Balta Pasarea 1 Frumusani

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Scrie răspuns
Avatar utilizator
gabyzoz
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 13 Mai 2013, 09:50

Balta Pasarea 1 Frumusani

Mesaj de gabyzoz » 13 Mai 2013, 18:25

Balta Frumusani
Partida de pescuit a a vut loc pe balta Frumusani asezata exact langa sat.
Imediat dupa iesirea din Frumusani se face stanga pe langa fabrica de mezeluri si se coboara pe drum de tara apoi se face stanga pe marginea baltii unde putem alege locurile de pescuit.
Am folosit 4 lansete si 2 undite si am schimbat si incercat majoritatea momelilor si nadei in intervalul 04:30 – 16:00.
Apa pentru undita este f mica, la mal este maxim de 30 cm si plin de bradis si alege.
Ce m-a intrigat este ca la lanseta am agatat si scos la mal un obiect artizanal facut din 2 tevi conectate intre ele cu fire si legate la niste baterii. Nu inteleg la ce ar fi putut fi folosit si ce cauta pe mijlocul baltii, nu as vrea sa ma gandesc la ar fi putut fi folosit sa sperie pestii si sa nu manance, acum judecati si voi …. Fir intins !!
Ps: Nu va duceti pe balta asta, incurajati patronul sa isi bata joc de pescari !
Fişiere ataşate
IMG-20130512-WA0001.jpg

Avatar utilizator
Radu Bacau
senior
senior
Mesaje: 204
Membru din: 12 Ian 2010, 22:07

Re: Balta Pasarea 1 Frumusani

Mesaj de Radu Bacau » 13 Mai 2013, 18:39

Deci ma uit de 10 min la poza si tot nu-mi dau seama ce e.Stiu ca la pescuitul stiintific e folosita metoda electrocutarii.Dar la cum arata scula asta cred ca s-a vrut "recoltarea" a tot ce inseamna peste din balta,de la babusca la crap.Ai intrebat pe paznic sau pe cineva de la balta?

Avatar utilizator
gabyzoz
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 13 Mai 2013, 09:50

Re: Balta Pasarea 1 Frumusani

Mesaj de gabyzoz » 14 Mai 2013, 17:41

Din pacate nu am dat nici de paznic nici de patron pt a intreba de dracia asta, din ce am inteles de la anumiti pescari care se mai pricep la artizanate de genu este ca sunt folosite si lasate in apa pt a disturba pestele si a nu se mai hranii si ca ar fi o practica folosita si in alte balti de catre paznici si patroni ...

Avatar utilizator
c0r0nel
membru activ
membru activ
Mesaje: 110
Membru din: 22 Mar 2009, 00:33

Re: Balta Pasarea 1 Frumusani

Mesaj de c0r0nel » 14 Mai 2013, 21:19

In partea dreapta e o duza sau ce se vede acolo? Nu prea cred ca era ceva de "curentat" pestii, mai mult ma duce cu gandul la un aparat de electroliza, vad ca are si un cap de bidon cu capac prin care poate fi realimentat cu ce o fi de baga in el.

Avatar utilizator
gabyzoz
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 13 Mai 2013, 09:50

Re: Balta Pasarea 1 Frumusani

Mesaj de gabyzoz » 15 Mai 2013, 16:46

Da .. este o duza, nu exclud nici o varianta ... posibil orice cert este ca nu a fost pus pe mijlocul baltii degeaba .. :)))

Avatar utilizator
Parlita Mare si Mica
membru activ
membru activ
Mesaje: 50
Membru din: 02 Apr 2012, 22:46

Re: Balta Pasarea 1 Frumusani

Mesaj de Parlita Mare si Mica » 17 Mai 2013, 00:36

trecand peste faptul ca ati confundat balta noastra (Pasarea 5, Parlita Mica, Parlita Mare http://alturl.com/c5r9p) cu cea din actualul subiect (Pasarea 1) parerea mea este ca este un dispozitiv artizanal destinat braconajului cu ajutorul curentului.
Specificul braconajului baltii in discutie tine de imediata vecinatate a caselor. Din ce stiu, se bracona direct din curte. Metodele aflate constau in aruncarea unei caramizi/greutati pe o folie de plastic ce ingreuneaza scufundarea pietrei. De aceasta este legat un capat de plasa, celalalt fiind puternic ancorat pe mal/in curte. Se lasa ceva timp dupa care se trage din apa.
Ideea de baza este ca, indiferent de metoda, braconierii se feresc sa intre cu barca asa ca prefera sa o faca de pe mal.

Cred ca si dispozitivul din imagini a fost aruncat de pe mal fiind legat la o sursa de curent. Probabil s-a agatat in ceva si s-a pierdut pe fundul baltii.

Referitor la patron, nu cred ca se preteaza la "perturbarea" pestilor ca acestia sa nu mai muste. Este proprietarul supermarketului si a fabricii de mezeluri asa ca nu cred ca sta in pestii "scapati" de pescari. Si jici paznicii! Problema este ca se afla in buza satului facilitand braconajul direct din curti.

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: Balta Pasarea 1 Frumusani

Mesaj de sorin1362 » 17 Mai 2013, 03:11

Parlita Mare si Mica scrie:... parerea mea este ca este un dispozitiv artizanal destinat braconajului cu ajutorul curentului.
Specificul braconajului baltii in discutie tine de imediata vecinatate a caselor. Din ce stiu, se bracona direct din curte. Metodele aflate constau in aruncarea unei caramizi/greutati pe o folie de plastic ce ingreuneaza scufundarea pietrei. De aceasta este legat un capat de plasa, celalalt fiind puternic ancorat pe mal/in curte. Se lasa ceva timp dupa care se trage din apa.
Ideea de baza este ca, indiferent de metoda, braconierii se feresc sa intre cu barca asa ca prefera sa o faca de pe mal.

Cred ca si dispozitivul din imagini a fost aruncat de pe mal fiind legat la o sursa de curent. Probabil s-a agatat in ceva si s-a pierdut pe fundul baltii.
...
EXTRAORDINAR !
Nu pot sa concep ca intr-o societate ce se considera civilizata pot sa existe niste minti diabolice care sa faureasca asa ceva ...
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
gabyzoz
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 13 Mai 2013, 09:50

Re: Balta Pasarea 1 Frumusani

Mesaj de gabyzoz » 17 Mai 2013, 18:07

sorin1362 scrie:
Parlita Mare si Mica scrie:... parerea mea este ca este un dispozitiv artizanal destinat braconajului cu ajutorul curentului.
Specificul braconajului baltii in discutie tine de imediata vecinatate a caselor. Din ce stiu, se bracona direct din curte. Metodele aflate constau in aruncarea unei caramizi/greutati pe o folie de plastic ce ingreuneaza scufundarea pietrei. De aceasta este legat un capat de plasa, celalalt fiind puternic ancorat pe mal/in curte. Se lasa ceva timp dupa care se trage din apa.
Ideea de baza este ca, indiferent de metoda, braconierii se feresc sa intre cu barca asa ca prefera sa o faca de pe mal.

Cred ca si dispozitivul din imagini a fost aruncat de pe mal fiind legat la o sursa de curent. Probabil s-a agatat in ceva si s-a pierdut pe fundul baltii.
...
EXTRAORDINAR !
Nu pot sa concep ca intr-o societate ce se considera civilizata pot sa existe niste minti diabolice care sa faureasca asa ceva ...
Tin sa precizez ca porcaria aia are baterii in teava neagra, era deja conectata la ceva amperaj. plus ca era pe jumatatea baltii iar acolo nu ajungi decat cu barca. Nu cred ca are vre-o legatura cu localnicii din zona ...

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”