prowess recidive vs.fox warrior???????

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
magnatum
membru activ
membru activ
Mesaje: 65
Membru din: 28 Dec 2012, 21:14

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de magnatum » 21 Ian 2013, 22:16

magnatum scrie:lansetele care le voi achizitiona o sa fie folosite cu okuma axeon v2 80,rog dak e ceva in neclar:nepotrivire,avantaje.Daca se poate sa-mi dati si niste detalii privind incarcarea tamburiilor cu umplutura(vreau sa pun fir 0,28-0,30mm)pescuiesc pe ape private unde gradu de agatatura e ffff.mic si nu plantat in concluzie cred k ar ajunge linia principala in jur de 300-350m/tambur,dar ce facem cu restu k intra 575m la un fir de 0,30mm,.P.S.as ramane la fox warrior s 3,9m-3,5lbs.MULTUMESC DE TIMPU ACORDAT
nimeniiiiiiiii??????????????umblutura tamburii axeon

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de gor965 » 23 Ian 2013, 11:04

magnatum scrie:
magnatum scrie:lansetele care le voi achizitiona o sa fie folosite cu okuma axeon v2 80,rog dak e ceva in neclar:nepotrivire,avantaje.Daca se poate sa-mi dati si niste detalii privind incarcarea tamburiilor cu umplutura(vreau sa pun fir 0,28-0,30mm)pescuiesc pe ape private unde gradu de agatatura e ffff.mic si nu plantat in concluzie cred k ar ajunge linia principala in jur de 300-350m/tambur,dar ce facem cu restu k intra 575m la un fir de 0,30mm,.P.S.as ramane la fox warrior s 3,9m-3,5lbs.MULTUMESC DE TIMPU ACORDAT
nimeniiiiiiiii??????????????umblutura tamburii axeon
Stai ca nu pricep...intrebi CE FEL DE umplutura (buraj) sa pui pe tamburi sau CUM SA pui umplutura pe tambur ?! :-?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
magnatum
membru activ
membru activ
Mesaje: 65
Membru din: 28 Dec 2012, 21:14

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de magnatum » 23 Ian 2013, 21:14

gor965 scrie:
magnatum scrie:
magnatum scrie:lansetele care le voi achizitiona o sa fie folosite cu okuma axeon v2 80,rog dak e ceva in neclar:nepotrivire,avantaje.Daca se poate sa-mi dati si niste detalii privind incarcarea tamburiilor cu umplutura(vreau sa pun fir 0,28-0,30mm)pescuiesc pe ape private unde gradu de agatatura e ffff.mic si nu plantat in concluzie cred k ar ajunge linia principala in jur de 300-350m/tambur,dar ce facem cu restu k intra 575m la un fir de 0,30mm,.P.S.as ramane la fox warrior s 3,9m-3,5lbs.MULTUMESC DE TIMPU ACORDAT
nimeniiiiiiiii??????????????umblutura tamburii axeon
Stai ca nu pricep...intrebi CE FEL DE umplutura (buraj) sa pui pe tamburi sau CUM SA pui umplutura pe tambur ?! :-?[/quote
scuze k nu am formulat intrebarea cum ar fi trebuit,sfatul ce as putea sa-l primesc de la dvs.ar fi:CU CE SA UMPLU(buraj) TAMBURII la axeon 80,multumesc mult

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de gor965 » 23 Ian 2013, 21:46

magnatum scrie:
scuze k nu am formulat intrebarea cum ar fi trebuit,sfatul ce as putea sa-l primesc de la dvs.ar fi:CU CE SA UMPLU(buraj) TAMBURII la axeon 80,multumesc mult
Ii poti umple cu fir mai vechi, de preferat o dimensiune mai mica, ce permite o asezare mai buna a spirelor ! Ca sa incarci cat de cat bine tamburii cu firul principal, intai tragi pe tamburul de rezerva lungimea de fir necesara (sa zicem 300m) apoi in continuare tragi firul de buraj pana incarci tamburul. Schimbi tamburul de rezerva de pe mulineta cu cel principal si tragi firul inapoi, asa incat firul de buraj sa se aseze primul si cel principal, cu care urmeaza sa pescuiesti, sa se aseze la sfarsit ! La buraj se pot folosii si alt tip de fire, mansoane de cauciuc sau banda izoliera, important e ca baza de unde iti pleca asezare firului principal sa fie pe cat posibil de neteda , altfel datorita neregularitatilor (ai deja un nod in zona aia) firul se poate aseza prost !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
corsaru
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 09 Sep 2012, 12:22
Localitate: Ploiesti

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de corsaru » 23 Ian 2013, 22:02

gor965 scrie:
magnatum scrie:
scuze k nu am formulat intrebarea cum ar fi trebuit,sfatul ce as putea sa-l primesc de la dvs.ar fi:CU CE SA UMPLU(buraj) TAMBURII la axeon 80,multumesc mult
Ii poti umple cu fir mai vechi, de preferat o dimensiune mai mica, ce permite o asezare mai buna a spirelor ! Ca sa incarci cat de cat bine tamburii cu firul principal, intai tragi pe tamburul de rezerva lungimea de fir necesara (sa zicem 300m) apoi in continuare tragi firul de buraj pana incarci tamburul. Schimbi tamburul de rezerva de pe mulineta cu cel principal si tragi firul inapoi, asa incat firul de buraj sa se aseze primul si cel principal, cu care urmeaza sa pescuiesti, sa se aseze la sfarsit ! La buraj se pot folosii si alt tip de fire, mansoane de cauciuc sau banda izoliera, important e ca baza de unde iti pleca asezare firului principal sa fie pe cat posibil de neteda , altfel datorita neregularitatilor (ai deja un nod in zona aia) firul se poate aseza prost !
Imi poti spune te rog cum este cel mai corect sa tinem tamburul de rezerva, care este deja plin, atunci cand tragem firul pe tamburul principal?
Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
darthfather
senior
senior
Mesaje: 302
Membru din: 02 Dec 2012, 14:28

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de darthfather » 23 Ian 2013, 22:34

Intr-un castron cu apa.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de gor965 » 23 Ian 2013, 23:12

corsaru scrie:
Imi poti spune te rog cum este cel mai corect sa tinem tamburul de rezerva, care este deja plin, atunci cand tragem firul pe tamburul principal?
Te referi la CUM trebuie tinut sau UNDE (pe alta mulienta, in galeata cu apa, pe jos,etc ) ?
Referitor la CUM trebuie tinut, ca si pozitie (si directia de spiralare), vezi filmuletele de mai jos :

Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
magnatum
membru activ
membru activ
Mesaje: 65
Membru din: 28 Dec 2012, 21:14

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de magnatum » 24 Ian 2013, 20:31

multumiri domnului gor965 pentru info furnizate,cat si celorlalti participanti acestui topic

Avatar utilizator
corsaru
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 09 Sep 2012, 12:22
Localitate: Ploiesti

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de corsaru » 24 Ian 2013, 21:33

Ptr. gor965:
Raspunsul tau a fost mai complet decat intrebarea mea.
Multumesc mult si sanatate maxima!

Avatar utilizator
magnatum
membru activ
membru activ
Mesaje: 65
Membru din: 28 Dec 2012, 21:14

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de magnatum » 07 Feb 2013, 20:17

tocmai am intrat in posesia a 3buc/fox warrior s 3,9m-3,5lbs,nu pot decat sa zic k la banii astia cine nu le are...........la 360 ron bucata nu se merita sa cumperi altceva,e de o calitate mult prea buna pentru bani care platesti pentru ea,recomand cu cea mai mare incredere.AS MAI AVEA O RUGAMINTE:CU CE PLUMBI AS PUTEA SA LE ASOCIEZ(GREUTATE PLUMBII)

Avatar utilizator
remenyialin
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 29 Dec 2012, 06:57

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de remenyialin » 07 Feb 2013, 20:36

Cred ca la banii care i-ai dat pe lansete , o sa te induri sa iti mai iei si niste plumbi de diferite greutati sa vezi cu care se incarca mai bine .

Avatar utilizator
magnatum
membru activ
membru activ
Mesaje: 65
Membru din: 28 Dec 2012, 21:14

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de magnatum » 07 Feb 2013, 20:53

remenyialin scrie:Cred ca la banii care i-ai dat pe lansete , o sa te induri sa iti mai iei si niste plumbi de diferite greutati sa vezi cu care se incarca mai bine .
STAI LINISTIT k am stoc de plumbi DE DIFERITE GRAMAJE(nu am inceput numai acum pescuitul)dar totusi o parere cu ce greutati de plumbi se incarca lanseta nu cred k ar fi fost un lucru imposibil din partea utilizatoriilor forumului,,
MAI ALES CELOR CE AU SI PESCUIT CU ACESTE LANSETE(PLUMBII CE SE INCARCA CEL MAI BINE CU LANSETE FOX WARRIOR S 390M,3,5LBS din punct de vedere a gramajului)multumesc

Avatar utilizator
corsaru
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 09 Sep 2012, 12:22
Localitate: Ploiesti

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de corsaru » 07 Feb 2013, 22:46

Ajuta-te singur, adica incearca mai multe gramaje de plumb, pentru ca nu exista un STAS in acest sens.
Conteaza mult inaltimea ta, stilul de aruncare, forta ( conditia fizica ), mulineta, grosimea si caracteristicile firului, etc.
Este iarna, dar conditiile pentru casting sunt excelente.
Daca nu esti un aruncator cu experienta este bine sa ai pe cineva mai priceput langa tine.
Spor la aruncare!

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de Neamtul » 10 Feb 2013, 01:38

Acum sunt deja mai multi care au aceste bete.
Mai bagati si voi 2-3 poze cu lansetele sa le vedem si noi. E posibil sa ma lipesc si eu de un set si in TM nu se gasesc inca asa ca 2-3 poze si informatii nu ar strica. Cat plumb duc, ce fir folositi, cu ce mulinete le-ati cuplat, cat arunca, cat sunt de tari, moi in comparatie cu lanseta x sau y, etc.

Avatar utilizator
magnatum
membru activ
membru activ
Mesaje: 65
Membru din: 28 Dec 2012, 21:14

Re: prowess recidive vs.fox warrior???????

Mesaj de magnatum » 10 Feb 2013, 16:54

Neamtul scrie:Acum sunt deja mai multi care au aceste bete.
Mai bagati si voi 2-3 poze cu lansetele sa le vedem si noi. E posibil sa ma lipesc si eu de un set si in TM nu se gasesc inca asa ca 2-3 poze si informatii nu ar strica. Cat plumb duc, ce fir folositi, cu ce mulinete le-ati cuplat, cat arunca, cat sunt de tari, moi in comparatie cu lanseta x sau y, etc.
referitor la intrebariile tale pot za-ti zic k si eu am intrebat de gramajul plumbului dar cine a scris vezi mai sus in topic,eu o sa folosesc un fir 0,28mm,mulineta okuma axeon v2-80,de aruncat inca nu am dat cu ele deci nu as putea sa-ti spun cat sunt de tari sau moi.
parere personala,nu cred k sunt niste lansete de MUNCIT si TRAS de ele in competitii,dar cine stie poate ne da detalii mai multe cine le-a pus mai serios la munca
P.S.este in regula cuplajul fox warrior s 390cm-3,5lbs cu mulinete okuma axeon v2-80,fir 0,28mm ptr.lanseuri ceva mai lungi???????????????????????????????????????????????????????????????????

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”