Crap de balta vs salbatic !

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de Laurentiu » 25 Oct 2009, 21:10

In urma cu 10 ani mergeam pe Dunare la pescuit de foarte multe ori. Dadeam numai cu fir de 40, acul legat pe linia principala, lanseta de 2,40 din fibra sticla plina si mulineta Daiwa model de acum 30- 40 ani veche recuperare 3,5/1, dar troliu nu gluma, cu melcul si pinioane de otel, le mai am si acum dar nu mai lucreza frana bine. In fine...am intepat multi crapi, dar numai unul l-am vazut la culoare, nu cred ca avea mai mult de 3kg. Mi-a rupt la mal fir de 40, carlig legat pe direct. La restul nici coada nu am vazut-o, e adevarat ca dadeam aproape numai in agatatura, altfel stateam degeaba cu lanseta in Dunare.
Ca momeala foloseam patratica de mamaliga cat o cutie de chibrituri si niste boilesuri facute de mine vai de mama lor, abia aparuse la noi moda lor, furasem reteta de la tv printre picaturi, nu era internetul asa de raspandit.
Mi-e dor de Dunare, de Rasova, bratul Borcea, Balta Ialomitei, Alionte... :-<

Avatar utilizator
razvanger
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 14 Ian 2009, 00:34

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de razvanger » 28 Oct 2009, 23:15

eu tot nu inteleg ce faceti voi cu fire asa de mari ...eu folosesc un fir de 0.35 shimano de care sunt foarte multumit am scos crap de 5 kg pe valciu la patratica si ceva somotei si nu am avut problema cu el...asa ca nu va suparati pe mine dar mi se pare aiurea sa aud ca folositi fire de 0.5 si 0.9 ....as fi de acord cu firul de 0.9 daca as da la belugii sau mai stiu eu la ce monstri..

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de Laurentiu » 29 Oct 2009, 00:09

Pai de ce sa dea multi bani pe fire scumpe daca pescuiesc pe Dunare si mai ales in agatatura? Nu-i mai bine un fir ieftin de 50? Cu cel de 90 nici eu nu inteleg, ala chiar e sarma... :D

Avatar utilizator
florinmacri
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 18 Oct 2009, 16:38
Localitate: BRASOV

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de florinmacri » 01 Noi 2009, 18:58

Va salut!
Am citit cu mare interes tot topicul pentru ca sunt interesat de pescuitul pe rau in general. Asta vara am fost la o partida de pescuit pe Olt(zona Fagaras-Arpasu), prima pe rau si am fost fascinat. De atunci tot adun informatii despre pecuitul pe rau si apropos de forta crapilor salbatici cititi si voi acest articol
http://www.crap.ro/pagina/4/542/impotri ... toare.html
Poate unii dintre voi ati si citit inainte dar cred ca este foarte adevarat ce se scrie acolo.
Ca tot ati pescuit pe rauri, pe OLT in zona Fagaras a prins cineva crap ?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de gor965 » 01 Noi 2009, 23:05

razvanger scrie:eu tot nu inteleg ce faceti voi cu fire asa de mari ...eu folosesc un fir de 0.35 shimano de care sunt foarte multumit am scos crap de 5 kg pe valciu la patratica si ceva somotei si nu am avut problema cu el...asa ca nu va suparati pe mine dar mi se pare aiurea sa aud ca folositi fire de 0.5 si 0.9 ....as fi de acord cu firul de 0.9 daca as da la belugii sau mai stiu eu la ce monstri..
Firul cel mai des folosit ,cel putin la noi in zona ,este 0.40 ! Eu am folosit 0.55 dar doar la somn si doar in gropi ! Ce-i peste 0.50 creeaza portanta mare si-ti plimba montura pe fund. Doar cei care dau din barca dupa peste mare pot tine in curent monturi cu fir de 0.6-0.8 . Folosirea firelor mai groase de 0.30 nu e necesara doar ptr. rezistenta la tractiune ci si datorita rezistentei mai mari la abraziune ( in cazul pescuitului in agatatura ).
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
BuduFr
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 30 Sep 2010, 00:22

Buna !

Mesaj de BuduFr » 30 Sep 2010, 00:28

...eu de 2 saptamani ma lupt cu crapii dintr-un rau din fr... prima data mi-au rupt firul de 0,40 ( cred ca era vba de unu la 4-5 kille )... Mi-a sugerat cineva sa folosesc fir textil... Am cumparat :d ... de 0,45 ( pt 12,5 KG )... si ghici ce :D... dus a fost :)) . Insa pot spune ca firul textil isi face treaba la crap de 2-3 kg... ( atentie...prins la bat ). Am prins si crap la balta... dar nu se compara nici trasatura nici forta salbaticului.... ruuuupeee. Pot spune doar ca un crap de balta de 6-7 kile se compara cu unu de rau de ...3-4 kille. Mult kkt pe batz ! =))

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de pharaoh » 30 Sep 2010, 01:15

pai si de unde pana unde unu` de balta de 7-8 kg iti rupe fir de 0,4 ? sa nu mai vorbesc de textil...
I Fish. Therefore I am.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”