Partida fulger pe Sulimanu

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Scrie răspuns
Avatar utilizator
William Joyce
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 21 Ian 2012, 17:23

Partida fulger pe Sulimanu

Mesaj de William Joyce » 01 Mai 2013, 12:12

Saptamna trecuta am facut o partida fulger, de numai 12 ore, pe balta Sulimanu.

Inainte de a povesti despre cele intamplate, trebuie sa ii multumesc domnulul Dan Marinita pentru premiul acordat in emisiunea Carpfishing show de la Radio Renegade, pescuit 12 ore pe Sulimanu.

A fost o partida a premierelor….:)…prima oara cand merg singur pe balta, prima oara cand nu platesc balta si nici macar nada. Pe aceasta cale vreau sa ii multumesc si lui Vladut Meteianu pentru nada.

Ca o prima mentiune as vrea sa precizez ca nu sunt un adepet al partidelor atat de scurte, dar cum timpul este din ce in ce mai limitat, era singura optiune.

Am ramas surprins de cat de frumoasa si ingrijta este balta si de amabilitatea paznicilor
.
M-am asezat pe celebrul stand 14 si am inceput sa imi desfasor “ustensilele”. Alegerea nu am facut-o pe baza “celebritatii” acelui loc ci mai degraba pe ce am observant la fata locului. In zona acestui stand se putea observa ca pestele era mai mult decat prezent.

Abordare:
Din spusele paznicilor am inteles ca pestele e un mare consummator de boilis si iubeste aceasta nada. Nu puteam sa raman imun la aceasra sugestie, asa ca 2 lansete au fost “arvunite” a fi pe boilis iar doua cu momitor, pastura si plastice.

Nada:
Ca nada am folosit un mix de semnite, care continea printre altele mei, hamei canepa rapita etc, oparite si aditivate cu aditiv pentru seminte de la Senzor cu Betaina si S&O si ceva CSL. Semintele au fost lasate 3 zile pana sa fie folosite. Ca un pont..Hornbach…este locul unde am gasit cele mai multe feluri de semnite la un loc.
Pastura am folosit Amix Betain, amestecata impreuna cu semintele cateva boilisuri solubile si pelete am format bulgari cu care am nadit, la momitor folosind acelasi amestec.
Bolisuri – solubile Senzor cu S&O cu stropeala de prune.
Pelete – S&O si Capsuna SNZ

Dupa ce am sondat apa, pentru a sti pe ce substrat voi prezenta momeala, am nadit zonal cu cativa bulgari, 10-15 si am inceput sa pescuiesc.

Dupa pozitionarea lasetelor am mai aruncat cu cobra aprox 2-3 sute de grame de boilisuri solubile.

Nu trecusera nici 10 min de cand eram cu betele in apa, timp in care imi reorganizam accesoriile, apare si prima trasatura un ciortan la 1 kg care inghitise o bila solubila de 20, care nici macar nu avusese timp sa se dizolve. Drept urmare, la acea lanseta am schimbat de la o montura simpla de fund la un snowman.

In urmatoarele ore au urmat 6 trasaturi , unul mai rebel a scapat la mal, si toate trasaturile au fost la boilisuri solubile. Boilisul preferat a fost Corbu Premium si Mandarin, scor 3-3. Cel mai mare exemplar a avut undeva la 5 kg.

Avand in vedere activitatea intensa pe care o aveau pesti...eram sigur ca voi avea mai mult de 6 trasaturi, insa din cauza vremii foarte calde, crapii cred ca aveau alte preocupari :D.

Una peste alta am terminat destul de multumit pentru o partida de 12 ore.

Concluzii
Sulimanu o bata frumoasa ca are peste, aranjata, ingrijita, loc unde voi mai reveni pentru a incerca sa prind si din batrani lacului.
Nada Senzor si-a facut datoria, o nada de calitate care isi face treaba. Am ramas surprins de cat de repede au reactionat pesti la solubile.
Cred ca, din cauza incalzirii brusce pestele dadea semne ca ar vrea sa intre in “bataie” sa isi depuna increle; e parerea mea…posibil sa ma insel.

Evenimente neprevazute @-)
Ca de fiecare data cand merg la pescuit ceva neprevazut se intampla, partida asta nu a facut exceptie. Cand imi pregateam prima lanseta, am rupt croseta…ulterior mi-am dat seama ca era singura croseta pe care o aveam la mine; a trebuit sa improvizez cu un ac pe care il aveam in trusa . Nu voi mai pleca nicicand doar cu o croseta la mine.
Si evenimenul care a pus cireasa pe tort, a fost faptul ca mi s-a stricat frana de fata de la mulineta, numai strangea deloc….am intrebat de ce mi se intampla toate astea mie ..dar asa e la pescuit. Trebuie sa ai ce sa povestesti. Drept urmare ii voi face o vizita lui Coco Popescu.

Asa s-a scris istoria unei partide fulger pe bata sulimanu.

Fir intins si fum in frane.
Will

PS: si filumetul partidei: http://www.youtube.com/watch?v=vlFv7gWOEnQ
FIELDTESTER SENZOR PLANET
http://WWW.SNZ.RO

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”