PESCUIT LA COPCA

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Avatar utilizator
Vladone
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 07 Iun 2009, 17:43
Localitate: bucuresti
Contact:

PESCUIT LA COPCA

Mesaj de Vladone » 23 Dec 2012, 00:52

SAL A FOST CINEVA PE GHEATA ?
<:-P

Avatar utilizator
zmid90
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 27 Apr 2012, 13:24
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PESCUIT LA COPCA

Mesaj de zmid90 » 23 Dec 2012, 16:53

Salut, inca nu am auzit pe cineva sa intre pe gheata, din surse cica ar fi foarte subtire nu a inghetat suficient sa te aventurezi pe ea, in zoana Bucurestiului. Dar astept cu nerabdare sa gust o tuica fiarta pe gheata. Daca are cineva informatii despre balti inghetate si sigure de intrat pe ele la pescuit va rog sa ne informati si pe noi. Fire zbuciumate tuturor!
Dintr-un om faci un pescar ,dintr-un pescar nu mai faci un om.

Avatar utilizator
bosscrap2708
membru activ
membru activ
Mesaje: 130
Membru din: 09 Feb 2012, 14:41
Localitate: bucuresti

Re: PESCUIT LA COPCA

Mesaj de bosscrap2708 » 30 Dec 2012, 19:19

salut astazi am pescuit la copca pe fundulea 6 taxa 10 lei iar ca peste am prins circa 3 kg de carasel palmas la libelula

Avatar utilizator
cai99
Veteran
Veteran
Mesaje: 705
Membru din: 31 Mai 2010, 19:59
Localitate: BUCURESTI

Re: PESCUIT LA COPCA

Mesaj de cai99 » 30 Dec 2012, 20:22

Salutare !! Se prinde si pe Buftea la Calu Balan biban si balos, la strapii sa-i dati drumu plizzz, 20 lei . RESPECT !!

Avatar utilizator
walycra
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 05 Mai 2008, 18:43

Re: PESCUIT LA COPCA

Mesaj de walycra » 03 Ian 2013, 14:22

Mai aveti obletii aia enormi pe calul balan?

Avatar utilizator
cai99
Veteran
Veteran
Mesaje: 705
Membru din: 31 Mai 2010, 19:59
Localitate: BUCURESTI

Re: PESCUIT LA COPCA

Mesaj de cai99 » 03 Ian 2013, 22:20

walycra scrie:Mai aveti obletii aia enormi pe calul balan?
SAL !! Nu fac parte din conducerea baltii , daca mi-a fost mie adresata intrebarea, RESPECT !!

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: PESCUIT LA COPCA

Mesaj de bitza35 » 10 Ian 2013, 02:11

Buna seara si La multi ani tuturor pescarilor si nu numai pe 2013...
Ma bucur enorm ca in sfarsit pot si am ocazia sa revin pe acest forum dupa o absenta cam lunga zic io,si
tot raul spre bine...
Avand in vedere ca frigul de afara ne cam restrange ''activitatea'' de pescari,eu am incercat si chiar am reusit sa iau contact cu balta dupa Sfintele sarbatori de Craciun,mai precis la copca pe fundulea 8,la americanu'' pe 27.12.2012...
Si ca un supravietuitor al ''apocalipsei'' mi-am luat inima in dinti si am intrat pe gheata nu tocmai zdravana de 10-12cm,care,credeti-ma pe cuvant,trosnea la aproape fiecare pas facut pe ea...am intrat dimineata pe la 8:30 si am iesit pe la 16 de pe gheata,si culmea unde crede-ti ca ''manca'' baboiul in acea zi? :O @-) :O ...tocmai pe centru baltii,spre capat,spre calugar unde gheata nu era tocmai in regula si unde eu nu am ajuns dar a dat un prieten al meu,cu multe pasarele la cabina si cu o greutate mult redusa fata de a mea,si aici vb ff serios conteaza f mult eu am aproape 100kg si el are mai putin de jumatate cred ca ud...
si la final...la iesire de pe gheata s-au numarat capturile ''la oala''=5carasi=1,1kg,8balosi+6bibani=6-700gr
Oricum,nu pestele prins a contat,a contat nebunia <:-P ,prezenta acolo si fascinatia pescuitului iarna la copca...
Va multumesc
Fişiere ataşate
in dubla actiune...
in dubla actiune...
o parte din ''unelte''...
o parte din ''unelte''...
tot eu...
tot eu...
eu,si cred ca in spatele meu se vede,dar foarte putin din calugar...si gheata in ce ''hal'' era
eu,si cred ca in spatele meu se vede,dar foarte putin din calugar...si gheata in ce ''hal'' era
bunul meu prieten cu pasarele la cabina
bunul meu prieten cu pasarele la cabina
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
bosscrap2708
membru activ
membru activ
Mesaje: 130
Membru din: 09 Feb 2012, 14:41
Localitate: bucuresti

Re: PESCUIT LA COPCA

Mesaj de bosscrap2708 » 10 Ian 2013, 18:57

salut si la multi ani .azi am pescuit pe belciugatele pepeniera si am prins cam 2kg de carasel taxa 10 lei

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: PESCUIT LA COPCA

Mesaj de bitza35 » 11 Ian 2013, 01:20

buna seara
astazi ''ieri'' am fost iarasi la un baboi pe fundulea 8 dar am ales ziua gresit...
in primul rand ca am plecat singur,in al doilea rand nu am ascultat de cineva,precum ca nu mananca din cauza temperaturii ff scazute si nu in ultimul rand din cauza gerului foarte mare si vantului care a batut de pe la 11 si tot mai batea la ora 16 cand am plecat... :O
rezultatul???un caras la vreo 300-350gr >:D< ,5 carasi cat bricheta,un biban la fel si vreo 7-8 balosei=un dezastru ~x(
sincer!?!...am ajuns la o concluzie...daca nu mananca carasul pe f8,nu are rost sa pleci de acasa,de ce?pentru ca,in lipsa carasului mai ramanea o combinatie cu un balos,un biban,un ghibort...dar garla asta nu [-x are o densitate ''vizibila'' de pesti din aceste specii,plus ca atunci cand a venit nenea cu taxa se tot lauda :^O ca,tarziu in toamna s-a bagat 3tone :O de caras ''palmas''...si asta ar insemna aproximativ 30.000 @-) de baboi,daca punem un carasel la o greutate de 100gr...dar eu cred ca s-au scos =D> ...fiecare intelege ce vrea...
ma intereseaza detalii despre buftea,cum ajung(eu vin dinspre obor),taxa,am inteles ca acolo ar ''misca'' ceva...
sanatate maxima :-h ---<><
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Re: PESCUIT LA COPCA

Mesaj de darthfather » 12 Ian 2013, 16:23

La cat e de groasa gheata eu cred ca vreti sa va vedeti la ESCA!!!!

Avatar utilizator
oliver
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 06 Apr 2012, 22:29
Localitate: Tulcea

Re: PESCUIT LA COPCA

Mesaj de oliver » 12 Ian 2013, 19:36

16 cm pare destul de groasa?
Eu zic ca daca tine 125kg(cu tot cu haine) Esca trebuie sa mai astepte.
Peştele care scapă din undiţa pescarului este întotdeauna cel mai mare.

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: PESCUIT LA COPCA

Mesaj de bitza35 » 14 Ian 2013, 20:34

buna seara si bine v-am gasit...
ieri am fost la un baboi pe mostistea la tamadau,le-am luat la rand,de unde cresc sturioni de la sosea si pana la pod la A2 si calea ferata...pana unde face cotul si este ''insula cu cimitirul''... o ceata de nu vedeai la 10 metri,si pe mal si pe gheata...
prima parte a ''baltii'',braconata 100%,scule bagate din mal in mal,au strecurat efectiv apa,vorbeam azi cu cineva si dupa ce i-am povestit imi spune ca alea se numesc ''garduri'' si daca sunt ''chinezarii de europa'' alea aduna tot...oare ce vor mai lua cand nu o mai ramane nimic?ma mir ca mai erau cele trei lebede care erau si asta toamna...
despre partida ce sa zic,am luat aproape un strapazan,adica un pui de salau de 10cm lungime care a facut cale intoarsa in apa,
in rest nu am avut nicio trasatura la fixa,la marmusca,la dandineta toate asezonate cu libelule proaspete...
tinand cont de ce am vazut si am scris mai sus,alte variante nu existau...pacat
Fişiere ataşate
in asteptarea lu' nasu
in asteptarea lu' nasu
aici am luat strapazanul
aici am luat strapazanul
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
bitza35
senior
senior
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mar 2011, 16:31
Localitate: bucuresti

Re: PESCUIT LA COPCA

Mesaj de bitza35 » 14 Ian 2013, 20:42

cai99 scrie:Salutare !! Se prinde si pe Buftea la Calu Balan biban si balos, la strapii sa-i dati drumu plizzz, 20 lei . RESPECT !!
as dori si eu ceva detalii despre buftea
vreau sa ajung saptamana asta si nu prea stiu zona bine :-?
multumesc mult...
---<><
niciodata nu spun NICIODATA...

Avatar utilizator
bosscrap2708
membru activ
membru activ
Mesaje: 130
Membru din: 09 Feb 2012, 14:41
Localitate: bucuresti

Re: PESCUIT LA COPCA

Mesaj de bosscrap2708 » 14 Ian 2013, 21:54

salut mai bine te duci pe la beciugatele pepeniera sau fundulea 6 .ma duc maine pe fun 6 . fire intinse

Avatar utilizator
cai99
Veteran
Veteran
Mesaje: 705
Membru din: 31 Mai 2010, 19:59
Localitate: BUCURESTI

Re: PESCUIT LA COPCA

Mesaj de cai99 » 14 Ian 2013, 21:57

SALUT !!! Nu se merita, bati drumu degeaba, a fost treaba la inceput acum gata . RESPECT !!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”