Pescuit cu varga

pescari cu "fixuri" - varga, rube, match, bolo

Moderator: gor965

Scrie răspuns
vlad_skz
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 21 Iul 2014, 14:04

Pescuit cu varga

Mesaj de vlad_skz » 21 Iul 2014, 14:10

Tocmai m-am apucat de acest stil de pescuit dupa o perioada lunga de feeder
Ce varga s-ar potrivi mai mult pt inceput? momentan am o varga de 6m , si liniile sa le fac acasa sau sa le cumpar gata facute?
si inca o intrebare: nadirea de mentinere la caras la cat timp se face dupa nadirea grea?

Avatar utilizator
Mr47
utilizator
utilizator
Mesaje: 49
Membru din: 18 Mai 2013, 12:30
Localitate: CL/BV

Re: Pescuit cu varga

Mesaj de Mr47 » 21 Iul 2014, 21:11

Salut,
Eu folosesc varga de maxim 5m, daca am nevoie de mai mult de 5m bag bolo.
Fa-ti singur linia, ai o alta satisfactie cu ce e facut de mana ta. Pana si momitoarele mi le fac singur.
Legat de undite, eu folosesc undite din acelea de ajung la maxim 70cm stranse(multe tronsoane). Multi se feresc de astfel de undite, dar eu le folosesc cu incredere. Senzatii tari cu varful tras sub apa :D. O astfel de undita ajunge la maxim 25ron.
Sau te orientezi catre ceva din carbon(60-120ron), dar nu mai mult de 6m lungime. Tot ce inseamna vergi din fibra de sticla (~50ron), la peste 5m lungime, duce la cresterea masei musculare :))
Cat despre nadire, prea multe variabile pt un raspuns mai aproape de adevar.
Oriunde merg, in prima juma' de ora nu nadesc, si in functie de prezentari arunc haleala in apa.
Fir turbat!
Dunăre dacă n-aveam, Jiul Dunăre-l făceam!
Fire turbate!

Avatar utilizator
Bogdan Melu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 317
Membru din: 18 Mar 2013, 00:22
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit cu varga

Mesaj de Bogdan Melu » 22 Iul 2014, 14:22

Fara dubiu cel mai bine este sa iti faci liniile singur.
Vergile cele mai bune sunt evident cele de carbon.
Trebuie tinut cont insa si de stiulul de pescuit.
Personal la pescuitul la varga nu imi place sa tin "teava" pe suport.
Este la fel de adevarat ca pescuiesc cu o singura varga,la pescuitul cu 2 sau mai multe bete,clar se folosesc suporti pt a sustine varga.
In cazul in care sta pe suport,partea cu greautea batului trece in plan secund insa nu este de neglijat.
In ceea ce priveste nadirea la caras,cea mai santoasa tehnica este ca dupa nadirea grea sa se intretina vadul cu 1 -2 "nuci" de nada la interval de 15-20 minute, evident tinand cont de raspunsul pestelui.
Unul dintre cele mai importante aspecte este cel legat de sondarea locului de pescuit.
Dupa ce s-a facut sondarea si s-a aflat adancimea locului(si eventual varaitia acesteia) precum si subtratul(tare,malos,etc) plus eventuale agataturi se adapteaza si tehnica de nadit ca atare.
C.S. CARP ZONE

Avatar utilizator
ramadri01
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 26 Mai 2016, 02:25

Re: Pescuit cu varga

Mesaj de ramadri01 » 30 Mai 2016, 13:02

Se poate urca va rog 1, 2 alternative de monturi pentru varga? Ce nada preferati la pescuitul de platica si posibil caras, rosioare? Are cineva un link catre un video cum sa leg acele fara ochet...si cu ochet dar fara nod (altul decat clasicul knotless knot). Mulțumesc anticipat

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la stationar”