Somn african

silurus glanis

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian

Avatar utilizator
Clabuc
senior
senior
Mesaje: 150
Membru din: 02 Aug 2008, 13:18

Re: Somn african

Mesaj de Clabuc » 04 Iul 2010, 21:24

am auzit ca pestele asta nu rezista peste iarna si trebui repopulat in fiecare an ... e adevarat ?

ce fir de forfac recomandati ptr el ?

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Somn african

Mesaj de Laurentiu » 04 Iul 2010, 22:04

Daca apa scade sub 15 grade C, moare.
Eu dau cu linie textil de 0.28-0.30, struna si carlig mare sau o ancora mai mica. Am o varga old school si aproape iau africanii pe sus.. :))
Aaa...si leg undita de cracan, nu am chef sa inot dupa ea. >:)

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Somn african

Mesaj de eden » 05 Iul 2010, 00:18

eu la 2.5 kg nu am avut probleme cu lansetă scurtă cu fir de 0.25 pe tambur... durează cam 5-10 minute drillul, dar cred că ăsta e farmecu, nu-i aşa ? :D:D:D
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Somn african

Mesaj de zfcristian » 05 Iul 2010, 07:07

eden scrie:eu la 2.5 kg nu am avut probleme cu lansetă scurtă cu fir de 0.25 pe tambur... durează cam 5-10 minute drillul, dar cred că ăsta e farmecu, nu-i aşa ? :D:D:D
Sa vezi cum e sa aduci somn african de 5-6 kg din larg de la 50-60 m , are niste plecari "cu demaraj" mai ceva decat cteno, este superb in drill.
Ps: Eu dateam cu coropisnita pe firul de par, ace mari de 1 si de cele mai multe ori ii scoteam intepati perfect ca pe crapi in buza de jos !
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Somn african

Mesaj de eden » 05 Iul 2010, 15:59

asta am observat, dar mai mare de 2.5 kg până acum nu am prins... pe unde e somn de-ăsta mai mare ?
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
Andu105
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 21 Dec 2009, 01:22

Re: Somn african

Mesaj de Andu105 » 22 Aug 2010, 22:30

eden,frecventez balta asta de foarte mult timp. (cate 5-6 iesiri pe an )

Somnul il prinzi fffff usor daca stii in ce loc sa dai :D
Am prins intr o zi 6 somni NUMAI la porumb,la rama prindeam unu la 10-15 min si nu exagerez.In aceea zi era si Dl.Tibanu si era uimit ca somnu tragea in disperare la porumb si la viermi...dupa aceea zi nu m am mai dus pana nu s au mai rarit somnii.
Ca sfat de la mine.daca dai dupa crap dai cu 1-2boabe de porumb (direct pe ac) cu aroma de miere (eu numai la asta am avut rezultate bune pe balta asta)
Pentru somn poti sa dai la ce doresti ca tot intra.

SI ca loc sa dai mereu la penultimul foisor vi sa vi de cabane,adik pe malu fara cabane,si lansezi pana in dreptul la "fantana" cea alabastra,chiar putin spre ea.(20-30m) pentru alte intrebari sau poze de pe aceasta balta ma gasesti pe mess pe idul andu105.
Cy'a

Avatar utilizator
involver
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 21 Iun 2013, 09:40

Re: Somn african

Mesaj de involver » 14 Aug 2013, 21:39

Intepatura se face lateral , sunt sanse mari sa il intepi de bulbii aflati la radacina mustatilor din colturile gurii. De acolo nu scapa decat daca iti rupe firul . Daca pescuiesti la match/pluta , inteapa imediat ce a luat-o , altfel inghit carligul si trebuie sa tai firul , asta daca nu intentionezi sa nenorocesti pestele . Cel mai bine mananca la rama rosie/neagra , lipitoare sau ficat de pui . Intra aproape la orice , salam , carnati , porumb , mai stiu eu , dar mai rar decat la rama/lipitoare/ficat de pui .

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Somn african

Mesaj de Laurentiu » 15 Aug 2013, 11:09

Sa-l intepi lateral? Pai stii tu din ce parte vine pestele ca sa-l intepi lateral?
Si dimpotriva, trebuie sa-l lasi mai mult pana sa-l intepi altfel e rateu. De nenorocit nu-l nenorocesti, se nenoroceste el definitiv toamna cand se raceste apa sub 15 grade.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la somn”