Recomandare echipament crap

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
l3ogdan
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 07 Oct 2013, 14:32
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare echipament crap

Mesaj de l3ogdan » 21 Ian 2014, 11:37

Multumesc de sfaturi. Am schimbat deja suportii de pe spate si am luat unii cauciucati. Intr-adevar, ofera o prindere ferma a lansetelor, dar mi se pare putin deranjant cand ridic lanseta din suport - swingerul + suportul impreuna opun ceva rezistenta.
Am stat si m-am gandit.. din moment ce un rod pod se poate folosi fara probleme pe orice tip de sol, fie ponton, fie pamant, pietris, etc nu vad de ce nu si-ar merita investitia. Dupa ce am facut putin research pe forumuri, am descoperit vreo 2 variante mai accesibile raport pret calitate:

1. Carp Pro Emotion
2. Prologic Green LUX

Dintre astea 2, ma atrage mai mult prima varianta, doar ca avand 5 posturi distanta dintre posturi e cam mica - 15 cm.
Credeti ca as putea gasi ceva asemanator, dar cu 4 posturi si distanta intre posturi mai mare(ceva gen 20 cm)? Ar fi si alte variante(eventual sh) mai bune la banii astia?
"Nu este nici o rusine sa te nasti prost, rusine e sa mori prost" - Marin Sorescu

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare echipament crap

Mesaj de osc1or » 21 Ian 2014, 13:01

eu ti-l recomand pe primul, am si eu la fel. Este un rod pod foarte versatile il poti monta pe orice fel de teren si cu lansetele in sus si cu lansetele in jos..
Este foarte stabil dar cu conditia sa ii strangi foarte puternic toate rotitele

Husa e foarte proasta in schimb, fermuarul mi s-a stricat si sa rupt direct de la prima partida..
Critic echilibrat

Avatar utilizator
l3ogdan
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 07 Oct 2013, 14:32
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare echipament crap

Mesaj de l3ogdan » 21 Ian 2014, 13:35

Si pe mine ma atrage mult. Imi place ca arata destul de stabil si solid, picioarele din fata se pot lungi destul de mult si practic ar putea fi asezat si in conditii mai dificile. Singurul minus e lungimea buzzbarilor .. 15 cm intre posturi mi se pare foarte mica.. in cazul unor mulinete mai mari, gen BBLC, ma gandesc ca apar probleme la asezare. Macar daca posturile ar fi fost reglabile, era mai bine, as fi scos unul sa ramana doar 4 posturi cu aprox ~18.5 cm distanta intre ele.
Am mai gasit intre timp unul destul de interesant:

http://www.okazii.ro/pescuit/rod-pod/ro ... a142333071

E tot din aluminiu, pare destul de robust, se poate alungi pana la 137 cm deci e bun ptr lansetele de 3.90, mai are si acel trepied la mijloc suplimentar care cred ca se poate detasa si ca avantaj are buzzbari de 4 posturi cu distanta de 20 cm intre ele - se apropie mai mult de ce vreau eu.

E cineva care sa-l fi avut/vazut si ar putea da mai multe detalii despre el?
"Nu este nici o rusine sa te nasti prost, rusine e sa mori prost" - Marin Sorescu

Avatar utilizator
Buricu
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 14 Oct 2013, 20:30
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare echipament crap

Mesaj de Buricu » 29 Ian 2014, 17:57

L-am vazut si intradevar arata bine. Pe langa faptul ca este stabil prezinta avantajul ca poate fi utilizat indiferent de teren ( se poate monta fie pe trepied, fie pe cele 4 picioare). Dar 1000 de vorbe 2 bani nu face. Poti sa-l vezi la Dan Mitranescu in magazin (este si mai ieftin decat pe okazii). Te sfatuiesc totusi sa suni inainte deoarece stiu ca au programul de functionare modificat, parca de la 13,00.
Peştele scapat este întotdeauna cel mai mare

Avatar utilizator
l3ogdan
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 07 Oct 2013, 14:32
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare echipament crap

Mesaj de l3ogdan » 04 Feb 2014, 09:20

Va multumesc pentru parerile impartite, pana la urma m-am hotarat asupra prologicului, pe care l-am si cumparat dupa ce am fost sa-l vad live. Sunt foarte incantat de el, este foarte stabil(nu se clinteste chiar daca pun o singura lanseta echipata pe el la margine), lansetele de 3.90 stau foarte bine pe el, distanta dintre posturi este suficient de mare incat PL 865 sa stea lejer, se monteaza/demonteaza destul de repede, daca se doreste inaltarea mai mult pentru partea din fata, gen skypod, se pot cumpara 2 picheti separat (eventual tot prologic) care s-ar potrivi fara probleme. Eu il consider cea mai buna achizitie in bugetul de ~400 RON. I-am mai cumparat separat un set de conectori rapizi si un set de suporti ptr spate, ambele Prologic. Am facut si niste poze, care se pot vedea aici: http://www.flickr.com/photos/114488897@ ... /lightbox/
"Nu este nici o rusine sa te nasti prost, rusine e sa mori prost" - Marin Sorescu

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare echipament crap

Mesaj de osc1or » 04 Feb 2014, 09:46

sa-l stapanesti sanatos!
Critic echilibrat

Avatar utilizator
l3ogdan
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 07 Oct 2013, 14:32
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare echipament crap

Mesaj de l3ogdan » 04 Feb 2014, 10:54

Multumesc :)
"Nu este nici o rusine sa te nasti prost, rusine e sa mori prost" - Marin Sorescu

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Recomandare echipament crap

Mesaj de mirceasd » 10 Feb 2014, 15:23

l3ogdan scrie: Am stat si m-am gandit.. din moment ce un rod pod se poate folosi fara probleme pe orice tip de sol, fie ponton, fie pamant, pietris, etc nu vad de ce nu si-ar merita investitia.
Gandeste-te la asta:
- plantezi noaptea , este foarte intuneric afara sau malul de visavis este departe si nu poti avea repere usor vizibile;
- lansetele le pui pe rodpod , distanta o ai reglata pe clip , dar cu directia cum faci ?

Cand folosesti picheti iti fixezi pichetii in lungul firului lansetei pe directia unde ai nadit ( nu paralel ) a.i. si pe timp de noapte iti va fi usor sa pastrezi directia. Smecheria este folositoare si la plantat dar si la aruncat din mana.
Deci ia-ti si pichetii cu tine.
Fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Avatar utilizator
l3ogdan
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 07 Oct 2013, 14:32
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare echipament crap

Mesaj de l3ogdan » 11 Feb 2014, 13:47

Multumesc pentru observatii, Mircea :) Ai dreptate, pot aparea situatii in care pichetii sunt cu adevarat utili. Daca la inceput mi s-a parut mai comoda/ieftina varianta cu picheti iar ulterior am inceput sa sesizez si necesitatea unui rodpod, intr-un final am inteles ca la capitolul suporturi nu se poate face niciun compromis - am nevoie atat picheti cat si de rodpod. Deocamdata pot sa bifez si aici ca avand tot ce e necesar, mai ramane sa vad ce anume mai e necesar pentru a completa echipamentul. Abia astept ziua in care sa-l evaluez, si sa pot spune ca nu mai am nevoie de nimic, dar tare ma tem ca n-o sa vina prea curand :D
"Nu este nici o rusine sa te nasti prost, rusine e sa mori prost" - Marin Sorescu

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Recomandare echipament crap

Mesaj de marian_popescu » 12 Feb 2014, 13:24

nu e numai varianta mai ieftina, ci in primul rand mai practica
cu exceptia cazului in care pescuiesti pe ponton, pichetii sunt utili in primul rand pentru ca poti lasa distanta intre ei suficient cat sa te ajute la aducerea pestelui in minciog. poti intra printre lansete, se schimba jocul fata de rod pod
ca nu da atat de bine pe sticla...asta e alta poveste
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
l3ogdan
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 07 Oct 2013, 14:32
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare echipament crap

Mesaj de l3ogdan » 18 Feb 2014, 11:05

Intr-adevar, m-am convins cu suporturile :) Multumesc pentru recomandari si sfaturi. Acum, am ajuns la o alta dilema .. vreau sa cumpar niste huse individuale (dupa ce intai m-am gandit sa iau o husa mare in care sa intre 4 lansete echipate, ulterior mi-am dat seama ca cele individuale sunt mai practice, si diferenta de pret nu este semnificativa) si nu prea stiu ce sa aleg. Am gasit unele la un pret accesibil - 64 RON / bucata - in gama lor pe tf, modelul fiind Husa lansete Shimano Padded Rod Sleeve 13". A avut careva aceste huse sa-mi poata spuna daca isi merita banii? As putea gasi altceva mai bun ?

Multumesc
"Nu este nici o rusine sa te nasti prost, rusine e sa mori prost" - Marin Sorescu

Avatar utilizator
Bogdan Melu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 317
Membru din: 18 Mar 2013, 00:22
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare echipament crap

Mesaj de Bogdan Melu » 18 Feb 2014, 11:26

l3ogdan scrie:Intr-adevar, m-am convins cu suporturile :) Multumesc pentru recomandari si sfaturi. Acum, am ajuns la o alta dilema .. vreau sa cumpar niste huse individuale (dupa ce intai m-am gandit sa iau o husa mare in care sa intre 4 lansete echipate, ulterior mi-am dat seama ca cele individuale sunt mai practice, si diferenta de pret nu este semnificativa) si nu prea stiu ce sa aleg. Am gasit unele la un pret accesibil - 64 RON / bucata - in gama lor pe tf, modelul fiind Husa lansete Shimano Padded Rod Sleeve 13". A avut careva aceste huse sa-mi poata spuna daca isi merita banii? As putea gasi altceva mai bun ?

Multumesc
Salut,
Daca mai este un pic de loc in buget mergi pe husele CarpPro 215cm pe care le gasesti tot la tf.
Si eu am avut dilema intre huse individuale si husa 4+.
Am ales husele individuale pt ca protejeaza mai bine lansetele si in plus sunt mai usor de aranjat in masina.
Gama de la Shimano este ok,insa cele de la CarpPro sunt super.
Eu imi tin/transport lansetele cu mulinetele pe ele,sta super bine in husa lanseteta cu un BBLC model vechi pe ea.
Daca ai timp treci pe la ei pe la magazin si uita-te la huse si ai sa vezi depre ce vorbesc.
C.S. CARP ZONE

Avatar utilizator
mirceasd
Veteran
Veteran
Mesaje: 2023
Membru din: 11 Noi 2010, 17:36
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Recomandare echipament crap

Mesaj de mirceasd » 18 Feb 2014, 14:18

l3ogdan scrie:Intr-adevar, m-am convins cu suporturile :) Multumesc pentru recomandari si sfaturi. Acum, am ajuns la o alta dilema .. vreau sa cumpar niste huse individuale (dupa ce intai m-am gandit sa iau o husa mare in care sa intre 4 lansete echipate, ulterior mi-am dat seama ca cele individuale sunt mai practice, si diferenta de pret nu este semnificativa) si nu prea stiu ce sa aleg. Am gasit unele la un pret accesibil - 64 RON / bucata - in gama lor pe tf, modelul fiind Husa lansete Shimano Padded Rod Sleeve 13". A avut careva aceste huse sa-mi poata spuna daca isi merita banii? As putea gasi altceva mai bun ?

Multumesc

Intai mai completez la picheti :
- la plantat , pe zi , iti recomand un set de picheti separat ( fata spate ) amplasat acolo unde malul permite o buna utilizare a barcutei;
- daca nu banii sunt problema iti poti cumpara 2 rodpoduri , pui pe fiecare cate 2 lansete si intre ele poti lasa distanta dorita pentru a trece o lanseta una pe sub alta sau orice iti trece prin cap , arata si bine combinatia.

Acuma eu te sfatuesc sa iti cumperi o husa in care sa-ti transporti lansetele fiecare in husele de protectie proprii dar fara mulinete montate si iata de ce - 4 lansete cu mulinete - husa mare , greoaie , necesita spatiu corespunzator de transport in auto ;
- huse separate pentru mulinete montate sunt o leaca mai flexibile din punctul de vedere al spatiului de depozitare dar tot sunt nesatisfacatoare ,plus ca pretul poate fi mai mare decat varianta de 4 in una.

Toate prezumtiile ( de facto pentru mine nu mai sunt prezumtii pentru ca am experimentat ambele variante ) sunt facute pentru cazul in care folosesti huse de calitate , bine captusite , capabile sa-ti protejeze cum se cuvine lansetele.
Pentru mulinete poti folosi huse separate.
Pe balta iti va lua 5 minute in plus sa montezi mulinetele pe lansete dar in mod sigur ai avantajul unui transport mai facil si de ce nu unui pret de cost mai mic.
Fire intinse ........ de peste !
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”