la ce se prinde novacul???

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: la ce se prinde novacul???

Mesaj de toader nicolae » 13 Mar 2009, 19:57

Multumesc mult.

Avatar utilizator
Ciobanu Tiberiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 11 Mar 2009, 19:27
Localitate: Dorohoi

Re: la ce se prinde novacul???

Mesaj de Ciobanu Tiberiu » 13 Mai 2009, 13:12

Am reusit sa prind cea mai mare captura din viata mea,si culmea a fost un fitofag.
Fişiere ataşate
Am reusit sa prind cea mai mare captura din viata mea,si culmea a fost un fitofag.
Am reusit sa prind cea mai mare captura din viata mea,si culmea a fost un fitofag.

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: la ce se prinde novacul???

Mesaj de Butaru Gabriel » 21 Mai 2009, 10:56

Ciobanu Tiberiu scrie:Am incercat si cu porumb si cu mamaliga dar nimic.Peste sunt sigur ca este.Le vad spinarele de pe mal si nu sunt niste pestisori mici sunt dita mai monstri.Sper sa ma ajutati.Multumesc anticipat. o:-)
Novacul are un corp lat, capul mare şi ochii plasaţi inferior. Poate ajunge la dimensiuni impresionante, peste un metru lungime şi greutăţi de peste 50 kg. Acum câţiva ani, s-a prins la năvod în lacul Cernica, de lângă Bucureşti, un exemplar uriaş, în greutate de 69 kg, care a fost naturalizat! Are solzi foarte mici şi un colorit cu dungi vineţii pe spate, laturi cenuşii şi abdomenul alb-gălbui. Novacul se hrăneşte cu micro-zooplancton şi alge macroscopice, pe care le filtrează prin intermediul unor site branhiale. Practic, peştele se hrăneşte aproape continuu, avansând cu gura larg deschisă şi filtrând ca un „aspirator” micro-planctonul animal şi vegetal.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”