CE SA CUMPAR?care-s mai bune

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
mariusangler
senior
senior
Mesaje: 188
Membru din: 02 Dec 2008, 12:31

Re: CE SA CUMPAR?care-s mai bune

Mesaj de mariusangler » 14 Dec 2010, 23:34

@Vali

Ideea este ca,nea Mark lanseaza mai mult cu varianta scurta ,decat cu cea lunga.E logic ca o incarca mult mai usor si are experienta vasta in domeniul castingului.Apropo de afirmatia ca ar putea teoretic sa lanseze la fel de mult,cu orice lanseta,ar putea avea un fundament real,atat timp cat i s-a dus vestea ca rupe aproape orice lanseta care-i cade in mana.Deci e logic ca fiind profesionist, o lanseta de calitate,pentru el este o necesitate.
Team Select Baits Romania

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CE SA CUMPAR?care-s mai bune

Mesaj de Dan Mitranescu » 15 Dec 2010, 03:23

mariusangler scrie:@Vali

Ideea este ca,nea Mark lanseaza mai mult cu varianta scurta ,decat cu cea lunga.E logic ca o incarca mult mai usor si are experienta vasta in domeniul castingului.Apropo de afirmatia ca ar putea teoretic sa lanseze la fel de mult,cu orice lanseta,ar putea avea un fundament real,atat timp cat i s-a dus vestea ca rupe aproape orice lanseta care-i cade in mana.Deci e logic ca fiind profesionist, o lanseta de calitate,pentru el este o necesitate.
Marius,
Daca "nea Mark" da cu o lanseta de 3,60 m ,incarcata si cu o punga pva, 200m eu personal ma las de pescuit .

Nu 200m ... numai 160m si mananc si lanseta si pva si plumb si tot ...( un pva de marimea unui ou nu cat bobul de mazare :D ).

Cred ca este o gresala in articolul respectiv ...


In alta ordine de idei , am sustinut asta de nenumarate ori :
Fiecare cu placerile si posibilitatile lui. Nu are rost sa ne judecam intre noi ci numai sa ne expunem punctul de vedere . "Eu folosesc asta pentru ca ..." si atat...

Pentru restul sunt pariurile ! :D Ca sa nu o mai lungim mai mult de 3,90m ! :D

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CE SA CUMPAR?care-s mai bune

Mesaj de Dan Mitranescu » 15 Dec 2010, 13:39

Laurentiu scrie:Deja deviem rau comparand Mtx cu his 200. Ca ambele sunt araci, da, dar fiecare in felul ei, din acest motiv mtx nu ajunge nici la calcaiul his-ului.
Si ca sa revenim la topicul omului, am precizat ca modelul asta de hakuyo nu se preteaza la pescuitul pe care il practica el. Ii trebuie o lanseta sa simta si el pestele sa se simta bine. Ceea ce mtx-ul asta nu-i ofera, plus ca e si scump. Sunt alte lansete mai ieftine care sunt mai placute si versatile. Nu ma incanta cu nimic ca nu se rupe, nu sta nimeni sa incerce sa o rupa, o rup cei care vor sau cei care arunca ca disperatii cu momitoare cat un ou de strut. Ca sa nu mai spun ca in aruncari o lanseta rigida te penalizeaza urat de tot daca nu ai ceva experienta, nu esti familiarizat destul cu ea sau ai calcat un milimetru pe langa.
Laurentiu
Eu cand vorbesc despre aceste lansete cele spuse de mine se bazeaza pe zeci de mii de aruncari cu mtx si mii cu hi-s.
Tu ai pescuit cu aceste modele ?

De unde stii ce se preteaza mai bine pentru un pescar ?

Care este lanseta mai ieftina ca mtx-ul prezentata ca obtiune in acest topic ?

De ce nu te incanta ca nu se rupe o lanseta si de ce sunt "disperati" cei care incearca sa pescuiasca la distanta ?

Cand facem un concurs de aruncari ca sa stabilim unde se afla "calcaiul " hi-s -urilor ?

P.S. Nu compar MTX-ul cu alte modele din principiu . ( este o etica in vanzari pe care eu o respect.), iar cu HI-s -ul , in special, nu il compar din respect pentru munca din spatele acestei lansete ( tehnologie si marketing ). Atat ...!

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: CE SA CUMPAR?care-s mai bune

Mesaj de Laurentiu » 15 Dec 2010, 17:22

Dane, pentru tine nu conteaza la o lanseta decat doua lucruri: sa nu se rupa in aruncare si sa arunce 1 km.
Restul e istorie.... Sa nu ma intelegi gresit: te consider un mare pescar, un mare om, ai intotdeauna un sfat bun pt oricine, stiu divergentele tale cu alti pescari de competitie dar te sustin, dar cu rigiditatea lansetelor si lansarea pe orbita nu sunt de acord.
Pt un pescar care se respecta si este un PESCAR ADEVARAT (nu vb de concursuri), conteaza sa fie usoara, sa o simta bine in mana, sa simta si un caras de 100 grame.
Pestele poate fi adus si la distanta care poti arunca nu neaparat sa arunci tu unde se afla pestele si tu stii prea bine lucrul asta.
Nu fac concurs de aruncari, deoarece nu sunt si nici nu ma intereseaza sa arunc cat mai departe si ca sa compari un his cu mtx, sa fim seriosi....:)
Si nu dau exemple de lansete mai finute si mai ieftine ca sa nu facem reclama, dar stii si tu foarte bine ca exista.
Eu acum pescuiesc cu niste lansete de 2.75 lb de 3.60 si este un deliciu in dril chiar si cu un ciortan de un kil.
Asta e scopul pescuitului: sa simti drilul, nu sa-l tragi ca pe oblete. Sigur la concursuri e foarte bun si un spod, dar pt mine nu conteaza concursurile, eu am alte valori si cerinte in pescuit.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CE SA CUMPAR?care-s mai bune

Mesaj de Dan Mitranescu » 15 Dec 2010, 22:26

Laurentiu scrie: Eu acum pescuiesc cu niste lansete de 2.75 lb de 3.60 si este un deliciu in dril chiar si cu un ciortan de un kil.
Asta e scopul pescuitului: sa simti drilul, nu sa-l tragi ca pe oblete. Sigur la concursuri e foarte bun si un spod, dar pt mine nu conteaza concursurile, eu am alte valori si cerinte in pescuit.
De aici cred ca vin micile neconcordante intre noi :)

Scopul pescuitului nu o sa poata sa-l incadreze (si nici nu are dreptul ) nimeni niciodata intr-un tipar.

Chiar si concursurile ...In 70% din ele pescuiesc cu 0,20 . Crezi ca pot forta macar un ciortan de 2 kg ? Nu ! Consider ca ma port cu el mult mai atent , cu simturile solicitate la maxim , fata de un pescar care foloseste o lanseta sensibila cu un fir de 0,25. La asta se adauga tensiunea concursului care nu-mi permite sa fac greseli ...

Prin natura meseriei mele cunosc o mare varietate de "placeri" in pescuit .
Nu poti "condamna" un pescar de obleti ca prinde unul dupa altul si ce simte prin asta , un pescar de Dunare care foloseste fire de 0,50 cu care scoate crapi de 5-6 kg in cateva secunde sau pescarii cu cloncul ca folosesc sfoara de parapanta pe lansete .

Eu am reusit sa transpun ideea aceasta chiar in viata de toate zilele si sa accept oamenii asa cum sunt ei.
Daca sunt prieteni le dau maxim un sfat , dar nu ii judec niciodata .

Poate asta fac si acum ... motiv pentru care am sa ma opresc aici . :)

Avatar utilizator
Dragos85
membru activ
membru activ
Mesaje: 123
Membru din: 02 Feb 2010, 20:52

Re: CE SA CUMPAR?care-s mai bune

Mesaj de Dragos85 » 15 Dec 2010, 22:41

am si eu o intr ptr laurentiu ... de ce iti place tata sa strici topicul la oameni ??? in loc sa ii dai un sfat util baiatului care a facut topicul asta tu te certi cu reprezentantul mtx-urilor in romania ca nu sunt bune ..ca sunt pari ...ca nu stiu cum mai sunt ... .. !!!! ...daca esti un pescar adevarat cum zici mai bine zii omului ce sa incerce ...pe ce sa puna mana .... da exemple de lansete care iti plac tie ... normal ca dan mitranescu nu o sa iti zica tie ca mtx-urile sunt pari ca doar le vinde .... conteaza f mult ce vrea omul sa isi ia ...cu ce se intelege cel mai bine .... eu mi-am luat direct 3.5 lbs si sunt f multumit de ele chiar daca unii ziceau ca sunt pari (magicurile ) si te asigur ca si cu lansete mai puternice simti pestele in drill ... nu ca la cele de 2.75 dar il simti .... depinde ptr ce le vrea ,pe ce balti le foloseste ,ce stil adopta(aruncat din mana sau plantat ) plumb simplu sau naditoare ...si pe urma raman dupa eliminari cateva ....

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: CE SA CUMPAR?care-s mai bune

Mesaj de Laurentiu » 15 Dec 2010, 23:42

Cred ca nu ai inteles bine: eu nu ma cert cu Mitranescu. Avem doar o divergenta de opinii. Este o mare diferenta.
Si nu stric topicul nimanui, imi exprim o parere ca d'aia e forum public, sa-ti expui parerea.
Simplu.

Avatar utilizator
ionutniculae
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 06 Oct 2010, 08:55
Localitate: Bucuresti

Re: CE SA CUMPAR?care-s mai bune

Mesaj de ionutniculae » 16 Dec 2010, 00:29

dragos85,
daca oameni au o divergenta de opinie nu inseamna ca ''strica topicul'' , si iar nu mi se pare normal sa iei partea cuiva

P.S.poate iesi ceva util din aceste comentarii, plus ca mie mi s-a parut destul de obiectiv comentariul lui laurentiu, si ma repet mtx pot fi lansete f bune, chiar Fl, dar de acolo sa le compari cu niste lansete ''englezesti, doar'', sunt departeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee rau
Never give up

Avatar utilizator
Marius Vintila
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 09 Noi 2010, 11:17
Localitate: Bucuresti

Re: CE SA CUMPAR?care-s mai bune

Mesaj de Marius Vintila » 17 Dec 2010, 21:37

Asa....asa >:) contrativa :D Asa mai invatam si noi (cei ce vrem sa cumparam) cate ceva despre lansete, cat de calitative, ce cusururi poarta, cat de scumpe sunt etc....
Shhhhhhssssssss....nu-i opriti!!!!! :-$
MARIUS VINTILA
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: CE SA CUMPAR?care-s mai bune

Mesaj de Laurentiu » 18 Dec 2010, 12:14

Pai e simplu: pt cineva care nu e asa grijuliu cu sculele, vrea sa aiba siguranta in aruncare fara sa auda vreun "trosc" si sa arunce cu momitor mare si greu sau cu saculeti solubili mai gogonati, MTX-urile sunt foarte bune.
Pt altul care aspectele astea conteaza mai putin si pune accent pe altceva decat motivele enuntate mai sus, exista alte variante.

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CE SA CUMPAR?care-s mai bune

Mesaj de zfcristian » 18 Dec 2010, 13:40

Am mtx-urile de 3,6 m , 3,5 lb cu inel de 50 si vreau sa zic ca din punctul meu de vedere impaca si capra si varza, sunt si placute in drill si poti sa le incarci si pana pe la 100 de grame sa dai cu ele unde trebuie.
Am avut Chub Snooper inainte de aceleasi dimensiuni si vreau sa zic ca erau prea moi, fiecare ciortan aveai impresia ca e marea captura iar daca era mai nervos nitel nu aveai mare control asupra pestelui la mal , lucru destul de enervant pentru mine unul motiv pentru care le-am maritat >:)
Pana la urma conteaza ce ii place fiecaruia iar ceea ce imi place mie sigur ii displace altuia si viceversa, daca ar exista o lanseta universala care sa multumeasca pe toti probabil ca restul dateau faliment dar tocmai pentru ca oamenii sunt diferiti si e normal asa la fel de normal e sa avem o paleta larga de modele si fiecare sa isi aleaga ce ii place.
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”