CE SA CUMPAR?care-s mai bune

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: CE SA CUMPAR?care-s mai bune

Mesaj de Laurentiu » 05 Dec 2010, 01:17

Ai uitat sa precizezi ca are un kil bucata si daca ai pescui cu un arac de vie sau mtx tot acelasi lucru ar fi.:D

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: CE SA CUMPAR?care-s mai bune

Mesaj de vioril » 05 Dec 2010, 17:23

Laurentiu , fii un pic mai concret , dane si noua mai multe detalii, diferente si info cu privire la aracul de vie si mtx-ul . =)) =)) =))

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: CE SA CUMPAR?care-s mai bune

Mesaj de Laurentiu » 05 Dec 2010, 19:39

Adica nu au niciun fel de senzitivitate, nu simti decat pestii foarte mari in drill. Parerea mea e ca nu sunt recomandate decat pt cei care sa duc la concursuri si nu au timp de drill. Ia crapul de 5kg ca pe caras. E ca si cum m-as duce la vantoare de potarnichi cu bazooka.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CE SA CUMPAR?care-s mai bune

Mesaj de Dan Mitranescu » 05 Dec 2010, 19:58

Laurentiu scrie:Ai uitat sa precizezi ca are un kil bucata si daca ai pescui cu un arac de vie sau mtx tot acelasi lucru ar fi.:D
MTX 14 au fix 420g si sunt usoare pentru o lanseta de crap.
La araci de vie nu ma pricep asa ca nu stiu daca exista asemanari.
Poti sa-mi spui ce greutati au celelalte modele ? Ai sa ai o surpriza !

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CE SA CUMPAR?care-s mai bune

Mesaj de Dan Mitranescu » 05 Dec 2010, 20:14

Laurentiu scrie:Adica nu au niciun fel de senzitivitate, nu simti decat pestii foarte mari in drill. Parerea mea e ca nu sunt recomandate decat pt cei care sa duc la concursuri si nu au timp de drill. Ia crapul de 5kg ca pe caras. E ca si cum m-as duce la vantoare de potarnichi cu bazooka.
Pescuitul la crap are o particularitate : in majoritatea cazurilor trebuie sa arunci departe . De aici necesitatea unor lansete cat mai lungi . Totusi acestea nu au putut merge la cote mai mari de 3,90 datorita firmelor producatoare care se adapteaza regulamentelor internationale pentru concursuri ( nu ai voie sa pescuiesti cu lansete mai lungi de 4m ).

Singura varianta a producatorilor de lansete de crap a fost sa mareasca actiune lansetei cat mai mult fara a ajunge la o greutate mare a acesteia. Deci se cere un compromis intre greutate si rigiditate .
Lansete Hi-S 200 Free Spirit sunt cele mai ravnite lansete de crap din lume , au 500g si sunt ceva mai rigide decat MTX 14. Nu te gandi sa le folosesti in vie pentru ca sunt undeva la 500 euro .

Crap se poate prinde si cu lansete de musca pentru cei care curbarea lansetei este o placere. Nu este nevoie nici de 3,90m. O Germina de 2,10m la 30lei este suficient indeplinind conditii pentru placerile amintite. Pe astea le stiu cum se comporta pentru ca am pescuit "o viata" cu ele ! :D

Avatar utilizator
Vlad Pavlovici
Partener
Partener
Mesaje: 91
Membru din: 05 Feb 2009, 21:29

Re: CE SA CUMPAR?care-s mai bune

Mesaj de Vlad Pavlovici » 05 Dec 2010, 21:11

Dan Mitranescu scrie: Pescuitul la crap are o particularitate : in majoritatea cazurilor trebuie sa arunci departe . De aici necesitatea unor lansete cat mai lungi . Totusi acestea nu au putut merge la cote mai mari de 3,90 datorita firmelor producatoare care se adapteaza regulamentelor internationale pentru concursuri ( nu ai voie sa pescuiesti cu lansete mai lungi de 4m ).
Salut Dan, te asigur ca firmelor producatoare de lansete nu le pasa nici cat negru sub unghie de concursurile de crap. E un subiect care pur si simplu nu exista, lucru de care poti sa-ti dai seama din faptul ca nimeni nu-l pomeneste nicaieri in vreun material de prezentare. De ce? Pentru ca 99,99% dintre cumparatori nu se duc la niciun concurs. Daca producatorii ar considera ca exista o piata pentru lansete de peste 4m, le-ar face si maine, indiferent de regulamentele de concurs (care oricum nu sunt uniforme, sunt la bunul plac al celor care le organizeaza). Au si existat lansete de 4,20m, dar n-au avut succes de public. Concursurile care au cat de cat o influenta asupra lansetelor de distanta nu sunt cele de crap, sunt cele de casting, in masura in care producatorii care sunt prezenti in sectorul de casting pot sa transfere idei in sectorul de crap. Vezi notiuni ca parallell butt, gearbox design si asa mai departe.
Dan Mitranescu scrie: Singura varianta a producatorilor de lansete de crap a fost sa mareasca actiune lansetei cat mai mult fara a ajunge la o greutate mare a acesteia. Deci se cere un compromis intre greutate si rigiditate .
Presupun ca te referi la putere. Actiunea lansetei de crap nu poate fi nici marita, nici micsorata. Alti parametri, da, insa nu actiunea.
Dan Mitranescu scrie: Lansete Hi-S 200 Free Spirit sunt cele mai ravnite lansete de crap din lume , au 500g si sunt ceva mai rigide decat MTX 14. Nu te gandi sa le folosesti in vie pentru ca sunt undeva la 500 euro .
Un Hi-S 200 de 3,90m are 420g. Conteaza si distributia greutatii pe fiecare segment, nu numai greutatea in sine. Sunt insa de acord ca greutatea nu e un impediment, daca lanseta e de calitate si exista o justificare a greutatii, pe care pescarul o intelege si o accepta.

Avatar utilizator
vioril
Veteran
Veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 12 Ian 2009, 15:43
Localitate: mihailesti -giurgiu
Contact:

Re: CE SA CUMPAR?care-s mai bune

Mesaj de vioril » 05 Dec 2010, 21:41

ohohoho dragii mosului !!! cam exagerati cu ,comparatiile , in acest topic un om cerea o parere , la care a intervenit un pescar modern ( laurentiu ) sa faca el deosebiri sau asemanari ( vita de vie ) , din vie se fece un vin bun ,nu lansete de pescuit ( pt laurentiu ) , cat despre cele precizate de Dan si de Dn. Vlad nu pot spune ca sunt rele ,dar acel om nu se va putea decide niciodata ( sa nu-l bagati in ceata ) .


sincere salutari !!! si sa vina mosul si la voi ca la mine a veni deja .

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CE SA CUMPAR?care-s mai bune

Mesaj de Dan Mitranescu » 06 Dec 2010, 03:32

Vlad Pavlovici scrie:
Salut Dan, te asigur ca firmelor producatoare de lansete nu le pasa nici cat negru sub unghie de concursurile de crap. E un subiect care pur si simplu nu exista, lucru de care poti sa-ti dai seama din faptul ca nimeni nu-l pomeneste nicaieri in vreun material de prezentare. De ce? Pentru ca 99,99% dintre cumparatori nu se duc la niciun concurs. Daca producatorii ar considera ca exista o piata pentru lansete de peste 4m, le-ar face si maine, indiferent de regulamentele de concurs (care oricum nu sunt uniforme, sunt la bunul plac al celor care le organizeaza). Au si existat lansete de 4,20m, dar n-au avut succes de public. Concursurile care au cat de cat o influenta asupra lansetelor de distanta nu sunt cele de crap, sunt cele de casting, in masura in care producatorii care sunt prezenti in sectorul de casting pot sa transfere idei in sectorul de crap. Vezi notiuni ca parallell butt, gearbox design si asa mai departe.
Salut Vlad,
Eu ma refer la concursuri gen Campionatul National sau Mondial. Aici regulile sunt clare : nu mai lungi de 4m.
Pentru cele private chiar mi-ai dat o idee. Nu sa-mi schimb lansetele ,dar macar un prelungitor pentru cotor se poate face ...
Totusi producatorii de lansete de crap (fabricile ) in mare parte nici nu stiu pentru ce sunt aceste lansete , ei doar executa ce se vinde . Ce se vinde ? Ce se recomanda ! Cine recomanda ? Majoritar cei care ajung in varful pescuitului la crap : competitiile ( asa zic ei :D ) . Acestia ce sa recomande ? In special cu ce pescuiesc ...
Astfel acest sector de 3,90 a fost mult mai bine studiat de-a lungul timpului avand castig de cauza in fata celorlalte modele. Poate asta este motivul pentru care se cauta 3,90m ...
Vlad Pavlovici scrie:
Dan Mitranescu scrie: Singura varianta a producatorilor de lansete de crap a fost sa mareasca actiune lansetei cat mai mult fara a ajunge la o greutate mare a acesteia. Deci se cere un compromis intre greutate si rigiditate .
Presupun ca te referi la putere. Actiunea lansetei de crap nu poate fi nici marita, nici micsorata. Alti parametri, da, insa nu actiunea.
Asa este . De multe ori se foloseste gresit actiune in loc de putere si am scapat-o si eu.
Vlad Pavlovici scrie:
Dan Mitranescu scrie: Lansete Hi-S 200 Free Spirit sunt cele mai ravnite lansete de crap din lume , au 500g si sunt ceva mai rigide decat MTX 14. Nu te gandi sa le folosesti in vie pentru ca sunt undeva la 500 euro .
Un Hi-S 200 de 3,90m are 420g. Conteaza si distributia greutatii pe fiecare segment, nu numai greutatea in sine. Sunt insa de acord ca greutatea nu e un impediment, daca lanseta e de calitate si exista o justificare a greutatii, pe care pescarul o intelege si o accepta.
Vorbeam despre "araci de vie":D si am vrut sa scot in evidenta ca HI-S 200 este o lanseta mult mai rigida de cat modelele prezentate in acest topic si totusi este pe departe in varful clasamentului lansetelor de crap.

Puteam sa incep cu asta : :D
http://www.bigfish.ro/info-util/free-sp ... s-200.html

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: CE SA CUMPAR?care-s mai bune

Mesaj de Laurentiu » 06 Dec 2010, 11:06

Deja deviem rau comparand Mtx cu his 200. Ca ambele sunt araci, da, dar fiecare in felul ei, din acest motiv mtx nu ajunge nici la calcaiul his-ului.
Si ca sa revenim la topicul omului, am precizat ca modelul asta de hakuyo nu se preteaza la pescuitul pe care il practica el. Ii trebuie o lanseta sa simta si el pestele sa se simta bine. Ceea ce mtx-ul asta nu-i ofera, plus ca e si scump. Sunt alte lansete mai ieftine care sunt mai placute si versatile. Nu ma incanta cu nimic ca nu se rupe, nu sta nimeni sa incerce sa o rupa, o rup cei care vor sau cei care arunca ca disperatii cu momitoare cat un ou de strut. Ca sa nu mai spun ca in aruncari o lanseta rigida te penalizeaza urat de tot daca nu ai ceva experienta, nu esti familiarizat destul cu ea sau ai calcat un milimetru pe langa.

Avatar utilizator
Vlad Pavlovici
Partener
Partener
Mesaje: 91
Membru din: 05 Feb 2009, 21:29

Re: CE SA CUMPAR?care-s mai bune

Mesaj de Vlad Pavlovici » 06 Dec 2010, 12:39

Dan Mitranescu scrie: Totusi producatorii de lansete de crap (fabricile ) in mare parte nici nu stiu pentru ce sunt aceste lansete , ei doar executa ce se vinde . Ce se vinde ? Ce se recomanda ! Cine recomanda ? Majoritar cei care ajung in varful pescuitului la crap : competitiile ( asa zic ei ) . Acestia ce sa recomande ? In special cu ce pescuiesc ...
Salut Dan, pentru lumea europeana a pescuitului la crap, varful pescuitului nu e in concursuri. Noi avem o obsesie pentru ele, altii abia daca le baga in seama. Castigatorii de concursuri n-au nicio influenta asupra evolutiei lansetelor. Nici cei care detin recordul mondial sau national sau vreun alt record. Au influenta cei care se pricep.
Dan Mitranescu scrie: Astfel acest sector de 3,90 a fost mult mai bine studiat de-a lungul timpului avand castig de cauza in fata celorlalte modele.
Nu cred ca se poate sustine asta. Ca sa ajunga la cele de 3,90m, pescuitul a ajuns mai intai la cele de 3,60m si a ramas acolo multa vreme. Trecerea la 3,90m s-a facut mai tarziu, cand tehnologia a permis crearea unor lansete acceptabile de dimensiuni mai mari. Numarul modelelor de 3,60m e si astazi mai mare decat al celor de 3,90m, deci nu se poate spune ca lansetele de 3,90m au avut castig de cauza.
Dan Mitranescu scrie: Poate asta este motivul pentru care se cauta 3,90m ...
Cererea pentru lansete de 3,90m, de preferat rapide, pentru distanta, e doar un specific al pietei romanesti, nu intrutotul justificat. Pe alte piete, tendinta e diferita. Cum piata din Romania e mica, in comparatie cu altele, ce vor pescarii romani nu influenteaza prea mult gandirea marilor producatori de lansete.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CE SA CUMPAR?care-s mai bune

Mesaj de Dan Mitranescu » 06 Dec 2010, 17:02

Vlad Pavlovici scrie: Salut Dan, pentru lumea europeana a pescuitului la crap, varful pescuitului nu e in concursuri. Noi avem o obsesie pentru ele, altii abia daca le baga in seama. Castigatorii de concursuri n-au nicio influenta asupra evolutiei lansetelor. Nici cei care detin recordul mondial sau national sau vreun alt record. Au influenta cei care se pricep.
Am pescuit pana acum patru ani numai cu Germina 2,10 m . Consider ca ma pricepeam la pescuit si atunci . Totusi nu am reusit sa influentez pe nimeni. Ba mai mult am fost eu influentat sa pescuiesc cu lansete mai lungi si din ce in ce mai puternice. Ce am facut eu mai departe ...deja este molima ! :D
Vlad Pavlovici scrie: Nu cred ca se poate sustine asta. Ca sa ajunga la cele de 3,90m, pescuitul a ajuns mai intai la cele de 3,60m si a ramas acolo multa vreme. Trecerea la 3,90m s-a facut mai tarziu, cand tehnologia a permis crearea unor lansete acceptabile de dimensiuni mai mari. Numarul modelelor de 3,60m e si astazi mai mare decat al celor de 3,90m, deci nu se poate spune ca lansetele de 3,90m au avut castig de cauza.
Cunosc sute de pescari care au trecut de la 3,60 (sau mai mici ) la 3,90 , dar nu cunosc pe nimeni sa se intoarca de la 3,90 la lansete inferioare ca lungime . (Valabil si legat de puterea lansetei.)
Tendinta ireversibila este catre 3,90 cu putere cat mai mare ... Cel putin asta vad pe piata de la noi.
La nivel mondial prima idee legata de crap ma trimite in Australia unde nu se fac lansete ci arcuri cu sageti. De aici poate dezinteresul meu pentru alte trenduri.

Vlad Pavlovici scrie: Cererea pentru lansete de 3,90m, de preferat rapide, pentru distanta, e doar un specific al pietei romanesti, nu intrutotul justificat. Pe alte piete, tendinta e diferita. Cum piata din Romania e mica, in comparatie cu altele, ce vor pescarii romani nu influenteaza prea mult gandirea marilor producatori de lansete.
Eu ma raportez numai la Romania . Ma raportez la accesoriile care ma ajuta sa prind cat mai mult crap in concursurile de la noi sau internationale.

Dupa cum spuneam mai sus placerea de a pescui crap se poate concretiza cu mai multe feluri de lansete. Fiecare cu alegerea lui. Nu are rost sa ne "judecam" intre noi pe acest subiect. Ne spunem parerea si atat.
Asta fac si eu .

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: CE SA CUMPAR?care-s mai bune

Mesaj de Marius Vintila » 13 Dec 2010, 09:55

Vorbeam despre "araci de vie":D si am vrut sa scot in evidenta ca HI-S 200 este o lanseta mult mai rigida de cat modelele prezentate in acest topic si totusi este pe departe in varful clasamentului lansetelor de crap.

Puteam sa incep cu asta : :D
http://www.bigfish.ro/info-util/free-sp ... s-200.html[/quote]

Pai si cine face acest clasament si unde putem sa il vedem? Cred ca asta ar pune capat multor topicuri de pe acest forum. Nu uitati ca distributia inelelor pe hi-s200 este altfel cat si dimensiunile lor.
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
mariusangler
senior
senior
Mesaje: 188
Membru din: 02 Dec 2008, 12:31

Re: CE SA CUMPAR?care-s mai bune

Mesaj de mariusangler » 14 Dec 2010, 20:24

@ Dan Mitranescu

Faci o afirmatie aici.
,, Cunosc sute de pescari care au trecut de la 3,60 (sau mai mici ) la 3,90 , dar nu cunosc pe nimeni sa se intoarca de la 3,90 la lansete inferioare ca lungime . (Valabil si legat de puterea lansetei.)
Tendinta ireversibila este catre 3,90 cu putere cat mai mare ... Cel putin asta vad pe piata de la noi.''

Eu cunosc cativa si de anul viitor ma alatur lor ,dupa 6 ani de folosinta exclusiva de lansete de 13''.Dupa cum zicea si Vlad trendul cu 13'' e valabil doar prin tara noastra unde pescarii nu prea stiu ca exista lansete de 12'' la fel de capabile ca si cele de 3,90.Am convingerea dupa ce am probat aproape tot ce fabrica atat Century,Harrison Free Spirit cat si cativa producatori mai modesti,ca la fiecare firma mai sus amintita, poti gasi un model de 12'' care sa se potriveasca oricarui pescar,cu care sint convins, ca se va obisnui mai usor si mai repede decat cu o lanseta de 3,96.De ce spun asta?Pentru ca diversitatea modelelor existente pe piata lansetelor de 12'',cu o multitudine de puteri si actiuni diferite,este practic imposibil ca orice pescar sa nu poata gasi,lanseta care-l poate caracteriza cel mai bine.Iar despre cei care inca cred ca pot arunca mai departe ,cu o lanseta de 13'',decat cu una de 12'',le recomand sa verifice aceasta teorie ,folosind cate un model scurt si lung al aceluiasi tip de lanseta.S-ar putea sa aiba o revelatie.Asta nu inseamna ca lansetele de 13',' nu sint bune sau ar trebui evitate.Inseamna doar ca pescarii ar trebui sa fie mult mai atenti in alegerea lansetelor,pentru ca am vazut destule cazuri cand s-au cumparat lansete dupa lungi topicuri de forum,iar respectivii s-au trezit in situatia sa foloseasca acele lansete ca araci de vie,dupa cum scria un antevorbitor mai sus.
Team Select Baits Romania

Avatar utilizator
mariusangler
senior
senior
Mesaje: 188
Membru din: 02 Dec 2008, 12:31

Re: CE SA CUMPAR?care-s mai bune

Mesaj de mariusangler » 14 Dec 2010, 20:28

Si asta este doar un exemplu.

,, Cu modelul de 3,90m, am inregistrat aruncari masurate de 191 de metri cu montura, iar cu cel de 3,60m am dat aproximativ 201 de metri cu o punga de PVA. In ambele cazuri, am aruncat peste cap. Usurinta cu care lanseta lucreaza in dril este impresionanta – nu mai vorbesc de distanta pe care o poti atinge. Daca va intereseaza un set pentru distante extreme, luati neaparat in calcul Free Spirit Hi-S 200, dar aveti grija, s-ar putea sa dati mai departe decat credeati ca se poate!” Mark Hutchinson''

Pasaj preluat de pe siteul Bigfish Romania.
Team Select Baits Romania

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: CE SA CUMPAR?care-s mai bune

Mesaj de vali003 » 14 Dec 2010, 22:41

mariusangler scrie:Si asta este doar un exemplu.

,, Cu modelul de 3,90m, am inregistrat aruncari masurate de 191 de metri cu montura, iar cu cel de 3,60m am dat aproximativ 201 de metri cu o punga de PVA. In ambele cazuri, am aruncat peste cap. Usurinta cu care lanseta lucreaza in dril este impresionanta – nu mai vorbesc de distanta pe care o poti atinge. Daca va intereseaza un set pentru distante extreme, luati neaparat in calcul Free Spirit Hi-S 200, dar aveti grija, s-ar putea sa dati mai departe decat credeati ca se poate!” Mark Hutchinson''

Pasaj preluat de pe siteul Bigfish Romania.
Marius , nenea Hutchinson , cu orice lanseta va da , se duce la peste 180 de m. , dar el este profesionist , iar noi niste amatori , noi mai luam lansete si asa mai de fite , un meserias le ia de nevoie .

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”