elicopter si sa vad daca tubul anti tangle reuseste sa ma scape de problemele cu scoicile.IF IS GOOD I WILL TELL YOU ;) ;) ;) ;)

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de gor965 » 24 Feb 2009, 18:19

but now tell me , you don't brake the leader first , prior to lose the lead ? :-? :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”