la ce se prinde novacul???

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
Ciobanu Tiberiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 11 Mar 2009, 19:27
Localitate: Dorohoi

la ce se prinde novacul???

Mesaj de Ciobanu Tiberiu » 11 Mar 2009, 23:45

Am incercat si cu porumb si cu mamaliga dar nimic.Peste sunt sigur ca este.Le vad spinarele de pe mal si nu sunt niste pestisori mici sunt dita mai monstri.Sper sa ma ajutati.Multumesc anticipat. o:-)

Avatar utilizator
fanefish
membru activ
membru activ
Mesaje: 138
Membru din: 05 Ian 2009, 16:20

Re: la ce se prinde novacul???

Mesaj de fanefish » 12 Mar 2009, 00:35

eu am prins mult novac la pufulete galben,cu toate ca ma dusesem sa dau cu pufulete verde si am stat am stat nici o trasatura si m-am hotarat sa incerc cu galben si l-am omorat in ziua aia si numai bucati de 5-6 kg ;) ;) ;) ;)
Clubul Sportiv Overten
Imagine
Always C&R

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: la ce se prinde novacul???

Mesaj de cristea radu » 12 Mar 2009, 10:17

@ciobanu
Ca sa prinzi trebuie ca nada sa fie cat mai hospuroasa(sa contina si tarate multe)si lapte praf de la farmaciile veterinare care creeaza norul.Iar ca momeala pe carlig pufuleti(de obicei galbeni).
NUMAI BINE

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: la ce se prinde novacul???

Mesaj de RaPpSodIq » 12 Mar 2009, 16:55

Si eu iti dau acelasi sfat. In cazul in care pescuiesti cu lanseta, neaparat foloseste un cosulet naditor, si nada ta trebuie sa lucreze sub forma de nor, inca de la impactul cu apa. Hranirea novacului este putin diferita fata de a celorlalti pesti. El este atras de norosor si il aspira. Ca si momeala de carlig iti trebuie ceva flotant, si cu putin mai multa libertate de miscare fata de crap (eu spre exemplu nu pun alica pe forfatul textilului, sau daca pun, aceasta va fi cat mai sus).
Si mai pot spune ca am prins novac foare bine la orice tip de pufarine, chiar si la tehnopuffy+o boaba de porumb aliment.
Daca cunoasteti balta si stiti ca novacul umbla pe la mal (sunt dese cazurile) parerea mea este ca-i mai indicat pescuitul la varga/undita, adica la pluta cum se zice la noi. Exact aceasi metoda-o pufarina mica galbena in carlig si stimulati des cu cate un bulgare de nada(care sa faca efect de norisor) chiar peste pluta. Eu personal am prins novac mult mai bine la pluta, cu lanseta nu l-am cautat niciodata, doar daca intra accidental.
Novacul este un peste zoofag, care se hraneste cu zooplanctonul dintr-o balta. hranirea lui este determinata de aspiratia hranei.
Fiind zoofag dese sunt cazurile cand se poate adauga in nada acea cu efect de norisor, viermi.
Stiu ca nu am spus lucruri noi pentru pescarii de pe acest forum, dar sper ca v-am putut fi de folos.
P S: incearca pufuletii mici, galbeni GLAZURATI. sunt cei mai buni la novac dupa parerea mea!
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
Ciobanu Tiberiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 11 Mar 2009, 19:27
Localitate: Dorohoi

Re: la ce se prinde novacul???

Mesaj de Ciobanu Tiberiu » 12 Mar 2009, 22:57

Va multumesc mult pentru rapiditatea cu ,care imi raspundeti.Am multe de invatat de la voi :">

Avatar utilizator
Ciobanu Tiberiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 11 Mar 2009, 19:27
Localitate: Dorohoi

Re: la ce se prinde novacul???

Mesaj de Ciobanu Tiberiu » 12 Mar 2009, 23:08

Am mai auzit ca se poate prinde si cu trifoi,dar nu am incercat si nici nu stiu cum sa pun trifoiul pe ac.poate stie careva de pe aici....multumesc anticipat

Avatar utilizator
vladdooo
membru activ
membru activ
Mesaje: 78
Membru din: 22 Apr 2008, 08:39

Re: la ce se prinde novacul???

Mesaj de vladdooo » 12 Mar 2009, 23:49

cu trifoi la ten poate

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: la ce se prinde novacul???

Mesaj de toader nicolae » 12 Mar 2009, 23:55

Delicatesa pentru novac este gandacul de bucatari.Am vazut recital pe balotesti dar mi-a fost prea scarba sa incerc.

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: la ce se prinde novacul???

Mesaj de cristea radu » 13 Mar 2009, 00:43

Parca ii si vad pe unii cautand persoane care au asa ceva prin bucatarie :)) :)) :)) si dai frate la prins de ei =))

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: la ce se prinde novacul???

Mesaj de toader nicolae » 13 Mar 2009, 02:26

Am vazut in Ungaria niste cilindri efervescenti care tineau cam 1 ora in apa si eliberau niste particule minuscule ,dar aici in Romania ,cand am intrebat de ele,se uitau la mine ca la un om scapat de la spitalul 9.Asa ca ,daca merge cineva in Ungaria ,vreau si eu cateva cutii.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: la ce se prinde novacul???

Mesaj de stefanflorin » 13 Mar 2009, 02:29

citeam prin presa de specialitate si pe diferite forumuri cum ca momeala de pe carlig nu prea ar conta, novacul fiind planctofag vine si absoarbe norul de nada si important este ca ceea ce avem pe carlig sa aibe o oarecum flotabilitate ca sa anuleze greutatea carligului in apa si in momentul in care absoarbe particulele de nada aflate in suspensie absoarbe si carligul. Acum nimeni nu poate fi sigur, novaci au fost prinsi si la naluci si chiar agatati regulamentar.
Work is for people who can't fish!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: la ce se prinde novacul???

Mesaj de gor965 » 13 Mar 2009, 03:01

toader nicolae scrie:Am vazut in Ungaria niste cilindri efervescenti care tineau cam 1 ora in apa si eliberau niste particule minuscule ,dar aici in Romania ,cand am intrebat de ele,se uitau la mine ca la un om scapat de la spitalul 9.Asa ca ,daca merge cineva in Ungaria ,vreau si eu cateva cutii.
Tehnoplancton...vindea cineva anul trecut pe Okazii , dar era scump setul (3 buc parca ,plus 2 monturi ,120-150 ron ,cam asa ceva )
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: la ce se prinde novacul???

Mesaj de toader nicolae » 13 Mar 2009, 03:24

Frate,da asta nu a auzit de criza financiar??? =)) =)) =)) Daca ungurul ala a aruncat una la mal sa vad eu cum lucreaza si mi-a dat si mie 3 ,mi-nchipui ca nu este prea scumpa.Eu i-am imtins niste bani sa le platesc dar a refuzat categoric asa ca nu mi-am dat seama cat ar costa.

Avatar utilizator
calin 67
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 07 Dec 2008, 13:13
Localitate: Cluj-Napoca

Re: la ce se prinde novacul???

Mesaj de calin 67 » 13 Mar 2009, 11:53

gor965 scrie:
toader nicolae scrie:Am vazut in Ungaria niste cilindri efervescenti care tineau cam 1 ora in apa si eliberau niste particule minuscule ,dar aici in Romania ,cand am intrebat de ele,se uitau la mine ca la un om scapat de la spitalul 9.Asa ca ,daca merge cineva in Ungaria ,vreau si eu cateva cutii.
Tehnoplancton...vindea cineva anul trecut pe Okazii , dar era scump setul (3 buc parca ,plus 2 monturi ,120-150 ron ,cam asa ceva )
Asta da "afacere"....demna de tara in care traim....Acum vreo trei sau patru ani se gaseau la Cluj,la un magazin(nu-i spun numele) acest Tehnoplancton,in vreo 2-3 variante si era pina in 4 lei(40 lei vechi)...si ziceau ca intradevar este adus din Ungaria.Se comercializa cu tot cu montura,de fapt un "betisor"cu un inel la capat,betisorul se introducea in cilindru de tehnoplanton....am incercat si eu la vremea aceea dar fara succes,deci nu stiu cat este de eficace....Fire intinse,si timp frumos :-h

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: la ce se prinde novacul???

Mesaj de Butaru Gabriel » 13 Mar 2009, 11:55

toader nicolae scrie:Am vazut in Ungaria niste cilindri efervescenti care tineau cam 1 ora in apa si eliberau niste particule minuscule ,dar aici in Romania ,cand am intrebat de ele,se uitau la mine ca la un om scapat de la spitalul 9.Asa ca ,daca merge cineva in Ungaria ,vreau si eu cateva cutii.
Se numeste fitoplancton,se gaseste in niro

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”