Monturi pentru ten

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Monturi pentru ten

Mesaj de sdaniel » 24 Sep 2008, 23:32

iulian petre scrie:daca e fundul tare ....e suficient de 10 cm......la vara testez unul de 5 cm ca sunt sigur ca da randament mai ales ca pot pune spuma intre boabe ca sa se ridice tot ansamblu(ac-momeala)......dar e strict pt cteno....in caz ca vine crapul la montura asta sunt sanse 50% sa nu-l intepi.....si daca e mare 90%... :wink:


vezi iulica d-aia aveam eu rigurile asa scurte, dadeam la ten :lol:
Dan Serban

Avatar utilizator
Teddy
Veteran
Veteran
Mesaje: 588
Membru din: 26 Apr 2008, 18:35
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Monturi pentru ten

Mesaj de Teddy » 25 Sep 2008, 08:56

Multumesc Iulian, super sfaturi! Din pacate trebuie sa ajung prin Bucuresti sa imi fac aprovizionarea , pufuleti nu am gasit in Ploiesti(si chiar am cautat de multa vreme, dar nu aduce nimeni), si nici QuickSilver. Mai era varianta comanda pe net, dar nu am gasit tot ce vroiam intr-un singur loc. Dar cu prima ocazie, acum e putin cam tarziu si nu am cum sa mai ajung. Dar o sa incerc cu Sufix StealthSkin, din ala mai am. Oricum va tin la curent.
Dragos Dimache - Pescar sportiv
Fieldtester si colaborator SUPERBAITS

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Monturi pentru ten

Mesaj de IULIAN C » 25 Sep 2008, 11:09

Teddy scrie:Iulian, de 2 saptamani tot bat internetul in lung si lat cautand articole despre pescuitul tenului. Mie imi place sa ma duc cu lectia invatata pe balta, mai ales cand caut o anumita specie. Pana acuma am dat doar dupa romanesc, tenul imi este total necunoscut. Stiu doar ca se prinde bine la porumb, arome dulci si de fructe. Am gasit din pacate cam putin despre Hobaia, un articol pe un alt forum cu poze si cateva infomatii, (mare parte sunt si in ultimul nr din AVP).Daca toti ar scrie in detaliu asa cum au facut Florentin si George despre concursul de la Tancabesti (tactica, monturi, nade...) ce bine ar fi. Am mai invata si noi cate ceva. De aceea scriu aici pentru ca stiu ca este un forum mult mai placut si lumea este mai calda si te ajuta cu sfaturi si tehnici, mai ales cei cu experienta. Forumul, emisiunea lui Florentin(pe care cel putin de 3 ani nu o ratez-noroc cu internetul ca sambata de obicei sunt pe balta) si revistele de specialitate sunt singurele surse de informatii in domeniu. In timp voi fi in masura sa dau si eu sfaturi celor incepatori, asa cum a-ti facut voi acuma. Va multumesc si sper sa o tineti tot asa in continuare. Si nu in ultimul rand ,fire intinse.
A si sa nu uit, Iulian, s-ar putea sa fim concurenti la concurs pe MV2. Daca timpul imi permite, si daca Iulian Comanescu va dori sa facem echipa.
Eeee....doar stii ca eu fierb si clocesc de mult asta!
Daca pana pe 30 reusesc sa pun totul cap-la-cap....sunt acolo indiferent cat ma va costa asta(stii tu....taxa,nada+accesorii,invoirea de la serv,frigul sau ploile desi sper sa fie bine...etc etc)
Deci sunt niste costuri pe care toti le cunosc...
Pacat ca nu ne-am continuat antrenamentul inceput asta-vara prin acel concurs intre noi....desi nu vreau sa fiu rautacios,totusi promisesesi o revansa! :)
Daca te duci pe Mihailesti,vino cu ceva in plus la bagajul de cunostinte care poate ne va folosi in concurs
Avem avantajul acestui forum,al acestor oameni care niciodata nu s-au dat inapoi de la a ne sprijini cu sfaturile lor,atat aici pe forum cat si pe baltile unde i-am intalnit...multumiri publice atat de la mine cat si de la Teddy(nu gresesc Teddy,nu?)
Hai,fie DOMNUL cu noi sa ajungem la acest concurs si "fire rezistente la zdruncinaturi" pe Mihailesti
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Monturi pentru ten

Mesaj de IULIAN C » 25 Sep 2008, 11:25

Deocamdata vad ca sunt vreo 8 echipe inscrise....poate ne bagam si noi in cele 20 in timp util....
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
Teddy
Veteran
Veteran
Mesaje: 588
Membru din: 26 Apr 2008, 18:35
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Monturi pentru ten

Mesaj de Teddy » 25 Sep 2008, 12:49

@ Iulian C. Manusa a fost aruncata, din pacate timpul nu ne-a permis revansa. Nu ne-am potrivit deloc vara asta. Si adevarul ca am fost si mult plecat. Dar pana pe 30 mai e, 2 partide tot le mai fac, trebuie sa ne antrenam, nu?
P.S. Oricum kilu de bile le ai, sunt la Vladut in magazin :wink:
Dragos Dimache - Pescar sportiv
Fieldtester si colaborator SUPERBAITS

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: Monturi pentru ten

Mesaj de APSHD » 26 Sep 2008, 19:55

Incearca si la pelete.
In zona noastra in aceasta perioada tenul raspunde foarte bine la pelete

Avatar utilizator
costel pisoiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 23 Noi 2007, 23:10
Localitate: ploiesti

Re: Monturi pentru ten

Mesaj de costel pisoiu » 26 Sep 2008, 21:21

Salutare la toata lumea ! Teddy a folosit montura "D" in una din imagini si nu stiu daca este buna pentru ten ? Porumbul nu sta prea departe de carlig ? Vremea pare ca se va incalzi , poate ne tii si pe noi la curent cu balta asta! As vrea sa fac si eu o iesire ca am somat anul asta de-mi vine sa pictez pesti pe pereti !!! Tocmai mi-am luat doua lansete si nu stiu unde sa le incerc . Fir intins si sa vii cu teni cat mai frumosi !

Avatar utilizator
costel pisoiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 23 Noi 2007, 23:10
Localitate: ploiesti

Re: Monturi pentru ten

Mesaj de costel pisoiu » 26 Sep 2008, 21:26

Salutare la toata lumea ! Teddy a folosit montura "D" in una din imagini si nu stiu daca este buna pentru ten ? Porumbul nu sta prea departe de carlig ? Vremea pare ca se va incalzi , poate ne tii si pe noi la curent cu balta asta! As vrea sa fac si eu o iesire ca am somat anul asta de-mi vine sa pictez pesti pe pereti !!! Tocmai mi-am luat doua lansete si nu stiu unde sa le incerc . Fir intins si sa vii cu teni cat mai frumosi !

Avatar utilizator
Teddy
Veteran
Veteran
Mesaje: 588
Membru din: 26 Apr 2008, 18:35
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Monturi pentru ten

Mesaj de Teddy » 27 Sep 2008, 17:26

Gata, m-am intors. Dupa 24 de ore de vreme nenorocita, de nici un caine nu tii afara, vant de te dadea jos si frig ca in mijlocul iernii, am incheiat ultima partida pe Mihailesti probabil pe anul asta. Vreau sa multumesc celor care mi-au dat sfaturi , in primul rand Florentin, Iulian si Onyx, am urmat sfaturile lor si rezultatele au aparut. Captura: 1 ten de 5,5 Kg, record personal. Montura carlig Fox Seria 2 Wide Gape nr 4, 2 boabe porumb si spuma intre ele, forfac de 20 cm, saculet solubil cu spartura de porumb preparata, grau fiert si Amix.
Norocum meu a fost ca am gasit o casuta libera pe ponton si am ramas acolo, fiind mai ferit de vant , ca altfel nu stateam vineri, ma intorceam acasa. Si cea mai mare captura, un rod pod cu 4 lansete :lol: . A batut vantul asa de tare ca mi-a daramat rodpodul dupa ponton in apa si eram gata sa sar dupa el in apa (m-au oprit colegii) , noroc ca era apa mica si pluteau si am putut sa le agat si sa le trag in sus.... Cu toate ca a fost ancorat de galeata de nada (plina!!!! care a picat si ea in apa ). Bineinteles senzorii au cedat , si toata nopatea am stat fara ei, de am putut sa dorm linisitit :lol: (batea vantul rau si misca firele si lansetele cu totul, senzorii nu au tacut aproape deloc cat i-am folosit). Conditii absolut infernale de pescuit, si cel mai rau, apa s-a racit foarte tare, acum 3 saptamani faceai baie si acum e bocna! Si nici pestele nu mai mananca !
O sa pun cateva poze,pentru a intelege mai bine modul de pescuit. Urmatoarea partida, Moara Vlasiei 2 !
Fişiere ataşate
DSC02178.JPG
DSC02175.JPG
DSC02172.JPG
DSC02170.JPG
montura castigatoare.JPG
Dragos Dimache - Pescar sportiv
Fieldtester si colaborator SUPERBAITS

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Monturi pentru ten

Mesaj de IULIAN C » 01 Oct 2008, 10:33

Teddy scrie:Iulian, de 2 saptamani tot bat internetul in lung si lat cautand articole despre pescuitul tenului. Mie imi place sa ma duc cu lectia invatata pe balta, mai ales cand caut o anumita specie. Pana acuma am dat doar dupa romanesc, tenul imi este total necunoscut. Stiu doar ca se prinde bine la porumb, arome dulci si de fructe. Am gasit din pacate cam putin despre Hobaia, un articol pe un alt forum cu poze si cateva infomatii, (mare parte sunt si in ultimul nr din AVP).Daca toti ar scrie in detaliu asa cum au facut Florentin si George despre concursul de la Tancabesti (tactica, monturi, nade...) ce bine ar fi. Am mai invata si noi cate ceva. De aceea scriu aici pentru ca stiu ca este un forum mult mai placut si lumea este mai calda si te ajuta cu sfaturi si tehnici, mai ales cei cu experienta. Forumul, emisiunea lui Florentin(pe care cel putin de 3 ani nu o ratez-noroc cu internetul ca sambata de obicei sunt pe balta) si revistele de specialitate sunt singurele surse de informatii in domeniu. In timp voi fi in masura sa dau si eu sfaturi celor incepatori, asa cum a-ti facut voi acuma. Va multumesc si sper sa o tineti tot asa in continuare. Si nu in ultimul rand ,fire intinse.
A si sa nu uit, Iulian, s-ar putea sa fim concurenti la concurs pe MV2. Daca timpul imi permite, si daca Iulian Comanescu va dori sa facem echipa.
:( :( :( se pare ca nu vom merge....ca tare as fi vrut sa participam impreuna,mai ales ca singur nu am cum,chiar daca am primit o sponsorizare de la Bogdan Guguianu cu asigurarea nadei pt acest concurs!
Sa particip singur....daca pana atunci nu castig la loto....nu am cum pt ca ar trbui sa merg cu partenera de viata si asta ar presupune sa suportam totul doar noi,bugetul nostru ar fi neincapator.
Fac apel aici la voi,daca e cineva care vrea sa mearga si n-are partener....poate "ne cuplam" !
In sistem 50-50(fifty-fifty) ca e mai usor!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Monturi pentru ten

Mesaj de IULIAN C » 01 Oct 2008, 10:35

Auleuuuuu..... :( am comis-o! am sarit calul tragand spre off-topic aceasta postare...imi cer scuze...,ma grabesc sa plec la munca...n-am mai cautat spatiul aferent acestui post....SCUZE!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Monturi pentru ten

Mesaj de iulian petre » 01 Oct 2008, 18:25

DIN pacate nu pot muta eu la concursuri-CUPA IERNII-MOARA VLASIEI acest anunt. :wink: ...poate-ti gasesti "jumatatea" acolo :lol: :lol:

Avatar utilizator
Adyi
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 05 Mar 2008, 18:48
Localitate: ilfov

Re: Monturi pentru ten

Mesaj de Adyi » 15 Oct 2008, 19:10

Bilele Tutty Frutty merg la ten ? :)

Avatar utilizator
rosu alexandru
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 28 Oct 2008, 19:33
Localitate: Onesti, jud. Bacau

Re: Monturi pentru ten

Mesaj de rosu alexandru » 03 Noi 2008, 23:09

Eu am prins foarte bine ten cu un fir de par mai lung si cu 5-8 boabe de porumb pe fir, fara spuma, fara pop-up. E adevarat ca balta era putin adanca, maxim 1,70 m si cu apa nu limpede. Factorul de atractie irezistibil la nada cat si la momeala: ulei de anason. Mai merg bine, bilele galbene de banana cu seminte si tuti frutti portocalii.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”