Soare,vant, furtuna, fulgere si crapi

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Scrie răspuns
Avatar utilizator
William Joyce
membru activ
membru activ
Mesaje: 57
Membru din: 21 Ian 2012, 17:23

Soare,vant, furtuna, fulgere si crapi

Mesaj de William Joyce » 08 Iul 2013, 09:07

Dupa o bine meritata vacanta in patria carpfishing-ului (Marea Britanie), nu putea exista alt mod de a-mi sfarsi concediu, decat cu o partida de pescuit.
Asa cum am facut in ultima perioada am ales sa pescuiesc pe una din baltile mele de suflet si anume Magura 9; urmand sa fac o partida de 48 de ore.
Targetul pentru aceata partida era : Crapul de 2 cifre.
Strategie:
Nedorind sa prind peste mic am incercat sa nadesc moderat sa folosesc doar boilisuri, si sa evit cat se poate cantitatile mari de nada.
Asadar m-am pregatit cu ceva boilisuri solubile si tari ( multumesc lui Vladut Mateianu pentru asta) aprox 6 kg.
Este cred prima partida de pescuit cand arunc lansetele in apa fara a nadi. Am inceput cu pop-uri, solubile, boilisuri dipuite si pasta solubila.
Nu a durat mult si am prins primul crap, un exemplar la aprox 4 kg, semn ca pestele era in zona.
Am inceput sa nadesc cu boilis 1 kg solubil si un kg tare, facand o nadire extinsa si incercand sa pescuiesc la marginea zonei nadite.
Desfasurare:
Un rol definitoriu in partida astra l-a jucat vremea. Am avut parte de caldura arzatoare, ploaie, furtuna, fulgere si mult mult vant.
Spre surprinderea mea pestele a fost totusi receptiv s-a prezentat la chemari; singura problema a fost dimensiunea lui.
Am incercat sa maresc dimensiunile boilisului sa le dublez si nimic; crapi de 3,4 kg inghiteau fara problem 2 bile de 20.
Drept urmare am apelat la o strategie oarecum disperata, am facut un pat din pastura, semninte si elemente solubile, pe care nu l-am pescuit. Indee a fost ca pestele de mici dimensiuni sa mearga acolo si eu sa pecuiesc in alte parti sau in marginea lui.
Au incetat trasaturile pe banda rulanta si a crescut si dimensiunea pestilor, am scapat de exemplarele extrem de bataioase de 2, 3 kg si-au facut aparitia altele mai mari, dar nici unul mai mare de 7.5 kg.

Concluzii:
Se pare ca pestele mare nu a vrut sa mance deloc si nu am reusit sa atrag exemplarele mai mari.
Poate a avut si vremea rolul ei insa, cert este ca obiectivul a fost ratat, nu pot sa raportez nici un crap de 2 cifre prins.
Cum spunea cineva:
“In pescuit nu pierzi niciodata, fie prinzi fie inveti .”

Fir intins si fum in frane

Will
Fişiere ataşate
IMG_3069.JPG
IMG_3069.JPG (3.68 KiB) Vizualizat de 1797 ori
IMG_3068.JPG
IMG_3068.JPG (4.22 KiB) Vizualizat de 1797 ori
IMG_3064.JPG
IMG_3064.JPG (5.19 KiB) Vizualizat de 1797 ori
IMG_3057.JPG
IMG_3057.JPG (4.6 KiB) Vizualizat de 1797 ori
IMG_3056.JPG
IMG_3056.JPG (5 KiB) Vizualizat de 1797 ori
IMG_3050.JPG
IMG_3050.JPG (3.74 KiB) Vizualizat de 1797 ori
FIELDTESTER SENZOR PLANET
http://WWW.SNZ.RO

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”