Rusanesti-Babiciu

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Scrie răspuns
Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Rusanesti-Babiciu

Mesaj de timer » 24 Iun 2011, 21:44

La arsita mare...mare viitor..Pe DN55, plecand iar la peste, credeam cum ca crapu’ momeala prapadeste.Si lunga ne fu calea, napraznica dogoarea, cand se gata si drumu’, mai mare era jalea.Ca ajunseram fleasca, de-atata transpirat, secata era mintea si-am fi dorit scaldat.Si-am pogorat pa dale, in peisaj anost, am dat noi dupa peste, da n-avea nici un rost.S-a incercat cu toate, le-am descantat pa scule, de noi, pa crapi, in apa , ii durea fix in lule.O noapte, doo zile speram ca crapu’ pica, da’ apa nu ne-a dat, dacat ceva platica.A fost, sa zic asa, cel mai tare zapuc(poza), c-am zis in gura mare: mai bine-n balamuc
Plan da dasfasurare
Itinerar: Craiova, Dabuleni,C0-canal(aci, erau cativa pescari pe canal-nema,nema),Babiciu, Rusanesti, Craiova-cam 300 km .
Loc: Babiciu(ziua),Rusanesti(ziua-noapte)
Asigurare materiala:scule, momeala,mancare, bere ,vin(soiuri selectionate)
Rezultate:10 platici/trei pescari..Fro cinci,cam la 600 g
Concluzie:’ai da muica noastra… @-)
Fişiere ataşate
Imag008.jpg

Avatar utilizator
bebe2011
Veteran
Veteran
Mesaje: 759
Membru din: 10 Mar 2011, 11:09

Re: Rusanesti-Babiciu

Mesaj de bebe2011 » 28 Iun 2011, 08:46

Tare! =))

Avatar utilizator
ciprian_f
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 15 Mai 2011, 17:54
Localitate: com. Corbu, Jud Constanta
Contact:

Re: Rusanesti-Babiciu

Mesaj de ciprian_f » 03 Iul 2011, 08:06

bebe2011 scrie:Tare! =))
Prea tare =))

Avatar utilizator
yo_yon
Veteran
Veteran
Mesaje: 632
Membru din: 04 Mai 2008, 09:53

Re: Rusanesti-Babiciu

Mesaj de yo_yon » 16 Sep 2011, 19:00

Mai aveti vreo noutate , sau e gheata la mal si curg sloiuri ??

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Rusanesti-Babiciu

Mesaj de timer » 17 Sep 2011, 13:27

Yo-yon, nu vreau sa te-ncurc..Ce stiu io...Acu o saptamana am fost la Babiciu-Rusanesti..A batut vantul f.tare..Nu se putea pescui, practic...Am plecat iar la CO ..Am stat o noapte si o zi..Cativa carasi mai rasariti si un somnotei la un chil jumate(la rama cu viermisor-dimineata si la prajina)..Cam asta a fost si caldura ziua, noaptea frumos..Nu mai stiu, ce-o fi acum lin zona Oltului (Farcase, Babiciu- Rusanesti).. Efectiv, habar n-am pe un' sa ma duc..Dunarea in zona Nedeia e scazuta, iar locurile bune sunt ocupate de cei care si-au creat proprietati -au instalat corturi si fac prin rotatie-nu te atingi de zona.La Cetate ,la fel ,cateva locuri in zona Dinescu..In rest...pe Jiu-aici tre sa cunosti locurile ca altfel , joci bambilici...nu vreau sa te descurajez, dar asa mi se pare mie...Ca la plata, nu prea te tine bracinaru' de multe ori..Iar in zona noastra, sunt doar cateva locatii:Fantanele, Dobresti,Bulzesti,Ghercesti,Cornu ,Giurgita..Nu stiu care mai are potential, dai banu si ....Asta e, mai sapam... :)

Avatar utilizator
yo_yon
Veteran
Veteran
Mesaje: 632
Membru din: 04 Mai 2008, 09:53

Re: Rusanesti-Babiciu

Mesaj de yo_yon » 17 Sep 2011, 15:53

Iti foarte merci de informatii , dar mai jos de BABICIU - RUSANESTI nu m-am aventurat , ca ai dreptate e o cheltuiala inutila !! In afara ca nu stiu locurile cred ca nici nu merge jucaria , si ai dreptate ca unde merge sunt ocupate de primavara pana da zapada de corturari de-ai nostri !!Vroiam sa te intreb daca ai prins in coada la BABICIU pe curs sau in golful din dreapta , ca sa te duci pe placi (taluz) pe caldurile astea e o adevarata aventura , la care nu ma bag !!Oricum si mai in amonte pe OLT , anul asta a fost o mare pauza , ca de altfel de cativa ani incoace si probabil de acum incolo multi ani , ca se braconeaza la greu si pe deasupra mai dau si autorizatii la cei cu plase (sute de km de plase ) . Ma interesa daca ce ai prins i-ai luat pe placi sau in coada !!??

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Rusanesti-Babiciu

Mesaj de timer » 18 Sep 2011, 18:56

yo_yon scrie:Iti foarte merci de informatii , dar mai jos de BABICIU - RUSANESTI nu m-am aventurat , ca ai dreptate e o cheltuiala inutila !! In afara ca nu stiu locurile cred ca nici nu merge jucaria , si ai dreptate ca unde merge sunt ocupate de primavara pana da zapada de corturari de-ai nostri !!Vroiam sa te intreb daca ai prins in coada la BABICIU pe curs sau in golful din dreapta , ca sa te duci pe placi (taluz) pe caldurile astea e o adevarata aventura , la care nu ma bag !!Oricum si mai in amonte pe OLT , anul asta a fost o mare pauza , ca de altfel de cativa ani incoace si probabil de acum incolo multi ani , ca se braconeaza la greu si pe deasupra mai dau si autorizatii la cei cu plase (sute de km de plase ) . Ma interesa daca ce ai prins i-ai luat pe placi sau in coada !!??
Io-yon, scuza-ma, dar cred ca m-am exprimat io mai intortocheat si ti-am creat o mica confuzie..Referitor la CO- e vorba de canalul magistral de la Dabuleni-acolo am ajuns si am prins ce am prins , pentru ca la Babiciu si Rusanesti batea vantul si pescarii care erau, priveau la lansete sau admirau peisajul...Oricum, din ce-am observat la Rusanesti si Babiciu nu erau decat doi pescari pe dale -pe coada..Semn ca pestii erau inactivi.. O zi buna si fir intins !

Avatar utilizator
yo_yon
Veteran
Veteran
Mesaje: 632
Membru din: 04 Mai 2008, 09:53

Re: Rusanesti-Babiciu

Mesaj de yo_yon » 18 Sep 2011, 19:54

timer scrie:
yo_yon scrie:Iti foarte merci de informatii , dar mai jos de BABICIU - RUSANESTI nu m-am aventurat , ca ai dreptate e o cheltuiala inutila !! In afara ca nu stiu locurile cred ca nici nu merge jucaria , si ai dreptate ca unde merge sunt ocupate de primavara pana da zapada de corturari de-ai nostri !!Vroiam sa te intreb daca ai prins in coada la BABICIU pe curs sau in golful din dreapta , ca sa te duci pe placi (taluz) pe caldurile astea e o adevarata aventura , la care nu ma bag !!Oricum si mai in amonte pe OLT , anul asta a fost o mare pauza , ca de altfel de cativa ani incoace si probabil de acum incolo multi ani , ca se braconeaza la greu si pe deasupra mai dau si autorizatii la cei cu plase (sute de km de plase ) . Ma interesa daca ce ai prins i-ai luat pe placi sau in coada !!??
Io-yon, scuza-ma, dar cred ca m-am exprimat io mai intortocheat si ti-am creat o mica confuzie..Referitor la CO- e vorba de canalul magistral de la Dabuleni-acolo am ajuns si am prins ce am prins , pentru ca la Babiciu si Rusanesti batea vantul si pescarii care erau, priveau la lansete sau admirau peisajul...Oricum, din ce-am observat la Rusanesti si Babiciu nu erau decat doi pescari pe dale -pe coada..Semn ca pestii erau inactivi.. O zi buna si fir intins !
Totusi , iti multumesc pentru sinceritate , chiar daca zici ca "ocolishi" cam mult , vorba oltenilor , ai fost sincer intr-un tarziu ca altii m-ar fi trimis , vorba unuia : "2 lacuri mai sus , sau 2 mai jos , .....ce conteaza". adica sa mai bat zeci sau sute chiar de km de pomana !! Fire intinse prietene dar cred ca statul acasa aduce mai multe satisfactii in conditiile astea sau macar o economie de banuti ca si asa sunt cam putini sau pe cale de disparitie !!

Avatar utilizator
AcidAzotic
membru activ
membru activ
Mesaje: 144
Membru din: 07 Mar 2009, 18:35

Re: Rusanesti-Babiciu

Mesaj de AcidAzotic » 18 Sep 2011, 21:00

Am fost ieri la Rusanesti dupa baraj si nu prea am facut mare scofala ,cateva platici un ciortan si cativa carasi.Momeala incercata a fost :viermisori,rame, mamaliga si porumb.

Avatar utilizator
yo_yon
Veteran
Veteran
Mesaje: 632
Membru din: 04 Mai 2008, 09:53

Re: Rusanesti-Babiciu

Mesaj de yo_yon » 18 Sep 2011, 21:12

AcidAzotic scrie:Am fost ieri la Rusanesti dupa baraj si nu prea am facut mare scofala ,cateva platici un ciortan si cativa carasi.Momeala incercata a fost :viermisori,rame, mamaliga si porumb.
Ce-ar insemna "dupa baraj"?? Ai dat din barca sau de pe mal ??

Avatar utilizator
AcidAzotic
membru activ
membru activ
Mesaje: 144
Membru din: 07 Mar 2009, 18:35

Re: Rusanesti-Babiciu

Mesaj de AcidAzotic » 19 Sep 2011, 13:09

La vreo 2-300 m. dupa baraj si am dat de pe mal.

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”